Wyzwanie czytelnicze LC
Beata

„Imago” uchodzi za najlepszą powieść Żwikiewicza. To historia wyprawy badawczej na planetę o ponadprzeciętnej, niezwykłej wprost aktywności biologicznej, pozwalającej na błyskawiczne kształtowanie nowych modeli życia i warunków dla nich. Owa aktywność jest prawdopodobnie dziełem ekperymentalnego posiewu dokonanego przez poprzednią ekpedycję. W wyprawie bierze udział kosmiczny weteran,...

„Imago” uchodzi za najlepszą powieść Żwikiewicza.

W wyprawie bierze udział kosmiczny weteran, zgorzkniały i sterany życiem pilot tej pierwszej ekspedycji, a za załogę ma osobniki specjalnie i genetycznie przystosowane do lotów w kosmosie i eksploracji obcych światów.

W "Imago" pobrzmiewają echa "Solaris" Lema, Żwikiewicz daje wyraz swojej wiedzy na temat biologii, chemii, funkvjonowania biosfery i ewolucji. Pisze obrazem, budując wielostopniowe zdanie o iście bizantyjskim rozmachu - cała książka wydaje się być jedną wielką ewolucyjną animacją.
Jednotomowa edycja.

źródło opisu: strona wydawcy

źródło okładki: strona wydawcy

Octopus | 2015-07-14
Przeczytana: 1999 rok

świetna fantastyka,
polecem na najbliższy urlop

man-o | 2016-05-12

Imago - czyli ostateczne stadium rozwoju owada.
Słowo, którego sens czytelnik poznaje (?) na końcu powieści.
Ksiażka pierwotnie podzielona na dwa tomy, tom pierwszy jest w miarę (jak na Żwikiewicza) klarowny, natomiast tom drugi.....
Maksymalna jazda bez trzymanki przez labirynt fantastycznie chorej wyobraźni, z Miedzianym Miastem, glutowatymi istotami podróżującymi rurociągami, zboczonym sobowtórem w skafandrze i wyciąganiem mózgu z głowy.
Liczne podobieństwa do innych powieści i opowiadań Żwikiewicza, ale to znacznie bardziej skomplikowana lektura. "Delirium...." to przy "Imago" małe miki, a Zmrocznik Pochwiasty to fajny stworek.
Mam silne wrażenie, że przy pisaniu "Katedry", Dukaja natchnął właśnie motyw Katedry Księżyca z "Imago".
Niestety, stopień komplikacji fabuły (czy raczej opisów) jest dla mnie trochę za wysoki, dlatego daję tylko 8/10. Być może brakuje mi po prostu wyobraźni, ha.

NevilCross | 2018-11-29
Tombot | 2017-05-03