Cień Ojca

Jan Dobraczyński Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy PAX Seria: Z Feniksem literatura piękna
2020-04-16
1980-01-01
Instytut Wydawniczy PAX
powieść religia
literatura piękna
2020-04-16
Z Feniksem
powieść religia

Książka ukazuje nam postać Józefa jako opiekuna świętej rodziny.Człowieka,który musi zaakceptować i zrozumieć to,że zawsze będzie cieniem Prawdziwego Ojca wobec Jezusa,którego urodzi poślubiona mu Najświętsza Maria Panna.W wymiarze ludzkim postać tragiczna a jednocześnie uczy nas wielkiej pokory,miłości i odpowiedzialności za rodzinę.

Mam mieszane uczucia co do tej pozycji. To co mi się w niej podoba, to na pewno sposób w jaki autor radzi sobie z kreowaniem fabuły wokół kluczowych wydarzeń opisanych w Biblii (np. logiczne wyjaśnienie czemu mimo iż Św. Józef pochodził z Betlejem i był głową rodu nikt nie chciał przyjąć jego rodziny gdy przybyli na spis). Ciekawe są też rozdziały opisujące wydarzenia na...

Bardzo ciekawa książka. Stanowi spojrzenie na wydarzenia związane z narodzinami i życiem Jezusa z punktu widzenia św. Józefa. Daje do myślenia. Pokazuje, że nawet takie postaci miały swoje rozterki, wątpliwości.

Podziwiam Jana Dobraczyńskiego za kunszt z jakim stworzył powieść opartą na kilku zaledwie zdaniach z Ewangelii opisujących narodzenie i młodość Jezusa z Nazarethu. Trzeba mieć dużo odwagi i wiedzy historyczno-etnograficznej, żeby stworzyć wiarygodny obraz powieściowy tamtych czasów. Zmierzenie się z postacią milczącego świadka Bożej interwencji w losy świata, czyli z osobą...

Na półkach: , , , , ,

Niesamowite, przeczytałam z polecenia papieża Franciszka, który wspomina o tej książce w ostatnim liście Patris Corde. Naprawdę warto przeczytać Cień Ojca jak również Patris Corde:)

Sfabularyzowana Ewangeliczna historia św. Rodziny. Niesamowite jak można było się wczuć w ich historię, tak po ludzku. Bo przecież to byli zwykli ludzie, którym przytafiła się niezwykła historia. Wiele miłości, spokoju, pokory, wiary i ufności bije z tej książki. Warto przeczytać. Żałuję, że tak późno po nią sięgnęłam, polecam.

Autor wybitnie pokazuje rolę jaką odegrał św. Józef w życiu Jezusa i Maryi. Nie jest to biografia, tylko opowieść, która zawiera fakty jak i pewne wyobrażenie autora.

Cudowna historia oparta na ewangelickim przesłaniu.
Po skończonym czytaniu tkwię w zachwycie i zadumie.
Książkę napisaną pięknym poetyckim językiem polecam.
Postać Świętego Józefa jest mi bliska. Jestem w Kaliszu,w Parafii,która znana jest jako Narodowe Sanktuarium Świętego Józefa,naszego Opiekuna!

Długo się zbierałam do przeczytania tej książki. Nie wiem dlaczego ale okładka mnie do tego zniechęcała. Ogromnie cieszę się, że jednak wzięłam do ręki tę pozycję. Nigdy głębiej nie zastanawiałam się nad rolą Świętego Józefa jaką odegrał w życiu Maryi i Jezusa. Autor zmusił mnie do refleksji na temat tego w jakim trudnym położeniu znalazł się Józef. Jak postrzegał sytuację...

Książka ,która postarzała się bardzo szybko.

Ze względu na wybrane przez autora niezmienne poglądy nie daje się przez to przebrnąć.
1. Maryja niczym nie różni się od Józefą(Maryja 2.0) - przyjaciel dzieci,dzielny, nie lubiący obgadywać innych, nie mający przyjaciół, ciężko pracujący itd.
2. Maryja jako ideał - logiczna konsekwencja Józef o wszystko pyta się Maryję i na...

• Literatura polska
  • Religia