Ibn Chaldun

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Myśli i Ludzie". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wiedza Powszechna
Ibn Chaldun
83-214-1057-X
filozofia i etyka
Anna

Książka największego polskiego arabisty o jednej z największych historycznych postaci arabskiego świata nauki. Ibn Chaldun, żyjący na przełomie wieku XIV i XV uznawany za prekursora myśli geopolitycznej, był autorem wielotomowej "Historii powszechnej", z której najbardziej znana jest część pierwsza "al-Mukaddima". Ibn Chaldun jest obecnie uznawany za jednego z twórców średniowiecznej myśli o...

Ibn Chaldun jest obecnie uznawany za jednego z twórców średniowiecznej myśli o stosunkach międzynarodowych. Obok Machiavellego, czy Erazma z Rotterdamu zajmuje należne mu miejsce w tej epoce. Był prekursorem myślenia geopolitycznego, dostrzegając rolę klimatycznych czynników determinujących działanie ludów. W swoim życiu brał czynny udział w sferach wielkiej polityki - był sędzią najwyższym w egipskim państwie sułtana Az-Zahira, osobiście prowadził negocjacje w imieniu różnych arabskich władców z królem Kastylii Piotrem Okrutnym i z przywódcą mongolskim Tamerlanem.

israfil | 2012-12-30
Feanor | 2011-01-06