Islam, religia państwa i prawa

Okładka książki Islam, religia państwa i prawa Józef Bielawski
Okładka książki Islam, religia państwa i prawa
Józef Bielawski Wydawnictwo: Wiedza Powszechna Seria: Omega historia
historia
Omega
Wiedza Powszechna
1973-01-01
1973-01-01
Religioznawstwo Islam Świat muzułmański Mahomet Powstanie islamu Prawo islamskie Szariat Koran Hadisy Arabowie islamistyka

Muzułmanie dzielą świat na dar al-islam oraz dar al-harb. Dar al-islam to w istocie obszar, na którym obowiązuje muzułmańskie prawo. Rzeczywiście można więc powiedzieć, że islam jest par excellence religią prawa. W tej książce J. Bielawski przedstawił początki islamu, jego ekspansję, dzieje państw muzułmańskich oraz muzułmańskiego prawa. Trzeba przyznać, że rys historyczny, w którym Autor opowiada o kalifatach, potem zaś o różnych innych państwach, jest dość zwięzły i jeśli ktoś nie jest w tej tematyce zorientowany, odniesie wrażenie, że zawarte tam zostały tylko daty, imiona i nazwy geograficzne. Moim zdaniem najlepsze są rozdziały V-VIII, w których głównym tematem jest zarys dziejów prawa muzułmańskiego. Prawa i nauk prawnych, bo oba te elementy należy jednak rozpatrywać oddzielnie. Zresztą nacisk na zagadnienia prawne cechuje też rozdziały o historii poszczególnych państw. Ma to pewnie związek z faktem, że Bielawski ukończył jeszcze przed wojną studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Poza problemami historycznymi i prawnymi nie porusza w tej pracy Autor innych zagadnień. Trzeba też zaznaczyć, że najpóźniejsze opisywane wydarzenia i procesy mają miejsce w latach 70. i siłą rzeczy Autor nie pisze w ogóle o różnych zagadnieniach, które współcześnie tak mocno kojarzą się z islamem. Aktualność "Islamu, religii państwa i prawa" jest więc przez upływ czasu znacznie ograniczona i moim zdaniem praca ta przegrywa w starciu z "Podstawowymi wiadomościami o islamie" J. Daneckiego. Danecki, nota bene uczeń Bielawskiego, przedstawił w swoim podręczniku więcej zagadnień, a poza tym doprowadził swą narrację do ostatnich lat. Myślę, że szukanie odpowiedzi na aktualne pytania o islam w oparciu o książkę Bielawskiego, może się okazać zadaniem trudnym. Chyba że kogoś interesują muzułmańskie szkoły prawne (tak było akurat w moim przypadku),to lepiej sięgnąć i do tej starszej publikacji.

Tomasz Babnis

Ale się wymęczyłem... Ponad miesiąc mi to zabrało.
W książce myli tytuł, który zasugerował mi, że dowiem się z niej więcej o prawie muzułmańskim--mam tu na myśli szariat i te sprawy.
Niestety tak się nie stało. Charakter książki jest nieco inny. Opisuje ona raczej historię rozwoju państw arabskich; mamy tu gąszcz rozmaitych podbojów, walk o władzę. Dopiero przy tym niejako na uboczu wspomina się o rozwoju prawa.
Niestety nie mówi się dokładnie o tym, jakie są jego przepisy (np. żeby ukamienować za cudzołóstwo). Raczej autor skupia się na tym co jest źródłem prawa (Koran, sunna, prawo zwyczajowe--np. beduińskie, a w podbitych krajach prawo lokalne),co jest źródłem prawa kiedy wyczerpują się źródła pisane (analogia--kijas, zgoda zgodności ogółu--idżma). Opisane są też z grubsza 4 główne szkoły prawa muzułmańskiego (hanaficka, malikicka, szaficka, hanbalicka--s. 167-183),ale znów: nie pod kątem stosowanych przepisów, ale pod kątem metod analizy dostępnych źródeł na potrzeby konstrukcji prawa.
Do tego autor poświęca jeszcze trochę uwagi organizacji systemu władzy sądowniczej: relacja kalifa do kadiego do muftiego, itd. Dowiemy się czym właściwie są fatwy (orzeczeniami prawnymi).
Wartościowe dla mnie w tej książce było wyłuszczenie pierwszej "konstytucji" Omara, gdzie muzułmanie nie mogli mieć ziemi, żeby nie zaprzątać głowy wojownikom, a podbite ludy miały na nich pracować, płacąc im daniny i haracze. Ciekawe było wyłożenie różnic między szyitami (domagających się przywództwa potomków rodziny Mahometa) i (dominującymi) sunnitami (uznającymi kalifów z rodu Kurjaszytów--co szokujące--oni przyjęli islam dopiero podczas oblężenia Mekki przez Mahometa, kiedy zostali do tego zmuszeni). Zdobyłem też ogólną orientację w zakresie okresu wpływów arabskich, perskich, mongolskich i tureckich, a także o rozwoju podbojów w Europie i o okolicznościach wyłonienia się Pakistanu z Indii. A także o tym jak zniewolone były ludy muzułmańskie przez Wielką Brytanię i Francję na przełomie XIX i XX wieku.
Ogólnie, książka bardzo chaotycznie napisana i jak dla mnie przeładowana nieskładającymi się w jednolitą całość informacjami historycznymi, które utrudniają śledzenie wątku głównego (którym miało dla mnie być prawo muzułmańskie). A niby dobry autor, tłumacz jednej z polskich edycji Koranu... Cieszę się, że mam to już za sobą:)

Ale się wymęczyłem... Ponad miesiąc mi to zabrało.

• Islam
  • Islam i świat muzułmański
  • Przez wieki i epoki
  • //2016
  • Domowa biblioteczka
  • Religie świata

Dodaj cytat z książki Islam, religia państwa i prawa