Borgiowie. Historia nieznana

The Borgias: The Hidden History
Borgia, Borgiowie
historyczna
Fei

Poruszająca historia o jednym z najsławniejszych rodów w dziejach zostaje ujawniona w wyjątkowej, nowej pracy uznanego autora, G.J. Meyera. Odrzucając plotki, oszczerstwa i przekłamania, które od stuleci spowijały losy Borgiów, Meyer odkrywa nieznany wcześniej obraz niesławnej rodziny i osławionej epoki, w której żyli jej członkowie. Pojawiają się nagle, z nikomu nieznanych zakamarków...

Pojawiają się nagle, z nikomu nieznanych zakamarków Hiszpanii… Nie tylko udaje im się zdobyć wielką nagrodę w postaci tronu papieskiego, ale dokonują tego dwukrotnie. W ciągu burzliwego półwiecza – jako papieże, mężowie stanu, żołnierze, kochankowie i żądni przygód polityczni awanturnicy – zajmują centralne miejsce na wspaniałej, lecz skąpanej we krwi scenie włoskiego renesansu. Są w samym środku walk o władzę, w których europejscy królowie i włoscy watażkowie ścierają się ze sobą na śmierć i życie.

Pięćset lat po ich upadku – jeszcze bardziej gwałtownym niż ich wyniesienie na szczyty władzy – wciąż pozostają symbolem najgłębszej deprawacji, w jakiej jest w stanie pogrążyć się człowiek: Rodrigo Borgia, który kupił tron papieski, a Kościół zaprzągł do służby własnym celom; Cezar Borgia – najpierw nastoletni kardynał, a następnie najbardziej występny bandyta swoich czasów; i Lukrecja Borgia, równie piękna co rozpustna. Wszyscy oni od dawna są sztandarowymi bohaterami najmroczniejszych kart historii Europy, a ich imiona utożsamia się z czystym złem.

Czy jednak naprawdę istnieli Borgiowie, o których mówią legendy? Meyer, na podstawie wyczerpujących badań i analizy materiałów źródłowych, do których niewielu przed nim dotarło, odkrywa fascynującą prawdę o ludziach zaklętych w powtarzanym od wieków micie.

Równie interesujące jest światło, które autor rzuca na wybitnych ludzi, wśród których obracali się Borgiowie, i dynamiczną, ekscytującą epokę, której pomogli nadać kształt. Epokę, w której zachodnia cywilizacja z jednej strony zniżała się do zwierzęcej brutalności, a z drugiej osiągała niezwykłe wyżyny humanizmu i estetyki. Epokę, której wojny i polityczne turbulencje odbijają się echem do dziś.

Borgiowie G.J. Meyera z niezwykle szerokim spektrum analiz i szczegółową narracją to książka, która niewątpliwie trwale zmieni standardy badań nad rodziną papieży i światem, który nie przestaje fascynować.

źródło opisu: www.wydawnictwo-astra.pl

źródło okładki: www.wydawnictwo-astra.pl

Kalissa | 2016-03-01
Przeczytana: marzec 2016

..."Anegdoty o zbrodni i aktach cudzołóstwa są szczególnie apetyczne, gdy ich bohaterem jest papież, i dzięki temu tak trwale zakorzeniły się w świadomości ludzi, że kwestionowanie ich może wydawać się niemądre, a podawanie w wątpliwość – absurdalne."...

Uwielbiam sposób, w jaki autor spojrzał na historię rodziny Borgiów i cenię jego obiektywizm. Podał bowiem wersje alternatywne. Opisał, co jest potwierdzone źródłami, a co opiera się na plotkach, kalumniach, nawet fantazji. Już w momencie – gdy zobaczyłam alternatywne drzewo genealogiczne Borgiów – poczułam zdumienie i zaciekawienie.

Cała powieść jest fascynująca i wciągająca. Miałam wrażenie, że czytam powieść beletrystyczną, a nie historyczną, co samo w sobie było zdumiewające.

Bardzo cenię także, że powieść obejmowała całe tło historyczne państewek włoskich przełomu XIV i XV wieku. Czyli nie trzeba znać historii włoskiego renesansu, aby zrozumieć decyzje bohaterów oraz powiązania polityczne i rodzinne.

Zauważalna jest...

Patrycja | 2014-04-24
Przeczytana: 24 kwietnia 2014

Borgiowie. Historia nieznana.

No właśnie - ile przeciętny, nie interesujący się zbyt szczegółowo historią tego regionu Europy, zjadacz chleba wie o losach tej zniesławionej rodziny? Jak to, co zostało opisane np. w książce M. Puzo "Rodzina Borgiów" albo to, co prezentowano w kolejnych filmach i serialach przekłada się na rzeczywistość?

Szczerze mówiąc było to moje pierwsze spotkanie z rzetelną, opartą na badaniach i analizie zachowanych materiałów książką poświęconą tej rodzinie. Moje wcześniejsze wyobrażenia opierały się jedynie na przekazywanych przez ponad 500 lat stereotypach, które w gruncie rzeczy nie mają zbyt wiele wspólnego z prawdą, a te prawdziwe, które nas obecnie mogą gorszyć, nie były niczym niezwykłym dla ówczesnych realiów.

Książka została podzielona na 4 części i rozpoczyna się od historii życia Alonsa Borji - pierwszego papieża wywodzącego się z tego rodu, który niewątpliwie wpłynął na późniejsze życie Rodriga. Kolejne części są poświęcone...

Katherina87 | 2017-09-03
Na półkach: Historia

Pojawiają się nagle, z nikomu nieznanych zakamarków Hiszpanii...
Nie tylko udaje im się zdobyć nagrodę w postaci tronu papieskiego, ale dokonują tego dwukrotnie. W ciągu burzliwego półwiecza- jako papieże, mężowie stanu, żołnierze, kochankowie i żądni przygód polityczni awanturnicy- zajmują centralne miejsce na wspaniałej, lecz skąpanej we krwi scenie włoskiego renesansu. Są w samym środku walk o władzę, w których europejscy królowie i włoscy watażkowie ścierają się ze sobą na śmierć i życie.

Pięćset lat po ich upadku- jeszcze bardziej gwałtownym niż ich wyniesienie na szczyty władzy- wciąż pozostają symbolem najgłębszej deprawacji, w jakiej jest w stanie pogrążyć się człowiek: Rodrigo Borgia, który kupił tron papieski, a Kościół zaprzągł do służby własnym celom; Cezar Borgia- najpierw nastoletni kardynał, a następnie najbardziej występny bandyta swoich czasów; i Lukrecja Borgia, równie piękna co rozpustna. Wszyscy oni od dawna są sztandarowymi bohaterami najmroczniejszych kart...

luelle | 2017-09-02
Na półkach: Faktycznie
Przeczytana: 02 września 2017

Próba realnego spojrzenia na Borgiów i przekazania obiektywnej prawdy o nich samych, o włoskim renesansie, o politycznym chaosie panującym wówczas we włoskich państwach-miastach. Solidne opracowanie oparte na źródłach i analizach, uczciwe, przekonujące, aczkolwiek pozostawiające poczucie niedosytu, ponieważ upływ stuleci nie pozwala dotrzeć do wszystkich dowodów. Dowodów na to, że ród Borgiów jest ofiarą przekłamań, politycznych i osobistych knowań swych wrogów, bohaterem mitów i plotek nieznajdujących potwierdzenia we wiarygodnych przekazach.

Wojtek_Grabowski | 2014-10-16
Przeczytana: 16 października 2014

No i znowu mi się udało. Zachęcony historią Tudorów tego autora natychmiast poszukałem książki o Borgiach i też pochłonąłem ją w parę wieczorów. O coś takiego właśnie mi chodzi w wypadku książek historycznych. Nie lubię romansów kostiumowych (do których sprowadza się większość powieści historycznych) i nie przepadam za powieściami spod znaku miecza i szpady. Jak już czytam o jakimś okresie historycznym, lubię się czegoś dowiedzieć i mieć przy tym pewność, że podawane przez autora informacje są sprawdzone i zgodne z faktycznym stanem wiedzy na daną chwilę. Zarówno książka o Tudorach, jak i o Borgiach taka jest. Podaje fakty w sposób może nie porywający, ale przystępny - i człowiek naprawdę staje się mądrzejszy po jej lekturze.

Ewa | 2014-09-25
Przeczytana: 24 września 2014

Przyznac musze ze od dawna tak dobrze nie czytalo mi sie ksiazki historycznej.
Pomimo tytulu sugerujacego ze ksiazka od deski do deski jest tylko i wylacznie o Rodrigo Borgia i jego rodzinie -tak jednak nie jest.
Autor wyluszcza bardzo zawila historie panstw-miast wloskich i papiestwa w latach poprzedzajacych dojscie Rodrigo Borgia na najwyszy urzad w kosciele. Jest tam olbrzymi nawal informacji ktory dla osoby nie do konca zorientowanej (jak ja) w temacie Renesansu i jego poczatkow moze byc przytlaczajacy. Nie mniej goraco polecam te pozycje. Niezmiernie ciekawie i przystepnie napisana ksiazka jak i swietnie przelozona na polski.
Borgiowie historia nieznana -zanim siegnelam za ksiazke zastanawialam sie nad tytulem- dlaczego nieznana ? Juz prawie od pocztku zorientowalam sie ze ze autor stara sie spojrzec inaczej na zjawisko Borgiow i zacheca czytelnika do przyjecia alternatywnego myslenia, w ogolnie przyjetych tezach na temat tej rodziny, popartego zreszta swoimi...

RoodyTheBill | 2017-05-09
Przeczytana: grudzień 2016

Książka warta polecenia dla wszystkich zainteresowanych historią, szczególnie Włoch, papiestwa i Borgiów. Ta okryta złą sława rodzina została tu przedstawiona w jaśniejszym niż zwykle świetle, jest tu bardzo dobrze opisana historia szczególnie Kaliksta III, Aleksandra VI i Cezara Borgii, Wyprawa Karola VIII na Włochy oraz historia małych watykańskich rodów takich jak Orsini i Colonna. Ponadto wysiłki Papieży mające na celu zorganizowanie krucjaty przeciw muzułmanom a także licznych wojen targających nimi w tym okresie.

Magnus Dux | 2017-04-30
Na półkach: W moich zbiorach

Świetnie napisana monografia o jednym z najbardziej wpływowych rodów włoskiego renesansu. Autor łamie fałszywe stereotypy krążące wokół tej rodziny. Meyer dokonał rzetelnej analizy wielu źródeł - zarówno opracowań późniejszych (na których opiera się większość autorów) jak i źródeł z epoki. Sama historia Borgiów poprzeplatana jest tłem historycznym. Jest to dzieło traktujące nie tyko o Borgiach sensu stricto, ale także o sytuacji politycznej rozczłonkowanych państewek italskich w okresie wojen włoskich zapoczątkowanych przez Karola VIII. Niezwykła erudycja autora pozwala na ukazanie zupełnie różnego obrazu papiestwa od tego serwowanego w "potocznych opracowaniach".

Shetani | 2015-08-18
Przeczytana: 12 sierpnia 2015

Borgiowie to jeden z najbardziej znanych rodów renesansu. Do dziś autorzy i twórcy filmów bądź seriali telewizyjnych czerpią inspirację z ich historii, przedstawiają najsłynniejszych przedstawicieli rodziny w świetle dawnych czasów i nie da się ukryć, że spotyka się to z całkiem sporym odbiorem ze strony widzów bądź czytelników. Nawet sam Mario Puzo napisał swoją powieść „Rodzina Borgiów” inspirując się tym rodem i uznając go za pierwszą rodzinę mafijną. Ale jaka jest prawda kryjąca się za tym hiszpańskim rodem?
Książka pana Meyera jest bardzo obfitą publikacją na temat rodziny Borgiów. Co ciekawe, nie rozpoczynamy zapoznawania się z ich historią od czasów Rodriga Borgii (którego to znakomicie w serialu odegrał Jeremy Irons), a od czasów jeszcze wcześniejszych. Oczywiście nie da się ukryć, że to on i jego dzieci są najbardziej znane z całego rodu, ale tak naprawdę nie można ograniczać się tylko do tych postaci. Faktycznie, stanowią główną część tej książki – ich życie, sposób...

Pocketsizesun | 2015-11-25
Na półkach: Posiadam

Pozycja godna polecenia dla wszystkich którzy są po uszy zakochani w rodzinie Borgiow. Książka wskazuje nowe światełko na postacie rodziny Borgiow. Bardzo polcam.