Jądro dziwności. Nowa Rosja

Okładka książki Jądro dziwności. Nowa Rosja
Peter Pomerantsev Wydawnictwo: Czarne Seria: Reportaż reportaż
336 str. 5 godz. 36 min.
Kategoria:
reportaż
Seria:
Reportaż
Tytuł oryginału:
Nothing Is True and Everything Is Possible: The Surreal Heart of the New Russia
Wydawnictwo:
Czarne
Data wydania:
2015-07-29
Data 1. wyd. pol.:
2015-07-29
Data 1. wydania:
2014-11-11
Liczba stron:
336
Czas czytania
5 godz. 36 min.
Język:
polski
ISBN:
9788380491199
Tłumacz:
Iga Noszczyk
Tagi:
autorytaryzm literatura faktu media reportaż Rosja Władimir Putin władza
Średnia ocen

                7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
822 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1858
1510

Na półkach: , , , ,

Kolejna to książka o nowej Rosji w której autor opisuje kraj w ciągłym i bezowocnym procesie poszukiwania tożsamości, kraj bez żadnych stałych wartości, w którym Kreml cynicznie manipuluje całym narodem, a każda autentyczna postawa okazuje się pozą: „„Wszystko jest kwestią PR” stało się ulubioną frazą nowej Rosji.” Ważna i głęboka książka, mimo dłużyzn i mniej ciekawych fragmentów.

Autor wyemigrował z Rosji do Anglii jako dziecko, po latach wrócił do Rosji Putina, i pracował jako producent telewizyjny, dawało mu to unikalną okazję aby oglądać i komentować współczesną Rosję jednocześnie będąc wewnątrz i zewnątrz systemu.

Styl książki jest znakomity, wręcz brawurowy, duża w tym zasługa tłumaczki, pani Igi Noszczyk. Dlatego obficie będę podpierał się cytatami.

Opisuje autor Rosję jako kraj zagubiony, bez tożsamości, gdzie nie ma stałych wartości, jest tylko ruch i zmiana: „Rosja widziała tak wiele światów, które w zawrotnym tempie zastępowały jeden drugi – od komunizmu, przez pieriestrojkę i terapię wstrząsową, czasy biedy, rządy oligarchii i państwo mafijne, po kraj milionerów – że wszystkich jej nowych bohaterów porzucano szybko i bez żalu, z poczuciem, że życie jest tylko błyskotką i maskaradą; zabawą, na której wszelkie role, pozycje i przekonania podlegają nieustannym przeobrażeniom.”

Pisze o roli telewizji, która w tym olbrzymim kraju obejmującym dziewięć stref czasowych, wielką nędzę i niewyobrażalne bogactwo „jest jedyną siłą, która jest w stanie połączyć wszystko w całość i nad tym zapanować.” A telewizja to „jest połączeniem show-biznesu i propagandy, balansującym między wskaźnikami oglądalności a autorytaryzmem. A w centrum tego show znajduje się sam prezydent – postać stworzona z niczego, szara glina uformowana przez siłę telewizji; postać, która przekształca się i zmienia szybko jak artysta performer i raz gra rolę żołnierza, innym razem kochanka lub myśliwego z gołą klatą, albo biznesmena, szpiega, cara czy supermana.”

Pisze o Władisławie Surkowie, szarej eminencji Kremla, który: „reżyseruje rosyjskie społeczeństwo tak, jakby było jednym wielkim reality show. Klaśnie raz – i pojawia się nowa partia polityczna. Klaśnie drugi raz – i tworzy organizację Nasi, odpowiednik Hitlerjugend, która szkoli się do walk ulicznych z potencjalnymi zwolennikami demokracji”

Pisze o tym, że nie można uciec od kombinowania, dawania łapówek. Sam tego doświadczył gdy zdawał egzamin na prawo jazdy. Instruktor powiedział mu, że nie dostatnie prawka jeśli nie zapłaci 500 dolarów, inaczej drogówka (która prowadzi egzaminy) nie pozwoli mu zdać. Pisze o masowym korupcji związanej z unikaniem wojska przez młodych mężczyzn, pisze: „Dawanie łapówki wymaga pewnej subtelności. Rosjanie mają na łapówkę więcej określeń niż Eskimosi na śnieg.”

Opisuje kraj w którym się w nic nie wierzy, nie ma stałych wartości: „w ostatnich dekadach istnienia ZSRR nikt już w komunizm nie wierzył, ale wszyscy żyli tak, jakby wierzyli, a teraz ci sami ludzie potrafią stworzyć jedynie społeczeństwo symulantów. Taka właśnie jest wciąż powszechna mentalność: producenci z Ostankino, którzy za dnia przygotowują wielbiące prezydenta wiadomości, gdy tylko wyjdą z pracy, włączają radio opozycjonistów. Tak działają też polityczni technolodzy, którzy płynnie przechodzą z jednej roli do drugiej – w jednej chwili są nacjonalistycznymi autokratami, a już za moment przeobrażają się w liberalnych estetów. Tacy są również „ortodoksyjni” oligarchowie, którzy wyśpiewują hymny na cześć rosyjskiego konserwatyzmu religijnego, ale swoje rodziny i pieniądze trzymają w Londynie. Podział na „publiczne” i „prywatne” oblicze człowieka występuje we wszystkich kulturach, ale to w Rosji sprzeczności między tymi dwoma wcieleniami sięgają ekstremów.”

Życie w takim kraju męczy, wreszcie autor pisze: „Muszę wrócić do Londynu. Do tego wyważonego świata, w którym nie trzeba dzielić siebie na osobne kawałki; w którym słowa odnoszą się do konkretnych rzeczy.” I wraca do Anglii, gdzie brawurowo przedstawia proces Bierezowski kontra Abramowicz, świetny opis!

Książka ma też wiele innych historii, moim zdaniem za dużo, rzeczy głębokie i ciekawe giną w natłoku historii płytkich takich jak rynek kochanek w Moskwie czy samobójstwo młodej modelki.

To ważna i głęboka książka, która pozwala lepiej zrozumieć współczesną Rosję.

Kolejna to książka o nowej Rosji w której autor opisuje kraj w ciągłym i bezowocnym procesie poszukiwania tożsamości, kraj bez żadnych stałych wartości, w którym Kreml cynicznie manipuluje całym narodem, a każda autentyczna postawa okazuje się pozą: „„Wszystko jest kwestią PR” stało się ulubioną frazą nowej Rosji.” Ważna i głęboka książka, mimo dłużyzn i mniej ciekawych...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    1 227
  • Przeczytane
    1 109
  • Posiadam
    222
  • Reportaż
    40
  • Teraz czytam
    27
  • Rosja
    26
  • 2022
    19
  • Literatura faktu
    14
  • 2021
    11
  • Reportaże
    11

Cytaty

Więcej
Peter Pomerantsev Jądro dziwności. Nowa Rosja Zobacz więcej
Peter Pomerantsev Jądro dziwności. Nowa Rosja Zobacz więcej
Peter Pomerantsev Jądro dziwności. Nowa Rosja Zobacz więcej
Więcej

Video

Video

Podobne książki

Przeczytaj także