Zgłosuj na książki roku 2017

Kurs Czukotka

Wydawnictwo: G+J
podróże, Czukotka, jacht
czupryn

Jeden jacht („Anna”), dwie osoby załogi (Polka i Szwed), trzy miesiące żeglugi i cztery arktyczne morza (Beauforta, Czukockie, Wschodniosyberyjskie i Beringa). Pierwsze w świecie pokonanie tej trasy, lody, sztormy, wiele przygód i zaskakujące sytuacje, jak choćby dwukrotne zatrzymanie załogi przez Rosjan zakończone postawieniem przed sądem za… no właśnie w sumie nie wiadomo. „Kurs Czukotka” to...

„Kurs Czukotka” to blogowy opis pierwszego w świecie rejsu na tej trasie, chociaż polecamy tę lekturę nie tylko żeglarzom. Przeczytaj, a dowiesz się:
- jak się bronić przed niedźwiedziami polarnymi
- co się robi z penisów morsów
- co Czukcze myślą o opowiadanych o nich kawałach
- jak wygląda eskimoskie polowanie na wieloryby
- w jaki sposób szuka się na Alasce złota i na czym polegają wyścigi wanien
- co lepiej smakuje – mięso karibu czy foki
- gdzie na Aleutach chronić się w razie tsunami
- jak się odbywają połowy krabów na Morzu Beringa

Jedno jest pewne - kto uważa, że Arktyka jest nudna, po tej książce zmieni zdanie!

źródło opisu: http://www.gjksiazki.pl/ksiazki,2,9,619,kurs-czukotka.html

źródło okładki: http://www.gjksiazki.pl/ksiazki,2,9,619,kurs-czukotka.html

PozaPsem | 2013-11-28
Przeczytana: 2013 rok

Książka Moniki Witkowskiej opowiada o rozpoczynającej się w kanadyjskim Inuvik trzymiesięcznej arktycznej wyprawie na rosyjską Czukotkę. Po drodze jest trochę niedźwiedzi polarnych, Inuitów, sztormów, wielorybów, ale mi w pamięć najbardziej zapadła jednak historia opisująca bolesne zderzenie z rosyjskim surowym prawem. Żeby pływać po rosyjskiej Arktyce trzeba mieć masę pozwoleń. Monika Witkowska oczywiście o tym wiedziała i z bardzo dużym wyprzedzeniem wszystkie pozwolenia pozałatwiała. Przynajmniej tak jej się wydawało. Niestety, gdy wraz ze swoim współtowarzyszem podróży - szwedem Börje dopłynęli do czukockiego miasta Pewek, zostali natychmiast aresztowani i postawieni przed rosyjskim sądem. Rosjanie stwierdzili, że pozwolenia są nieważne i że obejmowały one przybycie do Pewek drogą powietrzną, a nie morską. Oczywiście tłumaczenia, że przecież od początku wiadomo było, że przypłyną jachtem i że służby z którymi kontaktowała się pani Witkowska dostały wszystkie dokumenty jachtu,...

Muminka | 2015-10-31
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 22 października 2015

Autorka podjęła się niezwykłego zadania, razem z zaprzyjaźnionym Szwedem mieli zgrabnym , kilkunastometrowym jachtem dopłynąć do Czukotki, spenetrować pewne wyspy i Morze Beringa, żeglując na terytorium kanadyjskim, amerykańskim i rosyjskim. Kilkumiesięczny rejs okazał się obfitującym w dramatyczne wydarzenia przeżyciem. Chcieli zgłębić inuickie zwyczaje, dotrzeć do miejscowej ludności, sprawdz9ć jak wygląda ich życie na terenach odciętych od szeroko rozumianej cywilizacji.
Ukłony dla wyrozumiałego męża naszej podróżniczki, który pozwala jej tułać się miesiącami z innym facetem.
Dzięki opowieści poznajemy trudy i niebezpieczeństwa związane z żeglowaniem po arktycznych morzach, czyli góry lodowe i bryły lodu czyhające zdradziecko w wodnej otchłani. Autorka przytacza też liczne eskimoskie wierzenia, podania i legendy, fotografuje endemiczne rośliny, z upodobaniem strzela fotki groźnym niedźwiedziom polarnym, morsom, karibu, ciekawskim ptaszkom, które zawitały na pokład „Anny”....

ZieloneDrzwi | 2017-11-27
Przeczytana: 22 listopada 2017

Kurs Czukotka jest moją czwartą przygodą, na którą zaprasza autorka Monika Witkowska. Rejestr pionierskiego pokonania Morza Beauforta, Czukockiego, Wschodniosyberyjskiego oraz Beringa podczas trzech miesięcy pełnej przygód żeglugi. Autorka w niebanalny sposób wplata pożyteczne informacje na temat rdzennej ludności, lokalnych ciekawostek oraz prawdę o rosyjskiej biurokracji. Pojęcia takie jak bezan, fok czy growler dzięki książce Moniki Witkowskiej stanowią pierwszy stopień wtajemniczenia dla laików żeglarstwa ;)
Jedyne co rozprasza przy czytaniu to niewyjustowany tekst wydanej w 2013 roku książki.

Anaesz | 2013-11-06
Przeczytana: listopad 2013

Mogę szczerze polecić, wilkiem morskim nie jestem ale książka mnie wciągnęła.Prócz typowego dziennika z rejsu autorka dorzuciła jeszcze ciekawe informacje o regionie, ludziach, kulturze a nawet dowcipy :) To wszystko okraszone ładnymi zdjęciami i ciekawymi przygodami. Polecam :)

Ubranewslowa | 2015-01-03
Na półkach: Przeczytane, Pauli

Lubimy marynistyczne klimaty, więc dziś w roli głównej morze, a właściwie… cztery morza. I do tego arktyczne.

Monika Witkowska to dziennikarka i podróżniczka. Ilością odbytych przez nią wypraw (150 krajów na wszystkich kontynentach!), ale też aktywnościami, którym się oddaje (nurkowanie, windsurfing, rafting, kanioning, hydrospeed, wymieniać dalej?:)), można byłoby obdzielić kilka osób. Interesująca postać, a książka „Kurs Czukotka” (o której poniżej) zgarnęła Nagrodę Magellana w kategorii „książka podróżnicza” na Warszawskich Targach Książki. Ponadto pozycja wydana przez National Geographic, a jak NG, to superwydanie (zdjęcia!). I jak tu się nie zainteresować?

Od razu uprzedzę wszystkich, którym słówko „marynistyczne” w pierwszym akapicie przywiodło na myśl książki K. O. Borchardta czy powieści spod znaku Miniatur Morskich, że „Kurs Czukotka” nie ma z nimi wiele wspólnego. Właściwie tylko jedno, temat przewodni: morze. Jak twierdzi sama autorka, jej książka to „nic innego jak...

Ania | 2017-03-24

"Kurs Czukotka" zawiera multum ciekawych informacji, którymi molestowałam domowników (np. ile można zarobić w kopalni złota albo na połowie krabów, jak szybko zostać znawcą niedźwiedzi ;)- teraz sami chcą przeczytać całość :)

Ludzie! Jak można wytrzymać trzy miesiące w takich warunkach?

letka82 | 2015-03-16
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 15 marca 2015

Bardzo ciekawa opowieść o rejsie i nie tylko. Wplecione opowieści mają walor edukacyjny.
Szkoda tylko, że książka wydana jest na papierze kredowym, bo bardzo ciężka. 380 stron waży 750 g, ciężko nosić w torebce by czytać w każdej wolnej chwili...

krochet | 2015-02-04

książka nie pochłania w 100% ale można ją przeczytać choćby dla ciekawych informacji na temat Kanady, Czukotki i Alaski

clusiarosea | 2017-11-10
jfranek8 | 2017-11-02