Wielkie mocarstwa wobec Polski 1919-1945

Wydawnictwo Poznańskie
2019-11-27
1992-01-01
Polska Europa świat I i II wojna światowa

Ciekawa książka, pokazująca kulisy prawdziwej polityki, która niestety okazała się brutalna dla Polski.

Doskonała książka której przeczytanie uzmysławia jak faktycznie wygląda pozycja Polski w stosunkach międzynarodowych. Smutny to obraz

To za co cenię Karskiego, to umiar w ocenie polityki mocarstw wobec Polski i Polski wobec innych państw

Książka, która znakomicie mówi o tym, jak Polska była traktowana na świecie w latach 1918 - 1945. Poza Polakami, którzy w tych latach kilkukrotnie bronili i osłaniali Europę, nikt nie martwił się o los naszego kraju. Kreowani na wielkich sojuszników Brytyjczycy, Francuzi i Amerykanie zostawili w potrzebie, a w najważniejszych sytuacjach Polskę traktowali przedmiotowo.

Książka jest oparta na bardzo pokaźnej informacji, wielu źródłach - także tych pochodzących od najważniejszych aktorów tamtych wydarzeń. Każdy powinien przeczytać.

Po bardzo dobrym "Tajnym państwie" druga książka Jana Karskiego jaką przeczytałam przyniosła duże rozczarowanie. Praca jest w istocie referatem porządkującym chronologicznie, w przyjętym zakresie tematycznym, materiał dokumentacyjny, ale pozbawiony jakiejkolwiek głębszej refleksji czy syntetycznych wniosków. Nie jestem w stanie rozszyfrować jaką autor postawił tezę i jakie przedstawił argumenty na jej obronę. Bezrefleksyjny opis faktów, dla polskiego czytelnika raczej powszechnie znanych, powoduje, że książkę czyta się raczej ciężko. Być może na moją ocenę ma wpływ to, że jestem świeżo po lekturze książki - wywiadu z Leszkiem Moczulskim "Czytaliśmy Piłsudskiego", która w znacznej części dotyka tej samej problematyki, a jest na znacznie wyższym poziomie.

Fascynująca książka odsłaniająca politykę wielkich mocarstw wobec Polski.

Fascynująca książka odsłaniająca politykę wielkich mocarstw wobec Polski.

Fenomenalna pozycja! Książka o rzeczywistości politycznej Polski międzywojennej i jej relacji międzynarodowych. Mimo, że traktuje o tamtym okresie to równie dobrze aktualne jest i dzisiaj. Nie tyle przez takie same konstelacje sił międzynarodowych, ile poprzez relacje i zasady polityki międzynarodowej. A te są naprawdę proste. To imperia i mocarstwa ją kreują, mniejsze podmioty (jak Polska właśnie) są może nie jej przedmiotem ale wynikiem dużo większej gry sił.
Ale wracając do samej książki poza tym, że jest fenomenalna w swych diagnozach to również pięknie napisana. W zasadzie prezentuje każdy aspekt relacji międzynarodowych okresu międzywojennego gdzie występowała Polska. Dość oryginalnym pomysłem jest opisywanie tych samych wydarzeń z punktu widzenia różnych podmiotów. Sama diagnoza jest smutna, ale chyba nie mogła być inna. Warto zapoznać się z tą pozycją aby jeszcze mocniej rozumieć współczesne położenie Polski.

Propaganda historyczna sukcesu naszego biednego kraju jest okropna.
Dopiero gdy z głowy wywietrzeje ten zakłamany bełkot szkolnej wykładni historii, człowiek czytając takie książki jak ta z przerażeniem dowiaduje się prawdy o naszych mężykach stanu i 'wielkiej' polityce, którą prowadzili.
I gdy odkrywam tą wstydliwą prawdę o Polsce, w głębi serca wiem że taka musi być prawda , gdyż zgodne jest to z wnioskami jakie wyciągam będąc biernym obserwatorem współczesnej polityki prowadzonej przez naszych notabli.

Propaganda historyczna sukcesu naszego biednego kraju jest okropna.

Świetnie napisana książka o polityce wobec Polski 1919-1945. Autor pokazał jaki stosunek mieli do nas politycy wielkich mocarstw i ile znaczyliśmy w polityce międzynarodowej. Niełatwa w odbiorze, gdzie widać, że nie byliśmy ”przedmurzem przed bolszewizmem” dla nikogo z wyjątkiem nas samych. Gorzka w odbiorze, ale warto przeczytać.

Książka jest świetna. Karski przedstawia Polskę w I połowie XX wieku z perspektywy, do której nie jesteśmy przyzwyczajeni. Nie jest polonocentryczna, ukazuje punkt widzenia Francji, Niemiec, Związku Radzieckiego, Wielkiej Brytanii i USA.

• II wojna światowa
  • Virtualo

Jan Karski Wielkie mocarstwa wobec Polski 1919-1945. Od Wersalu do Jałty Zobacz więcej