Legiony polskie 1914-1918

Wydawnictwo Literackie
2018-01-31
2018-01-31
Legiony Polskie I wojna światowa

Okładka książki Cham i Pan. A nam, prostym, zewsząd nędza? Andrzej Chwalba, Wojciech Harpula
Cham i Pan. A ... Andrzej Chwalba, Wo...
Okładka książki Niechciana stołeczność. Architektura i urbanistyka Krakowa w czasie okupacji niemieckiej 1939-1945 Andrzej Chwalba, Żanna Komar, Jacek Purchla, Monika Rydiger
Niechciana sto... Andrzej Chwalba, Ża...

Historia legionów jest fascynująca, a kiedy zabiera się za jej przedstawienie tak wybitny historyk, jak Andrzej Chwalba, to efekt jest naprawdę arcyciekawy. Oczywiście, trochę miejsca trzeba było poświęcić strukturze organizacyjnej, ale na szczęście autor zachował proporcje pomiędzy opisem chronologicznym, analizą sytuacji politycznej oraz społecznej i działaniami militarnymi. Nie brakuje anegdot. Większość legionistów odmówiła, mimo nacisków, złożenia przysięgi na wierność cesarzowi Niemiec. W przypadku Beliny-Prażmowskiego, legendarnego dowódcy pierwszego z oddziałów ułańskich, wyglądało to tak (za przeproszeniem delikatnych pań):
"Berbecki zapytał:
- Przysięgniesz więc pan?
- Ni chu... - miał odpowiedzieć Belina-Prażmowski
- To jest wpływ tych socjalistów z pierwszego pułku! - skomentował Berbecki.
- Socjalistów, bo socjalistów, ale nie zdrajców i sprzedawczyków."
A poza tym, niech żyje Piłsudski

Postawiłam sobie za punkt honoru przeczytanie tej książki, ze względu na lokalną historię mojej miejscowości. Przed rozpoczęciem lektury miałam wątpliwości czy uda mi się dotrwać do końca. Mogę jednak uczciwie powiedzieć, że przy odrobinie dobrej woli, można czerpać nie tylko konkretną wiedzę ale i przyjemność z opowieści o Legionach. Popularnonaukowy styl będzie pomocny także dla tych, którzy na co dzień nie zajmują się historią, ale chcieliby poszerzyć nieco swoją wiedzę i rozumienie wydarzeń z przeszłości. Myślę, że zdecydowanie warto się tego podjąć :)

Panie Profesorze: dziękuję. W mojej ocenie tak należy pisać o historii: zajmująco, lekko, ale z poszanowaniem dla faktów. Praca prof. Chwalby niesamowicie mnie wciągnęła i stała się ulubioną lekturą pierwszych dni pandemicznego przestoju. Niby te kilkadziesiąt lat temu uczyłem się na lekcjach historii o czynie legionowym, ale dopiero wizyta na cmentarzu wojskowym w Łowczówku pod Tarnowem sprawiła, że bardziej zainteresowałem się tematem Legionów. Potrzebę pogłębienia wiedzy poczułem oglądając film "Legiony" Dariusza Gajewskiego. I tę potrzebę, wywołaną dwoma czynnikami, zaspokoiła książka prof. Andrzeja Chwalby. Dzięki niej nie tylko poznałem bardzo czytelnie zarysowany kontekst historyczny w którym powstały Legiony Polskie, ale i same okolicznośc powstania, różnice pomiędzy I i II Brygadą, konflikt Piłsudskiego i jego otoczenia z Komendą Legionów. Do tego przeciekawy opis szlaku bojowego, kryzysu przysięgowego i osadzenia niepokornych legionistów w Szczypiornie. Do tego masa anegdotek, czasami smakowitych jak o areligijnośći dużej części żołnierzy I Brygady i ich wesołym podejściu do życia i nierzadko wojny. Gorąco polecam!

O ile pierwsza część książki jakoś mocno mnie nie zaskoczyła ( walki, kryzys przysięgowy, wielka polityka ),bo były to dla mnie fakt ogólnie znane, to część druga ukazujące społeczne tło Legionów jest fantastyczna. Autor opisał nam co kierowało ludźmi zaciągającymi się do tej formacji i jej przekrój społeczny co udało się mu bardzo dobrze.
Mamy ukazany zarys służb tyłowych (duszpasterstwo, medycy itp.). Szkoda, że tak mało o legionowej żandarmerii.
Autor co ważne nie bał się ukazać ludzkich przywar żołnierzy m.i.n. grabieże na ludności cywilnej zwłaszcza na Wołyniu.
Dla fanatyków wojskowości jest nawet dokładny opis umundurowania, uzbrojenia i wyposażenia legionisty.

Mamy ukazany zarys służb...

Jak pisał Michał Sokolnicki, Legiony to opowieść o tym, „jak z małych początków dochodzi się do rzeczy wielkich, jak z ogniw tworzyć łańcuchy”.

Legioniści byli przedstawicielami ostatniego pokolenia walczącego o przywrócenie Polski na mapę Europy. Warto sięgnąć po książkę prof. Andrzeja Chwalby, ponieważ w kontekście setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości odkrywa on na nowo i nieco demitologizuje historię zarówno samych Legionów jak i wojny, która przyniosła Polsce tak wyczekiwaną wolność.

monografia kompletna

monografia kompletna

Pierwsza część książki bardzo dobra a w drugiej momentami czułem się znudzony, ale de facto jako całość zmieniła moje wcześniejsze wyobrażenie o legionach i mogę uczciwie powiedzieć ,że jestem po niej mądrzejszy w naszej kwestii niepodległościowej, polecam

Bardzo fajna książka, zwłaszcza część II poświęcona społecznemu tłu legionów i legionistów. Zdecydowanie brakowało takiej pozycji.
Trochę sam cofnąłem się do okresu pierwszej wojny światowej i sytuacji tam młodych i starszych polaków!

Książka została podzielona na dwie części. Pierwsza z nich to militarna historia Legionów, w której opisano narodziny, działania wojenne legionistów oraz spory wewnątrz organizacji. Druga część koncentruje się już na społecznym wymiarze Legionów. Te fragmenty skupiają się na takich aspektach jak werbunek, motywy zaciągu, umundurowaniu, uzbrojeniu, opiece medycznej, duszpasterstwie czy sporcie. Nie brakuje też opisów roli kobiet czy kultu Piłsudskiego w Legionach. Z pewnością nie powiedziałbym, że jest to hagiografia tej formacji wojskowej. Autor często w krytycznych słowach odmalowuje konflikty w łonie Legionów, czy to na płaszczyźnie pojedynczych jednostek (Piłsudski vs. Sikorski),rywalizacji poszczególnych brygad, czy sporach z Komendą Legionów, ale także opisując relacje z Austro - Węgrami oraz Niemcami. Lektura jest o tyle przyjemna, że Chwalba często cytuje legionistów, przytacza wiersze i piosenki żołnierzy. Ponadto, trzeba wspomnieć o ogromnej liczbie ilustracji, które zdobią książkę. Miłym dodatkiem jest również indeks nazwisk. Jeśli czegoś mi brakowało, to z pewnością kilku map, które przedstawiały by szlak bojowy Legionów.

Monografia Legionów Polskich stanowiąca udane połączenie pozycji popularnonaukowej i popularyzatorskiej, napisana zarazem w sposób przejrzysty i bardzo przyjemnym językiem. Książka dzieli się na dwie części. W pierwszej prof. Chwalba opisuje w sposób chronologiczny wojskowo-polityczne dzieje Legionów od wymarszu strzelców aż do procesów legionistów w Marmaros-Sziget. Autor opisuje zarówno szlak bojowy całej formacji jak i wszelkie rozgrywki polityczne toczone wokół Legionów. Bardzo podobało mi się to, że prof. Chwalba opisując dzieje militarne nie ogranicza się do suchego wymieniania dat, nazw formacji i miejsc walk, ale umiejętnie balansuje pomiędzy opisem sytuacji strategicznej, a wspomnieniami uczestników walk. Druga część to historia społeczna Legionów. Autor opisuje w tej części problemy werbunku, przekrój społeczny i klasowy ochotników, a także uzbrojenie i umundurowanie żołnierzy. Dotknięto też problemów opieki medycznej, kapelanów czy spędzania wolnego czasu. Druga część jest nieco krótsza i niektóre tematy opisuje w sposób ogólny i skrótowy, ale nie zmniejsza to w mojej ocenie jej wartości. Ciekawa książka.

PS. Książka jest bardzo ładnie wydana, jak to zwykle bywa w przypadku pozycji historycznych Wydawnictwa Literackiego (dużo świetnych zdjęć wkomponowanych w tekst). Jedyny zgrzyt to dosyć liczne literówki czego sobie nie przypominam przy książkach tego wydawcy...

• I wojna światowa
  • Historyczne