Kelner doskonały

Wydawnictwo: Muza
Ein Perfekter Kellner

Erneste pracuje jako kelner i ma wprowadzić w tajniki zawodu początkującego Jakoba. Mężczyźni zakochują się w sobie. Niedługo potem Erneste stwierdza, że Jakob go oszukuje, wkrótce młodszy partner porzuca Erneste'a dla starszego mężczyzny, który jest znanym pisarzem i chętnie płaci za jego usługi. Głęboko zraniony, Erneste idzie w swoją stronę, a po kilkudziesięciu latach miłość jego życia zaskakuje go prośbą o wyjątkowo zuchwałą przysługę.

źródło opisu: wydawnictwo Muza, 2009

źródło okładki: wydawnictwo Muza

Dociekliwy_Kotek | 2011-07-24
Na półkach: Przeczytane, LGBT - G
Przeczytana: lipiec 2011

Historia zapowiada się na banalną: ile to razy bohater dostaje list od kogoś niegdyś bliskiego, co wywołuje lawinę wspomnień tak wielką, że spokojnie wypełnia pięć, sześć rozdziałów, a na koniec doprowadza do mniej lub bardziej zadziwiającego finału? Sulzer odwołuje się do tego schematu, raz lepiej, raz gorzej - na głęboką powieść psychologiczną "Kelner doskonały" jest za prosty, na lekkie czytadełko nie dość, powiedzmy sobie, ładny - kreśląc historię samotnego, starzejącego się kelnera, Erneste, którego spokojne i uporządkowane życie zmienia list od niegdysiejszej miłości, Jacoba, Jacoba, który porzucił go dla dojrzałego pisarza, Klingera (czy to tylko moja wybujała wyobraźnia, czy rzeczywiście jego postać wzorowana jest na osobie Tomasza Manna?), a po latach zwraca się do Erneste z prośbą o pomoc, w tym - o spotkanie z rywalem, z Klingerem... Zakończenie znacznie ciekawsze niż sama powieść, do pewnego stopnia nieprzewidywalne, a już na pewno mniej schematyczne i dlatego - trzy...

ro12ck | 2014-07-20
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, LGTB
Przeczytana: 20 lipca 2014

Książka ta stanowi przejaw swoistego dualizmu. Z jednej strony charakteryzuje ją pewien przewidywalny schemat, który przedstawia losy głównego bohatera. Z drugiej strony jej język jest niebanalny i dobrze oddaje czasoprzestrzeń, w której A. C. Sulzer umieścił fabułę.
Jednak dualizm ten w pewnym momencie ulega rozmyciu, bowiem rozwiązanie nie przystaje do tego, czym autor karmi czytelnika w kolejno serwowanych po sobie rozdziałach. Dla mnie stanowiło to zaletę tej książki, choć dostrzegam także pewne jej wady. Mam tu głównie na myśli to, że pojawiały się w niej elementy nieklarowne, których autor nie wytłumaczył (sąsiadka spędzająca czas przy świetle lamp?). Nie można jednak wykluczyć, że był to zabieg absolutnie celowy. Ponadto ostatnie zdania książki stanowią dziwny zlepek słów, które w domyśle stanowić mogą alegorię [mgła] i pewną zapowiedź [czas]... Jaką? Być może kiedyś się dowiemy, "Lecz do tej pory znowu minie jakiś czas".

formalina | 2013-10-28

Tę powieść czytam emocjonalnością i chociaż powinnam widzieć jej wady nie widzę ich, bo za dużo tu czuję.

Raz- sceneria "Czarodziejskiej góry" i jasne odnośniki do pobytu Manna i jego rodziny w Szwajcarii, ze wspaniałą charakterystyką Eriki Mann i oczywistą wręcz sceną samobójstwa Klausa Manna. (Ciekawe jest ukazanie tylko najbardziej utalentowanych dzieci pisarza.) I sam Mann- postać tragicznie śmieszna w tej powieści, melancholijna ale o aurze małomiasteczkowego kupca.
Dwa- smaczna opisowość, podobna w stylu do dzieła Manna, ale z zachwycającą sensualnością. Gratka dla tych, którzy wiedzą, że dotyk końcówek palców jest najseksowniejszy na świecie. I miłośników ręcznie szytych uniformów.
Trzy- Erneste. Jedna z postaci literackich, które czuję całą sobą. Elegancki, dyskretny, pielęgnujący w sobie pamięć o jedynym w swoim życiu akcie odwagi, który niektórzy nazywają miłością.
Cztery... Historia, jak wyżej wspomniana miłość potrafi spieprzyć ci życie. A raczej, jak świadomie można...

Hamunaptra | 2015-02-16
Na półkach: Branżowe, Posiadam, Przeczytane

Przepełniona melancholią historia mężczyzny, którego życie oparło się na jednym wielkim uczuciu. Nie wiem, czy chciałbym przeżyć coś takiego.

moonlitsugar | 2013-10-12
Przeczytana: 12 października 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Chyba nawet nie zliczę ile razy słyszałam o książkach w których bohater dostaje list od znajomego/kochanka/przyjaciela whatever sprzed lat i budzi to falę wspomnień. Ale muszę przyznać, że tym razem poczułam się zaskoczona. Powieść jest monotonna, akcja toczy się powoli, przez wiele stron nie ma tu nic zaskakującego. Ale pod koniec sytuacja się zmienia, wołania o pomoc to choroba, iluzja, a główny bohater uświadamia sobie, że Jacob naprawdę go nie potrzebował. Smutne, ale nie od dziś wiadomo, że miłość czasem boli.

madamerousse | 2016-11-17
Wroński | 2016-10-02