13 pięter

reportaż
Czarne
2015-08-12
2015-08-12
mieszkanie deweloper prawo mieszkaniowe budownictwo dom reportaż Polska przemiana ustrój
Inne

Okładka książki Znak nr 799 (12/2021) Agnieszka Burton, Julia Fiedorczuk, Olga Gitkiewicz, Joanna Guszta, Łukasz Jarosz, Dominika Kozłowska, Łukasz Najder, Janusz Poniewierski, Dominika Słowik, Filip Springer, Redakcja Miesięcznika ZNAK, Arkadiusz Żychliński
Ocena 5,0
Znak nr 799 (1... Agnieszka Burton, J...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii. Wydanie specjalne „Wokół Jutra”, nr 1/21, jesień 2021 Michał Cetnarowski, Marta Kisiel, Magdalena Kozak, Karolina Lewestam, Justyna Pobiedzińska, Adam Robiński, Karolina Słowik, Filip Springer
Ocena 7,7
Pismo. Magazyn... Michał Cetnarowski,...
Okładka książki Znak nr 798 / 2021 Wojciech Bonowicz, Stefan Chwin, Olga Gitkiewicz, John N. Gray, Joanna Guszta, Joanna Jędrusik, Karol Kleczka, Dominika Kozłowska, Anna Marchewka, Anna Mateja, Edward Pasewicz, Janusz Poniewierski, Dariusz Rosiak, Magdalena Śmieja, Filip Springer, Olga Szmidt, Maciej Topolski, Marta Alicja Trzeciak, Redakcja Miesięcznika ZNAK, Filip Zawada
Ocena 7,0
Znak nr 798 / ... Wojciech Bonowicz, ...

Oficjalne recenzje i

Springer, Ty szatanie!

4045 121 154

Ocena 9/10 jest z pewnością na wyrost. Wiele osób pewnie się ze mną nie zgodzi, że to jest aż tak dobra pozycja, jednak ja w tej książce znalazłem wszystko to, co powinno się znaleźć w dobrej książce. Czyli emocje, silne emocje, a tak dokładniej, to ból, rozgoryczenie i brak nadziei.

Książka w jasny i dobitny sposób pokazuje, że Polska ma gigantyczny problem mieszkaniowy, który jest potęgowany przez bezmyślne decyzję rządzących. Zwykły obywatel, który stoi przed życiowym zadaniem, wybudowania sobie domu, jest najbardziej obciążony przez system.

Wiele osób poczuło by dojmujący brak nadziei, po przeczytaniu takiej lektury, dla mnie jednak, tego typu lektury są dzwonkiem alarmowym, by się obudzić z snu, w którym mi się wydawało, że w życiu wszystko dostanę na tacy.

Lektura taka jak ta, zmusza mnie do myślenia i planowania lepiej mojej przyszłości, bo ewidentny morał z tej książki jest taki, że jesteśmy skazani na własne decyzje, nikt nam nie pomoże. Rząd nie uczy się na błędach poprzedników, deweloperzy chcą tylko na nas zarobić, banki przeżucają, wszelkie ryzyko finansowe, na pożyczkobiorców. Nadziei nie ma, to tylko od ciebie zależy twoja przyszłość.

Kompleksowa historia polskiej walki (głównie przegrywanej) z niedostatkiem mieszkań. Od schronisk dla bezdomnych w międzywojniu, przez spółdzielnie mieszkaniowe, czyścicieli kamienić, po Mieszkanie dla Młodych. Jak zwykle u tego autora, połączenie wiedzy i wciągającej, pełnej emocji historii ludzkiej.

Książka podzielona na dwie części. Zaczyna się od przedstawienia realiów przedwojennej Polski i jej ówczesnych problemów związanych z sytuacją mieszkaniową. Druga część pokazuje czasy obecne, w nawiązaniu jednak do pierwszej części, będąc niejako przestrogą do tego co może nadejść. W moim odczuciu część pierwsza niepotrzebnie przydługa. Niemniej druga daje do myślenia i pokazuje jak dużym i beznadziejnym problemem jest kwestia zapewnienia społeczeństwu własnego "m". Najważniejsze są zyski deweloperów i banków. Nie ma obciążeń tych podmiotów, które na końcu i tak nie zostaną przerzucone na przysłowiowego Kowalskiego. Jest źle, a będzie jeszcze gorzej.

Jestem wielką szczęściarą - nie grozi mi kredyt hipoteczny. Od lat zdaję sobie sprawę, że to ogromny przywilej, bo mieszkając w Warszawie stykam się z głodem mieszkaniowym znajomych, rówieśników na co dzień. Mam doświadczenie w wynajmowaniu mieszkania studentom, ale także pomagałam szukać mieszkań znajomym (a ostatnio nawet mieszkającej u mnie rodzinie z Ukrainy). Dlatego nie są mi obce castingi na wynajmującego, horrendalne ceny najmu, oczekiwania z kosmosu, prysznice w kuchni, nachodzący właściciele itp.
Może właśnie z tego powodu ta książka nie zrobiła na mnie zbyt wielkiego wrażenia. Jest podzielona na dwie części, które według mnie nie bardzo ze sobą współgrają. Pierwsza - opowiadająca o czasach międzywojennych - dłużyła mi się niemiłosiernie. Sięgnęłam po reportaż, a tu 120 stron bardzo szczegółowego opisu, kto i jak budował w przedwojennej Warszawie.
Później następuje dziura w czasoprzestrzeni i przenosimy się gładko do roku 2015. Co pomiędzy działo się w mieszkalnictwie polskim? Jak budowano po wojnie? Czy dla obecnej gospodarki mieszkaniowej istotne jest tylko to, co w latach '20 i '30 XX wieku?
W drugiej części jest to, na co czekałam, czyli właściwe reportaże - niestety większość kompletnie nietrafiona, okrojona. Tak naprawdę zaciekawił mnie jedynie reportaż o czyścicielach kamienic. Nie da się chociażby zarysować podejmowanego problemu na 4 stronach… Odniosłam wrażenie, że autor chciał po prostu „dotrzeć" do trzynastego piętra, żeby tytuł się zgadzał, więc sięgał po najprostsze metody - takie jak cytowanie postów z facebookowych grup.
Finalnie dosyć się rozczarowałam i nie uważam, że jest to rzetelne i szczegółowe opracowanie jakże palącego problemu mieszkalnictwa w Polsce.

W pierwszej części mamy opowieść o warszawskim problemie mieszkalnictwa w międzywojniu. Trochę przykładów, tło polityczne. Bardzo dużo cytowań gazet z tamtych czasów. Druga część opisuje głównie współczesne problemy, m.in. historie kredytowe, bolączki lokatorów, nieudolność polityków.

Myślę, że jest to nie najgorsza książka. Czyta się ją całkiem dobrze. Dla mnie pierwsza część jest trochę lepsza. Szkoda, że wszystko co ciekawe, pewnie dałoby się przedstawić na 100 stronach.

Na półkach: , , , , , ,

Miałam ten reportaż w planach już od kilku lat, lecz zawsze było coś ciekawszego i bardziej pilnego do przeczytania. Teraz jednak poniekąd zostałam zmuszona do przeczytania tej książki z powodu tematu jaki sobie wybrałam na dyplom magisterski. I szczerze mówiąc żałuję, że tyle zwlekałam z przeczytaniem tego, bo jest to niezwykle wartościowa i ciekawa książka. Zawiera zatrważające historie, które poruszyły mnie do żywego i otworzyły oczy na tematy na które nie do końca zwracałam przedtem uwagę. Na pewno jej treść bardzo mocno przyda mi się w trakcie pisania dyplomu.
Zdecydowanie polecam każdemu kto interesuje się życiem ludzi w Polsce i tym jak ewoluował system pomocy mieszkańcom przez te wszystkie lata.

Reportaż Filipa Springera porusza bardzo ważny temat, jakim są starania Polaków o posiadanie własnego kąta, miejsca które mogą nazwać domem. Niestety "13 pięter" jest reportażem bardzo nierównym. Niektóre z "pięter" są absolutnie fantastycznie przeanalizowane, jednak w części rozdziałów autor zaledwie zarysowuje problem, nie kusząc się o wyjaśnienie jego przyczyn czy propozycję jego rozwiązania. Mimo wszystko uważam, że po książkę warto sięgnąć, głównie ze względu na to jak aktualnym i bliskim nam problemem jest trudna sytuacja mieszkaniowa Polaków.

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Warto się pochylić nad tematem mieszkalnictwa w Polsce. Książka naprawdę godna polecenia.

20-lecie międzywojenne i czasy obecne, ciekawie pokazany temat polskiego mieszkalnictwa. Szkoda że zabrakło okresu PRL

O początkach kryzysu mieszkaniowego i kredytach jako sposobie generowania długu który sam w sobie jest raison d etre państwa.. Trochę szkoda ze autor pominął cały okres prl u, a dodatkowo wszystko napisane jest w dość apokaliptycznym tonie.