Jedyne wyjście

Wydawnictwo: Filia
giovanna

Ginie kobieta. Wszyscy uznają, że uciekła z domu. Ale czy młode kobiety tak po prostu pozostawiają swoje dzieci? Młody mężczyzna zostaje porwany. Jest przetrzymywany w ciemnej piwnicy. Jego ojciec wie, że z chwilą przekazania okupu, chłopak zginie. Dramatyczne wydarzenia przeplatają się. Czy mają ze sobą coś wspólnego? Wielkopolscy policjanci muszą ostro wziąć się do pracy. Tajemnica sięga...

Ginie kobieta. Wszyscy uznają, że uciekła z domu.
Dramatyczne wydarzenia przeplatają się. Czy mają ze sobą coś wspólnego?
Wielkopolscy policjanci muszą ostro wziąć się do pracy. Tajemnica sięga dalej, niż wydaje się to na pierwszy rzut oka. Wzajemne powiązania, zadawnione urazy, zbrodnicze namiętności, chęć zysku i zemsty uruchamiają akcję przeplatających się ze sobą dynamicznych wątków. Aneta, energiczna policjantka, musi wziąć sprawy w swoje ręce. Zegar tyka, czasu jest coraz mniej.
Rozwiązaniem zagadki jest tylko jedno JEDYNE WYJŚCIE.

"Pasjonujący kryminał feministyczny twórcy męskiej powieści neomilicyjnej.
Przez Ćwirleja nic dziś nie napisałem, bo musiałem wiedzieć, jak się skończy. To było jedyne wyjście."
Marcin Wroński

źródło opisu: http://www.wydawnictwofilia.pl/Ksiazka/93

źródło okładki: http://www.wydawnictwofilia.pl/Ksiazka/93

Stokrotka | 2018-04-14
Przeczytana: 12 kwietnia 2018

„Jedyne wyjście” to kryminał autorstwa Ryszarda Ćwirleja. Akcja rozgrywa się w okolicach Poznania, a bohaterami są policjanci i przestępcy. Motyw przewodni to porwania, pobicia i morderstwa.
Już na wstępie zjeżył mnie slogan z okładki : „kryminał feministyczny”. Nie lubię takich szufladek. Zastanawiałam się, co niby ma znaczyć to określenie. Wychodzi na to, że jeśli główna bohaterka jest głupia, irytująca i płytka, to wszystko jest w porządku. Natomiast, gdy wykazuje się logiką w rozumowaniu, pomysłowością i inicjatywą, mamy do czynienia z feminizmem. Gdyby chociaż w „Jedynym wyjściu” dominowały bohaterki kobiece, to znalazłabym wytłumaczenie. Tymczasem są dwie policjantki i całe mnóstwo mężczyzn, których trudno od siebie odróżnić i spamiętać.
Mimo powyższych zastrzeżeń, całość czyta się nieźle. Fabuła jest interesująca. Sporo się dzieje. Autor tak zakończył akcję, że właściwie można by się spodziewać kolejnej części. Kto wie?

emindflow | 2015-06-24
Przeczytana: 23 czerwca 2015

Wysoka pozycja Ryszarda Ćwirleja na mojej liście ulubionych pisarzy pozostaje niezagrożona.
Po sześciu powieściach opisujących w brawurowy sposób pracę grupy poznańskich milicjantów u schyłku PRL, autor niespodziewanie ulokował akcję swojej najnowszej książki w czasach nam współczesnych, a konkretnie w przededniu ME 2012 w piłce nożnej.
Trochę się obawiałem, czy uda mu się zachować tamten niepowtarzalny styl i klimat, ale bardzo szybko okazało się, że moje obawy były bezpodstawne. Wprawdzie tym razem pierwszoplanowymi postaciami są dwie młode policjantki, ale i tak największe wrażenie robi grupa poznanych wcześniej milicjantów, którzy w różny sposób znaleźli dla siebie miejsce w nowej Polsce.
Jeśli ktoś jeszcze nie zetknął się z tym autorem, niech nie nastawia się na skomplikowany kryminał z zawiłą intrygą, przebiegłymi przestępcami czy błyskotliwymi śledczymi. Fenomen książek Ćwirleja zawsze polegał na wyjątkowej umiejętności obserwacji specyficznej rzeczywistości PRL-u ze...

dasio72 | 2015-06-27
Przeczytana: 27 czerwca 2015

Wszystkim malkontentom, którzy myśleli że przeniesienie kryminalnych historii pana Ćwirleja z czasów PRL-u do współczesności będzie końcem autora mówię 3xNIE!

Po pierwsze, nowa bohaterka cyklu posterunkowa Aneta Nowak bardzo szybko jest w stanie zjednać sobie sympatię czytelnika. Ta młoda osoba swoją inteligencją i niezwykłą intuicją wzbudza najpierw zachwyt, a potem szacunek wśród starych policyjnych wyjadaczy.
Po drugie, kryminalna intryga związana z porwaniem młodego chłopca, kluczy, zwodzi na manowce, a w końcu dotyka innej sprawy, sprawy zniknięć młodych mężatek. Te dwie historie połączą się ze sobą, doprowadzając nas do zaskakującego finału.
Po trzecie, jest w tej powieści humor i soczyste dialogi, które były nieodłączną cechą książek o milicjantach z Poznania.
Dodam też że pojawiają się na kartach tej opowieści starzy znajomi z poprzednich części, nie powiem którzy, ale to bardzo ciekawe spotkać ich po latach i sprawdzić jak poradzili sobie po transformacji...

Majka | 2016-04-18
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 17 kwietnia 2016

"Jedyne wyjście" zapoczątkowuje nowy cykl kryminałów pana Ryszarda Ćwirleja. Dla mnie jest również początkiem przygody z tym autorem w ogóle. Nasze pierwsze spotkanie wypadło na tyle dobrze, że nie mam wątpliwości, iż sięgnę w przyszłości nie tylko po kontynuację tego cyklu, ale też na pewno nadrobię wszystkie wydane wcześniej kryminały.

Co ciekawe, zagadka kryminalna zawarta w "Jedynym wyjściu", choć niezła, nie jest tego głównym powodem. Niby przeprowadzona sprawnie, inteligentnie i wiarygodnie, więc teoretycznie nie ma się do czego przyczepić. Trochę jednak, jak dla mnie, była odrobinę zbyt prosta. Ot, historia, która mogłaby się pojawić w jakiejś rubryczce kryminalnej regionalnej gazety. Niezbyt skomplikowana, niezbyt złożona.

Pan Ćwirlej jednak do tego niby to prostego, podstawowego wręcz wywaru, dodał tak doskonale wyważoną mieszankę odpowiednio dobranych przypraw, że pozostaje tylko skłonić głowę. Po pierwsze - cała akcja realizuje się na przestrzeni kilku zaledwie dni, a...

ZaaQazany | 2016-02-22
Na półkach: Przeczytane, ZaaQ'16
Przeczytana: 21 lutego 2016

Dynamiczna fabuła. Akcja goni akcję. Chyba tego potrzebowałem na weekend. Książki, w której nie będą rozważane dylematy egzystencjalne bohaterów.
Książka, którą M. Wroński na okładce określił jako "kryminał feministyczny". Może coś i jest w związku z głównymi bohaterkami. Solidarność kobiet, ich spryt i intelekt, przy okazji mały wątek romansowy w tle.
Nadal jednak zostaję przy stwierdzeniu, że jest to po prostu dobry kryminał. A już jaki przymiotnik ktoś doda - według upodobań.

Panie i Panowie, idzie nowe. To już nie czasy, w których na komisariacie popijało się najtańszą wódkę z brudnych musztardówek. Mamy rok 2011 i policjanci przerzucili się na whisky w promocyjnych szklankach z supermarketu (bo " W Biedzie po 65 złotych taka litrowa flaszka jest do kupienia. I jak tu nie kupić?"), a podczas dochodzenia korzystają nawet z "laptoków". Ktoś porywa syna miejscowego bogacza, w lesie zostaje napadnięta młoda kobieta, a maniak grasuje po chatach randkowych w poszukiwaniu łatwej zdobyczy. Śledztwo rusza pełną parą, bo jak mawiał niezrównany Teofil Olkiewicz : " można pić przed pracą, w trakcie pracy i po pracy, byle nie kosztem pracy!".
"Jedyne wyjście" to dobry kryminał, ale ja osobiście tęsknie za barwnymi opisami lat 80-tych, którymi autor raczył nas w swoich poprzednich książkach. Kiedyś to były czasy...

Pistacia_Vera | 2017-03-07
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 07 marca 2017

starzy milicjanci pamiętający jeszcze czasy ZOMO, młodzi policjanci a właściwie policjantki bo to one są w tej historii najskuteczniejsze oraz współcześni biznesmeni czyli starzy przemytnicy kradzionych aut, którzy za skradzioną kasę zbudowali swoje legalne firmy. jest porwanie, są porachunki gangsterskie i jest sporo pitej wódki, w tle żarzy się też romans. fabula lekka chociaż to kryminał.

McRap1972 | 2015-10-29
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, E-booki, 2015
Przeczytana: 29 października 2015

Z jednej strony książka mi się spodobała, a z drugiej czuję rozczarowanie. Sądziłem, że Ćwirlej porzucił już kryminały z PRL. Owszem bardzo je lubiłem ale czas już najwyższy aby autor wskoczył na wyższy poziom i napisał coś innego. Wydawało mi się, że taką powieścią jest "Jedyne wyjście". Akcja kryminału dzieje się współcześnie ale to tylko pozory. Tak naprawdę Ćwirlej pisze wciąż to samo. Znów pojawiają się starzy znajomi ... Mirek Brodziak, Gruby Rychu, Blacha i inni. Książka jest ... hmmm ... fajna ale jednak czuję rozczarowanie.
Mimo wszystko polecam, zwłaszcza fanom PRL-owskich kryminałów Ćwirleja.

Gośka | 2015-12-08
Przeczytana: 08 grudnia 2015

"Jedyne wyjście" to pierwsza książka autora, którą miałam okazję przeczytać. Wiem, że znany jest ze swoich kryminałów z akcją osadzoną w PRL-u, ja jednak wolę teraźniejszość, dlatego też postanowiłam spróbować od tej książki. I muszę powiedzieć, że mi się spodobało to spotkanie.

Główną bohaterką książki jest młoda policjantka Aneta Nowak. Ładna, zdolna, przebojowa, z mocno rozwiniętą intuicją. Wykreowana na postać wzbudzającą sympatię wśród kobiet i pożądanie wśród mężczyzn. Jej początki nie są łatwe, gdyż męska (większa) część współpracowników traktuje ją jak ładną lalę i raczej nie ma zamiaru słuchać jej intuicji. Na Anetę fajnie jest popatrzeć, lecz niekoniecznie fajnie jej słuchać. Wkrótce jednak dziewczyna udowadnia swoje racje i wzbudza szacunek starszych kolegów. To właśnie Aneta zaczyna łączyć zaginięcia kobiet w jedną sprawę, po tym, jak bez śladu znika jej dawna koleżanka.

Głównym wątkiem kryminalnym jest porwanie syna pewnego biznesmena. Przypadkowo Aneta natrafia na...

Goszarda | 2018-08-01
Przeczytana: 01 sierpnia 2018

Jest to moja pierwsza książka tego autora i jest świetna!!!

Stylem trochę przypomina mi książki pani Katarzyny Puzyńskiej - cykl Lipowo.

POLECAM!!! POLECAM!!! POLECAM!!!