Kołem się toczy. Przez Kaukaz i Bliski Wschód.

Wydawnictwo: Buk Rower
boney

Książka Karola Wernera "Kołem się toczy. Przez Kaukaz i Bliski Wschód" to opowieść o ludziach zamieszkujących kraje być może geograficznie niezbyt dalekie, lecz odległe obyczajowo. Kilka ubrań, menażka, kuchenka, śpiwór, mata samopompująca, namiot, apteczka, sprzęt fotograficzny, narzędzia i zapasowe części. Zestaw podróżnika upchany w czterech sakwach i powieszony na rowerze. Wyprawa Karola...

Wyprawa Karola Wernera zaczyna się na lotnisku w gruzińskim Kutaisi. Przed nimi siedem tysięcy kilometrów rowerowej przygody wiodącej przez Gruzję, Armenię, Iran, Irak i Turcję. Karol odwiedza miejsca, gdzie policja nakazuje jechać rowerem pod prąd, a przybysz znad Bałtyku jest atrakcją równą niedzwiedziowi na Krupówkach. Autor dzieli się z czytelnikiem emocjami towarzyszącymi jego przygodom - strachem związanym z nieplanowanym noclegiem przy granicy armeńsko-irańskiej, olbrzymim stresem podczas spotkania z iracką policją, które zaczęło się od niewinnej herbaty a skończyło na dokładnym kipiszu rowerowych sakw, radością z każdego kilometra po górach Kaukazu, pustyni i wdzięcznością za kolejne ciepłe słowo lub zaproszenie na czaj.

To pierwsza książka autora bloga Kołem Się Toczy (kolemsietoczy.pl), docenionego głównym wyróżnieniem w ostatniej edycji prestiżowego konkursu Blog Roku 2013 organizowanego przez Onet.pl.

źródło opisu: Wydawnictwo Buk Rower 2015

źródło okładki: bukrower.pl

AnnaNadia | 2015-03-09
Przeczytana: 10 marca 2015

Podczas lektury najbardziej podobały mi się historie prawdziwych ludzi, którzy dodają kolorytu i świeżości czysto rowerowo-przejazdowym fragmentom. Ważnym elementem książki są też ciekawostki kulturowe i historyczne – strasznie zaciekawił mnie Ta’arof, trudny do zrozumienia irański styl bycia i zachowania, który autor doskonale tłumaczy na fantastycznych przykładach.

Warto zaznaczyć, że nie jest to publikacja tylko dla miłośników jednośladów. Jako typowa podróżniczka z plecakiem nie zanudziłam się rowerowymi opowieściami. Po przeczytaniu tej lektury chcę pojechać do Gruzji, lepiej poznać Irańczyków i dać szansę Armenii. Zatem zainspirowała mnie.

Więcej na:http://nadiavstheworld.com/kolem-sie-toczy-przez-kaukaz-i-bliski-wschod-recenzja-ksiazki/

Magda1979 | 2016-02-15
Przeczytana: 15 lutego 2016

Autor zabiera nas w rowerową, niskobudżetową wyprawę z namiotem przez kraje Kaukazu i Bliskiego Wschodu. Sam zamysł wyprawy fantastyczny i bardzo mi bliski,książka arcydziełem może nie jest,ale z przyjemnością ją przeczytałam.Czyta się łatwo, szybko, dużo w niej autentyczności. Sporo opisów ludzi spotkanych w podróży. Zdjęcia takie sobie. Rozczarowały mnie tylko liczne opisy rowerowego "oszustwa" :-) ale i tak liczba przejechanych kilometrów jak i liczne pokonane w podróży przeszkody mogą zaimponować czytelnikom. Można przeczytać, nie tylko dla rowerzystów.

Amused | 2015-03-07
Na półkach: Przeczytane, Podróże, 2015
Przeczytana: 06 marca 2015

Bardzo fajna książka - jedna z ciekawszych polskich książek o podróżach jakie czytałam. Styl podróżowania jest zupełnie inny od mojego, ale podróż opisana jest w barwny sposób więc łatwo sobie wyobrazić ludzi, miejsca czy trasę.

Ze względu na zdjęcia polecam wersję papierową, a nie ebooka (ebook jest czarno-biały a zdjęcia kiepskiej jakości).
Więcej napisałam tu: http://amusedobserver.pl/karol-werner-kolem-sie-toczy-przez-kaukaz-i-bliski-wschod-recenzja/

Katarzyna Irzeńska | 2015-03-08

Opis wyprawy jest czystym dowodem na fascynację podróżami na rowerze jaką ma w sobie Autor. Karol Werner od początku do końca jest w tej historii autentyczny. Po drodze spotyka wielu ludzi, zderza swoją polską mentalność z odmiennością innych kultur. Najmocniej utkwi mi w głowie Iran, który też był po drodze. Naturalność słowa miesza się w tej historii ze stałym poznawaniem miejsc i ludzi co w efekcie bardzo mnie jako czytelnika pochłonęło.

anitan222 | 2015-03-11
Przeczytana: 05 marca 2015

Książkę czyta się szybko i przyjemnie. Uwielbiam jeździć na rowerze i wybieram się w podobne rejony, więc dodatkowo z większym zainteresowaniem przerzucałam kolejne kartki. Styl jest naturalny, niewymuszony. No i najfajniejsze historie spotkanych ludzi. To zawsze porusza mnie najbardziej.

Mirek | 2015-04-03
Przeczytana: 03 kwietnia 2015

Książka autorstwa Karola Wernera przenosi nas od byłych republik Związku Radzieckiego (Gruzji, Armenii)aż do państw Bliskiego Wschodu (Iranu, Iraku i Turcji). Autor w swojej podróży rowerowej pokazuje nam piękno i egzotykę tych zakątków, spotkania i rozmowy z prostymi ludźmi spotkanymi na jego szlaku. Z książki dowiemy się co to jest lawasz, jak wygląda skalne miasto w Iranie, poznamy irańską etykietę oraz zobaczymy iracki Kurdystan. Książka napisana bardzo prostym i przyjaznym językiem, bogato ilustrowana ciekawymi zdjęciami. Autor przejechał niemal siedem tysięcy kilometrów a my czujemy się jakbyśmy razem z nim pokonali ten dystans. Polecam, naprawdę warto przeczytać.

sebaesp | 2015-03-23
Przeczytana: 21 marca 2015

Na ogół czytam kryminały, jednak książka Karola bardzo mi przypadła do gustu. Opisana rowerowa przygoda sprawia, że chce się również odbyć podróż w nieznane, odległe rejony. Napisana w dobrym stylu, nieźle się czyta, zawiera w sobie wiele przygód. Ponadto łamie ogólny stereotyp dotyczący poglądu m.in. na Iran, został przedstawiony zgoła odmiennie niż to kreują media. Również dlatego warto się w nią zagłębić, aby poznać te rejony w obiektywnym świetle, wspomniany wcześniej Iran poznać jako kraj niezwykle gościnny dla przybyszów z daleka. Szczerze polecam wszystkim miłośnikom podróży i nie tylko!

Marzena | 2015-03-29
Przeczytana: 25 marca 2015

Książka bardzo mi się podobała. Jednak historię o tym wyjeździe chyba znam za dobrze. Bardzo szkoda kiepskiej jakości zdjęć, bo są naprawdę niesamowite. Co do zdjęć brakło mi Kurda w jego odświętnym stroju, zwłaszcza, że autor tyle o nich dobrych rzeczy pisze.
Też mi się nie podobały wymieszane z lekką i bardzo przyjemną dla czytelnika opisem podróży i ludzi wraz z poważnymi opisami historyczno-politycznymi. Na blogu jakoś to jest bardziej wyważone. Tutaj tego mi brakowało i trochę mało. A przecież idealna okazja do połączenia przyjemnego z pożytecznym.
Ogólne wrażenie bardzo dobre. szybko i przyjemnie się czyta. Szkoda, że taka krótka! ;)

Tematyka książki jest dość jasna więc nad tym rozwodzić się nie będę, dobra dla każdego kto chciał by gdzieś ruszyć w świat, nie na mazury ani w Bieszczady ale znowu też za bardzo nie wie gdzie lub nie potrafi się zmobilizować a może nawet uważa że bez wora kasy się nie obędzie. Książka człowieka który po prostu uwielbia kontakty z obcymi kulturami, zwyczajami a przede wszystkim ludźmi. Napisana albo nawet opowiedziana językiem takim powiedzmy swojskim, dobra dla każdego kto po prostu lubi tułać się choć w najmniejszym stopniu po świecie lub po prostu grzeją go takowe klimaty i nie koniecznie nawet na rowerze musi lubić jeździć.

Biker50 | 2015-08-21
Przeczytana: 21 sierpnia 2015

Bardzo ciekawa i inspirująca książka. Autor ma dar opisywania swoich przeżyć. Czyta się z czystą przyjemnością. Świat jest piękny nie można tkwić w jednym miejscu!