Seraphina

Okładka książki Seraphina Rachel Hartman
Okładka książki Seraphina
Rachel Hartman Wydawnictwo: Penguin Random House Cykl: Seraphina (tom 1) fantasy, science fiction
Seraphina (tom 1)
Penguin Random House
2012-07-10
2012-07-10

#WYZWANIE 2024 "Przeczytaj książki z półki wstydu (łajzo)"!

Książka fajna ale nie rozumiem dlaczego Serafina na siłę wszędzie wtyka swój nos. Wydarzenia ani za bardzo jej nie dotyczą, ani nikt tego się od niej nie oczekuje a wręcz przeciwnie?!

#WYZWANIE 2024 "Przeczytaj książki z półki wstydu (łajzo)"!

Piękny świat magii i smoków.

Piękny świat magii i smoków.

W Królestwie Goreddu, gdzie smoki przyjmują postać ludzką, a ludzie starają się żyć w harmonii z tą niezwykłą rasą, pokój zaczyna być zagrożony. Gdy członek rodziny królewskiej ginie w tajemniczych okolicznościach, a wszystko wskazuje na działanie smoków, traktat między nimi i ludźmi jest poważnie nadszarpnięty.

W centrum tej historii znajduje się Serafina, utalentowana muzyczka, która zostaje asystentką nadwornego kompozytora na dworze królewskim. Jednak szybko zostaje wciągnięta w śledztwo w sprawie morderstwa i odkrywa intrygi, które mają na celu zniszczenie pokoju w Goreddzie. Jednak Serafina sama skrywa tajemnicę dotyczącą swojego talentu i prawdziwej natury, a jeśli zostanie odkryta, jej życie będzie w niebezpieczeństwie.

Rachel Hartman stworzyła interesujący świat, w którym smoki i ludzie współistnieją, jednak niestety nie wykorzystuje w pełni potencjału tej koncepcji. Mimo ciekawej koncepcji i początkowego zainteresowania fabuła powieści czasami traci swoje tempo i zbyt wiele czasu poświęca na wewnętrzne rozterki bohaterki. Niektóre wątki są słabo rozwinięte i pozostawiają czytelnika z uczuciem niedosytu.

Jednakże warto docenić staranne zarysowanie postaci, zwłaszcza Serafiny. Jej wewnętrzne konflikty, tajemnice i rozwijające się zdolności tworzą ciekawy wątek. Oprócz tego autorka wplata wątki polityczne i społeczne, dotykając tematów tolerancji, akceptacji i walki o sprawiedliwość.

"Serfinę" cechuje również przemyślany język i elegancki styl autorki. Jej opisy są malownicze, a dialogi dobrze zbalansowane. Jednakże, pomimo tych pozytywnych aspektów, nie mogę nie zauważyć, że tempo narracji jest miejscami spowolnione, a akcja nie zawsze trzyma czytelnika w napięciu.

Podsumowując, "Serafina" to powieść z ciekawym światem i główną bohaterką, która staje w obliczu niebezpieczeństwa i tajemnic. Choć niektóre wątki są słabo rozwinięte, a tempo narracji nie jest zawsze równomierne, powieść oferuje niezwykły język i przemyślane spojrzenie na tematykę tolerancji i akceptacji. Ocena 5/10 odzwierciedla zarówno mocne strony powieści, jak i pewne ograniczenia w jej wykonaniu. Dla miłośników fantasy, którzy szukają interesującego świata i złożonej bohaterki, "Serafina" może stanowić wciągającą lekturę, mimo pewnych niedoskonałości.

W centrum tej historii znajduje się Serafina, utalentowana...

Temat wydawał się ciekawy, bo w końcu nowa powieść o smokach. Jednak fabularnie w ogóle mnie nie wciągnęła, więc odpuszczam dalsze części.

6,5/10
Lepsza niż oczekiwałam, ale jednak momentami zbyt rozflaczona. Mimo to wciągnęła do ostatniej strony!

6,5/10

Serafina to opowieść opowieść o młodej i utalentowanej muzyczce, która skrywa pewien sekret. Mianowicie jest potomkinią smoka.
Dziewczyna żyje i służy na dworze w królestwie Goreddu, gdzie smoki ukrywają się w ludzkiej postaci

Jeżeli mam być szczera jak dla mnie Serafina to książka, która nie powinna ujrzeć światła dziennego. Jak możecie zauważyć na moim Instagramie bez twojej kolekcji mam sporo kiepskich książek (a już nie wspomnę ile mam takich przypadków w swojej bibliotece, po które jeszcze nie sięgam). Dlaczego Serafina nie powinna ujrzeć światła dziennego? - każdą stronę tej książki czytało mi się w męczarniach. Pomijając fakt, że tematyka jest niezmiernie ciekawa, to już sama fabuła nie zbyt. Od początku książka ta mnie męczyła, wątek nieszczęśliwej miłości. Sięgając po tę książkę oczekiwałam rozbudowanej historii o smokach, a dostałam tajemnicze zabójstwa, nieszczęśliwą miłość oraz ludzi posiadających smocze cechy. Niestety nawet po latach mój stosunek do tej książki się nie zmienił.

Ocena końcowa 2/10.

W sumie to dałabym 7.5, bo wciąga i nie odpuszcza. Ma swój klimat. Przyjemna lektura.

"Jedna szansa na milion to więcej niż zero".
W Goreddzie mieszkają nie tylko ludzie. Między nimi przebywają Saarowie - smoki, które mogą przyjmować ludzkie postacie. Serafina jest utalentowaną muzyczką, przebywa na dworze jako asystentka głównego kompozytora. Pewnego dnia książę Rufus ginie w dziwnych okolicznościach... odszukane ciało jest pozbawione głowy. Przeciwnicy smoków odrazu wskazują winnego - musi być to smok, a więc został pogwałcony traktat pokoju między ludźmi smokami, który istniał od 40 lat. Serafina dobrze zna smoki, ma z nimi wiele wspólnego, jednak nie jest jednym z nich. Ukrywa inną tajemnicę, która musi wyjść na jaw, by ochronić najbliższych jej ludzi oraz królestwo.
Książka o miłości, tej zakazanej. O nadziei, o samotności. Braku akceptacji, tajemnicy. No i o smokach, choć przedstawione są bardzo licho - zaledwie 3-4 krótkie sytuacje, gdzie smoki są smokami, a nie w postaci ludzkiej. Trochę mi ich tu zabrakło mimo wszystko.
Początkowo trudno było się wczuć w klimat książki, jednak z rozdziału na rozdział poznajemy lepiej świat, zwyczaje i postacie. Nie ma co się zniechęcać początkiem - czytałam dalej i druga połowa pozytywnie mnie zaskoczyła. Więcej akcji, więcej wyjaśnień, wszystkie powiązania odkryte, szybsza akcja, to wszystko powodowało, że ciężko było się oderwać. Cała historia i świat bardzo ciekawie skonstruowany, dzięki czemu książka wciąga. Polecam.

"Jedna szansa na milion to więcej niż zero".

Bardzo przyjemnie się czyta. Wciąga

Bardzo przyjemnie się czyta. Wciąga

"Czasami prawda ma problem z przebiciem murów naszych przekonań. Kłamstwo, odziane w stosowną liberię, przechodzi o wiele łatwiej."

• 2015