Imago

Okładka książki Imago Wiktor Żwikiewicz
Okładka książki Imago
Wiktor Żwikiewicz Wydawnictwo: Solaris Seria: Archiwum Polskiej Fantastyki fantasy, science fiction
Archiwum Polskiej Fantastyki
Solaris
2015-06-10
2015-06-10
fantastyka science-fiction polska fantastyka Kosmos

Na pewno nie jest to twórczość przeciętna. Ale... kurcze, sam nie wiem co myśleć. Ta książka to właściwie monolog pisany pod wpływem silnych prochów lub co bardziej prawdopodobne, zaburzeń psychicznych. Postacie reagują paranoicznie, nieadekwatnie do sytuacji. Komuś trzeba pomoc? Kogo to. Katastrofa? Kogo to. Ktoś chce nas zgładzić? Kogo to. Dzieją się cuda? No panie, cuda, kogo to?! Itd. A najbardziej mnie dobiły pewne pseudofilozoficzne dowody - tak dziecinne, tak niedojrzale...

Najszczersze gratulacje dla autora, bo zwykle gdy przeczytam pierwsze 10 stron, to już potem twardo brnę do końca, choćby nie wiadomo jak zakalcowatego gniota - tu jednak po ok. 1/3 ległem definitywnie pokonany, długo jeszcze dygocząc ze wstrętu na samo tylko wspomnienie tytułu recenzowanego dzieła.

Możecie nie lubić Sci-Fi, sama w swoim życiu przeczytałam dopiero drugą książkę z tej kategorii, ale to w jaki sposób autor napisał tę powieść, zasługuję na dużą uwagę.
Książka jest ponadczasowa, wszak loty w kosmos i obce planety, nie wyszły z mody zarówno w książkach jak i w kinie.
Powieść pochodzi z 1985 roku. Autor udowodnił w swojej narracji i opisach, że nawet gdyby opowiadał o stawonogach, byłoby to arcydzieło literatury.

"Między pniami wysokich drzew przechodziłem jak po pokładzie dziwacznego statku, który zaopatrzono w nieprzeliczone maszty. Żagle wciągnięte na reje konarów – zielone płótna utkane z liści i powojów – zdają się wydymać, trzeszczą pod naporem wiatru wiejącego z siłą orkanu w wyższych partiach atmosfery."

Pierwszy tom rozpoczyna się ciekawą opowieścią głównego bohatera, będącego zwierzeniem, tuż przed kolejnym lotem w kosmos. Mówi o tym jak dokonał wraz ze swoją załogą niesamowitego doświadczenia na obcej planecie.
W końcu ekspedycja postanawia wrócić na nieznany teren i sprawdzić co się zmieniło po zasianiu w martwej glebie ziemskich nasion. Efekt jest... dojmujący.
Jego załoga jest dosyć ekscentryczna, jeśli można tak powiedzieć o inteligentnych istotach, które ledwie przypominają ludzi i koślawo interpretują Biblię, wypaczając jej sens. Jest taki moment, w którym trudno rozeznać czy jest to fantastyka wymyślona na potrzeby fikcji (i ogłupiająca charakter postaci),czy może jednak kpina autora, który tak ochoczo i często nawiązuje do Pisma.

"Na noc turyści winni wracać do swojego domu albo przeczekać za rogiem księżyca."

Głodnym prawdziwego dzieła literackiego i pięknego pióra – gorąco polecam.

Powieść Żwikiewicza jest jak szwedzki stół - każdy czytelnik dostanie to, czego pragnie. Jeden z dumą odłowi sens, inny po czubki uszu nasłodzi się barokową polszczyzną, a jeszcze inny - szczerze powiedziawszy chyba większość - postawi sobie ją na regale, żeby tkwiła tam przez następne lata jako niemy wyrzut czytelniczej porażki.

A wszystko przez to, że początek fabuły - dość chropawy, choć w sumie klarowny - potrafi zwieść czytelnika i ugruntować go w przekonaniu, że lektura będzie może niezupełnie lekka, ale mimo wszystko owocna. Wskazuje na to zarówno samo zawiązanie fabuły (lot trzech osób na odległą planetę w celu jej przebadania),jak i tok akcji (na planecie, która podczas poprzedniej wizyty ziemskiej rakiety była jałowa, krzewi się teraz bujna roślinność). Ułuda sielanki pryska jednak po góra dwustu stronach, kiedy to okazuje się, że przynajmniej dwie osoby z załogi mają bliżej niesprecyzowane, ale zdecydowanie niebezpieczne zamiary wobec planety, po statku myszkuje jakiś krasnal/hobbit, a dychawiczna akcja ostatecznie zostaje przygnieciona wewnętrznymi monologami bohatera i rozpasanymi, zawiłymi opisami planetarnej gęstwy.

To prawda, autor ma niebagatelną wyobraźnię, połączoną z bardzo obszerną wiedzą biologiczną i fizyczną. Zarazem jest wszechstronnym erudytą i sypie jak z rękawa rozmaitymi cytatami, ze swadą odnosząc się tak do zjawisk kulturowych, jak i historycznych. Ma również świetnie opanowany warsztat literacki, dzięki czemu mnóstwo tutaj barokowo rozbuchanych zdań, wręcz tryskających bogatym, świetnie skomponowanym słownictwem. Wiele z tych zdań to istne perełki, godne oprawiania w ramki i wieszania na ścianach.

Jednak co za dużo, to niezdrowo. Ze względu na tę barokowość książki nie czyta się gładko. Brnie się przez nią jak przez najeżone kolorowym kwieciem mokradła, w których co i rusz noga grzęźnie po pachwinę w barwnym błocie, a krokodyl nieostrożności tylko czeka, by chapnąć dłoń, jeśli nie całe ramię. Chwila nieuwagi, i już ścieżka znika z oczu, a czytelnik z chlupotem pogrąża się w odmętach meandrującej prozy, tonąc w zdaniach, których sens gubi się gdzieś w zakamarkach mózgu, przemieniając się w stada opalizujących, pękających z cichym puknięciem bąbelków. Trzeba się wtedy przecknąć, cofnąć kawałek, zaczepić wzrokiem w wyślizgnięty fragment tekstu i znów go orać, aż uda się zahaczyć sedno autorskiego wywodu.

Ta książka bezlitośnie wykorzystuje u czytelnika każdą najmniejszą chwilę słabości. Tak naprawdę należy ją czytać w małych kawałeczkach, po kilka stron na jedno posiedzenie - i sycić się konstrukcją zdań, zrozumienie zostawiając na później. Na czas, kiedy przebrnie się kolejny naszpikowany słownym żywopłotem rozdział.

Ale to niejedyna pułapka. Narracji - odmalowującej świat rozszalałego biologicznego bogactwa, chwilami posuwającego się w absurd - nie dotrzymuje tempa warstwa psychologiczna. Bohaterowie są ciosani łopatą. Ten główny, notabene dowódca wyprawy - to tępawy cham, gbur i niedojda, zamknięty w sobie i nie przejawiający bodaj jednej przywódczej cechy. Dwaj załoganci - wściekli indywidualiści, mający dziwaczne skoki humoru i przymierzający się do wycięcia planecie jakiegoś świństwa. Wszyscy postępują dziwnie, często nielogicznie, a przede wszystkim skrycie - nie tylko przed kolegami, ale i przed czytelnikiem. I wszyscy gadają rebusami. Suchymi, pozbawionymi znaczenia i sensu równoważnikami zdań, przeplatanymi niekiedy jakąś większą tyradą, która do niczego się nie klei i która zapewne ma przynajmniej szesnaście ukrytych znaczeń. Jakich? Niech czytelnik sam odgadnie. Innymi słowy - bełkotliwe dyskusje wcale nie są wytchnieniem od rozchwaszczonej prozy, a jedynie dokręcają czytelnikowi śrubę w mózgu.

Do czasu starcia z "Imago" uważałem, że obok prozy lekkiej i przyjemnej warto co pewien czas sięgać po rzeczy pisane z misją, z twardym zacięciem, w których akcja, humor i romanse schodzą na plan dalszy, ustępując miejsca rozrywkom intelektualnym i literackim eksperymentom. Niestety, wychodzi na to, że w przypadku niektórych dzieł ambicje mocno wykraczają poza ramy intelektualnych wyzwań, sięgając półki umysłowego sado-maso. Naturalnie "Imago" wciąż nie jest takim na przykład "Kreksem" Krzepkowskiego czy zupełnie nieczytalną "Ataraksją" Kurpisza, ale w porównaniu choćby z "Drugą jesienią" jest tworem uciążliwym w lekturze i zwyczajnie męczącym. Co oczywiście nie znaczy, że należy go natychmiast skreślać z listy czytelniczych wyzwań.

(Esensja.pl)

A wszystko przez to, że początek fabuły -...

Imago - czyli ostateczne stadium rozwoju owada.
Słowo, którego sens czytelnik poznaje (?) na końcu powieści.
Ksiażka pierwotnie podzielona na dwa tomy, tom pierwszy jest w miarę (jak na Żwikiewicza) klarowny, natomiast tom drugi.....
Maksymalna jazda bez trzymanki przez labirynt fantastycznie chorej wyobraźni, z Miedzianym Miastem, glutowatymi istotami podróżującymi rurociągami, zboczonym sobowtórem w skafandrze i wyciąganiem mózgu z głowy.
Liczne podobieństwa do innych powieści i opowiadań Żwikiewicza, ale to znacznie bardziej skomplikowana lektura. "Delirium...." to przy "Imago" małe miki, a Zmrocznik Pochwiasty to fajny stworek.
Mam silne wrażenie, że przy pisaniu "Katedry", Dukaja natchnął właśnie motyw Katedry Księżyca z "Imago".
Niestety, stopień komplikacji fabuły (czy raczej opisów) jest dla mnie trochę za wysoki, dlatego daję tylko 8/10. Być może brakuje mi po prostu wyobraźni, ha.

Imago - czyli ostateczne stadium rozwoju owada.
Słowo, którego sens czytelnik poznaje (?) na końcu powieści.

świetna fantastyka,
polecem na najbliższy urlop

świetna fantastyka,
polecem na najbliższy urlop

Udało się!
Przebrnęłam przez Imago i w zasadzie jak nie wiedziałam nic tak dalej nic nie wiem.
Zdecydowanie jest potrzebny drugi tom, dlatego że w pierwszym nic nie zostaje rozwiązane, pojawiają się zaledwie iluzje domysłów w którym kierunku to wszystko zmierza.
Nie wiem czy mam siłę poznać zagadkę tej Planety.

Udało się!
Nie wiem czy mam siłę poznać zagadkę tej Planety.

Coś koszmarnego. Książka legenda, podobno kiedyś komuś udalo się ją przeczytać...

• Science Fiction
  • Posiadam Nie Czytałem