Jedwabne szlaki. Nowa historia świata.

Wydawnictwo: W.A.B.
The Silk Roads. A New History of the World
historia
Leena

Nowe spojrzenie na dzieje świata Jedna z najdonioślejszych książek historycznych ostatnich lat. Imponująca panorama dziejów Europy i świata od starożytności aż po współczesność, opisanych z zupełnie nowej perspektywy. Znakomity brytyjski historyk w formie wartkiej opowieści ukazuje, jak ogromny wpływ na kształtowanie się cywilizacji zachodniej miały cywilizacje Bliskiego Wschodu i Azji. Jego...

Nowe spojrzenie na dzieje świata

Jedna z najdonioślejszych książek historycznych ostatnich lat. Imponująca panorama dziejów Europy i świata od starożytności aż po współczesność, opisanych z zupełnie nowej perspektywy. Znakomity brytyjski historyk w formie wartkiej opowieści ukazuje, jak ogromny wpływ na kształtowanie się cywilizacji zachodniej miały cywilizacje Bliskiego Wschodu i Azji. Jego fascynujące dzieło obejmuje bogatą i zaskakującą mozaikę procesów historycznych, gospodarczych, społecznych i kulturowych, przedstawionych w syntetyczny i przystępny sposób.

źródło opisu: bonito.pl

źródło okładki: bonito.pl

Balcar | 2018-10-31
Przeczytana: 31 października 2018

Z Peterem Frankopanem miałem już styczność przy okazji książki o pierwszej krucjacie, więc wiedziałem, że będę miał do czynienia z historykiem zafascynowanym wschodem. "Jedwabne szlaki" mają prezentować nową historię świata, skupioną na tematyce wschodniej, w gruncie rzeczy jest więc to historia Orientu i przedstawienie jak wpływał on na świat zachodni od podbojów Aleksandra Wielkiego do czasów współczesnych (II wojna w Zatoce Perskiej). Przyznam, że jestem lekko rozczarowany książką. Jest to dzieło kierowane typowo pod zachodniego czytelnika, który za wiele nie wie o tym rejonie świata. Bardzo dużo jest tutaj skrótów, niedopowiedzeń, pominięć, co sprawia, że nie mogę być do końca zadowolony z lektury. Sądząc po komentarzach od redaktorów, widać, że było też sporo korekt merytorycznych. Jak to zwykle bywa w tego typu książkach, autor skupia się na wszystkim i niczym, mamy więc skróconą historię krucjat, skrócony opis podróży Vasco da Gamy itp. Autor jest mediewistą, więc tematyka...

jardian | 2019-01-19

Wspaniała to lektura. Jako historyk zostałem wykształcony w podejściu europocentrycznym i anglosaskim. Autor kieruje swą uwagę na kraje Jedwabnego Szlaku, a więc od Morza Śródziemnego aż po Chiny, Koreę i Japonię.

Książkę bardzo sprawnie się czyta. Przemyślany podział na rozdziały ułatwia lekturę. Książka może się polskiemu czytelnikowi wydać nieco egzotyczna, ale takie książki właśnie są potrzebne. By nie skupiać się tylko na historii USA i Europy.

Dawkowałem sobie lekturę powoli, na swoim podświetlanym czytniku zarwałem niejedną noc.

Książka jak wspomniałem jest bardzo dobrze skonstruowana.

Mamy masę ciekawych przypisów, i końcówka książka została okraszona mnóstwem przypisów właśnie i mnóstwem świetnie dobranych fotografii.

Dla kogo ta książka? Dla wszystkich, których interesuje historia krajów od Morza Śródziemnego po Daleki Wschód, dla historyków, politologów jak i osób niezwiązanych z tematem. Pamiętajmy, że Daleki i Środkowy Wschód rośnie w siłę.

A więc książka jest...

Skylla | 2019-01-15
Przeczytana: 15 stycznia 2019

Udany przegląd historii głównie Azji Środkowej. Wadą jest ilość stron i to, że jeśli czytaliśmy już książki o podobnej tematyce, wiele rzeczy nie będzie dla nas nowych. Zaletą jest dobry opis mechanizmów działania polityki i ekonomii oraz to, że historia zaczyna się w starożytności a kończy się dosłownie wczoraj.

Daniel Taberski | 2018-12-22
Przeczytana: 22 grudnia 2018

Autor przedstawia syntezę dziejów ostatnich 2000 tysięcy lat. Zadanie niezwykle trudne, a przy tym podjęte z bardzo ciekawej perspektywy - patrzymy na nią przez pryzmat szlaków handlowych pomiędzy Chinami a Europą.
Tytaniczna praca zarówno autora (ponad 2000 przepisów) jak i polskiej redakcji (ponad 150 przypisów tłumacza i redaktora - na najwyższym merytorycznym poziomie) zasługują na wielkie uznanie.
Książka jest bardzo ciekawa i jestem niezwykle rad, że ją przeczytałem. Może trochę trudno mi to ocenić (jestem historykiem z wykształcenia) ale mam wrażenie, że książka może być trudniejsza w przyjęciu dla osoby, która historią się nie interesowała. Przy lekturze na pewno przydaje się dostęp do mapy - o masie pojawiających się tekście miejscowości nigdy do tej pory nie słyszałem i nie miałem pojęcia gdzie leżą ;).
Jeśli interesujesz się historią (w tym najnowszą i bieżącą polityką), zdecydowanie warto sięgnąć po "Jedwabne szlaki".

monikaosi | 2018-12-10
Przeczytana: 09 grudnia 2018

Dałam się zwieść blurbowi Guardiana na okładce, że jest to dzieło wybitne, o imponującym rozmachu. Otóż nie jest. Ciężko zapewne na 500 stronach streścić dwadzieścia wieków kontaktów Europy z Azją, więc stąd zapewne większość tematów jest potraktowana powierzchownie. Ja jednak miałam poczucie powtórki z historii ze szkoły średniej (podboje Aleksandra Wielkiego, krucjaty, odkrycie Ameryki, najazdy Mongołów, zmieszczonej w jednym rozdziale historii 2 wojny światowej aż do czasów współczesnych). Trudno też się zgodzić z opisem wydawnictwa, że autor podważa perspektywę europocentryczną. Ona jest na wskroś europocentryczna, pisana z perspektywy Europy, zwłaszcza Europy Zachodniej

Książka porządkuje wiedzę, przytacza sporo ciekawostek, ale nie jest ani prowokacyjna, ani zaskakująca. Ciężko za odkrywczą uznać tezę, że Azja zyskuje na znaczeniu, Europa traci i punkt ciężkości przesuwa się zna wschód.

Łukasz | 2018-12-28
Przeczytana: 27 grudnia 2018

Książka, która zrewolucjonizowała moje podejście do kwestii gospodarczych i geopolitycznych. Autor opsiuje wzajemne zależności, dowodząc, ze w dobie obecnej globalizacji przyszłowiowy "ruch skrzydeł motyla" moze nieść za sobą gospodarcze, polityczne czy militarne konsekwencje na drugim końcu świata. Książka nietuzinkowa, której lektura pozwala zrozumieć mechanizmy współczesnej polityki.

rzepka | 2019-02-28
Przeczytana: 28 lutego 2019

Jedna z lepszych książek o historii jakie czytałem, a było tego sporo już w moim życiu. Na pewno autor postawił sobie bardzo ambitne zadanie opisania historii świata poprzez analizę tego, co działo się na jedwabnym szlaku / szlakach. Robi to w sposób bardzo sprawny, do pewnego momentu wręcz rewelacyjny - trudne zagadnienia starożytne, zawikłane nazwy ludów, miast, krain - piórem Petera Frankopana stają się łatwe i przyswajalne. Ilość tekstu jaką sobie zaznaczałem na przyszłość ku pamięci zatrważała mnie i mojego Kindla.
W naprawdę wyjątkowy sposób autor wciąga czytelnika w historię świata, obala wiele mitów, kopie Europę po kostkach i każe pokłonić się przed Azją Centralną i jej dorobkiem - ja przyznam się szczerze, pokłoniłem się wiele razy i zweryfikowałem powiedzenie, że wszystkie drogi prowadzą do Rzymu. Przy okazji wędrówki przez wieki dowiedziałem się o mnóstwie ciekawostek, takich jak losy czwartej krucjaty (już nigdy na Wenecję nie spojrzę tak samo), oblężeniu...

mjkuna | 2019-03-18

Książkę zacząłem czytać z entuzjazmem, ale w miarę upływu stron zainteresowanie spadało. Głównym zarzutem jest zbyt duża ilość informacji, bez ich wyjaśniania. Postaci, podmioty pojawiają się i znikają, ale nie do końca dowiadujemy się kim lub czym są. Często występuje brak związków przyczynowo-skutkowych. Na plus wskazać można rzetelną analizę polityki na obszarze bliskowschodnio-środkowoazjatyckim. Tak czy owak warto zapoznać się z wnioskami płynącymi z tej książki.

Kuba Puchajda | 2019-03-21
Przeczytana: 21 marca 2019