Islam, religia państwa i prawa

Seria: Omega
Wydawnictwo: Wiedza Powszechna
historia
Przemek

Spis treści: 1. Pojawienie się islamu w Arabii z początkiem VII w. 2. Islam jako religia. Istotne cechy islamu. 3. Islam jako podstawa organizacji państwa. Rozwój konstytucyjny. 4. Dalszy rozwój państwa islamu: kalifat Abbasydów (750-1258) i rozpad jedności kalifatu. Walka sunnizmu i szyizmu. 5. Prawo islamu - Szari'a. Prawo Koranu i Sunny 6. Rozkwit nauki prawa muzułmańskiego - Fikh....

Spis treści:
1. Pojawienie się islamu w Arabii z początkiem VII w.
2. Islam jako religia. Istotne cechy islamu.
3. Islam jako podstawa organizacji państwa. Rozwój konstytucyjny.
5. Prawo islamu - Szari'a. Prawo Koranu i Sunny
6. Rozkwit nauki prawa muzułmańskiego - Fikh. Powstanie sunnickich szkół prawniczych - Madhahib. Zakończenie wysiłku twórczego - Idżtihad i okres naśladownictwa - Taklid.
7. Główne działy prawa muzułmańskiego: prawo publiczne, prawo narodów, prawo karne i cywilne - ich charakter i sfera działania w społeczności islamu.
8. System teologii muzułmańskiej. Sufizm. Etyka islamu.
9. Spojrzenie na historię państw muzułmańskich od połowy XIII do XIX w.
10. Prawo islamu w państwach muzułmańskich w okresie naśladownictwa - Taklid (do XIX w.).
11. Islam w XIX i w XX w. Przejście od średniowiecza do nowoczesności: Państwo, prawo i religia.
12. Spojrzenie na islam w Czarnej Afryce.

źródło opisu: Spis treści

źródło okładki: Skan własny

Elevander | 2017-06-27
Przeczytana: 27 czerwca 2017

Muzułmanie dzielą świat na dar al-islam oraz dar al-harb. Dar al-islam to w istocie obszar, na którym obowiązuje muzułmańskie prawo. Rzeczywiście można więc powiedzieć, że islam jest par excellence religią prawa. W tej książce J. Bielawski przedstawił początki islamu, jego ekspansję, dzieje państw muzułmańskich oraz muzułmańskiego prawa. Trzeba przyznać, że rys historyczny, w którym Autor opowiada o kalifatach, potem zaś o różnych innych państwach, jest dość zwięzły i jeśli ktoś nie jest w tej tematyce zorientowany, odniesie wrażenie, że zawarte tam zostały tylko daty, imiona i nazwy geograficzne. Moim zdaniem najlepsze są rozdziały V-VIII, w których głównym tematem jest zarys dziejów prawa muzułmańskiego. Prawa i nauk prawnych, bo oba te elementy należy jednak rozpatrywać oddzielnie. Zresztą nacisk na zagadnienia prawne cechuje też rozdziały o historii poszczególnych państw. Ma to pewnie związek z faktem, że Bielawski ukończył jeszcze przed wojną studia prawnicze na Uniwersytecie...

Przemek | 2015-06-12
Przeczytana: 12 czerwca 2015

Ale się wymęczyłem... Ponad miesiąc mi to zabrało.
W książce myli tytuł, który zasugerował mi, że dowiem się z niej więcej o prawie muzułmańskim--mam tu na myśli szariat i te sprawy.
Niestety tak się nie stało. Charakter książki jest nieco inny. Opisuje ona raczej historię rozwoju państw arabskich; mamy tu gąszcz rozmaitych podbojów, walk o władzę. Dopiero przy tym niejako na uboczu wspomina się o rozwoju prawa.
Niestety nie mówi się dokładnie o tym, jakie są jego przepisy (np. żeby ukamienować za cudzołóstwo). Raczej autor skupia się na tym co jest źródłem prawa (Koran, sunna, prawo zwyczajowe--np. beduińskie, a w podbitych krajach prawo lokalne), co jest źródłem prawa kiedy wyczerpują się źródła pisane (analogia--kijas, zgoda zgodności ogółu--idżma). Opisane są też z grubsza 4 główne szkoły prawa muzułmańskiego (hanaficka, malikicka, szaficka, hanbalicka--s. 167-183), ale znów: nie pod kątem stosowanych przepisów, ale pod kątem metod analizy dostępnych źródeł na potrzeby...

książek: 2073
takisobiejac | 2017-05-23