Zrozumieć Amelię

Tłumaczenie: Robert Kędzierski
Wydawnictwo: Czarna Owca
Reconstructing Amelia

Kate Baron, prawniczka i samotna matka, odbiera telefon ze szkoły swojej córki. Amelia – inteligentna, zdolna piętnastolatka – została przyłapana na ściąganiu. Gdy kobieta dociera do Grace Hall, dowiaduje się, że córka nie żyje – skoczyła z dachu. Zrozpaczona matka wierzy w policyjną wersję zdarzeń aż do chwili, gdy dostaje anonimowego SMS-a: Amelia nie skoczyła. Kate zamierza poznać prawdę...

Kate zamierza poznać prawdę – bez względu na konsekwencje. Przegląda maile córki, jej SMS-y i wpisy na Facebooku, rekonstruuje urywki życia dziewczynki i ludzi, którzy byli dla niej ważni. Odkrywa, dlaczego feralnego dnia znalazła się na dachu Grace Hall i jak naprawdę zginęła...

Wspaniała mieszanka Tany French i Jodi Picoult. „Zrozumieć Amelię” to historia o sekretach i kłamstwach, przyjaciołach i prześladowcach. Opowiada o tym, jak dobrze rodzic może poznać własne dziecko i jak daleko posunie się matka, by zrehabilitować córkę, której życia nie była w stanie ocalić.

źródło opisu: http://www.czarnaowca.pl/

źródło okładki: http://www.czarnaowca.pl/

filozof | 2017-08-17

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

No to chyba,ta książka która.Dużo zawiera w sobię mądrych,praw i słów.
Biedna ta dziewczyna,prześladowana tylko.Że była lesbijką ? Komuś to przeszkadzało ?
Te,ohydne docinki.I chamskie odzywki.
Wiem,rozumiem ludzie są podli.
Jej mama Kate,dla mnie ciut zagubiona i to czasem mocno.
Nie wie,co robią w necie nastolatki ? Co ona ma 90 lat.
Młoda babka z niej,ale kochała córkę.
Amelia żegnaj.Było Cię fajnie poznać.

Beata | 2015-06-07
Przeczytana: 07 czerwca 2015

Doskonały thriller psychologiczny a jednocześnie powieść obyczajowa, pokazująca świat prywatnych szkół. Dlaczego Amelia popełniła samobójstwo? Popełniła samobójstwo? Pytanie za pytaniem. Książka czyta się doskonale, napisana spójnie. Wraz z Kate odkrywamy kolejne fakty z życia Amelii. Kto tak naprawdę zawinił? Kto przeoczył moment, kiedy należało wkroczyć i zadziałać? Na to pytanie musimy odpowiedzieć sobie sami. A nie będzie to łatwa, jednoznaczna odpowiedź.
Książkę polecam. Jest doskonała. Nie można się oderwać.

Nina | 2015-12-28
Na półkach: Przeczytane, Ebook
Przeczytana: 27 grudnia 2015

Rewelacyjny thriller, dramat psychologiczny, do jakiejkolwiek kategorii ta książka jest przypisana - jest po prostu świetna. Dramat matki, której córka popełnia samobójstwo, po tym jak została przyłapana na ściągani. Ale czy na pewno było to samobójstwo? Czy Amelia, zdolna, inteligentna nastolatka ściągnęła czyjąś pracę, podając ją jako swoją? Przeczytajcie, warto.

joaśka | 2018-02-19
Przeczytana: 19 lutego 2018

Może liczba gwiazdek jest zawyżona, ale niech tam. Łaskawa jestem przy poniedziałku ;)
Książka, która jest zarazem thrillerem jak i dramatem obyczajowym. Z jednej strony wątek prześladowanej przez grupę nastolatki, a z drugiej tragedia matki, która musi stanąć nie tylko w obliczu śmierci swojego dziecka jak i faktu, że tego dziecka w ogóle nie znała. Ten ostatni motyw zalecam szczególnie wszystkim zabieganym rodzicom nastolatków. Równocześnie tę właśnie część uważam za lepszą. Element thrillera jest dla mnie nieco słabszy. Tzn. jest napięcie, są emocje, ale rozwiązanie zagadki śmierci Amelii.. hm.. nieco zbyt banalne? Nie wiem. Ale może po prostu takie jest życie?
Książkę polecam.

Specyfika thrillerów psychologicznych wymusza na autorze kreatywność, bo tworzona treść jest, jak gdyby przezroczysta. W widać w nich każdy szczegół, a wszelkie niuanse muszą być jednocześnie dające do myślenia, ale też nie mogą pozwolić czytelnikowi szybko dotrzeć do meritum. To powolne zbliżanie się do celu krętymi szlakami jest jak osaczanie ofiary. I tematyka takich powieści, jak i ich rozplanowanie, muszą mieć pierwiastek novum, co zapewni mocny argument żeby stały się zapamiętane. McCreight swojej powieści zapewniła to wszystko. NIe spotkałam się jeszcze z tak rozpracowaną tematyką nękania w środowisku młodzieżowym, a temat jest jak najbardziej do przeanalizowania przez nas dorosłych. Nie ma znaczenia, czy mamy dzieci młodsze czy starsze, bo każde z nich ma znajomych, a coraz częściej chcą przynależeć do jakiejś większej grupy, nawet jeśli są "elementem" zupełnie nie pasującymi do takiej układanki.
"Zrozumieć Amelię" mogłoby nosić równie dobrze tytuł "zrozumieć swoje...

Mika220 | 2015-11-12
Na półkach: Przeczytane, 2015 r.

Świetna książka, takie dramaty połączone z thrillerem psychologicznym bardzo lubię, nie mogłam się oderwać. Czytałam parę dni, ale tylko dlatego, że miałam mniej czasu. Książka opowiada o matce, która chce dowiedzieć się prawdy o śmierci córki, nastolatki Amelii (to nie jest spojler, wiemy to od początku). Przedstawiona jest z perspektywy właśnie matki, a także Amelii przed śmiercią, są też smsy itp, a wszystko pisane językiem naprawdę świetnym, a nastolatki mówią faktycznie jak nastolatki, co dodaje bardzo dużo realizmu. Czyta się tak jakby bohaterów znało się od dawna, śmiejemy się razem z nimi, wzruszamy także. Autorka rewelacyjnie pokazała czym może skutkować mała ilość czasu poświęconego dla dzieci, chęć akceptacji przez grupę, jak szkoła może też udawać, że pewnych problemów nie ma. Widzimy też jak różne potrafią być przyjaciółki, a i tak sobie bliskie. Postać przyjaciółki Amelii-Sylvii jest barwna i interesująca także. Właściwie każdy jest tutaj interesujący, ma bardzo...

Goszarda | 2018-07-29
Przeczytana: 29 lipca 2018

Bardzo dobry thriller psychologiczny!!!

15-latka popełnia samobójstwo, ale czy na pewno???

POLECAM!!! POLECAM!!! POLECAM!!!

aleksnadra | 2015-06-29
Przeczytana: 29 czerwca 2015

Statystyki dotyczące samobójstw wśród nastolatków są przerażające! Rocznie około 300 młodych ludzi w wieku 16- 19 lat zabija się z powodu pogłębiającej depresji, samotności, prześladowań wśród rówieśników. Jedynie w odebraniu sobie życia upatrują szansę wyjścia z kryzysowej sytuacji i przerażającej rzeczywistości.*

Ten poruszający i niepokojący temat poruszyła w swojej książce "Zrozumieć Amelię" amerykańska pisarka Kimberly McCreight. Opowiedziana przez nią historia daje wiele do myślenia o kondycji psychicznej młodego człowieka, psychologii tłumu, większych grup społecznych i ich wpływu na zachowania jednostki.

Kate Baron odbiera telefon ze szkoły swojej córki. Amelia została przyłapana na ściąganiu i zawieszona w prawach ucznia. Kiedy kobieta dociera do Grace Hall, dowiaduje się, że dziewczyna nie żyje, popełniła samobójstwo skacząc z dachu. Kate pogrąża się w depresji. Z odmętów melancholii, smutku, obojętności wyrywa ją anonimowa wiadomość sms: Amelia nie skoczyła. Kate...

Sonja | 2015-09-06
Przeczytana: 06 września 2015

Niesamowicie wciągająca!!!

Odpłynęłam... całkowicie wtopiłam się w fabułę, w życie Kate i Amelii.
Rewelacyjny thriller. Kartki przekładałam z prędkością torpedy: historia bardzo wyrazista, zaskakująca, wstrząsająca.
Bohaterki prawdziwe... świetnie, psychologicznie wykreowane przez autorkę.
Do końca nie wiedziałam jak rozwiąże się cała sprawa. A zakończenie?! bardzo zaskakujące... pod wpływem emocji, - łezka zakręciła mi się w oku.
/Jestem uczepiona dna, lecz płynę/*

Świetna okładka, idealnie dopasowana do fabuły.
Fanom thrillerów i nie tylko... polecam bardzo, bardzo! :)

* Virginia Woolf, Fale

biomycha85 | 2015-06-22
Przeczytana: 20 czerwca 2015

Bardzo ciekawy thriller psychologiczny ukazujący współczesny świat prywatnych szkół, klubów uczelnianych i życia bardziej w świecie wirtualnym niż realnym. Kate Baron targana wyrzutami sumienia, zapracowana matka, próbuje dociec, dlaczego jej córka popełniła samobójstwo, czy w ogóle je popełniła? Bardzo ciekawie napisana powieść, przy której szybko mija czas. Polecam