Skóra

Katarzyna Janiszewska Wydawnictwo: Empik Go kryminał, sensacja, thriller
Empik Go
2023-02-27
2023-02-27

Książkę określono jako reportaż fabularny. Jest to kryminał oparty na autentycznych wydarzeniach z 1999 roku kiedy to w Krakowie została zamordowana studentka, a jej skórę znaleziono w Wiśle. W książce zostały przedstawione wydarzenia po zabójstwie z perspektywy potencjalnego zabójcy oraz śledczych, którzy przez blisko 20 lat prowadzili postępowanie, które znalazło swój ostateczny finał w sądzie. Muszę przyznać że całkiem ciekawa forma choć dla mnie dosyć niedopracowana pozycja. Brakowało tutaj więcej szczegółów związanych z tym na jakich dowodach oparto akt oskarżenia, bo biorąc pod uwagę to co zostało przedstawione w tej książce, to były one dosyć mizerne.
Duży plus za formę słuchowiska.

"Skóra" to beletryzowany reportaż Katarzyny Janiszewskiej. To historia jednej z głośniejszych spraw, która miała miejsce w latach dziewięćdziesiątych w Krakowie.

Znika młoda studentka. Jej matka zgłasza zaginięcie. Policja początkowo bagatelizuje sprawę. Do czasu gdy kilka miesięcy po zaginięciu dziewczyny w Wiśle zostają znalezione skóra i szczątki zaginionej. Policja wszczyna bardzo trudne śledztwo.

O ile nie mam nic przeciwko temu, że autorka zrobiła beletryzowany reportaż o tyle mam parę uwag. Moim zdaniem Katarzyna Janiszewska trochę nie miała pomysłu jak to poprowadzić. Po pierwsze mamy tu trochę życia prywatnego policjanta, który prowadzi śledztwo. Po drugie za dużo myśli sprawcy. Ponadto moim zdaniem nie ma, aż takiego znaczenia czy ofiara na krótko przed zdarzeniem poznała sprawcę. Moim zdaniem przez to gubi się sama ofiara w tej historii.

Ciekawe natomiast było przedstawienie pracy służb przy tej sprawie i wszystkich czynności. No i ciekawym doświadczeniem było też to, że przez beletryzację tego reportażu słuchało się jak kryminału.

Audiobook jest zrobiony w formie super produkcji. Odgłosy były bardzo ciekawe. Bardzo podobał mi się lektor odtwarzający policjanta i Filip Kosior jako narrator.

Podsumowując mam mieszane odczucia do tego audiobooka. Ciekawa forma przedstawienia jednej z głośniejszych spraw, ale bez dobrego pomysłu. Moje oceny to 5/10 i 9/10.

Kolejna historia, która aż przeraża i miała miejsce w Polsce. Niestety dawno przeczytałam i nie pamiętam za bardzo, jednak pamiętam wyraźnie, że dobrze się czytało

Świetna, trzymająca w napięciu, polecam

Świetna, trzymająca w napięciu, polecam

Mocna, przerazajaca,wciagajaca. Historie tej zbrodni znalam.juz wczesniej. Za kazdym razem mam jednak ten sam wniosek- oby rzeczywiscie winny zamordowania studentki siedziala w wiezieniu. Poszlakowosc procesu jest zawsze w jakims stopniu niepewnoscia. Ciesze sie jednak, ze po tylu latach matka zamordowanej mogla odetchnac choc z mala ulga.

Nie wiem, ale.chyba nie lubię słuchowisk. Jakoś dziwnie było. Nawet przez myśl może przeszło, że syntezator mowy był lepszy. Podobno jestem jakaś dziwna.

Nie zmienia to faktu, że książka genialna. Reportaż, opowieść na faktach. Podobało mi się a jednocześnie byłam przerażona faktem, że ktoś taki żyje, popełnił tą zbrodnie i mieszka tak niedaleko. Całkiem inaczej czytało mi się o #labestia , wiedząc, że to drugi koniec świata, to miejsce odległe, to jakby fikcja, bo mnie nie dotyczy.

Najokrutniejsza zbrodnia w historii ludzkości. W rzece znaleziono płaszcz z ludzkiej skóry. Ktoś zabił i oskórował młodą kobietę.
Zbrodnia wstrząsnęła nie tylko Polską ale i światem. W sprawę włączono nawet FBI.

Było makabrycznie, mnóstwo szczegółów, przemyśleń zarówno mordercy jak i ofiary. Wiadomo, że to było częścią fikcji literackiej ale słuchając, aż ciarki przechodziły.
Najbardziej do mnie trafika sama końcówka, jak dziewczyna, już z zaświatów, opowiada o tym co jej się stało. Najważniejsze dla niej było, żeby matka nigdy nie dowiedziała się prawdy, umarłaby jak ona...

Polecam 💪💪💪

Doskonale zrealizowanie słuchowisko.
Skóra wyłowiona z Wisły, zaginiona 23 letnia studentka i od początku typowany na mordercę dziwny Artur.

Doskonale zrealizowanie słuchowisko.

Świetnie zrealizowane słuchowisko. Ciekawa historia. Momentami nie brak jednak patetycznego języka i melodramatycznej muzyki. Mocne 7,5.

Jedna z najmocniejszych, najmroczniejszych książek. Przerażająca.

Jedna z najmocniejszych, najmroczniejszych książek. Przerażająca.

To była najokrutniejsza i najbardziej tajemnicza zbrodnia w dziejach polskiej kryminalistyki. Koniec lat 90, Kraków, rzeka Wisła – to z niej wyłowiono „płaszcz” ludzkiej skóry. Kobiecej skóry. Jak się później okazało, skóra należała do zaginionej Katarzyny 23letniej studentki religioznawstwa. Przez wiele lat do sprawy wracano w wydziale Archiwum X w Krakowie. Morderca nie został schwytany, swobodnie egzystował w mieście. Jedynym typowanym jako morderca, był niejaki Artur – nieco dziwny mężczyzna. Czy po wielu latach prowadzenia śledztwa, intuicja policjantów z Wydziału nie zawiedzie ich?

„Skóra” to thriller psychologiczny, który ukazuje nam podwójne życie mordercy. Poznajemy jego losy. Jesteśmy naocznymi świadkami jak przemoc fizyczna i psychiczna w rodzinie sprawia, że człowiek może stać się czystym złem. Wkręcamy się w wir fabuły. Razem ze śledczym chcemy dowiedzieć się, co tak naprawdę stało się z zaginioną Katarzyną i dlaczego morderca zrobił to co zrobił. Co nim kierowało? Dlaczego do tej pory był on nieuchwytny? Czy jego zbrodnia należała do tych doskonałych?

To słuchowisko sprawi, że odziejesz skórę mordercy, ofiar – dziewczyny oraz jej matki jak i prowadzącego sprawę śledczego. Uwielbiam słuchać tak wydane audiobooki. Tam każdy szept, każdy dźwięk sprawia, że dreszcze nie ustępują do samego końca książki. Zauważyłam, że wszystkie empikowskie słuchowiska to majstersztyk. Dobór lektorów, odgrywanie ról, dźwięki – jednym słowem genialne. Do tego przedstawiona historia będąca reportażem zbrodni, która wydarzyła się naprawdę. „Skóra” poleca się prawdziwym fanom polskiego true crime. Do tej pory czuję na sobie skórę bohaterów…

• Audiobooki
  • Kryminał