Z plecakiem przez świat. Vademecum podróżnika

Wydawnictwo: Bezdroża
Podróżowanie, Vademecum
Matacz

Czujesz, że masz duszę podróżnika, ale boisz się wyruszyć w tę pierwszą, zupełnie samodzielną podróż? A może masz już jakieś podróżnicze doświadczenie, ale chcesz poznać kolejne patenty na to, jak sobie radzić na drugim końcu świata? Ta książka to nie tylko poradnik, ale przede wszystkim zbiór opowieści i anegdot, uzmysławiających, jakie sytuacje mogą się w podróży zdarzyć. Czytając dowiesz...

Ta książka to nie tylko poradnik, ale przede wszystkim zbiór opowieści i anegdot, uzmysławiających, jakie sytuacje mogą się w podróży zdarzyć. Czytając dowiesz się m.in.:

co to jest bush taxi, chicken bus, fula fula i czerwony diabeł (czyli jakimi środkami transportu jeździ się w egzotycznych krajach)
dlaczego w Nepalu nie powinno się głaskać dzieci po głowach, a w Chinach nie dajemy w prezencie zegarka (w podtekście - co zrobić aby nie popełnić gafy)
czym nas mogą zaskoczyć chorwackie zakonnice (nie każde obce słowo może oznaczać to, co myślimy)
jaka jest różnica między malarią a dengą (o innych chorobach tropikalnych także jest mowa)
co się stało po uśpieniu autorki specjalną herbatką (czyli ku przestrodze - o wymyślnych sposobach kradzieży)
jak i gdzie szukać tanich biletów lotniczych i co zrobić gdy linia lotnicza zgubi nasz bagaż
co oznacza w Peru znak z literą S (i ogólnie - jak się zachować w przypadku trzęsienia ziemi)
dlaczego warto mieć dolary z „dużymi głowami” (temat wymiany pieniędzy)
jak smakują żywe larwy, smażone tarantule i co zrobić, aby ustrzec się przed „klątwą faraona” (rozdział o jedzeniu)
co zrobić jeśli stracimy paszport, zwłaszcza kiedy w danym kraju nie ma polskiej ambasady
co interesuje hienę w naszym namiocie, dlaczego kojoty kradną buty i jak to jest z biwakowaniem na dziko (ale o spaniu pod normalnym dachem też jest mowa).
Jest też mowa o bezpieczeństwie, ekwipunku, załatwianiu wiz, szukaniu noclegów, etyce podróżowania i wielu innych tematach ważnych przed i w trakcie wyprawy.

Jedno jest pewne - po tej lekturze podróżowanie po świecie stanie się dużo prostsze!

źródło opisu: http://bezdroza.pl/ksiazki/z-plecakiem-przez-swiat...(?)

źródło okładki: http://bezdroza.pl/ksiazki/z-plecakiem-przez-swiat...»

Ania | 2019-06-23
Przeczytana: 23 czerwca 2019

Bardzo fajna pozycja, która mimo formy poradnika, wciąga jak książka przygodowa. Duża dawka konkretnych, praktycznych informacji przeplatanych wspomnieniami z podróży autorki. Polecam!

Natalia | 2018-12-29

Książka to właśnie vademecum dla każdego, kto planuje podróże, ale nie wie od czego zacząć. Autorka podróżuje głównie z plecakiem, ale książka będzie wartościowa dla każdego, bez względu na jego ulubiony sposób poznawania świata :)
Mamy tutaj ciekawostki, pomysły na lepsze, bezpieczniejsze podróżowanie, rozwiązanie różnych podróżniczych problemów, historie napisane ciekawym językiem.
Dobrze się czyta a treść jest wartościowa :) Idealne vademecum! :)

Muminka | 2018-05-17
Na półkach: Przeczytane, 2018
Przeczytana: 12 maja 2018

MOnika witkowska zacheca do porozowania i podkresl, ze czesc swoich werowek, a ma na koncie imponujace wyprawy i ekslopracje, zrobila nieiwelkim kosztem, i dla podroznika dysponujacego skromnym budzetem i tak da sie cos wykombinowac. Aby zaostrzyc apetyty, pokazuje liczne pamiatki z podrozy, intrygujace zdjecia, piekne krajobrazy by kazdy odkryl w sobie zylke wedrowca. Pokresla, ze trzeba zdobyc sie na wyrzeczenia, zrezygnowac z wygody bo wtedy przezyje sie cos ekscytujacego. Kilka rozdzialow zawiera potrzebne wskazowki doswiaczonego globtrotera, jak podrozowac w pojedynke bedac kobieta, jak budowac siec kontaktow, z jakich serwisow korzystac by np. miec darmowy nocleg, a lbo co robic, gdy linie lotnice maja zajete miejsca i oferuja ci inne polaczenia niz te wykupione. Opisuje Jakie sa bezpieczne srodki transportu, jak falszywe moze okazac sie nasze poczucie bezpieczenstwa ( brak ostroznosci przyplacila kradziedza dokumentow i kamery w Nowej Zelandii, tradycyjnie uznawanej za wolna...

sprouse | 2016-10-12

Krótko mówiąc,książka ta przeznaczona jest bardziej dla "amatorów" podróżowania.Jeżeli posiadamy już wieloletnie doświadczenie globtroterskie informacje,których udziela nam pani Witkowska mogą się nam wydawać oczywiste.Niemniej jednak uważam,że pomiędzy kartami znajdziemy wiele ciekawostek,o których nawet bardzo obeznane z tematem osoby mogłyby nie wiedzieć.

Mi osobiście najbardziej przypadły do gustu tzw."wstawki" w tekstach,czyli krótkie historie,opierające się w stu procentach na życiowym doświadczeniu autorki.Niektóre z nich mają na celu nas rozbawić,inne zaskoczyć,a pozostałe nawet mogą nas czegoś nauczyć.

Czy każdy z nas wie:
•jak odczytywać tajlandzkie oznaczenia na drzwiach toalet?
•jaką garderobę spakować,udając się do Kenii?
•jak istotne są płyny przeciwko insektom na Grenlandii?
•dlaczego krem z filtrem to niezbędnik nr 1 podczas wspinaczki na Elbrus?

Jeżeli odpowiedź brzmi:nie to koniecznie musisz zapoznać się z tą pozycją.Nawet jeżeli jesteś doświadczonym...

viking777 | 2016-07-30
Przeczytana: 30 lipca 2016

Czytelniku. Czytajac te ksiazke ryzykujesz ze bedzies mniej czytal ksiazek a wiecej doswiadczal tego co jest w nich napisane. Wybor nalezy do Ciebie!

dobrerecenzje | 2016-04-19
Przeczytana: 19 kwietnia 2016

Jeżeli chcesz zwiedzać świat inaczej niż z biurem podróży, zobaczyć rzeczy, które fascynują Ciebie ( i nie zawsze są to uznane obiekty historyczne lub kulturalne) oraz poczuć adrenalinę przy kontaktach z tubylcami, a nie wiesz jak to zrobić, polecam poradnik Moniki Witkowskiej Z PLECAKIEM PRZEZ ŚWIAT. Vademecum podróżnika.
Ta ciekawa pozycja wydawnicza to dobrze napisany poradnik dla osób, które zadają sobie pytanie: Jak przygotować się do samotnej podróży? Co warto wiedzieć o podróżach samolotem? Jak znaleźć tanie spanie i na co trzeba uważać? Jak nie narobić sobie problemów przy przekraczaniu granic? Jak się dogadać? Dlaczego warto mieć w podróży dolary? Jak podróżować bezpiecznie i nie znaleźć się w złym czasie w złym miejscu? Wyczerpujące odpowiedzi pełne rzeczywistych przykładów znajdziemy w tym poradniku. Trzeba przyznać autorce, że jej wiedza jest nie tylko wszechstronna i praktyczna (porusza istotne dla podróżnika tematy, opisując je wielowymiarowo, bazując na...

książek: 2038
Nalupia | 2016-04-04
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 03 kwietnia 2016

Książka figuruje na półce przeczytane, ale będąc szczerą przyznać muszę, że całej książki nie przeczytałam. Jednak nie dlatego, że mi się nie podobała. Przeciwnie! Uważam ją za ciekawą i przydatną dla osób chcących podróżować i taką podróż planujących. Ja w najbliższym czasie nie wybieram się do innych krajów więc ograniczyłam czytanie tylko do tych fragmentów, które mnie najbardziej zaciekawiły. Z drugiej strony wiele wskazówek jest przydatnych zarówno w przypadku podróży po innych kontynencie, jak i po Polsce. Natomiast jeśli kiedykolwiek będę wybierać się w podróż do innych krajów to z pewnością sięgnę po książkę pani Moniki Witkowskiej, aby przeczytać ją w całości.

Irma | 2016-02-15
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Podróże
Przeczytana: 15 lutego 2016

Bardzo fajna książka dla ludzi zaczynających swoją przygodę z podróżowaniem. Zarówno dla tych, co wolą spontaniczne wypady z plecakiem jak i dla tych co preferują wycieczki zorganizowane. Autorka bardzo dużo podróżuje, więc bagaż doświadczeń ma ogromny, jest też przewodnikiem turystycznym więc spokojnie można jej zaufać - niejedno widziała. Dużo rzetelnych informacji, różne sposoby na radzenie sobie w niecodziennych sytuacjach, podaje też inne źródła do których warto zajrzeć przed wyjazdem. Przyjemnie się czyta, bo oprócz informacji opisuje też sytuacje z życia wzięte, z dużą ilością humoru i dystansem. Jeśli ktoś planuje podróż, a ma obawy czy sobie poradzi, polecam przeczytać na uspokojenie!

Szkolny_Klub_ | 2015-12-16
Przeczytana: 16 grudnia 2015

Całe życie unikałam książek przygodowych czy poradników o tematyce podróżniczej, uważając je po prostu za nudne.

Monika Witkowska jest podróżniczką, nie turystą – jak sama zresztą podkreśla. Jeździ po świecie najczęściej autostopem, obiera za cel zwiedzić jak najwięcej. Ciężko byłoby mi powiedzieć, gdzie jeszcze jej noga nie stanęła – co powoduje, że staje się prawdziwym ekspertem w swojej dziedzinie. Oprócz podróżowania jest także pilotem wycieczek, organizuje wycieczki. Razem z ludźmi pokonuje dystanse świata, aby spełnić ich marzenia.

Sięgając po książkę Moniki Witkowskiej pomyślałam „tylko przejrzę..”. A właśnie to sprawiło, że została ze mną na dużo dłużej: książka dopracowana w każdym calu; pisanie nie jest uwarunkowane przymusem zarobienia pieniędzy na odbiorcy, ale czystą, wyczuwalną na każdej stronie pasją, chęcią podzielenia się swoim życiem i przygód z nim związanych.

Czytelnie rozmieszczenie materiału sprawia, ze każdy znajdzie to, co najbardziej go ciekawi. Jak...