Caryca

Tłumaczenie: Daria Kuczyńska-Szymala
Wydawnictwo: Sonia Draga
Die zarin
Karo

Fascynująca historia niewiarygodnego awansu Marty Skowrońskiej, córki chłopa pańszczyźnianego z Inflant, która... została pierwszą sprawującą realną władzę carycą Rosji. Towarzyszyła Piotrowi Wielkiemu w niezliczonych kampaniach wojennych i urodziła mu tuzin dzieci, godząc się z przedwczesną śmiercią większości z nich. Walczyła o Piotra, kochała go i oszukiwała – caryca Katarzyna była...

została pierwszą sprawującą realną władzę carycą Rosji. Towarzyszyła Piotrowi Wielkiemu w niezliczonych kampaniach wojennych i urodziła mu tuzin dzieci, godząc się z przedwczesną śmiercią większości z nich. Walczyła o Piotra, kochała go i oszukiwała – caryca Katarzyna była kobietą o niezwykłej sile.
Doskonały portret psychologiczny prostej, ale bardzo inteligentnej, gotowej na wszystko i sprytnej kobiety, która różnymi trikami przez ponad dwadzieścia lat trzymała u swego boku najpotężniejszego władcę Rosji, tylko pozornie pozostając w cieniu.

źródło opisu: Sonia Draga, 2011

źródło okładki: http://www.soniadraga.pl/index.php?option=com_cont...»

Adrianna__ | 2019-06-17
Przeczytana: 17 czerwca 2019

Wiele książek w mojej biblioteczce musi swoje odleżeć. Dokładnie tak jak „Caryca” Ellen Alpsten. Po prostu na daną książkę musi przyjść czas. Jednej rzeczy żałuję, że „Caryca” na swój czas musiała czekać tak długo. Sami przyznacie, że Caryca nie powinna czekać nigdy.
Powieści historyczne to moje ulubione pozycje literackie. Zdecydowanie to one przeważają w mojej biblioteczce. O kim jest „Caryca”? Tytułowa Caryca to córka chłopa pańszczyźnianego z Inflant – Marta Skowrońska. Dziewczyna była wychowywana przez ojca i macochę. Matki nigdy nie poznała, bo ta umarła przy jej porodzie. Pewnego dnia zostaje sprzedana rosyjskiemu kupcowi i od tego momentu zmienia się całe jej życie. Na skutek czasem uśmiechu losu, a czasem pecha końcowo trafia na dwór cara Piotra I Wielkiego. Początkowo została tylko jego kochanką, jak wiele dziewcząt przed nią. Ona jednak zrobiła coś zaskakującego: doprowadziła do tego, że ten władca ożenił się z nią i koronował ją na carycę. Jak to osiągnęła? Co miała...

Anna Kosmal | 2019-06-06
Przeczytana: 06 czerwca 2019

Niesamowita książka, to słowa które pierwsze przychodzą mi na myśl. Pokazanie jak życie może być zaskakujące, nikczemne, drastyczne i piękne. Życie dla kobiety w tamtym czasie było tragiczne. Pokazana w książce dysproporcja pomiędzy bogatymi, którym wolno wszystko a biednymi których traktowano jak przedmiot. Car - który nie przejmował się nikim i niczym, robił co chciał. Caryca - niby żona, niby dusza jego, a zdradzał ją na prawo i lewo - bo mu wolno było. Dużo opisów gdzie i kiedy były bitwy, ponieważ panowanie cara Piotra to właściwie cały czas wojna. Natomiast jak przybliżyłam sobie poprzez czytanie osoby z książki, ciekawa byłam kto rządził dalej, jakie były powiązania rodzinne. Naprawdę warto sięgnąć po tą pozycję

Monika | 2019-06-02
Przeczytana: 02 czerwca 2019

Próbowałam, dawałam kolejną szansę... i kolejną, ale po prostu już mnie odrzuca na sam widok tej książki, więc poddaję się.

"Caryca" jest nudna i nawet sceny łóżkowe na co drugiej stronie nie są wstanie dodać tej książce czegokolwiek. Chyba nawet pogarszają tylko sprawę. Lubię książki opowiadające o życiu znanych postaci, ale "Carycy" nie jestem w stanie dokończyć, mimo że jakimś cudem przebrnęłam przez ponad 300 stron.

Postać carycy Katarzyny jest bez wątpienia fascynująca, kontrowersyjna i godna opisania, ale historii przedstawionej przez Ellen Alpsten zupełnie nie kupuję. Może gdyby autorka bardziej skupiła się na postaci Marty Skowrońskiej, czyli Katarzyny, a nie na alkowie, byłaby to książka po którą warto sięgnąć. Nie polecam, szkoda czasu.

Agnieszka | 2019-04-12

Główna bohaterka powieści, a przyszła 1sza caryca wszechrusi, mając lat 23 zdążyła już mieć 4 ciąże, 1 męża i kilku kochanków. Stwierdzam że się strasznie opitalam w tym życiu moim 😂
Skoro 23 lata to już ostatni dzwonek to ja to już do muzeum 😁
Ciekawa lektura, może nie fascynująca, ale ciekawa dosyć, można przeczytać.

Anna | 2019-01-11
Przeczytana: 10 stycznia 2019

Książka Ellen Alpsten jest bardzo kobieca... Jednak inna być nie może, gdy zarówno autorka, jak i postać nr jeden to kobiety. Mylić się jednak będzie ten, kto sądzi, że książka jest mdłym romansidłem czy delikatną powieścią obyczajową. Owszem emocje i obyczaje są obecne na pierwszym planie, jednak tak jak życie samej carycy, tak ta książka jest pełna mocnych przeżyć, spisków i walki. Caryca była silną kobietą, która potrafiła nie ulegać rzeczywistości, ale ją kształtować. To właśnie ta cecha pozwoliła jej zajść tak wysoko. Jednocześnie dzięki temu jej historia to wspaniały materiał na powieść, który wykorzystała Ellen Alpsten. Polecam !

Ewa_mk | 2019-01-09
Na półkach: Przeczytane, 2019
Przeczytana: 09 stycznia 2019

Ciekawa historia carycy Katarzyny. Polecam dla lubiących kobiece postacie historyczne.

książek: 1972

Nieprawdopodobna historia życia Marty Skowrońskiej, która będąc córką chłopa pańszczyźnianego osiągnęła to co niewyobrażalne- została carycą Rosji.
Rewelacyjna powieść historyczna ukazująca losy bohaterki oraz czasy panowania cara Piotra Wielkiego.
Książka niesamowicie wciąga, doskonale się ją czyta.
Polecam!

ewa | 2018-10-26

Carska Rosja.Kraj kontrastów.Niewyobrażalne bogactwo i rozrzutność przeciwstawione zupełnemu ubóstwu.Wolność cara i absolutne poddaństwo pańszczyźnianych chłopów.Car,któremu wszystko wolno i któremu nikt się nie sprzeciwi,sięgający po to,czego sobie zażyczy.Wbrew religii,dobrym obyczajom czy tradycji.Pijaństwo i rozpusta,kontra religia,mająca coraz mniejsze znaczenie.Prostota wyznania luterańskiego i przepych prawosławia.Kraj spustoszony wojną,gnębiony kolejnymi podatkami.Rozrzutność arystokracji i przymieranie głodem przez chłopstwo.
Wśród takich warunków dokonuje się kariera kobiety,która z nieślubnej córki pańszczyźnianego chłopa zostaje podniesiona najpierw do godności wieloletniej towarzyszki cara,a później do rangi pierwszej w historii koronowanej cesarzowej,wielkiej carycy.
Ile musi wycierpieć kobieta kochająca rosyjskiego cara?Widząca jego zdrady,przeżywająca śmierć większości własnych dzieci,niepewna do samego końca własnej pozycji i przyszłości?Co musi czuć,gdy nie wie...

greenmafa | 2018-10-22

Niestety, wielkie rozczarowanie.
Katarzyna I była niewątpliwie postacią fascynującą, w tej książce jest płaska i bez wyrazu. Po prostu pije a reszta dzieje się sama. Ot tak wychodzi "Piotr wszedł we mnie. Przecież carowi się nie odmawia". Jakby ok, Ale nie zapominajmy, że była chłopka i chodziło o cara. Musiała walczyć tam o przetrwanie i uwagę, a nie że samo się stało. Zresztą, co można na ten temat pisać jesli z Wikipedii dowiemy się o niej weiecej?
Pomijając główna bohaterkę, która jest nijaka, styl książki pozostawia dużo do życzenia. Miałam wrażenie, że autorce ktoś kiedyś powiedział "przymiotniki i pseudo głębokie monologi" i tego właśnie się trzymała. Dialogi, monologi i opisy są słabe. Bardzo slabe. Np. "Chwycił moja głowę mocno i delikatnie", 'kobieta widziała na jedno oko, drugie miała zasłonięte brudną opaską.... Jej oczy lśniły". Serio?
Jeśli ktoś chce się czegoś dowiedzieć o carycy to nie polecam. Jeśli ktoś lubi kiepskiej jakości romansidła to jak...

Adrian F | 2018-09-12
Na półkach: Przeczytane, Audiobook
Przeczytana: 06 września 2018

Faktycznie opis na okładce odpowiada treści książki. Mnogość intryg na carskim dworze powinna zaspokoić miłośników takich klimatów. Dodatkowo mamy niezłą historię, jak z Inflandzkiej chłopki można zmienić się w pewną siebie Carycę. Na wzmiankę zasługują tutaj liczne opisy scen łóżkowych, niekoniecznie miłosnych. Można powiedzieć, że bez nich książka wiele by nie straciła, ale z drugiej strony dodają one smaku w postaci ukazania beznadziejności losu słabej kobiety. Ogólnie polecam.