Podróżne

Wydawnictwo: Biały Kruk

Wiersze znanego krakowskiego poety Leszka Długosza, poświęcone impresjom z podróży po Polsce i Europie. Poetyckie refleksje zawarte w jego utworach są pełne zadum, czasem liryczne, czasem podszyte lekką nutą ironii, a czasem humoru. Towarzyszą im świetne, komentująco-puentujące grafiki znanego rysownika Janusza Kapusty, publikującego od lat swoje rysunki na łamach dziennika Rzeczpospolita.Leszek Długosz(ur. 1941) a twórca o wielkim dorobku, wypowiadający się w wielu dyscyplinach, ale zawsze poeta. Bardzo znany i podziwiany pieśniarz, muzyk (kompozytor, pianista). Autor wielu tomików poetyckich. Dziesiątki płyt, tysiące koncertów na całym świecie. Setki programów radiowych i telewizyjnych. Wystąpił jako aktor w kilku filmach. Dowcipno-liryczny felietonista znany głównie z łamów aDziennika Polskiegoa, ale i aCzasu Krakowskiegoa oraz aRzeczpospoliteja. Artysta niezależny i osobny, próbujący własną miarą określić ciężar swego ja a tak mówi o sobie. Mistrz Mowy Polskiej (2007). Ukończył polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim, studiował aktorstwo w krakowskiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej. Bard dawnej Piwnicy pod Baranami, którą współtworzył. Mieszka w Krakowie, od którego otrzymał nagrodę artystyczną. Janusz Kapusta(ur. 1951) a artysta o zainteresowaniach matematycznych i filozoficznych, scenograf (m.in. aCarmena w Teatrze Wielkim). Sławę zyskał jako rysownik-ilustrator, współpracując z najlepszymi gazetami świata, w tym z aThe Wall Street Journala, aThe Washington Posta, aThe Boston Globea, aGraphisa, aPrinta. W Polsce od lat komentuje swymi rysunkami publicystykę w aRzeczpospoliteja. zdobywca licznych nagród, m.in. w 2006 roku został głównym laureatem konkursu na najlepszy rysunek prasowy na świecie. Dużo studiował: na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, następnie na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej i filozofię na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. Mieszka w Nowym Jorku i w Warszawie.Biały Kruk(ur. 1996) wydawnictwo o wszechstronnych zainteresowaniach artystycznych, które przebojem zdobyło pozycję lidera na rynku albumowym w Polsce. Słynne w Europie z ilustrowanych wydań książek o Janie Pawle II (prawie 70 pozycji!). Popularyzuje w świecie polski, wielowiekowy dorobek kulturalny, dzięki licznym, stojącym na bardzo wysokim poziomie edytorskim wielojęzycznym wydaniom takich albumów, jak np. aPolska. Dom tysiącletniego narodua, aświatowe Dziedzictwoa, aKrólewski Krakówa, aKatedry Polskia czy aMazury. Skarby natury i architekturya. Wyjątkowo wysmakowaną specjalnością Białego Kruka są świetnie ilustrowane wydania poezji, w tym Karola Wojtyły a Jana Pawła II (np. aRenesansowy psałterza i aTryptyk rzymskia), Czesława Miłosza czy Marka Skwarnickiego. Laureat kilkudziesięciu nagród, w tym kilkakrotnie za książki roku. Biały Kruk od urodzenia mieszka w Krakowie.

LesnyLudek | 2010-05-01
misza | 2015-08-11