Wyspy zaczarowane

Wydawnictwo: Krajowa Agencja Wydawnicza
sztuka, kultura, podróż, Włochy
Agnieszka

Zbiór esejów Waldemara Łysiaka o kulturze włoskiej.
"'Wyspy zaczarowane' czytam nie po raz pierwszy i na pewno jeszcze do nich powrócę (...) Do tej książki trzeba powracać" (Teofil Syga, "Stolica" 1976).
"Radzę przeczytać 'Wyspy zaczarowane', to coś bardzo smakowitego (...) A Łysiak to Gwiazda naszej najnowszej literatury przez duże L". (Ludwik Piasecki, "Kultura" 1974).

AniaOl | 2015-06-01
Przeczytana: 26 maja 2015

Książka rewelacyjna - przeniosła mnie do zaczarowanych historią, przygodą, pięknem, tajemnicą wysp autora. Umiejscowienie wszystkich "wysp" w malowniczym krajobrazie Włoch jest niewątpliwie plusem książki, ale nie o Włochy bynajmniej tu chodzi...Każda historia porusza kwestię dokonywania wyboru, moralności, ulotnych wrażeń, które kształtują nasz pogląd. Nie brak oczywiście tematów bliskich Łysiakowi - mamy zatem wątek napoleoński oraz patriotyczny o klasztorze na Monte Cassino oraz o zaułku polskości w Rzymie. Przeważa bliski autorowi temat architektury oraz sztuki, który opisany w wybitny sposób czyta się z zapartym tchem, chłonąc niemalże miejsca , rzeźby i malowidła. I choć wiem, że autora ponosi wielokrotnie wybujała wyobraźnia, marzę aby zobaczyć i poczuć te "wyspy zaczarowane"....

eRKa | 2014-03-02
Przeczytana: 07 stycznia 2013

Kiedyś ktoś polecił mi "Wyspy zaczarowane". I co? I nic:) Przeczytałam je dopiero teraz i gorąco polecam, jeśli nie czytaliście wcześniej. Autor uwodzi słowem i przenosi wyobraźnię w świat historii, sztuki, piękna i tajemnicy:)

"Italia, krzycząca tysiącami płócien i stronic, rozmalowana tłumem zdyszanych pędzli i piór, znana jak alfabet i pacierz - jakże mi była nieznana. Z każdym dniem, z każdym upływającym zmierzchem, w słońcach wybielających marmurowe kolumny, w cieniu zaułków i w płaczu odpływającej fali tyrreńskiej, jawiła sie archipelagiem wciąż zagadkowym, na kształt kochanki coraz bliższej, a tajemniczej i nie spoufalonej nigdy."

Karola | 2015-09-18
Na półkach: Przeczytane, 52 w 2015
Przeczytana: 05 września 2015

Wakacje to idealny czas na podróże. W tym roku mój wybór padł na słoneczną Italię. Pani pilot wycieczki swoje ciekawe opowieści o historii, kulturze Włoch urozmaicała nam fragmentami lektur. I tak jedną z nich były "Wyspy zaczarowane" a co za tym idzie po powrocie pierwsze co to poszukiwałam możliwości przeczytania całej książki.
Autor pokazuje nam swój obraz Włoch, to co dla niego jest najbardziej wartościowe do zwiedzenia i zapamiętania. Co różni tą książkę od przeciętnego przewodnika po Włoszech? Przede wszystkim styl pisania i język autora, "Wyspy..." to lektura do której można niejednokrotnie wracać.

maszkowa | 2013-12-10
Przeczytana: 10 grudnia 2013

Kocham Pana Panie Waldemarze miłością wielką, wierną i przerażającą...
Pierwsza moja książka Łysiaka, przeczytana jakieś 15 lat temu od której zaczęła się moja podróż z autorem. I mam nadzieję ze tej podróży nigdy nie nadejdzie kres... Książka która grała na moich uczuciach i emocjach jak najdelikatniejsze palce harfistki na strunach. Niezwykle osobista i czarowna. Pozwoliła mi marzyć że jeszcze kiedyś obejrzę to co autor w czasie tej podróży do Włoch.

Erast | 2013-07-19

Cudowna podróż przez historię i kulturę włoskiego renesansu (i nie tylko). Nastrojowe i przystępne. Obok Francuskiej ścieżki najlepsza łysiakowa książka "podróżnicza".
Polecam zwłaszcza rozdział gdzie autor nad śródziemnomorskim klifem, o zmroku słucha koncertu symfonii Beethovena. Ta książka to swoistego rodzaju portal pomiędzy naszą codziennością - a prawdziwe zaczarowanymi wyspami kultury.

viking777 | 2014-10-26

Gdybym miał wybierac sposród 'wysp Łysiaka' miejsce na rozbicie się statku mojej wyobraźni byłby to jednak archpelag wysp bezludnych. Wyspy zaczarowane emanują swoim urokiem, ich ciekawymi mieszkańcami i ich wytworami. Nie sprawiŁy jednak że zarzucilem na stałe kotwicę u ich brzegu. Może jeszcze kiedys zacumuję w drodze ku poznawaniu nowych lądów na oceanie WŁ.

mind_mess | 2015-06-10
Przeczytana: czerwiec 2015

Miłość karmiona wspomnieniem jest silniejsza od właśnie przeżywanej.

BetiFiore | 2013-01-08

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Jako italofilka nie moge nie powracać do tej książki regularnie.

sanmarino | 2017-06-30
Przeczytana: 30 czerwca 2017

Napisana przepięknym językiem pozycja, w której Łysiak zabiera czytelnika w podróż po starych miasteczkach i budynkach, tajemnicach mistrzów i miejsc oraz po własnych rozmyślaniach. Italia przedstawiona w zbiorze rozważań urzeka i prowokuje do przemyśleń o sztuce, historii, a tym samym o sensie istnienia. Po odwiedzinach na "Wyspach zaczarowanych" uzmysławiamy sobie jaki otaczający nas świat i jego dzieje są bezgranicznie piękne i fascynujące.

Przeczytana: 18 maja 2001

Eseje historyczno-kulturowe Łysiaka, czyli to co lubię najbardziej :)

Literacki Horoskop LC – Książkowa Waga

Przyszła jesień i przyniosła kolejne przetasowania. Również te gwiezdne. Swoje zodiakalne panowanie rozpoczyna teraz Waga. Jakimi pisarzami są osoby urodzone pod znakiem Wagi, a jakimi czytelnikami? Książki prawdę powiedzą. Zachęcamy do czytania charakterystyki i naszych wróżb na ten tydzień.