„Zabić drozda” najważniejszą powieścią dla Amerykanów
„Zabić drozda” głosami ponad 4 milionów Amerykanów zostało wybrane najważniejszą powieścią w trwającym pół roku głosowaniu The Great American Read. Powieść prowadziła od pierwszego tygodnia i wygrała w prawie wszystkich stanach.
Zasada głosowania była dość prosta. Najpierw kanał telewizyjny PBS wspólnie z YouGov przeprowadziło ankietę wśród ponad 7 tysięcy Amerykanów, prosząc ich o wskazanie ulubionej powieści. Spośród wszystkich zgłoszonych tytułów panel specjalistów z branży księgarskiej wyłonił 100 powieści, które przeszły do finału – potem oddano sprawy w ręce wszystkich Amerykanów. Na liście mogła znaleźć się tylko jedna książka danego autora, powieść musiała zostać wydana w języku angielskim lub przetłumaczona na angielski, ale autor mógł pochodzić z jakiegokolwiek kraju. Cykle literackie mogły być reprezentowane przez jedną książkę.
Głosami ponad 4 milionów Amerykanów wygrała powieść „Zabić drozda” Harper Lee.
Powieść zaczęła prowadzić już w pierwszym tygodniu głosowania i nie oddała miejsca do samego końca, mimo bardzo silnych rywali. „Zabić drozda” wygrało w prawie wszystkich stanach – w Północnej Karolinie wygrał cykl „Obca” Diany Gabaldon, a w Wyoming „Władca pierścieni”.
Cykl Gabaldon uplasował się na drugim miejscu, wyprzedzając „Harry'ego Pottera” J.K. Rowling, „Dumę i uprzedzenie” Jane Austen i „Władcę pierścieni” J.R.R. Tolkiena. W pierwszej dziesiątce znalazło się aż siedem książek napisanych przez kobiety. Oprócz literatury anglojęzycznej, która oczywiście przeważa w zestawieniu, znalazły się w nim np. Mały książę, Hrabia Monte Christo, Zbrodnia i kara, Alchemik. Na 86. miejscu znalazło się Pięćdziesiąt twarzy Greya, wyprzedzając m.in. Amerykaanę, Szukając Alaski czy Białe zęby.
Pierwsza dwudziestka prezentuje się następująco:
1. Zabić drozda Harper Lee
2. Obca (cykl) Diana Gabaldon
3. Harry Potter (cykl) J.K. Rowling
4. Duma i uprzedzenie Jane Austen
5. Władca pierścieni (cykl) J.R.R. Tolkien
6. Przeminęło z wiatrem Margaret Mitchell
7. Pajęczyna Charlotty E.B. White
8. Małe kobietki Louisa May Alcott
9. Opowieści z Narnii (cykl) C.S. Lewis
10. Dziwne losy Jane Eyre Charlotte Brontë
11. Ania z Zielonego Wzgórza L.M. Montgomery
12. Grona gniewu John Steinbeck
13. A Tree Grows in Brooklyn Betty Smith
14. Złodziejka książek Markus Zusak
15. Wielki Gatsby F. Scott Fitzgerald
16. Służące Kathryn Stockett
17. Przygody Tomka Sawyera Mark Twain
18. Rok 1984 George Orwell
19. I nie było już nikogo Agatha Christie
20. Atlas zbuntowany Ayn Rand
Pełną listę znajdziecie tutaj.
źródło: www.theguardian.com, www.pbs.org
komentarze [30]



Ci czytelnicy wymieniali chyba tytuły, które im się kojarzyły albo przypomniały.... Nie wszystkie nawet są amerykańskie.... Takie mam wrażenie.
Moja ciocia mówiła mi, że najważniejsze książki Ameryki, które powinnam przeczytac, żeby ich zrozumieć to :
Huckelbery Twin - Twaina
Grona gniewu i inne książki Stainbecka
Zabić drozda
I chyba tyle.
Ależ wcale nie miały być amerykańskie! To był plebiscyt na ulubioną książkę Amerykanów, czyli kryterium było to, czy książka była anglojęzyczna lub przetłumaczona na angielski i czy Amerykanom się podobała. Nikt tu nie wybierał książek ważnych i najważniejszych, a tylko ulubione, to tylko LC ma problem z rzetelnym przedstawianiem zagranicznych niusów. Nie pierwszy już raz...


Co to znaczy najważniejsza powieść? Ciekawe, że niedawno czytaliśmy o książkach wzbudzających najwięcej kontrowersji, a wręcz w niektórych miejscach zakazanych w Stanach. Tam też na pierwszym miejscu było "Zabić drozda".
Ja bym jednak potraktowała jako najbardziej znane i popularne. Dziwi mnie pozycja "Rozważnej i romantycznej" .Nie wiem cz\y popularne są te książki, czy...


Zaskakujące zestawienie.
Spodziewałam się co najmniej trzech takich tytułów jak:
"Świat według Garpa"
"Lot nad kukułczym gniazdem" czy
"Forrest Gump".
Dziwi mnie też brak "Buszującego w zbożu". Mało amerykańska ta lista.

Pierwsza dwudziestka to tylko powieści z kręgu kultury anglosaskiej.
Mam smutne podejrzenia, że gdyby taką listę dziś stworzono uwzględniając ulubione książki Polaków to w pierwszej dwudziestce byłoby polskich dzieł niewiele. Dwa? Może pięć?
Chyba że byłyby to książki typu:
- dzieło modelki,
- takoż innej modelki,
- wydawnictwo z cyklu polityka i teorie spiskowe,
- utwór...
Maciek, ja jednak czuję jakąś różnicę pomiędzy literaturą anglosaską a amerykańską. A ten rodzaj wyboru to tylko bazuje na popularności, a nie wkładem w kulturę jakiej dokonała dana książka. I odnoszę wrażenie, że King nie jest aż tak bardzo popularny w przeliczeniu na procenty w USA jak jest poza Ameryką.
Róża_Bzowa
Cóż... nie da się powstrzymać zmieniającego się świata....
Właśnie, wśród tej anglosaskiej literatury mamy amerykańską, angielską a także australijską i kanadyjską.


Gdybym miała wybierać z tej listy, to też na pierwszym miejscu umieściłabym "Zabić drozda" (wahałabym się jedynie między tym tytułem i "Gronami gniewu", "Przeminęło z wiatrem" dałabym trzecie miejsce).

No dziwna lista. Trochę bez sensu. Dużo, dużo subiektywnosci. Poza tym, mieszanie literatury światowej i amerykańskiej w jednym rankingu raczej nie ma w sobie zbyt dużej logiki.
Nie powinno to być nazwane najważniejszymi książkami a jedynie ulubionymi. Pojedynczy ludzie nie są w stanie określić wpływu danej książki na zmianę społeczeństwa i wpływ na kulturę.
Poza tym...
Ależ tu nikt nie wybierał książek najważniejszych, ale ulubione właśnie. To był plebiscyt na ulubioną książkę Amerykanów, to tylko LC pisze o najważniejszej - czyżby ktoś tu miał problemy ze zrozumieniem i przetłumaczeniem angielskiego tekstu? Jak widać LC nie tylko w korektora nie chce zainwestować, tłumacza też brakuje...
Albo po prostu chwytliwy artykuł. Zawsze więcej osób się zainteresuje najważniejszą, niż ulubioną książką.


Będę gryźć! Połowicznie autorów tego plebiscytu i oryginalnego doniesienia o wynikach, ale połowicznie także Was, Redakcjo LC.
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten postDlaczego "Władca pierścieni" ma na liście dopisek "cykl"??? To nie jest żaden cykl, to jest pojedyncza powieść, koniec kwestii.
Amerykanie też się pomylili, ale nie w każdym miejscu, raz piszą tak, raz inaczej, na tekstowej liście wyników:
...