Lunatyk

Wydawnictwo: Vesper
The Somnambulist

Renomowany impresario JONATHAN BARNES przedstawia nowy, ekscytujący dreszczowiec LUNATYK. W rolach głównych: EDWARD MOON, RÓŻNE OSOBISTOŚCI HISTORYCZNE, a także ŚPIĄCY. OSTRZEŻENIE: Niniejsza książka nie posiada żadnej wartości literackiej. Składa się na nią stek bzdur obliczonych na tani efekt, fabuła jest zagmatwana i niewiarygodna, postaci nie przekonują, a marny i monotonny styl, pełen...

OSTRZEŻENIE: Niniejsza książka nie posiada żadnej wartości literackiej. Składa się na nią stek bzdur obliczonych na tani efekt, fabuła jest zagmatwana i niewiarygodna, postaci nie przekonują, a marny i monotonny styl, pełen zbędnych udziwnień, nazwać trzeba żałosnym. Wątpię zatem głęboko, czy uwierzycie w zawarte tu treści. Nie można mnie jednak obarczać całą winą za wszelkie usterki tej publikacji. Nie bez powodu przedstawiam wam bowiem tę zaiste sensacyjną i mało prawdopodobną historię. Wszystko to wydarzyło się naprawdę. Tak oto rozpoczyna się niezwykła historia EDWARDA MOONA, iluzjonisty i detektywa, oraz jego milczącego towarzysza LUNATYKA, ukazująca diabelski spisek wymierzony w istnienie Imperium Brytyjskiego.
Lunatyk jest tak dobrze napisany, że ustanawia nowy standard dla innych historycznych thrillerów. (Publishers Weekly)
To doprawdy wybitne dzieło z pewnością zachwyci wyznawców prozy wiktoriańskiej. Jest to rzecz świetnie napisana, tryskająca fantazją, błyskotliwa i rozkoszna dla czytelnika. zawiera wspaniałe opisy Londynu i nawiązania do książek Dickensa. Akcja jest pełna napięcia, a postacie nietuzinkowe. Polecam wszystkim bez wahania. (ADAM ROBERTS, profesor literatury XIX-wiecznej z London University)

future-death | 2013-08-19
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane, 2013
Przeczytana: 18 sierpnia 2013

Nietypowa okładka książki, przypominająca obszarpany i zbrudzony afisz w starym stylu, wiszący gdzieś na murze, skojarzyła mi się z jakimś oryginalnym spektaklem, który wywiera pozytywne wrażenie i pozostaje na dłużej w pamięci. Nie myliłam się - debiutancka powieść Jonathana Barnesa przypomina właśnie taki spektakl. Teatrzyk iluzjonisty, w którym prawda przeplata się z kłamstwem, narrator bawi czytelnika fantastyczną historią, mami wymyślnymi kolejami losu, a czytelnik siedzi jak widz na widowni i z wielkim zainteresowaniem słucha zmyślnego gawędziarza, który w swojej gawędzie łączy komediowe motywy z kryminalnymi i fantastycznymi, tworząc wybuchową i bardzo kreatywną mieszankę.

Śmierć pierwszego mężczyzny w tej powieści przypomina koszmar przeniesiony do rzeczywistości. Jedna z ostatnich osób, jaką widzi przed śmiercią, to coś, co na pewno nie jest człowiekiem. Pokryte łuskami, obrzydliwe, wydające z siebie niezidentyfikowane dźwięki. Czy to prawda, czy to zbłąkany umysł? To...

Meszuge | 2014-02-11
Przeczytana: 26 czerwca 2010

W tajemniczych okolicznościach ginie Cyril Honeyman, a następnie inne osoby. Jest to sześćdziesiąta trzecia sprawa prestidigitatora i sztukmistrza Edwarda Moona. Dziewiętnasta, z którą przyszło mu się zmierzyć przy pomocy Lunatyka i wreszcie trzydziesta czwarta, w której wspierał go Scotland Yard.

„Niniejsza książka nie posiada żadnej wartości literackiej. Składa się na nią stek bzdur obliczonych na tani efekt, fabuła jest zagmatwana i niewiarygodna, postaci nie przekonują, a marny i monotonny styl, pełen zbędnych udziwnień, nazwać trzeba żałosnym”*.

Nieomalże do końca lektury miałem nadzieję, że autor nie ma racji i jakoś uda mi się tego dowieść. Niestety, on wygrał. A jedyne, za co go cenię, to poczucie humoru.

* Jonathan Barnes „Lunatyk”. Vesper Poznań 2009. Przekład Lesław Haliński, strona 5.

Piciu | 2012-01-26

Ciężko cokolwiek napisać. Postacie w tej książce są zróżnicowane najbardziej jak się dało. Świetnie się czytało, autor kilkukrotnie zwraca się bezpośrednio do czytelnika, co ja uważam za bardzo ciekawy pomysł. Polecam tę pozycję !

rayon44 | 2012-03-06
Przeczytana: 02 stycznia 2012

W mojej opinii uznaje tę książkę za rewelacyjną. Typowo Brytyjskie poczucie humoru. Ciekawe, nietuzinkowe postacie zwłaszcza człowiek który żyje wstecz. Gorąco polecam! :)

Beata Worobiec | 2015-05-19
Przeczytana: 2013 rok

Zachęciła mnie już na wstępie swoim uroczym ostrzeżeniem. Jak na przekorę przystało, po czymś takim oczywiście musiałam przeczytać całość. Nie zawiodłam się. Szybko się czyta. Główny bohater jest postacią bardzo wyważoną, tytułowy Lunatyk wprowadza szczyptę tajemnicy, ale... mi najbardziej przypadł do gustu narrator opowieści, którym jest... nie powiem Wam. Sami sprawdźcie ;)

albino_alien | 2012-08-30

Nie ukrywam, że książkę kupiłam na jakiś wakacyjnych przegrzebkach ze względu na okładkę. Czytało się ją świetnie, bo uwielbiam książki napisane z dźwięczną nutą absurdu i ciekawą narracją. Mam tylko wrażenie, chociaż może się czepiam, że zakończenie nie było dobrze przemyślane. I tylko w tym zakończeniu czegoś mi zabrakło, książka ze względu na całą resztę godna polecenia.

jolalamla | 2016-08-30
Pablo | 2016-04-10