Okładka książki Caryca

historyczna
typ
papier
dzosefinn
7,14 (456 ocen i 79 opinii)

Opis książki

Fascynująca historia niewiarygodnego awansu Marty Skowrońskiej, córki chłopa pańszczyźnianego z Inflant, która... została pierwszą sprawującą realną władzę carycą Rosji. Towarzyszyła Piotrowi Wielkiemu w niezliczonych kampaniach wojennych i urodziła mu tuzin dzieci, godząc się z przedwczesną śmiercią większości z nich. Walczyła o Piotra, kochała go i oszukiwała – caryca Katarzyna była kobietą o...

została pierwszą sprawującą realną władzę carycą Rosji. Towarzyszyła Piotrowi Wielkiemu w niezliczonych kampaniach wojennych i urodziła mu tuzin dzieci, godząc się z przedwczesną śmiercią większości z nich. Walczyła o Piotra, kochała go i oszukiwała – caryca Katarzyna była kobietą o niezwykłej sile.
Doskonały portret psychologiczny prostej, ale bardzo inteligentnej, gotowej na wszystko i sprytnej kobiety, która różnymi trikami przez ponad dwadzieścia lat trzymała u swego boku najpotężniejszego władcę Rosji, tylko pozornie pozostając w cieniu.

źródło opisu: Sonia Draga, 2011

Polecamy

Opinie czytelników
keys | 2013-07-01
Przeczytana: 01 lipca 2013

Zabrałam się do tej książki z ogromnym zapałem, który wraz z kolejnymi stronami powoli zanikał. Doszło do tego, że z końcówką męczyłam się już okropnie.
Mimo tego, daję jej ocenę dobrą. Autorka w bardzo drobiazgowy sposób wprowadza nas w świat Marty Heleny Skowrońskiej, późniejszej carycy Katarzyny I, w jej pełen niepokoju świat, najpierw w biednej wiosce, potem na dworze cara. Jej ciągłych podróży i poniewierek przy boku męża, kolejnych ciąż i śmierci narodzonych dzieci.

Dla wszystkich, którzy byli u boku cara, a nie posiadali jego olbrzymiej siły, życie było jednym pasmem udręk i wyczerpania.
Wszechpotężny, gniewny, trudny do zrozumienia władca trzymał wszystko w niewoli strachu.
Właściwie to przez większą część utworu poznajemy nieustanne pijaństwo, hazard, rozpustę, zabawę i wojnę.
A biedny lud troszczył się o to jak przetrwać kolejny dzień.
Losy samej carycy są dość ciekawe, tylko nie wiem dlaczego, ale nie zapałałam do niej sympatią.

edit3008 | 2012-12-04
Przeczytana: 04 grudnia 2012

Niestety nie podzielam ogólnej fascynacji tą powieścią.Moim zdaniem autorce nie udało się przedstawić carycy Katarzyny jako interesującej postaci. Opisy Marty-Katarzyny jako szlachetnej, współczującej, pomagającej innym ludziom, a z drugiej strony rozpustnej i pijącej na równi z mężczyznami, a jednak takiej kruchej istoty powodował, sztuczność tej postaci. Musiała być wyjątkową kobietą skoro car Piotr ją poślubił i nie pozbył się jej, ale niestety w powieści tego nie odczułam. Chyba bardziej autorce udało się oddać szaleństwo Piotra Wielkiego! Nie była to książka dla której rzucałam wszystkie zajęcia aby móc zatopić się w lekturze. Da się przeczytać, a właściwie przemęczyć, ale nie zachwyca.

allison | 2012-09-12
Na półkach: Przeczytane, Rok 2012
Przeczytana: 12 września 2012

Spodziewałam się po tej powieści znacznie więcej. Nie ukrywam, że przeczytałam ją szybko, chociaż zdarzały się nużące fragmenty.

Rozczarował mnie styl i język - niewiele tu literackiego piękna, a sceny miłosne, którymi autorka zdaje się epatować, opisane są w niemal prostacki sposób i irytują kiczowatością.

Rażą też "kwiatki" w treści - bohaterka najpierw zostaje okradziona z płaszcza i martwi się, że bez niego nie przetrwa zimnej nocy na ulicy, a kilka stron dalej, ratujący ją pastor, zdejmuje z niej... przemoczony płaszcz:).

Losy carycy pokazane są ciekawie, podobnie jak tło historyczno-polityczne, nie brak jednak fragmentów łopatologicznie wykładających poglądy i odczucia Katarzyny.

Plusem jest klamrowa budowa powieści - to akurat autorce się udało.
Oceniając książkę, biorę jednak pod uwagę różne aspekty, dlatego mogę dać najwyżej ocenę dobrą.

szczypiorek5 | 2012-04-09
Na półkach: Mam w domu, Przeczytane, 2012
Przeczytana: 07 kwietnia 2012

Ciekawa , nieżle napisana książka o chłopskiej córce z łotyskiej wsi, która w wyniku splotów różnych zdarzeń zostaje ostatecznie carycą Katarzyną I , imperatorową Rosji.
Historia Marty, bo tak ma na imię dziewczyna ,jest interesująca ale tak naprawdę fascynujaca jest opowieść o XVIII-wiecznej Rosji, budowaniu Petersburga,codziennym życiu zarówno biedoty, mieszczan jak i grona uprzywilejowanych. Książka opisuje zmiany obyczajowe jakie próbował wprowadzić car Piotr I ,wojnę północną, mapę historycznych wydarzeń w ówczesnej Europie.
Polecam dla uporządkowania sobie wiedzy zdobytej w szkołach.

ira | 2012-10-30
Na półkach: 2012, Przeczytane
Przeczytana: 30 października 2012

Z okładki:
"Seks, używki i rock'n'roll na carskim dworze".
"Pretty woman XVIII wieku".
Słuszne ostrzeżenie.

Kolejne "nie-wiadomo-co" na rynku wydawniczym, bazujące na schemacie "postać historyczna, płytka osobowość, seks na co trzeciej stronie, żeby utrzymać uwagę czytelnika". Naprawdę, kusi mnie, żeby samej coś takiego spłodzić. Wystarczy kilka sprawdzonych zwrotów w rodzaju "Spojrzał na mnie i poczułam, jak ciepło rozlewa się po całym moim ciele" czy "Usłyszałam krzyk i po chwili zorientowałam się, że wydobywa się on z mojej piersi" i sukces gotowy. Zwłaszcza, jeśli wybierze się postać historyczną, dla której za tło wystarczą powtykane tu i ówdzie notki z wikipedii. Z Katarzyną II już by ten numer nie przeszedł...

Tęsknię za Zweigiem, Bidwellem, Stone'em. Naprawdę, tak jak w przypadku współczesnych "teledysków", tak i w przypadku współczesnych "biografii" można westchnąć - gdzie te czasy, kiedy towar sprzedawało się treścią, a nie dupą...?

gwiazdka | 2012-10-19
Na półkach: Przeczytane, Rok 2012
Przeczytana: 19 października 2012

Świetna książka. Kiedy zaczynałam, odniosłam wrażenie, że powieść będzie przeciętną historią o jakiejś przeciętnej kobiecie, ale na kolejnych stronach pojawiała się wspaniała opowieść o kobiecie niezwykłej. Książka wciągnęła mnie od pierwszych stron, jednocześnie nie była lekką opowiastką o niczym. Może niektórym przeszkadzałby współczesny sposób przedstawiania postaci czy wydarzeń. Mnie on bawił. Poza tym bardzo podobał mi się koloryt Rosji z początków XVIII w. Szkoda że E. Alpsten napisała dotychczas tylko jedną powieść historyczną, bo chociaż za takimi nie przepadam taką jej książkę przeczytałabym z wielką ochotą.

mysia82 | 2011-11-05
Przeczytana: 05 listopada 2011

Świetna powieść!
Pisząc te słowa co chwilę zerkam na kolejne strony internetowe, żeby doczytać interesujące mnie wątki z życia Katarzyny i Piotra. Uwielbiam lektury, po których budzi sie we mnie "szperacz"-nawet jeśli na krótko, bo zaraz pochłania mnie kolejny temat:)

Przyznam, że zafascynowała mnie historia prostej dziewczyny (która do końca życia była niepiśmienna), która została carycą a następnie imperatorową Rosji! Po lekturze książki odnosi się wrażnie, że jej jedynymi atutami była uroda, lojalność i wierność (do czasu rzecz jasna) oraz to że do końca życia pamiętała skąd się wywodzi. Czy to wystarczyło, żeby zajść tak wysoko?
Zafascynował mnie Petersburg - miasto, które szalona wyobrażnia, determinacja i bezlitosność cara, kosztem tysięcy (choć pewnie raczej dziesiątek lub setek tysięcy) istnień powołała do życia na... bagnach.
Książka pełna jest wspaniałych opisów, barwnych historii z życia XVII-wiecznej Rosji oraz wielu ciekawostek (pojawia się np legendarna Bursztynowa Komn...

a_linq | 2012-04-20
Przeczytana: 20 kwietnia 2012

W bibliotece na tę książkę zapisy na rok do przodu! Bardzo byłam ciekawa jaka będzie. Bardzo wciągająca, szybko i łatwo się czyta. Narracja jest wartka i mimo tych ponad 500 stron nie nuży. Pokazuje gigantyczny wysiłek Piotra I, który siła wyrwała Rosję z „tatarskiego” Wschodu ku Zachodowi i pchnął do przodu o całą epokę lub dwie. Jednocześnie nie szczędzi drastycznych i okrutnych szczegółów, morderstw, rozpasania, niemoralności itp. Cała ta panorama wymalowana jest przy okazji historii losów niezwykłej chłopki, która została kochanką, żoną i imperatorową przy tak niezwykłym władcy.

Mnie najbardziej ujęła jej kobieca mądrość, by brać życie takim jakie jest i wycisnąć z niego wszystko, co możliwe dzięki mądrości, dzielności i przezorności.

Anka | 2013-07-08
Na półkach: Ebooki, Przeczytane, Ulubione
Przeczytana: 08 lipca 2013

Książkę czyta się rewelacyjnie. Wciągająca historia prostej dziewczyny, która rządziła Rosją z bardzo dobrze oddanym tłem społecznym, historycznym i mentalnością Rosjan. Jedyne co mnie drażniło w samej Cesarzowej to fakt, że zajmowały ją błyskotki, wyśmienite jedzenie i stroje, a nigdy nie nauczyła się pisać i czytać, chociaż miała ku temu okazje.
Dla tych, którzy uważają, że w powieści jest za dużo seksu: ta kobieta urodziła dwanaścioro dzieci. Dzieci nie biorą się z powietrza. A dla innych, dla których język jest zbyt infantylny: nie można w usta prostej chłopki wkładać słów oświeconej uczonej. To dopiero brzmi żałośnie i głupio.
Polecam wszystkim, którzy szukają dobrej, barwnej, wielowątkowej powieści.

Katula | 2012-04-15
Przeczytana: 14 kwietnia 2012

Polecam... Nie potrafiłam się oderwać, wręcz:) miałam tak, że od pewnego momentu zaczęłam czytać wolniej, żeby się za szybko nie skończyła:)

Załóż konto za darmo!

133. rocznica
  • Michael Robotham
    54. rocznica
    urodzin
    Serce ma swoje powody, których rozum nie ogarnia.
  • Ida Fink
    93. rocznica