POD BARANAMI ten szczęsny czas

Wydawnictwo: FABRI Biblioteka konesera; www.fabri.com.pl

Leszek Długosz: W mojej piwnicznej opowieści starałem się selekcjonować materię i włączać do niej przędziwo autentyczne, Więc to, czegom sam doświadczył. W czym brałem udział, co widziałem, słyszałem....

źródło opisu: FABRI Biblioteka konesera 2013

Tiger | 2019-08-29
Na półkach: Przeczytane, 2019
Przeczytana: 29 sierpnia 2019

Przez "Piwnicę pod Baranami" przewijało się wiele uznanych osób - inteligentnych, zjawiskowych, niezwykłych. Zapisali się na kartach tej książki. Album pełen pięknych zdjęć i wspomnień.

Diana | 2018-12-27
Przeczytana: 27 grudnia 2018

Czarodziejska książka, pełna retro, koronek, przydymiony nastrój - taki magiczny fragment Krakowa. Czytałam powoli, bo wspomnienia i to tak osobiste chciałam przemyśleć powoli. Na kartach spotkałam kilka osób, które znam osobiście - zaskoczyło mnie to, ale i bardzo ucieszyło. Książkę polecam, a gwiazdkę odejmuję za zakończenia, których według mnie autor dał trochę za dużo.

Rysia | 2018-01-06
Przeczytana: 26 grudnia 2017

Biorąc pod uwagę fakt, że nastąpił dla mnie trudny okres, gdzie bardzo ciężko mi się czyta, tym większa jest moja radość, że książkę tę, znalezioną pod choinką, pochłonęłam w dwa dni.
Uwielbiam Leszka Długosza i uwielbiam Piwnicę. Dodajcie to sobie sami (jak zwykł pisać Cejrowski). Moim marzeniem jest przeczytać wszystkie pozycje dotyczące dorobku życia Piotra, więc jestem zachwycona. Leszek Długosz w bardzo interesujący i nieco poetycki sposób opisuje "ten szczęsny czas". Można się wczuć i wyobrazić sobie, że naprawdę siedzimy w Piwnicy w oparach dymu i absurdu, słyszymy dźwięk dzwonka! Ach, Piotrze!

Lissa | 2016-12-01
Przeczytana: listopad 2016

Wspomnienia, anegdoty, rozważania, opowiedziane w gawędziarskim stylu, okraszone poezją i licznymi fotografiami – oto zalety książki Leszka Długosza "Pod Baranami ten szczęsny czas… Sceny i obrazy z «życia piwnicznego»".

Meandrująca struga pamięci

Napisać, że autor wspomina ludzi związanych z Piwnicą pod Baranami oraz prezentuje własne przeżycia z jej wczesnego okresu, to nie napisać nic. Długosz, kojarzony przede wszystkim jako śpiewający poeta i piwniczny kompozytor, to przede wszystkim wspaniały gawędziarz. Aż żal, że książka nie ukazała się w wersji audio, oczywiście w interpretacji autora. Pierwszy raz zdarza mi się, abym wolała ją właśnie w takiej wersji.Autor gawędy może sobie pozwolić na wszystko, szczególnie, że jest poetą. Toteż, czytając, trzeba zaakceptować fakt, że obok relacji głównej pojawia się nagle dłuższy fragment poświęcony jakiejś postaci, okraszony wierszem. Wiemy od początku, że to Długoszowe ”gadanie” nie podlega żadnym utartym schematom, o czym nas...

Wojciech Gołębiewski | 2015-06-07
Przeczytana: 06 czerwca 2015

Niestety, byłem tam tylko kilka razy, więc świat ten znam bardziej ze słyszenia, niż z widzenia. My mieliśmy przede wszystkim "Hybrydy", ale też i "Stodołę" i "Medyk", a Kraków - oprócz wspominanego - "Pod Jaszczurami". Leszek DŁUGOSZ to filar "Piwnicy pod Baranami", ponadto jeden z pierwszych twórców "piosenki autorskiej", której przedstawicielami w Warszawie byli Wojciech Młynarski i Jonasz Kofta. Przez "Piwnicę " przewinęło się wielu wspaniałych ludzi, a próbkę znajomych nazwisk mamy w archiwalnej notce z 1973 roku, którą dla Państwa skrzętnie przepisuję: /str. 31/

"Kabaret "Piwnica pod baranami" ma 17 lat. Powstał w r. 1956. Aktualny skład zespołu "Piwnicy pod baranami" to: /?/ muzyków /skrzypce, gitary, fortepian, perkusja/.
Trzech kompozytorów zawodowych: Zygmunt Konieczny, Stanisław Radwan i Andrzej Zarycki.
Dwóch poetów, pisarzy, aktorów: Wiesław Dymny i ...