rozwiń zwiń

Szarańcza

Okładka książki Szarańcza
Gabriel García Márquez Wydawnictwo: Muza Seria: Salsa literatura piękna
121 str. 2 godz. 1 min.
Kategoria:
literatura piękna
Seria:
Salsa
Tytuł oryginału:
La hojarasca
Wydawnictwo:
Muza
Data wydania:
2006-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2006-01-01
Liczba stron:
121
Czas czytania
2 godz. 1 min.
Język:
polski
ISBN:
9788374956147
Tłumacz:
Carlos Marrodán Casas
Tagi:
powieść kolumbijska literatura iberoamerykańska
Średnia ocen

                6,6 6,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,6 / 10
594 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1077
630

Na półkach:

Po „Stu latach samotności”, których nie lubię, na jakiś czas zarzuciłem poznawanie twórczości Marqueza. W międzyczasie poznałem jednak jego dwie małe opowieści „Kronikę zapowiedzianej śmierci”, która wywarła na mnie olbrzymie wrażenie, i „Rzecz o mych smutnych dziwkach”, która może nie dotknęła mnie tak głęboko jak wyżej wymieniona, trudno jednak było mi powiedzieć o niej cokolwiek negatywnego. Gdy więc na półce biblioteki dostrzegłem „Szarańczę” nie wahałem się ani chwili.
Debiutancka książka Marqueza traktuje o historii odrzuconego przez społeczność lekarza. Poznajemy ją z punktu widzenia 11-letniego chłopca, jego matki oraz dziadka. To rozłożenie narracji na różne postaci, o odmiennym doświadczeniu, światopoglądzie i stosunku do bohatera, nadają historii wymiar swoistego traktatu o zachowaniach społecznych. Z kolejnych kart dzieła dowiadujemy się jak lekarz zawitał do Macondo, co łączy go ze Szczeniakiem – proboszczem, gdzie mieszkał, dlaczego z tego mieszkania się wyniósł, dlaczego mieszkańcy go odrzucili i nie pozwalają na pochówek. Opowieść jak z Dzikiego Zachodu, z jedynym sprawiedliwym, wiwatującym tłumem, trumną i masą zwrotów akcji.
Marquez w „Szarańczy” szuka swojego stylu. Widać tu małe niedociągnięcia (żebym ja tylko takie niedociągnięcia miał!), nieznaczne gubienie myśli, nie do końca trafione konstrukcje. Nie psuje to jednak odbioru. Język mistrza jest niezwykle barwny. Wiarygodnie oddaje on nastroje bohaterów, plastycznie maluje otoczenie. Kiedy mamy być zaskoczeni jesteśmy zaskoczeni, kiedy ma być ciepło jest ciepło, a kiedy pada deszcz to też go czujemy. Po tym można poznać jakość pisarza, że trafia do nas od samego początku.
Nie będę rozwodził się na temat symboliki, drugiego dna, to wystarczająco opisano w innych recenzjach. Od siebie powiem tylko, że po „Szarańczę” warto sięgnąć i się w niej zanurzyć. Jest to książka na jeden, może dwa wieczory, napisana w sposób sprawny i wzniecający zainteresowanie. Historia nie jest oczywista, nie jest podana na tacy, trzeba się nieraz namyślić co tak naprawdę autor miał na myśli. I choć często bywa tak, że debiuty nie są specjalnie udane i sięgają po nie tylko fani autora, w tej sytuacji o wpadce nie może być mowy. Nie stawiam tej książki na równi z najlepszymi dziełami w historii literatury, nie znajdzie ona nawet miejsca w drugim rzędzie, mocno jednak posadowi się w kategorii niewielkich historii, do których warto wrócić.

Po „Stu latach samotności”, których nie lubię, na jakiś czas zarzuciłem poznawanie twórczości Marqueza. W międzyczasie poznałem jednak jego dwie małe opowieści „Kronikę zapowiedzianej śmierci”, która wywarła na mnie olbrzymie wrażenie, i „Rzecz o mych smutnych dziwkach”, która może nie dotknęła mnie tak głęboko jak wyżej wymieniona, trudno jednak było mi powiedzieć o niej...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    1 364
  • Chcę przeczytać
    566
  • Posiadam
    303
  • Ulubione
    18
  • Teraz czytam
    14
  • Literatura iberoamerykańska
    13
  • Nobliści
    11
  • 2013
    10
  • Literatura piękna
    7
  • 2020
    7

Cytaty

Więcej
Gabriel García Márquez Leaf Storm Zobacz więcej
Gabriel García Márquez Szarańcza Zobacz więcej
Gabriel García Márquez Szarańcza Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także