Spotkania Jasnogórskie

Wydawnictwo: Inco-Veritas
MAD_ABOUT_YOU

26 sierpnia 1982 r. upłynęło 600 lat od dnia, gdy cudowny Obraz Maryi znalazł się w Polsce na Jasnej Górze.Na życzenie Prymasa Polski, Księdza Stefana Wyszyńskiego, Jan Dobraczyński spróbował opowiedzieć poprzez obrazy historyczne, które nazwał "spotkaniami jasnogórskimi", dzieje wizerunku w ciągu 600 lat jego pobytu w Polsce.

źródło opisu: Inco- Veritas, 1995

źródło okładki: zdjęcie autorskie

as12 | 2019-10-07

Żenująca twórczość fanatyka religijnego zniewolonego przez watykańskiego okupanta. Z naukowego punktu widzenia - gniot. Wyłącznie dla fanatyków religijnych.

Lolek90 | 2017-08-29
Przeczytana: 29 sierpnia 2017

Pielgrzymowanie do wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej jest znane od wieków. Ludzie potrafią iść przez kilkanaście dni w deszczu i upale, aby pokłonić się niezwykłemu wizerunkowi. Przez wieki przez jasnogórskie wzgórze przewinęły się miliardy pielgrzymów. Wśród nich także ci, których nazwiska na trwałe zapisały się na kartach historii nie tylko naszego kraju, ale całego świata. Sylwetki kilkoro z nich uwiecznił w książce „Spotkania Jasnogórskie” Jan Dobraczyński.
Poszczególne postacie zostały przedstawione w porządku chronologicznym. Docieramy więc przed cudowne oblicze w towarzystwie młodziutkiej królowej Jadwigi. Wspólnie ze świątkarzem Łukaszem zastanawiamy się, w jaki sposób odrestaurować zniszczony wizerunek Maryjny. Towarzyszymy Kopernikowi, który wszak był duchownym, w dylemacie, czy ogłosić światu tezę o tym, że to Ziemia krąży wokół słońca i tym samym zostać oskarżonym o herezję. Z biskupem Stanisławem Hozjuszem modlimy się o wybaczenie rozsiewających się herezji....

apache_server | 2017-06-02
Przeczytana: 01 czerwca 2017

Dobra dawka historii i faktów nie do końca oczywistych.

poznanianka | 2012-02-19
Przeczytana: 2008 rok

Jak nie trudno się domyślić pozycja ta niewątpliwie opiera się na wątku religijnym, ale nie tylko to zadecydowało o mojej do niej sympatii.
Z zasady nie dotykam się książek o sanktuariach, zwłaszcza maryjnych, po prostu to nie moja bajka. Ta książka przekonała mnie tym, że o miejscu świętym (Jasna Góra w Częstochowie) opowiada z perspektywy konkretnych osób a nie zbiorowości i tłumu, nie ma w niej niebezpiecznych uogólnień. Dodam też, że trudno w niej znaleźć masowe (w sensie płytkie, powierzchowne, okolicznościowe) formy pobożności charakterystyczne dla takich miejsc, cukierkowatość, pobożny lukier i to wszystko co może zniechęcać do ich odwiedzania (i czytania o nich). Raczej dominuje w niej cisza, spokój, atmosfera skupienia i obcowania z sacrum.

Autor w swojej opowieści sięga do początków kultu jasnogórskiego obrazu, a osobą, której historię przedstawia jest Jadwiga Andegaweńska, król Polski.
Dalej następuje rozdział o malarzu zatrudnionym do stworzenia kopii obrazu zaraz po...