Okładka książki Karolcia

Siedmioróg
literatura dziecięca
typ
papier
6,51 (6682 ocen i 409 opinii)

Opis książki

Rzadko kiedy 9-letnia osoba może wywołać taki galimatias! Karolci to się udało! Pytacie jak? Powiem Wam - wszystko za sprawą niebieskiego koralika, który znalazła w szparze podłogi. Dziewczynka szybko przekonała się, że spełnia on wszystkie życzenia swego właściciela, ale musiała być bardzo uważna, bo chrapkę na niego miała też zła czarownica Filomena. I wtedy zaczęła się cała masa przygód. Jakich? Nie - tego Wam już nie zdradzę, o tym przeczytacie sami!

źródło opisu: http://siedmiorog.pl

Polecamy

Opinie czytelników
MountainTobacco | 2014-01-30
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane

Przyznam szczerze, że moja opinia na temat tej książki może być mocno nieobiektywna. Była to bowiem pierwsza z moich najulubieńszych książek i pozbawiona okładki wciąż znajduje się na mojej półce z książkami. Całkowicie magiczna, choć osadzona w rzeczywistości opowieść, która daje to dziwne poczucie, że najzwyklejszy koralik może okazać się tym szczególnym. Moja mama szukała swojego koralika, podobnie jak ja... Była to też ulubiona książeczka moich znajomych, co mówi samo za siebie. I chociaż nie wiem, czy ta opowieść ma szansę wypłynąć na tle współczesnej literatury dziecięcej, wierzę że tak jest. Czytałam rzecz jasna również drugą część, o błękitnej kredce - nieustępującej w niczym części pierwszej. Pamiętam, że książeczka posiadała świetne czarno-białe ilustracje wykonane przez Tomasza Borowskiego. Polecam...

mio | 2011-02-21

Dzieciństwo. Pamiętam, kiedy po przeczytaniu błagałam mamę o kupno błękitnego koralika, który potem nosiłam z satysfakcją na szyi. Szkoda tylko, że ten nie był zaczarowany.

Alka | 2012-06-29
Przeczytana: 2004 rok

Smak dzieciństwa. Czytała mi ją moja mama. Później sama ją przeczytałam. Chyba dzięki tej magicznej opowieści zaczęłam przygodę z książkami.

Ksiązka rewelacyjna dlatego, że przypomina mi dzieciństwo, a to był mój najlepszy okres w życiu♥ Bardzo mało z niej pamiętam, ale wiem, że ją lubiałam.

Tytułowa Karolcia to prawie dziewięcioletnia ( dokładnie ma 8 lat i 8 miesięcy), rezolutna i pomysłowa dziewczynka. W trakcie przeprowadzki zauważa w szparze podłogi podłużny, niebieski koralik. Ze zdziwieniem zauważa, że paciorek spełnia wszystkie życzenia swojego właściciela. Zaczyna się niesamowita przygoda. Ale, ale...Jest jedno ostrzeżenie, niebieski koralik, za wszelką ceną, chce zdobyć pewna zła czarownica Filomena...
Tak jak i ponad dwadzieścia lat temu, jak i teraz "Karolcia" błyskawicznie przeniosła mnie w niezwykłą krainę wyobraźni. Miałam w głowie wiele planów jak i kiedy użyć magicznego koralika. Nie tylko ja dobrze się bawiłam, wraz ze mną robiła to Karolcia i jej przyjaciel Piotrek. Przygody naszej trójki śledziła z ukrycia, poirytowana Filomena. Nie udało jej się wykraść niebieskiego koralika.
Najmilsze jest to, że dzieci ze szkolnej lektury nie spełniały tylko swoich zachcianek ale próbowali chronić swoich kolegów, pomagali mamie a w finale spełnili wszystkie skrywane...

Karolcie , dużo osób kojarzy .
Podczas przeprowadzki Karolcia znajduje wynosząc meble mały niebieski koralik. Dziewczynka szybko uświadamia sobie, że posiada on czarodziejską moc - w łazience namydliła przez przypadek niebieskie znalezisko i koralik przemówił do niej ludzkim głosem. Dowiedziała się wtedy, że może spełnić każde jej życzenie. Wkrótce miało okazać się to prawdą. Taksówka którą wraz ze swoją ciocią jechała do nowego mieszkania uniosła się w powietrze gdy sobie tego zażyczyła. Przez jakiś czas stała się dorosłą osobą i wielkim problemem było wrócić do poprzedniej postaci. Mieszkanie któregoś dnia zostało po brzegi zarzucone ciastkami, których nie mogli zjeść nawet licznie przybyli goście...
W nowym miejscu zamieszkania Karolcia poznała Piotrka z którym się zaprzyjaźniła. Wkrótce chłopak dowiedział się o czarodziejskiej mocy koralika. Para przyjaciół zaczęła się dobrze bawić wykorzystując ten stan rzeczy. Za pomocą czarów stali się niewidzialni na robili sporo zamieszania w...

Lidka | 2011-04-18
Przeczytana: 1998 rok

Przeczytałam ją mając z siedem lat. Książka była już troszkę zniszczona, wydanie formatu mniejszego niż zeszyt szkolny (mniej niż A5) więc wydawała mi się "bardzo grubą książką". Przeczytałam w niecałe dwa dni, sobotni wieczór i niedzielę spędziłam wyobrażając sobie swoje własne przygody z niebieskim koralikiem, a w poniedziałek pobiegłam do biblioteki po dalsze przygody Karolci :)
Istnieją takie książki, które tuż po przeczytaniu są dla nas po prostu genialne, wspaniałe, jedyne, niezastąpione, ulubione. Z biegiem lat spadają do kategorii "książek dla dzieci". Zawsze jednak wspomnina się je z sentymentem.

Kiwi_Agnik | 2013-09-25
Przeczytana: 1997 rok

Jedna z ulubionych bajek mojego dzieciństwa. Mam ją w domu, a jej wygląd świadczy o tym, że czytałam ją przynajmniej z 50 razy.

Annalynne | 2011-01-29
Na półkach: Przeczytane, Lektury

Nazwiecie mnie dziwną i Bóg wie jaką, ale w podstawówce przeczytałam wszystkie lektury i każda (no, prócz "W pustyni i w puszczy, bo przy opisach umierałam z nudów) mi się podobała. Dosłownie. Karolci i jej niebieskiego koralika nigdy nie zapomnę. Chyba najbardziej utknęła mi w pamięci końcówka i to coś z lwami.

To rzeczywiście książka dla małych dzieci, tak napisana by i one mogły ją zrozumieć. Ale mi też podoba się ten zaczarowany Koralik, który spełni każde życzenie. Z tym że trzeba wiedzieć o co chcemy poprosić żeby potem nie było kłopotów. Ale dzieją się tu rzeczy bardzo urocze, krzepiące niespokojne serca, które każdego mogą zachwycić, trzeba się tylko wczuć i być Imaginer'em.

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • David Weber
    62. rocznica
    urodzin
    Życie byłoby znacznie przyjemniejsze, gdyby tak powywieszać wszystkich polityków
  • Stephen R. Covey
    82. rocznica
    urodzin
    Przyjacielu, kochać to czasownik. Miłość, uczucie, to owoc tego czasownika. Zatem kochaj ją. Służ jej. Poświęcaj się. Współczuj. Doceniaj. Utwierdzaj ją. Czy jesteś gotów to robić?
  • Wieniedikt Jerofiejew
    76. rocznica
    urodzin
    - O-o-o-o! Niezrównoważenie psychiczne to moje marzenie! - i ośmielę się na szczerość - w marzeniach jestem wariatem! O, nie wiecie, panowie, co to takiego bezsenność marzeń... i stan zapalny marzeń przy bezsenności...
  • Ted Dekker
    52. rocznica
    urodzin
    Trzeba samemu mieć obsesję, żeby rozpoznać ją u drugiego człowieka.
  • Fernando Vallejo
    72. rocznica
    urodzin
    Przestałem być jednym i jesteśmy dwoma: jednym nierozłącznym w dwóch różnych osobach. To jest moja nowa teologia Dwójcy, przeciwstawiona teologii Trójcy: dwie osoby, które potrzebują siebie nawzajem do miłości; przy trzech już zaczyna się orgia
  • Jun'ichi Watanabe
    81. rocznica
    -Chcę być lekarzem.
    Ginko za bardzo się wstydziła,żeby to powiedzieć głośno,gdy się uczyła u Yorikuniego,lecz teraz przyszło jej to bez trudu.
    Po części dlatego,że nabrała odwagi,po części-bo czasy się zmieniły na tyle,że kobieta mogła mieć ambicje,nie narażając się na pogardę.
  • Szymon Szymonowic
    456. rocznica
  • Emma Donoghue
    45. rocznica
    urodzin
    Jak o czymś myślimy, nadajemy temu moc
  • Natalka Babina
    48. rocznica
    urodzin
    Ludzie rodzą się nie po to, żeby im było dobrze. W najlepszym wypadku przychodzą na ten świat po to, żeby dobrze było komu innemu.
  • Anatol Stern
    115. rocznica
  • Jerzy Kukuczka
    25. rocznica
    śmierci
    Widziałem w górach ludzi, którzy nigdy nie chodzą do kościoła. A tam się modlili.

Znajdź nas na Facebooku