Operacja Paperclip

Wydawnictwo: Muza
Operation Paperclip
Historia, literatura faktu
SiMax

Sensacyjna historia tajnej operacji amerykańskich służb specjalnych, dzięki której w końcowym okresie II wojny światowej oraz bezpośrednio po niej do USA trafiły setki nazistowskich uczonych. Wielu z nich było zbrodniarzami wojennymi, sądzonymi i skazanymi m. in. podczas procesów norymberskich. Znajdowali się wśród nich zarówno matematycy, fizycy i chemicy tworzący dla Hitlera plany nowych rodzajów broni, jak i lekarze dokonujący zbrodniczych eksperymentów na więźniach obozów koncentracyjnych i jeńcach wojennych. Ludzie ci byli ściągani do Ameryki wraz z rodzinami, otrzymywali nowe tożsamości, a ich przeszłość puszczano w niepamięć – pod warunkiem, że równie chętnie jak dla nazistów, będą pracowali dla nowej ojczyzny.

źródło opisu: http://muza.com.pl/literatura-faktu-i-reportaz/203...(?)

źródło okładki: http://muza.com.pl/literatura-faktu-i-reportaz/203...»

Piotr_O | 2019-03-14
Przeczytana: 07 marca 2019

Książka ciekawa i przerażająca zarazem. Ciekawa, bo momentami miałem wrażenie, że czytam powieść sensacyjną o szpiegach. Połknąłem ją w tempie ekspresowym. A co w niej przerażającego? A to, że nasi przyjaciele zza oceanu potrafili przymykać oczy, ba, nawet tuszować to, jakich zbrodniczych czynów dopuszczali się w czasie wojny wywożeni przez nich naukowcy (bardziej pasujące określenie specjaliści).
Warto przeczytać.

paweł | 2018-12-19
Przeczytana: 19 grudnia 2018

str.589
Ciekawa książka z historycznego punktu widzenia.
Z książki dowiemy się,jak ze zbrodniarza można zrobić szanowanego naukowca.Polityka,polityka,polityka,najważniejsze,żeby być o krok przed przeciwnikiem.Nieważne reguły i zasady jakie powinny obowiązywać.
Niestety,świat nie jest taki idealny, jak go sobie nieraz wyobrażamy.

Ola Rzążewska | 2018-08-31
Przeczytana: 31 sierpnia 2018

Książka skłaniając do przemyśleń, nie jeden raz szokująca. Czytając ją nie raz nachodziła mnie myśl, czy to możliwe, aby działo się naprawdę. Autorka wykonała kawał rzetelnej pracy.
Jej minusem jest zdecydowanie chaotyczność. Osobie, która wiele nazwisk widzi po raz pierwszy, często trudno jest nadążyć za akcją oraz powiązać za sobą wątki.

leppakaklifoth | 2018-02-02
Przeczytana: 02 lutego 2018

Choć temat "Operacji Paperclip" znany był mi z wcześniejszych pozycji, to zaznałem uczucia, iż powinienem uzupełnić własną wiedzę na temat tego skandalicznego incydentu. "Operation Overcast" bo pod takim kryptonimem powstała największa powojenna operacja werbowania i przerzucania przez służby specjalne czołowych specjalistów w wielu dziedzinach naukowych z nazistowskich Niemiec. Autorka w książce porusza trudną tematykę jaką jest skrzętnie ukrywana przez rząd USA prawda o tym, jak władze nie tylko USA potajemnie zatrudniały byłych nazistów i zbrodniarzy wojennych w szeregach swoich instytucji naukowych i państwowych. Przedstawia życiorysy, jak i pełne historie działalności byłych pseudonaukowców podczas wojny, jak i po zawarciu kontraktów z rządem USA. Dzisiaj rząd USA szczyci się osiągnięciami technologicznymi, tylko szkoda, że na osiągnięcia te mieli wpływ byli naziści i zbrodniarze wojenni, którzy często do swoich badań wykorzystywali bezbronnych ludzi. Książka bardzo pouczająca...

Martins | 2017-09-25

Solidny reportaż historyczny opisujący zatrudnianie niemieckich naukowców i specjalistów przez Amerykanów po zakończeniu II Wojny Światowej. Przystępnie napisany i porządnie udokumentowany. Pokazuje w jaki sposób pragmatycznie rozumiany interes państwa oraz bezpieczeństwo narodowe z łatwością wygrały z wymierzeniem sprawiedliwości zbrodniarzom wojennym. Warte przeczytania.

Saudyjskie-Wielbłądy | 2016-11-07
Na półkach: Przeczytane, Historia
Przeczytana: 07 listopada 2016

Niesamowicie wciągająca historia o tajnej operacji przeprowadzonej przez jedną z najbardziej tajemniczych agend wywiadu amerykańskiego Joint Intelligence Committee (Połączonego Komitetu Wywiadu).
Aby uzyskać przewagę technologiczną nad „sojusznikiem” jakim podczas II Wojny Światowej był Związek Radziecki, zespoły uczonych z różnych obszarów wiedzy, zarówno cywilnej jak i wojskowej, były wysyłane na tereny III Rzeszy opanowane przez wojska anglo-amerykańskie. Działając pod ochroną jednostek specjalnych znanych jako „Force T" naukowcy zajmowali się pozyskiwaniem dokumentacji technicznej oraz wyników badań mogących mieć zastosowanie militarne. W nieco późniejszym okresie – przejmowali również samych uczonych pracujących dla hitlerowskich Niemiec.
Wbrew oficjalnej propagandzie amerykańscy i brytyjscy wojskowi absolutnie nie brzydzili się współpracą z ze zbrodniarzami wojennymi, często oficerami SS czy SA. Jak podaje Autorka – część generałów i pułkowników darzyła tych ludzi...

czechu | 2015-11-20

Bardzo dobra, ciekawa książka. O wielu faktach wiedziałam ale mnóstwa rzeczy dowiedziałam się właśnie z niej. Całkiem dobrze się ją również czytało. Polecam

Łukasz | 2015-05-26
Przeczytana: 26 maja 2015

Jestem mocno zawiedziony po lekturze tej książki. Przeczytałem w życiu kilka książek o nazistowskich naukowcach, ich badaniach oraz operacjach prowadzonych przez USA oraz ZSRS mających na celu wykorzystanie ich wiedzy do własnych celów. Większość faktów oraz wniosków jest po prostu przepisana od autorów, którzy zajmowali się tą tematyką w przeszłości, a czegoś nowego ciężko się z tej książki dowiedzieć. Najczęściej jest chyba cytowana opinia Michaela Neufelda, a jego osąd w żaden sposób nie jest przez nią kwestionowany i brany jako absolutny i niepodważalny fakt. Brak jej spójnej narracji oraz struktury, a autorka skacze z tematu na temat nie kończąc poprzedniego. Odniosłem również wrażenie, że pani Jacobsen nie może się sama zdecydować jak tych naukowców traktować, raz pisząc o nich łagodnie, żeby zaraz ich znowu potępiać i tak w kółko. Lepiej sięgnąć po coś lepiej napisanego

Sophia Salvatore | 2015-05-26
Przeczytana: 26 maja 2015

Wybitni matematycy, fizycy i lekarze przez lata pracowali dla III Rzeszy, współpracując z Hitlerem. Po zakończeniu II wojny światowej wielu z nich dostało od Stanów Zjednoczonych drugą szansę. Mogli zostać wtrąceni do więzień na całe lata lub przyjąć propozycję pracy dla USA. (..)
Autorka "Operacja Paperclip" w swojej książce wykorzystała i ujawniła wiele nieznanych do tej pory faktów. Myślę, że przy pisaniu tej powieści a także przy zbieraniu informacji dużą rolę odegrał zawód Annie Jacobsen. Autorka jest dziennikarką zajmują się głownie faktami o broni i bezpieczeństwie narodowym. Największym dowodem na zaangażowanie autorki w pisanie tej pozycji jest obszerna bibliografia umieszczona na końcu książki.
(...)
Osobiście bardzo cieszę się, że mogłam przeczytać tą książkę. Dzięki niej dowiedziałam się o wielu ciekawych dla mnie faktach. Mam nadzieję, że innym fanom historii też przypadnie do gustu i będą mogli spędzić z nią czas.

recenzje-sophie.blogspot.com