Pierwsza krucjata. Wezwanie ze wschodu

Wydawnictwo: W.A.B.
The First Crusade: The Call from the East
9788328020894
historia

W 1096 roku kwiat rycerstwa europejskiego ruszył wyzwalać Jerozolimę z rąk muzułmanów. Bezpośrednią przyczyną pierwszej krucjaty miało być przemówienie papieża Urbana II wygłoszone w Clermont. Co sprawiło, że zaczął nawoływać do świętej wojny, obiecując w zamian odpuszczenie grzechów? Peter Frankopan poszukuje odpowiedzi na te pytania nie tam, gdzie jego poprzednicy, ale w stolicy cesarstwa wschodniego, w Konstantynopolu. Przejrzyście przedstawia splot interesów politycznych cesarstwa i papiestwa, który doprowadził do świętej wojny.

źródło opisu: empik.com

źródło okładki: empik.com

Krzysiek88 | 2019-08-19

Dobrze napisana i prostym językiem książkao pierwszej wyprawie krzyżowej do Jerozolimy. Przez ponad połowę książki autor przedstawił między innymi sytuację w rejonie bliskiego wschodu jak i Bizancjum. Dużo jest również o pomysłodawcy krucjaty czyli papieżu Urbanie II i o ówczesnym cesarzu bizantyjskim Aleksym Komnenem.Druga cześć książki to już sam opis wyprawy i dość sporo informacji o ważnych postaciach które uczestniczyły czyli Rajmundzie z Tuluzy, Boemund z Tarentu, Gotfryd z Bouillon. Myślę, że to książka odpowiednia dla osób które są na bakier jeśli chodzi krucjaty i cały ten temat.

Arek | 2018-10-29
Przeczytana: 26 października 2018

Książka zaczynała się bardzo powoli, może trochę nudno, z czasem jednak rozkręciła się odkąd autor zaczął opisywać właściwą wyprawę krzyżową. Miałem wrażenie, że głównym bohaterem nie był wcale cesarz Aleksy ale Boemund i muszę przyznać, że dzięki tej książce poczułem do niego dużą sympatię.
Książkę czyta się bardzo szybko!

Izostar | 2018-09-14
Przeczytana: 13 września 2018

Książka bardzo dobra, przedstawia znane fakty na temat pierwszej krucjaty, ale z perspektywy bizantyjskiej. To cesarz Aleksy I Komnen jest tutaj przedstawiony, jako główny pomysłodawca tego zrywu zachodniego rycerstwa. Nie ma żadnej rewolucji, a jednak nieco zmienia postrzeganie tej znanej historii.
Więcej:

Balcar | 2017-12-03
Przeczytana: 03 grudnia 2017

Wydawać by się mogło, że pierwsza krucjata to temat, o którym ciężko będzie napisać cokolwiek nowego. Historia jednak pokazuje, że zawsze można przedstawić jakieś wydarzenie z innej perspektywy. I tak jest również w przypadku książki Petera Frankopana. Tym razem brytyjski historyk postanowił prześledzić losy pierwszej krucjaty z bizantyjskiej perspektywy. Dla Frankopana "spiritus movens" całej krucjaty był cesarz bizantyjski Aleksy I Komnen i on też praktycznie jest głównym bohaterem książki. Autor koncentruje się głownie na sytuacji i polityce Bizancjum w czasach przed pierwszą krucjatą, sama wyprawa jest tutaj potraktowana trochę po macoszemu i autor raczej nie koncentruje się na działaniach militarnych, a raczej stara się pokazywać stosunki między dowódcami wyprawy a cesarzem Aleksym. Autor korzystał raczej ze źródeł wschodnich i widać, że starał się pokazywać władcę Bizancjum w pozytywnym świetle i odczarować czarną legendę Aleksego, którego źródła zachodnioeuropejskie...

Leehoo | 2017-09-04
Przeczytana: 03 października 2016

Każda praca pozwalająca uświadomić czytelnikom dziwnie wyparte i zapomniane dzieje Bizancjum, warta jest odnotowania. Wschodnia część Cesarstwa Rzymskiego przetrwała wszak do 1453 r. a mniej o niej wiadomo niż o tysiąc lat wcześniej zadeptanym przez barbarzyńców Zachodzie. Książka Petera Frankopana pozwala zrozumieć prawdziwe powody i okoliczności wyruszenia rycerstwa zachodu do Jerozolimy. Świetna lektura i nieocenione źródło wiedzy o ludziach i czasach.

Martins | 2017-07-07

Historia krucjaty z perspektywy Bizancjum. Autor mocno skupia się na prośbie cesarza Aleksego o pomoc Zachodu, kulisach tej decyzji oraz wydarzeniach, które ją poprzedziły. Sama pierwsza krucjata jest już opisana dość skrótowo. Dla zainteresowanych tematem jak najbardziej.

Marcin | 2015-07-13
Przeczytana: 13 lipca 2015

Całkiem niezła pozycja pokazująca Pierwszą Krucjatę z innej perspektywy, i uświadamiająca nam iż nie tylko papież Urban II ale także władca Konstantynopola był inspiratorem krucjaty. Dostajemy obraz widziany z jego perspektywy, wzywa on rycerstwo europy na pomoc i tak naprawdę nie chodzi tu o Jerozolimę ale o odzyskanie ziem straconych na rzecz Turków. Książka dość dobrze napisana jednak bardziej jest to pozycja wyjściowa do dalszego zagłębienia się w temat gdyż na 350 stron około 70 stanowią przypisy, bibliografia itp. Autor lansuje też teorie mającą doprowadzić do wybielenia władcy Konstantynopola i ukazanie, że nie zdradził on krzyżowców tak jak twierdzi to wielu piszących w średniowieczu kronikarzy. Jak wiemy prawda leży pośrodku i po tylu stuleciach jak było naprawdę nie da się już dociec :) Książka dla fanów krucjat ale dla takich którzy są gotowi poświęcić masę czasu na myszkowanie w źródłach pobocznych, ja tam pomyszkowałem :)