rozwiń zwiń

Anaruk, chłopiec z Grenlandii

Okładka książki Anaruk, chłopiec z Grenlandii
Alina CentkiewiczCzesław Centkiewicz Wydawnictwo: Nasza Księgarnia literatura dziecięca
Kategoria:
literatura dziecięca
Wydawnictwo:
Nasza Księgarnia
Data wydania:
1955-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1955-01-01
Język:
polski
Tagi:
grenlandia
Średnia ocen

                5,7 5,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Zaczarowana zagroda Alina Centkiewicz, Czesław Centkiewicz, Agnieszka Żelewska
Ocena 5,6
Zaczarowana za... Alina Centkiewicz, ...
Okładka książki Anaruk i inne opowiadania Alina Centkiewicz, Czesław Centkiewicz
Ocena 7,2
Anaruk i inne ... Alina Centkiewicz, ...
Okładka książki Odarpi, syn Egigwy Alina Centkiewicz, Czesław Centkiewicz
Ocena 6,0
Odarpi, syn Eg... Alina Centkiewicz, ...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
5,7 / 10
10 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
2314
1185

Na półkach:

,,Anaruk, chłopiec z Grenlandii” był moją lekturą w drugiej klasie podstawówki. Już wtedy uwielbiałam czytać, nie było dla mnie dnia bez książki i spokojnie mogłam zrezygnować z telewizji czy zabawy lalkami(choć też to lubiłam) na rzecz czytania. Jednak książka Centkiewicza nudziła mnie do tego stopnia, że nie byłam w stanie sama jej przeczytać, musiała czytać mi ją na głos mama. Obecnie moja siostra omawia tą lekturę, więc postanowiłam do niej wrócić, jako że jest króciutka i można ją przeczytać na raz, żeby zobaczyć, czy zainteresuje mnie bardziej niż w dzieciństwie.

Moim zdaniem, ,,Anaruk” nie powinien być lekturą szkolną. Nie jest to powieść przygodowa, która mogłaby zainteresować uczniów i skłonić ich do czytania, przypomina bardziej reportaż, a informacje o życiu Eskimosów mogłyby spokojnie znaleźć się w podręczniku. Z doświadczenia wiem, że lepiej przyswaja się informacje, gdy są one połączone z jakąś barwną, porywającą fabułą. Natomiast w ,,Anaruku” fabuły praktycznie nie ma, są tylko opisy życia Inkuitów. Doceniam wiedzę autora na temat tej społeczności, brak uprzedzeń wobec niej i jego wiedzę, ale myślę, że przedstawił ją w sposób kompletnie nieprzystępny dla współczesnych dzieci. Taka książka mogła robić furorę i przemawiać do wyobraźni w czasach, kiedy nie było telewizji czy Internetu i tego typu lektury były jedynym źródłem wiedzy o reszcie świata. Jednak dzisiaj możemy pooglądać zdjęcia z całego świata, obejrzeć program dokumentalny i tego typu książki nie są już potrzebne, żeby poznać świat. Do tego książka zawiera dokładne, wręcz naturalistyczne opisy zabitych zwierząt, co może odstraszyć dzieci. Autor szanuje Eskimosów, ale moim zdaniem powinien więcej czasu poświęcić na wyjaśnienia, dlaczego Anaruk myje się raz w roku i je surowe mięso. Dla dziewięciolatków takie zachowania mogą być niezrozumiałe i sprawić, że podejdą lekceważąco do książki.

Nie wystawiam zbyt niskiej oceny, bo szanuję to, że autor zdecydował się na życie wśród Eskimosów i postanowił je opisać(w czasach, kiedy w inny sposób nie można było zdobyć wiedzy na ten temat). Podobała mi się też historia o niedźwiadku wychowanym wśród ludzi i nawet fragment, gdy ojciec uznaje Anaruka za myśliwego. Jednak uważam, że czasy tej książki już przeminęło i obecnie nie ma w niej nic, co wzbudziłoby ciekawość dzieci(zobaczymy, jak spodoba się mojej siostrze). Nie polecam ani nie odradzam, bo to w końcu lektura i trzeba ją znać. Jednak myślę, że jeśli będę miała dzieci i nie będą one zmuszone do przeczytania książki Centkiewicza, raczej nie podsunę im ,,Anaruka”.

,,Anaruk, chłopiec z Grenlandii” był moją lekturą w drugiej klasie podstawówki. Już wtedy uwielbiałam czytać, nie było dla mnie dnia bez książki i spokojnie mogłam zrezygnować z telewizji czy zabawy lalkami(choć też to lubiłam) na rzecz czytania. Jednak książka Centkiewicza nudziła mnie do tego stopnia, że nie byłam w stanie sama jej przeczytać, musiała czytać mi ją na głos...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    10 657
  • Lektury
    753
  • Posiadam
    531
  • Dzieciństwo
    246
  • Chcę przeczytać
    236
  • Lektury szkolne
    180
  • Z dzieciństwa
    104
  • Z biblioteki
    84
  • Literatura polska
    69
  • Ulubione
    47

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Anaruk, chłopiec z Grenlandii


Podobne książki

Okładka książki Flora szuka skarbów Gabriela Rzepecka-Weiss, Maciej Szymanowicz
Ocena 9,7
Flora szuka sk... Gabriela Rzepecka-W...
Okładka książki Pani wiatru Lisa Aisato, Maja Lunde
Ocena 8,0
Pani wiatru Lisa Aisato, Maja L...
Okładka książki Książka o górach Patricija Bliuj-Stodulska, Robb Maciąg
Ocena 9,3
Książka o górach Patricija Bliuj-Sto...

Przeczytaj także