Caryca

Tłumaczenie: Daria Kuczyńska-Szymala
Wydawnictwo: Sonia Draga
Die Zarin
Ag2S

Fascynująca historia niewiarygodnego awansu Marty Skowrońskiej, córki chłopa pańszczyźnianego z Inflant, która została pierwszą sprawującą realną władzę carycą Rosji. Towarzyszyła Piotrowi Wielkiemu w niezliczonych kampaniach wojennych i urodziła mu tuzin dzieci, godząc się z przedwczesną śmiercią większości z nich. Walczyła o Piotra, kochała go i oszukiwała – caryca Katarzyna była kobietą o niezwykłej sile.
Doskonały portret psychologiczny prostej, ale bardzo inteligentnej, gotowej na wszystko i sprytnej kobiety, która różnymi trikami przez ponad dwadzieścia lat trzymała u swego boku najpotężniejszego władcę Rosji, tylko pozornie pozostając w cieniu.

źródło opisu: http://www.soniadraga.pl/

źródło okładki: http://www.soniadraga.pl/

urszulagem | 2019-10-15
Przeczytana: 10 października 2019

Gdyby zamiast szkolnych lektur pozwalano dzieciom czytać tego typu książki, mielibyśmy historyków. Tego typu lektura rozbudza moją ciekawość. Czy historia którą opowiada autor nie jest lepsza gdy wiesz że działa się naprawdę?

Dobra książka.

Reza | 2019-10-07
Przeczytana: 07 lipca 2019

bardzo fajnie opowiadany o reali rosji i na czym polega jej siłą i slabość

Kasia | 2019-09-09
Przeczytana: 08 września 2019

Wpadłam w ciąg czytania kryminałów i muszę powiedzieć, że dobrze się złożyło, że w moje ręce wpadła ta książka, bo miałam już serdecznie dość poprzedniej tematyki. Czysty przypadek i jakież miłe zdziwienie. Carycę czytałam z przyjemnością. Jest lekka, pisana swobodnie i ciekawa. Wartościowa ze względu na realia historyczne, prawdziwe postacie i wydarzenia. Nauka + przyjemność z czytania, bardzo pożyteczne połączenie. Z chęcią częściej będę sięgać po tego typu literaturę. Przy czym zaznaczam,że nie jest to żadne wybitne dzieło, ale po prostu bardzo fajna i ciekawa książka, dla każdego kto lubi historię i jest jej ciekaw.

Agnesik | 2019-07-28
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

Świetna książka, mnóstwo ciekawych i nieznanych mi dotąd faktów historycznych. Rewelacyjnie napisana, gorąco polecam nie tylko osobom, które interesują sie historia Rosji.

Adrianna__ | 2019-06-17
Przeczytana: 17 czerwca 2019

Wiele książek w mojej biblioteczce musi swoje odleżeć. Dokładnie tak jak „Caryca” Ellen Alpsten. Po prostu na daną książkę musi przyjść czas. Jednej rzeczy żałuję, że „Caryca” na swój czas musiała czekać tak długo. Sami przyznacie, że Caryca nie powinna czekać nigdy.
Powieści historyczne to moje ulubione pozycje literackie. Zdecydowanie to one przeważają w mojej biblioteczce. O kim jest „Caryca”? Tytułowa Caryca to córka chłopa pańszczyźnianego z Inflant – Marta Skowrońska. Dziewczyna była wychowywana przez ojca i macochę. Matki nigdy nie poznała, bo ta umarła przy jej porodzie. Pewnego dnia zostaje sprzedana rosyjskiemu kupcowi i od tego momentu zmienia się całe jej życie. Na skutek czasem uśmiechu losu, a czasem pecha końcowo trafia na dwór cara Piotra I Wielkiego. Początkowo została tylko jego kochanką, jak wiele dziewcząt przed nią. Ona jednak zrobiła coś zaskakującego: doprowadziła do tego, że ten władca ożenił się z nią i koronował ją na carycę. Jak to osiągnęła? Co miała...

Anna Kosmal | 2019-06-06
Przeczytana: 06 czerwca 2019

Niesamowita książka, to słowa które pierwsze przychodzą mi na myśl. Pokazanie jak życie może być zaskakujące, nikczemne, drastyczne i piękne. Życie dla kobiety w tamtym czasie było tragiczne. Pokazana w książce dysproporcja pomiędzy bogatymi, którym wolno wszystko a biednymi których traktowano jak przedmiot. Car - który nie przejmował się nikim i niczym, robił co chciał. Caryca - niby żona, niby dusza jego, a zdradzał ją na prawo i lewo - bo mu wolno było. Dużo opisów gdzie i kiedy były bitwy, ponieważ panowanie cara Piotra to właściwie cały czas wojna. Natomiast jak przybliżyłam sobie poprzez czytanie osoby z książki, ciekawa byłam kto rządził dalej, jakie były powiązania rodzinne. Naprawdę warto sięgnąć po tą pozycję

książek: 1970
Monika | 2019-06-02
Przeczytana: 02 czerwca 2019

Próbowałam, dawałam kolejną szansę... i kolejną, ale po prostu już mnie odrzuca na sam widok tej książki, więc poddaję się.

"Caryca" jest nudna i nawet sceny łóżkowe na co drugiej stronie nie są wstanie dodać tej książce czegokolwiek. Chyba nawet pogarszają tylko sprawę. Lubię książki opowiadające o życiu znanych postaci, ale "Carycy" nie jestem w stanie dokończyć, mimo że jakimś cudem przebrnęłam przez ponad 300 stron.

Postać carycy Katarzyny jest bez wątpienia fascynująca, kontrowersyjna i godna opisania, ale historii przedstawionej przez Ellen Alpsten zupełnie nie kupuję. Może gdyby autorka bardziej skupiła się na postaci Marty Skowrońskiej, czyli Katarzyny, a nie na alkowie, byłaby to książka po którą warto sięgnąć. Nie polecam, szkoda czasu.

Agnieszka | 2019-04-12

Główna bohaterka powieści, a przyszła 1sza caryca wszechrusi, mając lat 23 zdążyła już mieć 4 ciąże, 1 męża i kilku kochanków. Stwierdzam że się strasznie opitalam w tym życiu moim 😂
Skoro 23 lata to już ostatni dzwonek to ja to już do muzeum 😁
Ciekawa lektura, może nie fascynująca, ale ciekawa dosyć, można przeczytać.

Anna | 2019-01-11
Przeczytana: 10 stycznia 2019

Książka Ellen Alpsten jest bardzo kobieca... Jednak inna być nie może, gdy zarówno autorka, jak i postać nr jeden to kobiety. Mylić się jednak będzie ten, kto sądzi, że książka jest mdłym romansidłem czy delikatną powieścią obyczajową. Owszem emocje i obyczaje są obecne na pierwszym planie, jednak tak jak życie samej carycy, tak ta książka jest pełna mocnych przeżyć, spisków i walki. Caryca była silną kobietą, która potrafiła nie ulegać rzeczywistości, ale ją kształtować. To właśnie ta cecha pozwoliła jej zajść tak wysoko. Jednocześnie dzięki temu jej historia to wspaniały materiał na powieść, który wykorzystała Ellen Alpsten. Polecam !

Ewa_mk | 2019-01-09
Na półkach: Przeczytane, 2019
Przeczytana: 09 stycznia 2019

Ciekawa historia carycy Katarzyny. Polecam dla lubiących kobiece postacie historyczne.