Zrozumieć Amelię

Czarna Owca
2015-04-08
2015-04-08
Robert Kędzierski
samobójstwo śmierć dziecka szkoła tajemnice prześladowanie

"Zrozumieć Amelię" Kimberly McCreight to poruszający thriller psychologiczny, który nie tylko wciąga czytelnika w intrygującą fabułę, ale również stawia trudne pytania o relacje rodzinne i to, ile naprawdę wiemy o naszych najbliższych.

Główna bohaterka, Kate Baron, to silna kobieta, zarówno jako samotna matka, jak i prawniczka, ale jej życie zostaje wywrócone do góry nogami, gdy dowiaduje się o tragicznej śmierci swojej córki Amelii. To wydarzenie stanowi jedynie początek tej trzymającej w napięciu historii.

Autorka doskonale bada psychologiczne aspekty żałoby i szoku, z jakim Kate musi się zmierzyć. Jej desperacka próba zrozumienia, co tak naprawdę stało się z Amelią, prowadzi ją przez labirynt tajemnic, kłamstw i ukrytych sekretów. McCreight buduje napięcie, ukazując różne perspektywy postaci i ukazując, że rzeczywistość może być bardziej skomplikowana, niż się wydaje.

Jednym z mocnych punktów tej książki jest też temat relacji rodzinnych. Jak dobrze znamy swoje dzieci? Jak wiele możemy powiedzieć o naszych matkach? To pytania, które nie tylko bohaterowie, ale i czytelnik, muszą sobie zadawać podczas lektury.

Słabą stroną powieści jest styl. Autorka ma tendencję do długich opisów, głębokich rozważań bohaterów oraz wielu szczegółowych informacji, które nie zawsze przyspieszają akcję. Dłużyzny w narracji mogą wpłynąć na tempo czytania i sprawić, że niektórzy czytelnicy odczują pewne znużenie.
Jednak warto podkreślić, że ta decyzja autorki może być też uzasadniona. Kimberly McCreight stworzyła skomplikowany świat Amelii, w którym ukryte tajemnice i relacje między postaciami wymagają dokładnego przyjrzenia się.
Może to być wyzwaniem dla tych, którzy preferują bardziej dynamiczną narrację, ale dla innych może stanowić satysfakcjonującą głębię i rozbudowane charakteryzacje postaci.

Jednak, mimo pewnych trudności w czytaniu, "Zrozumieć Amelię" to książka, która nagradza wytrwałych czytelników. Im głębiej się zagłębia w fabułę, tym bardziej zaczyna się rozumieć, dlaczego autorka wybrała taki styl narracji. To książka, która skupia się na psychologicznych aspektach postaci i ich relacji, co może być fascynujące dla tych, którzy lubią literaturę głęboko psychologiczną.

Mimo że niektórzy mogą poczuć, że tempo fabuły jest czasem wolniejsze, a ilość informacji przytłaczająca, to warto poświęcić czas na tę lekturę. "Zrozumieć Amelię" to książka, która zostawia po sobie trwałe wrażenie, skłania do refleksji i zapewnia emocjonalny rollercoaster. Kimberly McCreight udowadnia swoje umiejętności jako autorka thrillerów psychologicznych, dostarczając niezapomniane przeżycia.

Podsumowując, "Zrozumieć Amelię" jest książką, która ma swoje trudności, zwłaszcza jeśli chodzi o styl autorki i dłużyzny w narracji. Niemniej jednak to także opowieść pełna emocji, intrygujących tajemnic i głębokich refleksji, która z pewnością zostanie w pamięci po zakończeniu lektury.

Jeśli macie ochotę na dobry thriller psychologiczny to polecam "Zrozumieć Amelię",bo jest to bardzo dobra lektura.Muszę przyznać,że ksiązkę pomimo sporej objetości czyta się szybko i przeczytałam ją w ciągu jednego dnia.Fabuła rozpoczyna się od tragedii, by później przeplatać wydarzenia po tym dniu z punktu widzenia matki oraz przed tym wydarzeniem opowieścią córki. Dzięki temu zabiegowi, budowanie napięcia jest stopniowe i dopasowane do sytuacji.Tu jednak każdy element powieści wskakuje na swoje miejsce w odpowiednim czasie, a z tej układanki wyłania się cała, brzydka prawda...
"Zrozumieć" Amelię wychodzi daleko poza obręb tylko thrillera psychologicznego, jest po części kryminałem, ale przede wszystkim w dużej mierze dramatem rodzinnym.

Emocje nastolatków wybuchają bardziej, mocniej, dotkliwiej.

Kate Baron jest matką samotnie wychowującą nastoletnią córkę. Jako prawniczka w renomowanej firmie adwokackiej nie ma zbyt wiele czasu, by spędzać z nią wolne chwile i poświęcać jej tyle należytej uwagi, na jaką zasługuje i jakiej potrzebuje. Ale kocha ją bezgranicznie.

Kiedy odbiera telefon z prośbą, by odebrała Amelię ze szkoły, ponieważ została zawieszona w prawach ucznia. Kiedy dociera do elitarnego prywatnego liceum na Brooklynie, okazuje się, że czekają tam na nią tragiczne wieści. Jej córka popełniła samobójstwo skacząc z dachu szkoły.

Pełna rozpaczy kobieta nie może pogodzić się ze śmiercią jedynego dziecka, wciąż rozpamiętuje rozmowy, które były odkładane na później, a które z braku czasu się nie odbyły, wciąż analizuje zachowanie Amelii i szuka tego punktu w codziennej gonitwie, w którym przegapiła to, że córka ma problemy.

Wiadomość z anonimowego numeru- “Amelia nie skoczyła”, daje jej powód do działania i wiary w to, że nastolatka nie odebrała sobie życia.

Rozmowa z koleżankami, przeszukiwanie laptopa i telefonu, odzyskiwanie wykasowanych wiadomości pozwala jej wejść w skomplikowany świat Amelii, jej tajemnic i trudnych prawd.
Tajemnicze uczniowskie kluby, plotkarski szkolny blog, wyzwania, próba dopasowania się, prześladowanie, nękanie. Przyjaźnie wystawiane na próbę,tajemniczy znajomy z internetu, pierwsza miłość. To część tego czego doświadczyła Amelia.

Szukając odpowiedzi, Kate odkrywa również swoje sekrety i tajemnice. Dorośli mają ich naprawdę sporo. Czy pokłosiem ich mogły być tragiczne wydarzenia i śmierć nastolatki?

To książka sprzed dwóch lat. Przeoczyłam ją w natłoku kolejnych wydawniczych nowości. Nie było specjalnie głośno o tej książce, a jest to już jej trzecie wydanie.
Wsiąkłam w tą historię i przepadłam.
Podczas czytania doświadczyłam mnóstwa emocji. Wzruszenie, złość, niedowierzanie, chęć trzaskania po pyskach i taką najzwyczajniejszą w świecie matczyną bezsilność.
Ta historia to fikcja literacka, ale tego typu rzeczy dzieją się w szkołach nie od dziś. Tylko mam wrażenie, że z każdym pokoleniem to eskaluje.

Emocje nastolatków wybuchają bardziej, mocniej, dotkliwiej.

Kiedy odbiera telefon z prośbą, by odebrała...

Kate Barin jest prawniczka, samotnie wychowującą nastoletnią Amelię. Stara się poświęcać córce tyle czasu ile tylko jest to możliwe, ale w natłoku codziennych obowiązków, nie zawsze ma czas na spokój rozmowę z dzieckiem. Dochodzi do sytuacji, w której Amelia, mimo szczerych chęci, nie ma kiedy i jak powiedzieć mamie o narastających wokół niej problemach.
Pewnego dnia Kate odbiera ze szkoły telefon z prośbą o odebranie córki. Amelia, w związku ze skopiowaniem pracy, zostaje zawieszona w prawach ucznia. Do tej pory dziewczyną nie sprawiała problemów, dobrze się uczyła, miała własne zasady, których raczej przestrzegała. Kiedy kobiecie udaje się w końcu dotrzeć na miejsce, zastaje tam policję, pogotowie, staż.
I nagle jej świat, tak poukładany do tej pory, rozsypuje się w wraz z informacją, że jej ukochane dziecko popełniło samobójstwo, skacząc z dachu szkoły.
W swego rodzaju otępieniu po śmierci Ameli, Kate wierzy we wszytko co mówi policja jednak po pewnym czasie przychodzą myśli, że jej córka nie mogła tego zrobić. Na ile Kate znała swoją córkę i jakie sekrety skrywała Amelia?

Lektura nie jest stara, poerwsze polskie wydanie jest z 2015 roku, a jednak nie mogę oprzeć się wrażeniu, że kiedyś te thrilery psychologiczne były lepsze. W ,,Zrozumieć Amelię" jest poruszone całe spektrum relacji rodzinnych i tych z rówieśnikami, problemów nastoletnich, wpływu środowiska na nasze zachowania. Oprócz tego, że emocje aż kipią z tej lektury, w której matka niestrudzenie walczy o prawdę o własnym dziecku to mamy jeszcze cały obraz niedopowiedzeń, które nawarstwiając się, z czasami stawiają mur nie do przebicia. Książka jest ciekawie napisana. Poznajemy Amelię, Kate, możemy dowiedzieć się coś nie coś o przeszłości kobiety, mamy wgląd w sms-y Amelii a całości dopełnia plotkarski, szkolny blog. Lektura jest intrygująca. Zarówno ze względu na fabułę jak i na problemy jakie porusza. A utrapienia jakie przechodzi się w wieku jakim była Amelia, nie są błahostką. Potrafią dać w kość. W dobie internetu i wylewającego się hejtu, mogą doprowadzić do tragedii.

Pewnego dnia Kate...

Książka skupia się na Kate , która dostaję telefon ze szkoły i dowiaduję się , że jej córka(15-letnia Amelia) została zawieszona za przepisanie z Internetu wypracowania. I kobieta musi ją odebrać. I Kate jedzie na miejsce , ale z powodu problemów z metrem spóźnia się ponad godzinę , a gdy zjawia się pod szkołą widzi jakieś zamieszenie i bardzo szybko dowiaduję się , że jej córka spadła z dachu i nie żyję. I oficjalną przyczyną ma być samobójstwo , ale kobieta w to nie wierzy i chcę odkryć prawdę i wkracza w świat swojej nastoletniej córki. A także dostaję smsa , że Amelia nie skoczyła. I niespodziewanie znajduję pomocnika - Starszego detektywa(Lewis) Mamy również rozdziały z perspektywy Amelii i okazuję się , że w tajemnicy przed najlepszą przyjaciółką(Sylvia) wstąpiła do klubu , którym rządziły najpopularniejsze dziewczyny w szkolę : Dylan i Zadie(najlepsze przyjaciółki) I okazuję się też , że Amelia utrzymywała kontakt z chłopakiem (Ben) , który był gejem , ale nigdy się nie spotkali. I okazuję się , że w szkolę ktoś prowadzi bloga gdzie omawia każdą plotkę(prawdziwą lub nieprawdziwą) I w przeszłości wychodzi na jaw , że Dylan pocałowała Amelię i zaczęły się spotykać w tajemnicy. I mimo , że Amelia chciała wszystkim powiedzieć Dylan wolała się ukrywać. Jednak niespodziewanie przyłapała je Zadie i Amelia była na nią wściekła i kazała jej spadać , ale Dylan tylko się ubrała i wyszła z Zadie , a od tamtej pory Amelia dostawała obraźliwe Smsy i członkinie klubu ją prześladowały i to Zadie sprawiła , że Amelia została oskarżona o ściąganie(wrobiła Ją) i dziewczyny z klubu mówiły , że jeśli komuś powie dobiorą się do Sylvii. A Dylan nie reagowała. A w teraźniejszości Kate odkrywa , że dyrektor szkoły wysyłał do jej córki wiadomość z przeprosinami , a także, że jej córka była lesbijką i , że dostawała obraźliwe Smsy i po rozmowie z Dylan dowiaduję się , że jej córka została wyrzucona z klubu , bo Ją lubiła , a Ona lubiła Ją. Jednak Dylan mimo wszystko kryję Zadie. Wychodzi też na jaw , że dyrektor przepraszał Amelię , bo za bardzo ją naciskał by powiedziała mu o klubie , bo chciał się ich pozbyć ze szkoły. A teraz szkoła mu grozi by nic nie mówił o klubach , bo zostanie zwolniony i mimo , że mężczyzna ma związane ręce przekazuję Kate dokumenty o wszystkich klubach. Wychodzi również na jaw , że to ulubiona nauczycielka Amelii prowadziła ten blog i jak twierdzi robiła to by zbliżyć się do uczniów , ale teraz wie , że to było złe. A także Kate odkrywa , że tajemniczy Ben to jej znajomy z pracy i pisał z Amelią , bo jak się okazuję jest jej ojcem i chciał ją poznać , ale bał się wyznać prawdę więc udawał nastoletniego chłopaka. I pod koniec Lewis z pomocą swojego człowieka dowiaduję się skąd były wysyłane te obraźliwe wiadomości. I okazuję się , że z domu Zadie i On i Kate jadą tam i żądają odpowiedzi od dziewczyny. I mimo , że matka nastolatki zabrania jej coś mówić ta ma to gdzieś i obraża Amelię mówiąc , że chciała zrobić z Dylan lesbijkę i , że Jej relacja z Dylan jest mocniejsza i ważniejsza od relacji Amelii i Dylan , ale zaprzecza , że ją popchnęła. I , gdy Kate i detektyw wychodzą Lewis dostaję informację , że to Sylvia wysłała tą wiadomość mówiącą , że Amelia nie skoczyła i jadą do niej i dziewczyna pęka i przyznaję , że to Ona wysłała tą wiadomość , bo nie mogła znieść rozpaczy Kate i wyjaśnia co się stało na dachu i okazuję się , że obie były na dachu i Amelia pocieszała Sylvię , bo chłopak ją rzucił. Jednak nagle Sylvia dostała wiadomość z zastrzeżonego numeru(Jednak zapewne była to Zadie) i wiadomość sugerowała , że Amelia romansowała z chłopakiem Sylvii i dziewczyna się wkurzyła , a Amelia próbowała jej wytłumaczyć , że to sprawka Zadie i cofnęła się o kilka kroków , ale nagle straciła grunt pod nogami i spadła z dachu. A Sylvia widząc to próbowała ją złapać , ale nie zdążyła. I na koniec mamy jeszcze epilog , gdzie Kate odwiedza grób córki i mówi jej co się wydarzyło i okazuję się , że Sylvia ma wyrzuty sumienia i prosiła Kate o zgodę na odwiedzenie grobu Amelii i kobieta się zgodziła , a także wychodzi na jaw , że Zadie została wysłana do szkoły dla trudnej młodzieży i , że Kate nie ma żadnych wieści od Dylan. A także , że kluby zostały zamknięte , a Kate zaczęła się spotykać z dyrektorem , bo jak się okazuję znali się , gdy byli nastolatkami , ale potem ich drogi się rozeszły. I tak się kończy historia. Książka jest naprawdę świetna i wciągnęła mnie od pierwszego rozdziału. Choć trzeba przyznać , że jest również przewidywalna. Od pierwszego spotkania Amelii i Dylan domyśliłem się , że będą miały romans. Tak samo jak tego , że Zadie odpowiada za zawieszenie Amelii i , że to Ona stoi za obraźliwymi wiadomościami. Co do Sylvii to i to przewidziałem , ale dobrze , że autorka zdecydowała się wyjaśnić śmierć Amelii wypadkiem , bo gdyby było to morderstwo z premedytacją dokonane przez Sylvię to bym się wkurzył i obniżył ocenę , ale tak jest 10 , bo to jednak był wypadek , a Sylvia starała się ratować przyjaciółkę. Jedynie zabrakło mi więcej informacji o Dylan. Nie wiadomo jak reagowała na dokuczanie Amelii ani na odesłanie Zadie. Czy nawet śmierć Amelii. Nawet nie wiadomo czy kochała Amelię czy tylko się nią bawiła. Niby mówiła Kate , że lubiła Amelię , ale według mnie za mało czasu na to poświęcono. Szkoda , że autorka bardziej tego nie rozwinęła.

"Zrozumieć Amelię" to książka, która od lat leżała na stosie hańby. Jeśli na Waszym też się znajduje a poszukujecie świetnego thrillera psychologicznego to polecam.
Kate Baron jest prawniczką, kobietą sukcesu i samotną matka. Amelia to dobra uczenica, świetna dziewczyna z zasadami. Gdy Kate odbiera telefon ze szkoły córki jest w szoku. Amelia zostala zawieszona w prawach ucznia. Gdy przybywa do szkoły ten problem zdaję się już błahostką. Matka dowiaduje się, że córka skoczyła....
Nawet w tych najlepszych relacjach rodzinnych zdarzają się tajemnice, niedomówienia. Nie znamy w stu procentach naszych dzieci, ani one nas. Każdy rodzic w takiej sytuacji miałby wyrzuty sumienia i zrobił wszystko, by dociec prawdy. Kate też. Im więcej działa tym więcej tajemnic Amelii odkrywa. Czyżby jej ambitna i ułożona córka była zupełnie innym człowiekiem?
Książka jest świetnie skonstruowana, rozdziały są krótkie, zróżnicowane. Poznajemy losy Kate kiedyś i dziś, widzimy Amelię, gdy żyła, czytamy jej smsy. Smaku dodaje plotkarski blog rodem z gossip girl. Uwielbiam takie zabiegi. Do tego dobrze zarysowani bohaterowie i budowa fabuły. Odkryqanie kolejnych warstw zadziwia, zdymiewa, zmienia perspektywę oraz nasze podwjrzenia. Ta historia mnie porwała. A książka czytała się ekspresowo.

2052

To było... dziwne. Trochę jakbym cofnęła się dobre piętnaście lat. Miała swoje momenty, początkowo mocno mnie wciągnęła, potem odłożyłam na dłużej, by wrócić i skończyć w jeden dzień, choć niekoniecznie z pasją, raczej ambicją, żeby skończyć. Nie jest najgorsza, czytałam dużo gorsze, chociaż po przeczytaniu całości nie umiem stwierdzić, że rozumiem tytułową Amelię.

Jest dobrze, choć bez wątpienia mogłoby być lepiej.

Jest...

Kate, zapracowana samotna matka, dowiaduje się, że jej córka popełniła samobójstwo. Pewien sms wytrąca ją z tego przekonania, że to jednak było samobójstwo. Zaczyna się poszukiwanie prawdy. Ile wiemy, a ile nie wiemy o dojrzewających dzieciach? Jak nasza przeszłość rzutuje na ich przyszłość? Książkę czytało się dobrze, bo z kilku perspektyw - matki, Amelii (córki) - sms-y i inne komunikatory oraz z bloga szkolnej młodzieży (?) - szmatławca.

Przenudna do bólu.

Przenudna do bólu.

Całkiem niezły kryminał a może nawet bardziej thiller. Czyta się z przyjemnością, zakończenie może zaskoczyć. Polecam!