Wyspy zaczarowane

Wydawnictwo: Krajowa Agencja Wydawnicza
sztuka, kultura, podróż, Włochy
Agnieszka

Zbiór esejów Waldemara Łysiaka o kulturze włoskiej.
"'Wyspy zaczarowane' czytam nie po raz pierwszy i na pewno jeszcze do nich powrócę (...) Do tej książki trzeba powracać" (Teofil Syga, "Stolica" 1976).
"Radzę przeczytać 'Wyspy zaczarowane', to coś bardzo smakowitego (...) A Łysiak to Gwiazda naszej najnowszej literatury przez duże L". (Ludwik Piasecki, "Kultura" 1974).

AniaOl | 2015-06-01
Przeczytana: 26 maja 2015

Książka rewelacyjna - przeniosła mnie do zaczarowanych historią, przygodą, pięknem, tajemnicą wysp autora. Umiejscowienie wszystkich "wysp" w malowniczym krajobrazie Włoch jest niewątpliwie plusem książki, ale nie o Włochy bynajmniej tu chodzi...Każda historia porusza kwestię dokonywania wyboru, moralności, ulotnych wrażeń, które kształtują nasz pogląd. Nie brak oczywiście tematów bliskich Łysiakowi - mamy zatem wątek napoleoński oraz patriotyczny o klasztorze na Monte Cassino oraz o zaułku polskości w Rzymie. Przeważa bliski autorowi temat architektury oraz sztuki, który opisany w wybitny sposób czyta się z zapartym tchem, chłonąc niemalże miejsca , rzeźby i malowidła. I choć wiem, że autora ponosi wielokrotnie wybujała wyobraźnia, marzę aby zobaczyć i poczuć te "wyspy zaczarowane"....

eRKa | 2014-03-02
Przeczytana: 07 stycznia 2013

Kiedyś ktoś polecił mi "Wyspy zaczarowane". I co? I nic:) Przeczytałam je dopiero teraz i gorąco polecam, jeśli nie czytaliście wcześniej. Autor uwodzi słowem i przenosi wyobraźnię w świat historii, sztuki, piękna i tajemnicy:)

"Italia, krzycząca tysiącami płócien i stronic, rozmalowana tłumem zdyszanych pędzli i piór, znana jak alfabet i pacierz - jakże mi była nieznana. Z każdym dniem, z każdym upływającym zmierzchem, w słońcach wybielających marmurowe kolumny, w cieniu zaułków i w płaczu odpływającej fali tyrreńskiej, jawiła sie archipelagiem wciąż zagadkowym, na kształt kochanki coraz bliższej, a tajemniczej i nie spoufalonej nigdy."

maszkowa | 2013-12-10
Przeczytana: 10 grudnia 2013

Kocham Pana Panie Waldemarze miłością wielką, wierną i przerażającą...
Pierwsza moja książka Łysiaka, przeczytana jakieś 15 lat temu od której zaczęła się moja podróż z autorem. I mam nadzieję ze tej podróży nigdy nie nadejdzie kres... Książka która grała na moich uczuciach i emocjach jak najdelikatniejsze palce harfistki na strunach. Niezwykle osobista i czarowna. Pozwoliła mi marzyć że jeszcze kiedyś obejrzę to co autor w czasie tej podróży do Włoch.

Karola | 2015-09-18
Na półkach: 52 w 2015, Przeczytane
Przeczytana: 05 września 2015

Wakacje to idealny czas na podróże. W tym roku mój wybór padł na słoneczną Italię. Pani pilot wycieczki swoje ciekawe opowieści o historii, kulturze Włoch urozmaicała nam fragmentami lektur. I tak jedną z nich były "Wyspy zaczarowane" a co za tym idzie po powrocie pierwsze co to poszukiwałam możliwości przeczytania całej książki.
Autor pokazuje nam swój obraz Włoch, to co dla niego jest najbardziej wartościowe do zwiedzenia i zapamiętania. Co różni tą książkę od przeciętnego przewodnika po Włoszech? Przede wszystkim styl pisania i język autora, "Wyspy..." to lektura do której można niejednokrotnie wracać.

Erast | 2013-07-19

Cudowna podróż przez historię i kulturę włoskiego renesansu (i nie tylko). Nastrojowe i przystępne. Obok Francuskiej ścieżki najlepsza łysiakowa książka "podróżnicza".
Polecam zwłaszcza rozdział gdzie autor nad śródziemnomorskim klifem, o zmroku słucha koncertu symfonii Beethovena. Ta książka to swoistego rodzaju portal pomiędzy naszą codziennością - a prawdziwe zaczarowanymi wyspami kultury.

viking777 | 2014-10-26

Gdybym miał wybierac sposród 'wysp Łysiaka' miejsce na rozbicie się statku mojej wyobraźni byłby to jednak archpelag wysp bezludnych. Wyspy zaczarowane emanują swoim urokiem, ich ciekawymi mieszkańcami i ich wytworami. Nie sprawiŁy jednak że zarzucilem na stałe kotwicę u ich brzegu. Może jeszcze kiedys zacumuję w drodze ku poznawaniu nowych lądów na oceanie WŁ.

mind_mess | 2015-06-10
Przeczytana: czerwiec 2015

Miłość karmiona wspomnieniem jest silniejsza od właśnie przeżywanej.

BetiFiore | 2013-01-08

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Jako italofilka nie moge nie powracać do tej książki regularnie.

Andrzej Pacholak | 2012-02-09
Przeczytana: 1998 rok

Czytałem kilka razy i myślę że nadal będę do niej powracać.

Kado | 2013-03-27
Przeczytana: 20 sierpnia 2012

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

"Italia, krzycząca z tysięcy płócien i stronic, rozmalowana tłumem zdyszanych pędzli i piór, znana jak alfabet i pacierz- jakże mi była nieznana". Te słowa cichutko powtórzyłam za autorem, kończąc czytać ostatnie zdanie książki... To prawda. Chociaż byłam tam już wcześniej, tak naprawdę nic nie widziałam, nic prawdziwie nie widziałam. Dopiero podróżując razem z tą książką, mając za przewodnika Waldemara Łysiaka (chylę czoła) odkryłam nieznane uroki Włoch. Nie te z plakatów, z pierwszych stron gazet, mamiące i rozkrzyczane, tylko te na pozór ukryte w cieniu, bliskie i dziewicze.

Polecam, zwłaszcza tym, którzy tak jak ja nie lubią przewodników. Nie lubią stania od obiektu do obiektu w gronie "gapiów". Polecam tym, którzy chcą dowiedzieć się więcej, rozbudzić ciekawość miejsca w którym się znajdują. Ta książka inspiruje do własnego poszukiwania perełek pośród morza wysp zaczarowanych.

Literacki Horoskop LC – Książkowa Waga

Przyszła jesień i przyniosła kolejne przetasowania. Również te gwiezdne. Swoje zodiakalne panowanie rozpoczyna teraz Waga. Jakimi pisarzami są osoby urodzone pod znakiem Wagi, a jakimi czytelnikami? Książki prawdę powiedzą. Zachęcamy do czytania charakterystyki i naszych wróżb na ten tydzień.