Droga do Ukojenia

Wydawnictwo: Białe Pióro
literatura polska
literatura piękna
Katarzyna

„Katarzyno, rozpoczynasz nowe życie. Nic, że masz trzydzieści lat. Jesteś świeżo upieczoną rozwódką i dokładnie w tym momencie świat otwiera przed tobą nowe drzwi”. I tak idąc, ciągnąc za sobą walizkę na chyboczących się kółkach, uparcie przekonywałam swój umysł, że wszystko zrobiłam dobrze. A po policzkach spływały mi strumienie łez. "Droga do Ukojenia" opowiada historię młodej pisarki,...

"Droga do Ukojenia" opowiada historię młodej pisarki, której życie nie było usłane różami. Katarzyna po latach wraca do rodzinnego domu na wsi, by zapomnieć o bolesnej przeszłości. W Ukojeniu zaprzyjaźnia się z czterema kobietami. Ich wspólne perypetie wniosą w szarą codzienność mieszkańców radość i śmiech. Dziewczyna poznaje tu również mężczyznę, niedostępnego i równie mocno doświadczonego przez los.
Czy dwoje życiowych rozbitków może odnaleźć spokój i ukojenie wśród sielskich wiejskich widoków? I czy demony przeszłości nie zburzą ich życiowych planów? Aby się tego dowiedzieć, trzeba się wybrać drogą do Ukojenia.

źródło opisu: opis z okładki

źródło okładki: https://images-blogger-opensocial.googleuserconten...»

Mad_Hag1819 | 2018-12-15

Dwa tygodnie temu, podczas pisania recenzji “Drogi do przebaczenia” Katarzyny Łochowskiej, wspominałam, że pierwsze lata swojego życia spędziłam na wsi. Potem sprawy jakoś tak się potoczyły, że wyprowadziłam się stamtąd i zamieszkałam w większym mieście.

W tym roku, w okresie świątecznym, znów będę miałamożliwość powrotu do swoich rodzinnych stron – podobnie jak główna bohaterkainnej powieści pani Łochowskiej, która wraca do swojego domu w Ukojeniu.

Kasia po burzliwym życiu w wielkim mieście, wraca do rodzinnej wsi. Dziewczyna próbuje swoich sił pomagając w gospodarstwie, jednak nie za bardzo jej to wychodzi. Zaprzyjaźnia się tam z czterema kobietami, a podczas wyprawy po jabłka, która zresztą kończy się wykąpaniem dziewczyny w wannie z zimną wodą, poznaje Pawła Niedźwiedzkiego, sympatycznie nazywanego przez wszystkich Niedźwiedziem.

Kasia bierze odwet za tą kąpiel po pijaku wrzucając do samochodu chłopaka …ślimaki. I od tego momentu wszystko się komplikuje.

To już moje...

konto_usuniete | 2018-05-03
Przeczytana: 03 maja 2018

Katarzyno, rozpoczynasz nowe życie. Nic, że masz trzydzieści lat. Jesteś świeżo upieczoną rozwódką i dokładnie w tym momencie świat otwiera przed tobą nowe drzwi. I tak idąc, ciągnąc za sobą walizkę na chyboczących się kółkach, uparcie przekonywałam swój umysł, że wszystko zrobiłam dobrze. A po policzkach spływały mi strumienie łez.
Droga do Ukojenia opowiada historię młodej pisarki, której życie nie było usłane różami. Katarzyna po latach wraca do rodzinnego domu na wsi, by zapomnieć o bolesnej przeszłości. W Ukojeniu zaprzyjaźnia się z czterema kobietami. Ich wspólne perypetie wniosą w szarą codzienność mieszkańców radość i śmiech. Dziewczyna poznaje tu również mężczyznę, niedostępnego i równie mocno doświadczonego przez los.
Powrót z długiej podróży nie zaw­sze...

Fokeuek | 2018-01-17

recenzjenawygodzie.blogspot.com

"– Bo ja... – zająknął się Jędrek. – żem chciał o rękę panienki prosić – wydusił z siebie, mnąc w dłoniach swój brązowy krawat.
[...]
– A to taki prezent przedślubny i jeszcze mom cztery świnie.
[...] – To tera jo – powiedział odważniej Staszek. – Jo tyż chcioł to samo, co i tyn. – Wskazał na Jędrka i podobnie jak on, również wręczył mi koszyk. "

Po książkę sięgnęłam całkiem przypadkiem. Tytuł i okładka utwierdzały mnie w przekonaniu, że będzie to historia z głębszymi przemyśleniami.

Dla wielu ludzi rozstanie jest ciężkim przeżyciem, a zwłaszcza zerwanie głębszych relacji jak np. utrata przyjaciela lub rozwód. Czasem pozorne uczucie okazać się może ucieczką od samotności lub po prostu przyzwyczajeniem, dlatego też po czasie człowiek jest silniejszy. Takie sytuacje dzieją się tysiącom ludzi na całym świecie. Jak jednak było z naszą bohaterką?

Po utracie męża i mieszkania niemająca dokąd się udać kobieta, wraca do swojego domu rodzinnego...

Ewa | 2017-10-08
Przeczytana: lipiec 2017

Polecam całą Trylogię, nie mogłam się oderwać od lektury. Wszystkie uczucia od radości do łez: Radzę zaopatrzyć się w dużo wolnego czasu. Zapomina się o codzienności i wtapia w rolę bohaterki i jej zwariowanych przyjaciółek. Jak znalazł na jesienne wieczory, choć połyką się ją dosłownie, więc na długo nie starczy.

Wioleta Sadowska | 2016-09-01
Przeczytana: 01 września 2016

"W Ukojeniu jest moja nadzieja, bo teraz nic innego ocalić mnie nie może".

Wszyscy znamy aferę hazardową, aferę taśmową, aferę gruntową i wiele, wiele innych. I wiem, że zarówno wam, jak i mnie, nie do śmiechu, gdy tylko o nich pomyślimy. Nie martwcie się jednak, dzięki tej książce poznacie nową aferę – aferę ślimakową, przy której po raz pierwszy, słowo "afera" będzie wywoływało radość w waszych sercach. Takie zabawne historie mogę czytać codziennie.

Katarzyna Łochowska to pochodząca z małej miejscowości w województwie mazowieckim, studentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. W 2014 r. autorka zadebiutowała dziełem pt. "Czekając na odkupienie". Jest pasjonatką książek, które pochłania nałogowo, prowadzi popularnego bloga pt. "Nałogowy Książkoholik".

Katarzyna, młoda, trzydziestoletnia pisarka i świeżo upieczona rozwódka, powraca po latach do rodzinnej wsi, noszącej nazwę "Ukojenie". Tam zaprzyjaźnia się z jej...

Królewskie Recenzje | 2016-08-13

Trzydziestoletnia Katarzyna, świeżo po rozwodzie, wraca do swojej rodzinnej wsi Ukojenie. Powrót do tego miejsca jest dla kobiety swego rodzaju testem. Miała tu zaznać spokoju w ramionach rodziców i nabrać energii do dalszego życia. Rzeczywistość okazała się jednak zupełnie inna. Kasia ciągle musi ścierać się z ojcem, który chce, aby córka przejęła po nim gospodarstwo. Kobieta nie ma jednak o tym bladego pojęcia i, podobno, przynosi tylko mu wstyd.

Największym jednak pechem i utrapieniem okazuje się jeden z mieszkańców wioski- Paweł Niedźwiedzki, potocznie zwany Niedźwiedziem. Jest on wdowcem, ma sześcioletnią córeczkę. Mieszka na uboczu Ukojenia. Wszyscy uważają go za dziwaka. Katarzyna już pierwszego dnia po przyjeździe mu się naraża. Później jest tylko gorzej... No nie tak do końca gorzej, bo bardzo się ubawiłam przy tych wszystkich przeprawach bohaterki.

Czego spodziewałam się po tej powieści? No głównie melancholijną opowieść o sytuacji życiowej Katarzyny, która nie może...

Diane_Rose | 2015-12-25
Przeczytana: 25 grudnia 2015

Główna bohaterka Kasia jest kobietą dosyć niezwykłą. Ma bardzo silną osobowość, którą zdarza jej się ukrywać we własnym smutku i samotności, a więc problemami, z którymi boryka się na co dzień. Jej życie niestety nie było usłane różami, ale mając cel łatwiej jest dążyć do jego spełnienia. Nie ważne czy na naszej drodze stoją wspomnienia związane z byłym mężem, stara krowa Franca, która nijak nie zamierza współpracować, czy groźny Niedźwiedź. Kasia powoli pokonuje przeszkody albo stara się do nich dostosować. Co wcale nie oznacza, że jest jej łatwo i po drodze nie popełnia masy głupot. Szczególnie, gdy ma za towarzystwo swoje szalone przyjaciółki.

W książce nie mamy wielu bohaterów, co jest zabiegiem celowym i wspaniałym. Każdą postać znamy i wiemy o niej niezwykle wiele. Dlaczego uważam to za cudowne? No proszę Was! Pomyślcie, a jak jest na polskiej wsi? Wszyscy o sobie wszystko wiedzą, czyż nie? Wystarczy, że jeden kichnie, to zaraz zbiegną się sąsiedzi żeby powiedzieć mu na...

Izabela Pycio | 2015-11-25
Przeczytana: 25 listopada 2015

"Ukojenie było jedynie ledwie widoczną kropką na mapie."

Wrażenie robi niezwykła lekkość pióra autorki, budowanie ciepłego i przyjaznego klimatu, emocjonalne treści i romantyczna aura. Książkę czytałam z ogromną przyjemnością, tak lekko i swobodnie, z wielkim zaciekawieniem. Uruchomiła we mnie duże pokłady wrażliwości i życzliwości dla głównej bohaterki Kasi, jej rodziny i znajomych. Bardzo żałuję, że to tylko dwieście stron, bo chciałoby się czytać dalej i dalej. Śmiało mogę powiedzieć, że powieść ma w sobie coś pozytywnie hipnotyzującego, magnetycznie przyciągającego, kusi swoją plastycznością, magicznością i optymizmem. Pozwala na chwilowe oddalenie się od kłopotów dnia codziennego, oderwanie od rzeczywistości i przeżycie wspaniałych chwil z ciekawie wykreowanymi powieściowymi osobowościami. Tak naprawdę, czytelnik zapoznając się z lekturą otrzymuje własne ukojenie, wycisza się i zbiera siły na walkę o szczęście. Nie wiem, na ile było to zamierzone przez autorkę, ale na mnie...

aali | 2015-09-28
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 17 września 2015

Katarzyna to wykształcona trzydziestolatka. Młoda, ale już ze sporym bagażem doświadczeń. Świeżo po rozstaniu ze swoim mężem wraca do swojej rodzinnej miejscowości Ukojenie, by tam rozpocząć wszystko od nowa. Spotyka starych znajomych, nawiązuje nowe przyjaźnie, poznaje też tajemniczego Niedźwiedzia, równie poturbowanego przez życie. Ich relacja, co tu dużo mówić....trudna i nie obejdzie się bez komplikacji.

Katarzyna Łochowska napisała niezwykle ciepłą, wzruszającą, miejscami bardzo zabawną i refleksyjną powieść.

Jeśli myślicie, że to kolejny banalny romans, to jestem zmuszona wyprowadzić Was z błędu.

Miłość oczywiście w powieści jest i odgrywa tu istotną rolę, ale historia związku naszych bohaterów już taka banalna nie jest. Nic nie przebiega tutaj według znanych mi romansowych schematów. I jak nie lubię historii miłosnych, ta przez swoją nieszablonowość bardzo przypadła mi do gustu. Nie wiem czy porównanie Pawła Niedźwieckiego do disneyowskiej Bestii jest właściwe, ale...

Katarzyna | 2015-09-23

Przeczytaj fragment powieści: