13 pięter

Okładka książki 13 pięter Filip Springer
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2015
Okładka książki 13 pięter
Filip Springer
7,8 / 10
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2015
Wydawnictwo: Czarne reportaż
280 str. 4 godz. 40 min.
Kategoria:
reportaż
Wydawnictwo:
Czarne
Data wydania:
2015-08-12
Data 1. wyd. pol.:
2015-08-12
Liczba stron:
280
Czas czytania
4 godz. 40 min.
Język:
polski
ISBN:
9788380491298
Tagi:
mieszkanie deweloper prawo mieszkaniowe budownictwo dom reportaż Polska przemiana ustrój
Inne

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Pismo. Magazyn opinii nr 12 (72) / 2023 Anna Alboth, Joanna Bator, Sandra Frydrysiak, Maria Halber, Chris Heath, Aleksandra Herzyk, Aglaja Janczak, Katarzyna Kazimierowska, Paweł Kicman, Zuzanna Kowalczyk, Anna Krztoń, Karolina Lewestam, Caleb Azumah Nelson, Redakcja magazynu Pismo, Tomasz Różycki, Filip Springer, Miłosz Szymański
Ocena 7,3
Pismo. Magazyn... Anna Alboth, Joanna...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii nr 11 / 2023 Wojciech Brzoska, Magdalena Kicińska, Sam Knight, Jerzy Koch, Zuzanna Kowalczyk, Karolina Lewestam, Cristina Morales, Joanna Mueller, Redakcja magazynu Pismo, Adam Robiński, Filip Springer
Ocena 7,1
Pismo. Magazyn... Wojciech Brzoska, M...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii nr 7 (67) / 2023 Marta Dzido, Magdalena Kicińska, Zuzanna Kowalczyk, Karolina Lewestam, Redakcja magazynu Pismo, Joanna Ruszczyk, Bartek Sabela, Filip Springer, Piotr Tracz
Ocena 7,9
Pismo. Magazyn... Marta Dzido, Magdal...

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Springer, Ty szatanie!



4212 121 154

Oceny

Średnia ocen
7,8 / 10
2642 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
141
83

Na półkach:

Po świetnej „MIedziance” , postanowiłam sięgnąć po kolejny reportaż tegoż autora. Nie ukrywam, że podchodziłam do książki z obawą, gdyż miałam świadomość, że to mocna rzecz. I tak też było. Głównym motywem książki jest dom. Dom jako dobro luksusowe. Dom jako schronienie. Dom jako niedoścignione marzenie.

W pierwszej części książki, autor w dostępny, acz szczegółowy sposób przedstawia jak powstawała Warszawa. Warszawa przedwojenna. Ludzie zaczęli napływać do stolicy, w dość dużych ilościach. Lokali mieszkalnych jednak nie było. Był jedynie wielki problem. Nie było gdzie kwaterować mieszkańców. Początkowo widok ludzi śpiących na ulicy, na ławkach, pod mostami był czymś zwyczajnym. Niosło to ze sobą wiele niebezpieczeństw od higienicznych po przestępcze. Zaczęto budować, a raczej stawiać baraki, pomieszczenia, zwane izbami, które były nadmiernie przeludnione. Ludzie spali po kilka, kilkanaście w jednoizbowych pomieszczeniach. Warunki bytowe z czasem nie poprawiały się. Poszukiwano wielu rozwiązań. Budowniczy miasta budując lokale dla ludzi borykali się z kłopotami politycznymi i finansowymi. Wciąż było mało i mało. Mało pieniędzy by budować, mało pieniędzy by zakupić mieszkanie, mało mieszkań. Tylko szczęściarzom udawało się zdobyć swoje lokum. A jeśli los im nie sprzyjał, to często po krótkim czasie musieli podnajmować podłogę innym koczującym lub całkowicie opuścić miejsce ze względu na zbyt wygórowane czynsze.

Po wielu latach, kilku dekadach, zmianie ustroju, sytuacja mimo wielu nowych miejsc na rynku nieruchomości nie wiele się poprawiła.

Autor w swoich rozdziałach (piętrach), przytacza opowieści ludzi, którzy nie chcą lub nie mogą w obecnym świecie mieć mieszkania. Dla jednych to dobro luksusowe, na które ich nie stać, dla innych uwiązanie na lata, którego nie chcą czuć na szyi niczym pętlę. Problemy mieszkaniowe obecnych trzydziesto-, czterdziestolatków, mimo upływu lat niewiele różnią się od tych jakie mieli nasi rodzice, czy dziadkowie. Teraz mimo, wciąż nowo powstających nowych osiedli, są one niedostępne, lub zbyt drogie w utrzymaniu by móc powiedzieć, że się żyje na swoim. Autor, aby przedstawić problem współczesnych ludzi i ich problemów z posiadaniem domu, przytacza opowieści ludzi mieszkających w garażach, barakach, czy z byłym mężem, gdyż sprzedanie wspólnego mieszkania, spowodowało by jedynie wzrost kłopotów finansowych. Pojawiają się też problemy z mieszkaniami wynajmowanymi, gdzie często koszt coraz wyższy, a wynajem dotyczy jedynie łóżka w pokoju, a nie pokoju, nie mówiąc o mieszkaniu. Problemy z roku na rok piętrzą się. Pojawiają się nowe pomysły, ale problemy nie da się rozwiązać w ciągu jednej kadencji sejmu. Dlatego też, każda nowa władza problem odkłada na później. Problem jest długo terminowy. Istniał zawsze i na pewno długo pozostanie nie rozwiązany. Jedynie banki, które stanowią ważnego gracza w grze są na wygranej pozycji. Nic nie tracą. Mogą jedynie zyskać. A człowiek, poszukując swojego miejsca na ziemi może marzyć o własnym M. Bo jak to dobrze autor zauważył, obecnie często kredyt spłaca kredyt.

Smutna, prawdziwa, ale też przygnębiająca prawda. Prawda, która na bilbordach reklamowych banków czy biur nieruchomości wygląda całkiem odmiennie.

Polecam

Po świetnej „MIedziance” , postanowiłam sięgnąć po kolejny reportaż tegoż autora. Nie ukrywam, że podchodziłam do książki z obawą, gdyż miałam świadomość, że to mocna rzecz. I tak też było. Głównym motywem książki jest dom. Dom jako dobro luksusowe. Dom jako schronienie. Dom jako niedoścignione marzenie.

W pierwszej części książki, autor w dostępny, acz szczegółowy...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    4 335
  • Chcę przeczytać
    3 839
  • Posiadam
    833
  • Teraz czytam
    133
  • Reportaż
    95
  • Ulubione
    86
  • Chcę w prezencie
    54
  • Literatura faktu
    48
  • 2021
    45
  • 2018
    43

Cytaty

Więcej
Filip Springer 13 pięter Zobacz więcej
Filip Springer 13 pięter Zobacz więcej
Filip Springer 13 pięter Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także