Reaktywacja reaktywacji

LubimyCzytać
26.10.2015

Zakończyła się pierwsza, i mamy nadzieję, że nie ostatnia, edycja akcji Klasyka: Reaktywacja. Jej cel był dwojaki. Po pierwsze, zachęcenie do czytania wydanych ostatnio w Polsce pozycji literatury światowej i klasyki. Po drugie, zwrócenie uwagi na księgarnie prowadzone z pasją i autorskim zacięciem, które takie tytuły mają w swojej ofercie na co dzień.

Lista książek została ułożona przez zespół księgarzy, krytyków i dziennikarzy, byli to m.in. Karol Pęcherz z wrocławskiej księgarni Tajne Komplety, Viola Wojda z gdańskiej księgarni Firmin, Jerzy Sosonowski z radiowej Trójki, Łukasz Grzymisławski i Juliusz Kurkiewicz z „Gazety Wyborczej” oraz Izabella Kaluta i Szymon Kloska z Instytutu Książki. Na liście znalazły się rzeczy wydane lub wznowione w ostatnim roku. Dziesięć wybranych książek to:

1. Ponad światem Paula Bowlesa (Świat Książki)
2. Fabryka absolutu Karela Capka (Dowody na Istnienie)
3. Dom i jego głowa Ivy Compton-Burnett (W.A.B.)
4. Zatracenie Osamu Dazai (Czytelnik)
5. Obrazy Włoch. Florencja Pawła Muratowa (Zeszyty Literackie)
6. Zabite Jorge Ibarguengoitii (Universitas)
7. Pogarda Alberto Moravii (W.A.B.)
8. Rzeczy Georges'a Pereca (Lokator)
9. Krypta kapucynów Josepha Rotha (Austeria)
10. Profesor Stoner Johna Williamsa (Sonia Draga)

Książkom wytypowanym przez jurorów towarzyszyły cotygodniowe recenzje. Zrealizowano też 10 filmów z udziałem krytyków i księgarzy.

W akcji wzięło przeszło czterdziestu księgarzy z całej Polski. Niektórzy z nich podzielili się swoimi przemyśleniami związanymi z akcją. I tak np. Barbara Kruszy z księgarni Strefa Książki w Katowicach, opowiadała, ze jej klienci bardzo sobie cenią takie wskazówki, które nie tyle porządkują, co organizują zakupy. Piotr „PIO” Kaliński z krakowskiego Lokatora, który chyba w sposób najbardziej imponujący wyeksponował książki biorące udział w akcji, podkreślał, że wszystkie tytuły musiał domawiać. Z kolei Wioleta Drzeżdżon i Piotr Śliwiński z sopockiej księgarni Książki dla Ciebie, wspominali o tym, że jako księgarze świadomi właściwie wszystkie tytuły już przed rozpoczęciem akcji mieli w swojej ofercie, ale ucieszyło ich wsparcie i poczucie, że nie są sami.

Trudno nie wspomnieć o reakcjach samych czytelników. To na nich w końcu zamyka się łańcuch książkowych pożeraczy. Przykładowo Dyskusyjne Kluby Książki wzięły na warsztat tytuły z listy. Prawdziwym literackim odkryciem dla wielu okazał się „Profesor Stoner” Johna Williamsa.

Namawiamy do rzucenia okiem na filmy powstałe w ramach akcji.

O książce „Zatracenie" Osamu Dazai opowiada Tomasz Pindel:

#####

O książce  „Obrazy Włoch. Florencja" Pawła Muratowa opowiada Marek Zagańczyk:

O książce „Pogarda" Alberto Moravii opowiada Anna Marchewka:

 

O książce „Profesor Stoner" Johna Williamsa opowiada Małgorzata I. Niemczyńska:

#####

O książce „Zabite" Jorge Ibarguengoitii opowiada Szymon Kloska:

O książce „Krypta kapucynów" Josepha Rotha opowiada Tomasz Fiałkowski:

O książce „Dom i jego głowa" Ivy Compton-Burnett opowiada Justyna Sobolewska:

#####

Marcin Sendecki opowiada o powieści „Rzeczy", której autorem jest Georges Perec:

I o książce Paula Bowlesa „Ponad światem":

O książce „Fabryka absolutu" Karela Čapka opowiada Tomasz Grabiński, tłumacz literatury czeskiej:

„Klasyka: Reaktywacja” jest częścią międzynarodowego Projektu Schwob, zainicjowanego przez Niderlandzki Fundusz Literatury i została zrealizowana w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Lubimyczytać.pl jest partnerem akcji.

Reklama

komentarze [3]

Sortuj:
Dodaj wypowiedź

Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany.

2467
4
26.10.2015 14:26

Zapraszamy do dyskusji.


1401
270
26.10.2015 16:05

Zacytuję tylko, jeśli można, Dorotę Masłowską:

[...] podczas gdy empiki zalegają zwały i hałdy "pierwszych polskich powieści biznesowych/agroturystycznych/aborcyjnych", "najśmieszniejszych powieści od czasu jakichś innych powieści" albo "ciepłych, wzruszających powieści o... dojrzewaniu i dorosłości, męskości i kobiecości", których statystyczni Polacy mimo akrobacji...

więcej

6657
330
26.10.2015 21:00

Dlaczego Pereca akurat "Rzeczy"? To moja najmniej ulubiona z jego książek, uważam, że jest doskonała dla znawców pisarza, na pierwszy kontakt z autorem - na pewno nie.

I czepię się jeszcze "Profesora Stonera", który mnie akurat mocno rozczarował - nie była to zła książka, ale - moim zdaniem - nie ma w niej nic szczególnego. W mojej opinii każda z rozgrywających się w tym...

więcej

zgłoś błąd