Samotni część 2

Tłumaczenie: Maciej Muszalski
Cykl: Inspektor Barbarotti (tom 4) | Seria: Czarna Seria
De ensamma
elninka

Wszystko zaczyna się w 1969 roku. Sześcioro młodych ludzi przyjeżdża do Uppsali. Tu krzyżują się ich drogi i w ciągu kilku lat zawiązuje się między nimi swego rodzaju przyjaźń. Razem kupują autobus i wybierają się w podróż po Europie Wschodniej. Te wakacje zmieniają wszystko w ich życiu. W niedługim czasie jedna z tych osób ginie tragicznie w wąwozie Gåsa niedaleko Kymlinge. Dokładnie...

Dokładnie trzydzieści pięć lat później policja odnajduje w tym samym miejscu zwłoki kolejnej osoby. Czy to zwykły przypadek? Zemsta po latach? Co łączy obie te sprawy? Rozwiązanie tej zagadki to kolejne wyzwanie dla Gunnara Barbarottiego i Evy Backman.

Samotni to czwarta część cyklu Håkana Nessera o inspektorze Gunnarze Barbarottim, wyrafinowanym sceptyku szukającym czasami wskazówek w Piśmie Świętym. Inspektorowi Barbarottiemu przyjdzie się zmierzyć z nowego rodzaju niebezpieczeństwem i koniecznością przewartościowania wielu spraw. A zwłaszcza swojej starej umowy z Bogiem.

źródło opisu: http://www.czarnaowca.pl/kryminaly

źródło okładki: http://www.czarnaowca.pl/kryminaly

gwiazdka | 2017-03-22
Na półkach: Przeczytane, Rok 2017
Przeczytana: 22 marca 2017

Początek „Samotnych” wydał mi się słabszy od poprzednich tomów serii, a wszystko dlatego, że w książce mniej było portretów psychologicznych, a więcej wydarzeń. Potem jednak przestałam zauważać różnicę, dryga połowa była ciekawa, o ile nawet nie ciekawsza od poprzednich historii. Znowu mamy ciekawych ludzi, interesujące wydarzenia mające wpływ na charaktery bohaterów, zbrodnię nietypowo, bo już na pierwszych stronach, no i dążenie do wyjaśnienia wszystkich zagadek, do tego logiczne rozwiązania wszystkich wątków. Według mnie kolejna, również bardzo dobra, powieść Nessera. I ten niepowtarzalny klimat powieści skandynawskiej, do tego świetny, gawędziarski styl.

allison | 2018-01-05
Na półkach: Rok 2018, Przeczytane
Przeczytana: 05 stycznia 2018

Bardzo lubię kryminały Hakana Nessera. "Samotni" to nie jest szczyt jego pisarskich możliwości, ale przeczytałam z zaciekawieniem i z emocjami.

Wciągnęła mnie intryga i do końca nie udało mi się jej odgadnąć, co akurat poczytuję za zaletę fabuły, bo nie ma nic gorszego, jak okazać się podczas lektury lepszym detektywem niż literacka postać.

Podobnie jak w innych kryminałach Nessera, tak i tu prawdę poznajemy powoli i z różnych źródeł.
Tym razem czytelnik jest w bardziej komfortowej sytuacji niż prowadzący śledztwo detektywi, gdyż poznaje zapiski jednej z bohaterek, do których policjanci nie mają dostępu. Dzięki temu możemy spojrzeć na różne wydarzenia z przeszłości z dodatkowej, bardzo subiektywnej perspektywy.

Retrospekcje i teraźniejszość wciąż się tu przeplatają, gdyż - jak nietrudno domyślić się już na początku - klucz do rozwiązania zagadki tkwi właśnie w zdarzeniach sprzed lat.

Oprócz wątków kryminalnych na uwagę zasługują treści dotyczące prywatnego życia pary...

Kaśka | 2017-10-29

Zdecydowanie najlepsza spośród dotychczasowych książek z serii o Barbarottim. Książka wciągająca od samego początku mimo iż nie było jakiejś wielkiej zbrodni za zbrodnią, bardziej policja zmierzyła się ze swym przeczuciem że śmierć naukowca z uniwersytetu nie była przypadkowa i miała związek ze śmiercią w podobnych okolicznościach sprzed 35lat.
Autor opisuje życie i codzienne zmagania się policji ze śledztwem jednocześnie przeplatając to z opisem życia sześciorga przyjaciół od 1969roku - zarówno jak i w jednym tak i w drugim opisie akcji wzbudzał ciekawość czytelnika i nieustającą chęć poznania dalszych losów.

vandenesse | 2013-01-02
Na półkach: Przeczytane, 2013, BOK
Przeczytana: 02 stycznia 2013

Czuję się dziwnie - żeby użyć trywialnego określenia - jakby mnie coś porządnie walnęło w głowę i teraz nie wiem co ze sobą zrobić...
Nesser nieśpiesznie opowiada swoją historię. Nieśpiesznie ale nie nużąco. W pewnym momencie zaczynają przechodzić człowieka dreszcze, wydaje się, że zaczynamy rozumieć clou sprawy, ale nie ma tak łatwo. Rozwiązanie zagadki jest tak niespodziewane, że człowiek siedzi zupełnie otępiały i myśli: kurde... dobre to było.

Joanna | 2013-01-25
Na półkach: Przeczytane, Skandynawia, 2013
Przeczytana: 24 stycznia 2013

Håkan Nesser to jeden z najpopularniejszych szwedzkich pisarzy trzykrotnie nagrodzony za najlepszy kryminał. „ Samotni” to moje pierwsze spotkanie z prozą pisarza, zachęciły mnie przychylne recenzje oraz popularność jego książek w naszym kraju. „ Samotni” to czwarta część cyklu, w którym inspektor kryminalny Gunnar Barbarotti i Eva Backman wspomagając się niezawodną intuicją oraz szukając czasem wskazówek w Piśmie Świętym rozwiązują skomplikowane zagadki.
Fabuła książki to historia sześciu młodych ludzi, którzy w 1969 roku przyjeżdżają do miasteczka akademickiego Upssali , aby podjąć studia. Zaprzyjaźniają się , łączą w pary i wspólnie spędzają czas. Pozornie wiodą beztroskie życie dzieci – kwiatów. Dochodzi jednak do tragicznego wydarzenia podczas wycieczki na grzybobranie. W wąwozie Gäsa ginie najmłodsza uczestniczka grupy. Prowadzone śledztwo sugeruje, że najprawdopodobniej był to nieszczęśliwy wypadek.
Trzydzieści pięć lat później, dokładnie w tym samym wąwozie i tym...

oliwa | 2015-02-02

Wciąż nie do końca rozumiem, czemu doświadczam na sobie fenomenu Nessera, chociaż doskonale zdaję sobie sprawę z jego słabości. Nesser to autor ze skłonnościami do pretensjonalnego przynudzania, a „Samotni” jako kryminał bronią się w ogóle dość słabo. Jest zbrodnia i jest zagadka, ale bardzo rozłożona w czasie. Przez większą część powieści śledzimy losy sześciorga przyjaciół (?), ich młodość, miłość, dojrzewanie i późniejsze losy. Tak naprawdę to powieść o moralnych wyborach i ich konsekwencjach. Kto jest słaby, kto silny, kto właściwie wybrał i kto za to zapłaci? Nesser potrafi stworzyć niepokojący klimat, i tak prowadzić narrację, by mimo pobocznych wątków, zdarzeń, opisów, refleksji utrzymać zainteresowanie czytelnika od pierwszej do ostatniej strony. Jak dla mnie, „Samotni” to jego najlepsza powieść, chociaż wielbiciele rasowych kryminałów mogą się poczuć… hm? Wykiwani?

Bzibzioh | 2016-01-02
Przeczytana: 02 stycznia 2016

Bardzo dobry kryminał, w nesserowskim stylu. Choć zdarza się Nesserowi przynudzać, jednak taka jest uroda jego kryminałów. Kryminał na tyle obszerny i wzbogacony dość rozbudowanymi wątkami obyczajowymi (niekoniecznie wszystkie są potrzebne), że można się do postaci przywiązać. Zagadka kryminalna dziwaczna, zdawałoby się nierozwiązywalna, śledczy długo nie posuwają się do przodu, jednak nudą nie wieje, jeśli chodzi o wątek kryminalny. Zakończenie podwójnie zaskakujące.

Marcin | 2017-10-28
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 28 października 2017

Kolejna świetna pozycja z Barbarottim. Myśle że fanów Nessera zachęcać specjalnie nie trzeba do tego tytułu... Polecam

Radek | 2015-10-03

Rewelacyjny kryminał , trzymający w napięciu do ostaniej strony.Do końca nie wiadomo jakie będzie rozwiązanie.Zarazem jedna z lepszych ksiażek cylku z inspektorem Barbatottim.

kasandra_85 | 2014-01-18
Przeczytana: styczeń 2014