Lunatyk

Vesper
The Somnambulist
kryminał, sensacja, thriller
2009-01-01

Jaka dziwna książka? Jeszcze do końca się łudziłem, że dowiem się po co została napisana, znajdę w niej jakiś cel (czy to poznawczy, czy to może satyryczny), niestety? Nic z tego. Nawet na końcu w żaden sposób mnie nie zaskoczyła. Także ten, tego.. Omijać z daleka.

Ps. A tak fajnie się zapowiadała.

Pomysł na powieść oryginalny, takich postaci nie znajduje się codziennie w literaturze. Przynajmniej ja jak dotąd nie trafiłam na nikogo, kto przypominałby - dajmy na to -
Lunatyka. Bawiłam się dobrze, aczkolwiek nie zostałam powalona na kolana. Solidne 7/10

Zachęciła mnie już na wstępie swoim uroczym ostrzeżeniem. Jak na przekorę przystało, po czymś takim oczywiście musiałam przeczytać całość. Nie zawiodłam się. Szybko się czyta. Główny bohater jest postacią bardzo wyważoną, tytułowy Lunatyk wprowadza szczyptę tajemnicy, ale... mi najbardziej przypadł do gustu narrator opowieści, którym jest... nie powiem Wam. Sami sprawdźcie ;)

W tajemniczych okolicznościach ginie Cyril Honeyman, a następnie inne osoby. Jest to sześćdziesiąta trzecia sprawa prestidigitatora i sztukmistrza Edwarda Moona. Dziewiętnasta, z którą przyszło mu się zmierzyć przy pomocy Lunatyka i wreszcie trzydziesta czwarta, w której wspierał go Scotland Yard.

„Niniejsza książka nie posiada żadnej wartości literackiej. Składa się na...

Nietypowa okładka książki, przypominająca obszarpany i zbrudzony afisz w starym stylu, wiszący gdzieś na murze, skojarzyła mi się z jakimś oryginalnym spektaklem, który wywiera pozytywne wrażenie i pozostaje na dłużej w pamięci. Nie myliłam się - debiutancka powieść Jonathana Barnesa przypomina właśnie taki spektakl. Teatrzyk iluzjonisty, w którym prawda przeplata się z...

Nie ukrywam, że książkę kupiłam na jakiś wakacyjnych przegrzebkach ze względu na okładkę. Czytało się ją świetnie, bo uwielbiam książki napisane z dźwięczną nutą absurdu i ciekawą narracją. Mam tylko wrażenie, chociaż może się czepiam, że zakończenie nie było dobrze przemyślane. I tylko w tym zakończeniu czegoś mi zabrakło, książka ze względu na całą resztę godna polecenia.

W mojej opinii uznaje tę książkę za rewelacyjną. Typowo Brytyjskie poczucie humoru. Ciekawe, nietuzinkowe postacie zwłaszcza człowiek który żyje wstecz. Gorąco polecam! :)

Ciężko cokolwiek napisać. Postacie w tej książce są zróżnicowane najbardziej jak się dało. Świetnie się czytało, autor kilkukrotnie zwraca się bezpośrednio do czytelnika, co ja uważam za bardzo ciekawy pomysł. Polecam tę pozycję !

Dyskusje

• 2011