Służące

Kathryn Stockett Wydawnictwo: Media Rodzina Seria: Gorzka Czekolada literatura piękna
The Help
Małgorzata Hesko-Kołodzińska
Gorzka Czekolada
Małgorzata Hesko-Kołodzińska Ameryka rasizm kobiety służące segregacja

Momentami klimatem przypomina mi Dolores Claiborn Kinga

To jedna z tych niewielu książek, które przebił film,

Niesamowita, wzruszająca, momentami zabawna, historia chwyta za serducho. Myślę, że każdy powinien mieć ją na swojej liście. Styl pisania autorki - według mnie - jest bardzo dobry. Czyta się ją lekko i przyjemnie. Rzadko wracam do przeczytanych już książek, ale ją odświeża na pewno.

Książka ta jest czymś co powinien przeczytać każdy. .. bo mimo, że od opisanych czasów juz wiele się zmieniło, to temat rasizmu jest nadal aktualny... ówczesne problemy ciemnoskórych ludzi i tak zostały tu ujęte w bardzo łagodny sposób, a mimo to czytanie wzbudza silne emocje i złość na to, że było społeczne przyzwolenie na to wszystko co się działo. ..

Wciągająca od pierwszych stron. Czyta się lekko choć poruszane tematy do takich nie należą.

Wciągająca! "Służące" porywają od pierwszej strony. Powieść napisaną prostym, stylizowanym językiem czyta się niezwykle szybko i przyjemnie. Niektóre sceny trzymają w filmowym napięciu, inne pozwalają na chwile oddechu. Polecam, bo powieść dotyka trudnego i (na szczęście) nieznanego nam problemu segregacji rasowej, który jest niesamowicie poruszający.

Lata sześćdziesiąte w Stanach Zjednoczonych, a konkretnie w Missisipi. Czasy segregacji rasowej. Wyraźny podział społeczeństwa na białych i czarnych, którzy powinni się podporządkować tym pierwszym i im usługiwać. Świat przedstawiony widzimy oczami dwóch Murzynek i białej panienki. Czarnoskóre kobiety są służącymi, opisują swoje życie, wymagania jakim muszą sprostać,...

bardzo soft przyjemna waniliowa opowieść o rasizmie i wspaniałej białej uprzywilejowanej dziewczynie która niechcący rozpoczyna ruch oporu przeciwko bogatym białym kurom domowym

Najpierw przeczytałam książkę, później zobaczyłam film. Zaskakujące jak nieznacznie się różnią. Minny i Celię będę wspominać do końca życia. W szczególności to, jak ta pierwsza odkurzając sztucznego miśka, zdarła z niego połowę futra. Świetna pozycja, polecam.

Bardzo trudno mi ją ocenić... już dawno nie miałam takiego dylematu.
Do książki podchodziłam dobre kilkanaście razy, czytałam dobre kilka miesięcy. Nie było takiego momentu, który spowodował, że chcę wiedzieć jak potoczą się losy bohaterek.
Tym samym nie mogę powiedzieć, że książka była zła, bo bym skłamała.
Polecam mimo, iż mnie osobiście było ciężko przez nią przejść.

Dyskusje

6 555