Zatracenie

Okładka książki Zatracenie
Osamu Dazai Wydawnictwo: Czytelnik literatura piękna
132 str. 2 godz. 12 min.
Kategoria:
literatura piękna
Wydawnictwo:
Czytelnik
Data wydania:
2015-03-01
Data 1. wyd. pol.:
2015-03-01
Liczba stron:
132
Czas czytania
2 godz. 12 min.
Język:
polski
ISBN:
9788307033549
Tłumacz:
Henryk Lipszyc
Tagi:
Japonia literatura japońska
Średnia ocen

                7,8 7,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Łabędzi śpiew Osamu Dazai



383 19 76

Oceny

Średnia ocen
7,8 / 10
477 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
746
700

Na półkach: ,

Czy człowiek który przetwarza własne rozterki w spowiedź z utraty człowieczeństwa, może wywoływać sympatię czy politowanie? Czy to, że utracił prawo do nazywania się człowiekiem, eliminuje go całkowicie z naszego społeczeństwa? Jak będzie wyglądało jego miejsce w realnym świecie, gdy on sam pogrążony w bezdennej rozpaczy usilnie potrzebuje naszej pomocy? Stan umysłu takich ludzi interesował od dawna moją spragnioną mocnych, emocjonalnych doznań psychikę. Ale żeby wejść na ten sam poziom emocji co opisywany bohater, to w pewnym sensie trzeba się zarazić od pisarza jego fobiami i cierpieniem. Tylko wtedy zrozumie się momenty, kiedy życie jest przepełnione wstydem a świat to synonim lęku. Ale nie wolno zabrnąć w te niebezpieczne doznania zbyt głęboko, bo wtedy jednym wielkim wyzwaniem życia stanie się determinacja by umrzeć. A nie to powinno być mottem życiowym czytelników "Zatracenia".

Analizując sposób myślenia Osamu Dazai poczułem czym jest nałóg, który trzymając w swoich szponach głównego bohatera powieści, okrywa go jednocześnie ogromnym bezwstydem. I można by się spierać czy tą obsesją będzie alkohol, kobiety, czy może coś zupełnie innego. Coś, co nie daje się sklasyfikować w kilku prostych słowach. Coś na kształt nieustannego strachu przed ludźmi, jak poczucie winy za własne życie będące męczarnią. Dazai cierpi na pewną przypadłość polegającą na tym, że każdy niewłaściwy odruch może zranić głęboko jego psychikę. Ale czymże by był wspaniały pisarz, bez tak bujnie rozwiniętej umiejętności odczuwania zawiłych ludzkich reakcji. On musi krzyczeć całym sobą, jaka jest prawdziwa natura świata widzianego jego oczami. Tymi oczami ułomnego i tym samym tak bogatego w swej wrażliwości japońskiego twórcy.

Po przeczytaniu "Zatracenia" zastanawiam się, czy ta książka to żywy trup pozbawiony wszystkiego co ludzkie. Czy to miejsce, gdzie Dazai rozgrzebuje najczarniejsze rany pamięci z których sączy się jedynie pogarda dla samego siebie. Bo jak inaczej można nazwać wszystkie próby przerwania złego kołowrotu zdarzeń, w sposób tak mocno rzucający się w oczy. Ale właśnie ten, kto przeczyta opowieść o człowieku, który dojrzał do decyzji aby nie istnieć już na początku życia, nabierze przekonania że żyć trzeba i to życie trzeba przeżyć jak najpełniej. Może taki był przekaz pisarza, który sam jest świadom swoich słabości prowadzących do nieszczęścia przez które codziennie przechodził.

To nie jest dobra lektura dla ludzi, którym w ich drodze życiowej przyświeca jedynie optymizm. Ta literatura to przejaw braku siły do życia. To przykład przemyśleń natury egzystencjalnej, które pokazują udrękę jako odmienną formę istnienia. "Zatracenie" jest czarną rozpaczą, ukazującą wykluczenie chorych z wrażliwości ludzi. I dlatego jest piękne. Wspaniałe swoją indywidualnością i obnażeniem tego co straszne w nas samych. Wszystkim tym, którzy nie boją zanurzenia się w dokonanych rozliczeniach, polecam ten skok w ostatni ukończony utwór Osamu Dazai.

Czy człowiek który przetwarza własne rozterki w spowiedź z utraty człowieczeństwa, może wywoływać sympatię czy politowanie? Czy to, że utracił prawo do nazywania się człowiekiem, eliminuje go całkowicie z naszego społeczeństwa? Jak będzie wyglądało jego miejsce w realnym świecie, gdy on sam pogrążony w bezdennej rozpaczy usilnie potrzebuje naszej pomocy? Stan umysłu takich...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    2 286
  • Chcę przeczytać
    2 013
  • Posiadam
    472
  • Ulubione
    114
  • Teraz czytam
    80
  • 2022
    40
  • 2021
    36
  • Japonia
    36
  • Literatura japońska
    34
  • 2023
    32

Cytaty

Więcej
Osamu Dazai Zatracenie Zobacz więcej
Osamu Dazai Zatracenie Zobacz więcej
Osamu Dazai Zatracenie Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także