W Dolinie Królów. Howard Carter i odkrycie grobowca Tutanchamona

Okładka książki W Dolinie Królów. Howard Carter i odkrycie grobowca Tutanchamona Daniel Meyerson
Daniel Meyerson Wydawnictwo: Prószyński i S-ka popularnonaukowa
popularnonaukowa
In the Valley of the Kings. Howard Carter and the Discovery of Tutankhamen
Prószyński i S-ka
2015-04-21
2015-04-21
Magda Witkowska
starozytność Egipt archeologia Carter

Książka dla miłośników faraonów, a przede wszystkim fanów wykopalisk archeologicznych. Autor zadał sobie wiele trudu, aby zdobyć wszelakie informacje o Carterze, co sprawiło, że temat chociaż raz nie został potraktowany po macoszemu. To bardziej biografia Cartera niż samego znaleziska, bo od początku książki czytelnik wie, że Carter Tutenchamona odnajdzie.

Nie do końca wiem na czym polega urok autora, ale umie on niesamowicie zainteresować czytelnika. Czyta się to niemal z wypiekami na twarzy. Egipt przełomu XIX i XX wieku jawi się jako niezwykłe, oraz niezwykle wyeksploatowane przez zagraniczne mocarstwa, miejsce. Polecam.

7/10 - przełom XIX i XX wieku, do Aleksandrii przypływa ubogi angielski rysownik, który ostatecznie spędzi nad Nilem kilkadziesiąt lat i dokona jednego z największych odkryć archeologicznych w historii... Świetnie napisana historia, która przenosi czytelnika w czasie. Zatęskniłem do czasów, gdy nie wszystko zostało jeszcze odkryte i zaprzężone w turystyczny przemysł. Czytając można momentami odpłynąć i znaleźć się w Dolinie Królów... Szukałem interesującej lektury przed wyjazdem do Egiptu i ją znalazłem. Praca Meyersona posiada duży walor popularyzatorski i waży zdecydowanie mniej od podręczników typu Dzieje starożytnego Egiptu autorstwa Grimala.

Historia przewrotna jest.
Howarda Cartera, który nie był wykształcony, nie pochodził z znakomitej rodziny (wtedy to było bardzo ważne - można było tylko tak zaistnieć w środowisku uczonych) wszyscy interesujący się choć odrobinę Egiptem znamy. W Egipcie dzięki poświęceniu, pracy, samozaparciu dokonał najsłynniejszego odkrycia. Grób Tutanchamona i jego skarby do teraz rozpalają wyobraźnię. Podsycają ją powieści i filmy o najbardziej znanej klątwie. Jestem ciekawa, jakby odjąć tę otoczkę, czy ktoś by pamiętał o Carterze, a przecież z punktu widzenia egiptologii wielu uczonym tamtego okresu zawdzięczamy o wiele więcej, a odeszli w zapomnienie.
Książka ta w sposób dość przystępny ukazuje życie odkrywcy., także działalność innych: Petrie, Naville Dobre studium tamtejszych lat, wykorzystywania fellahów do prac na wykopaliskach. Mamy też trochę historii starożytnego Egiptu: rewolucję religijną Echnatona.
Przede wszystkim książka oddaje klimat tamtych czasów, kiedy wykopaliska dla niektórych były stylem życia, a grobów odkrywanych było dość dużo, dla wszystkich starczyło.

Historia przewrotna jest.

„W Dolinie Królów. Howard Carter i odkrycie grobowca Tutanchamona” zabiera nas w pełną przygód i archeologicznych skarbów podróż. Przeniesiemy się do starożytnego Egiptu gdzie Howard Carter, dokonał sensacyjnego odkrycia. Odnalazł bezcenny i starożytny grobowiec Tutanchamona, który skrywał wiele skarbów i wiedzy, odkrycie to przysporzyło Carterowi sławy, jak i wpędziło go w duże kłopoty. Książkę napisano z dużym rozmachem, sprawiając, że tajemnice starożytnego Egiptu wciągną nas do ostatniej strony.

Howard Carter, wybitny archeolog, w 1922 roku dokonał wielkiego i zaskakującego odkrycia. Brytyjczyk odnalazł nietknięty grobowiec króla Tutanchamona, skrywający w swoim wnętrzu wiele skarbów i bezcennej wiedzy. Dzięki temu odkryciu starożytna cywilizacja odkryła przed nami kolejny rąbek tajemnicy. Carter zyskał międzynarodową sławę i zapisał się na zawsze na kartach historii. Nawiązanie znajomości z lordem Carnarvonem sprawiło, że wcześniej nieznany archeolog mógł zabłysnąć swoim talentem i wybić się wśród ogromnej konkurencji kolegów po fachu. W świecie gdzie sława, pieniądze i fortuna kuszą, równie mocno niczym mistyczne, owiane mgłą tajemnicy skarby starożytnego Egiptu.

Książka napisana przez Meyersona obrazowo opisuje środowisko egipskich archeologów. W czasie wielkich odkryć, które przyniosły odkrywcą ogromny prestiż i pieniądze. Liczne fotografie pozwalają lepiej wczuć się w opisywany klimat i dogłębniej poczuć realia tamtych czasów. Życie Cartera było burzliwe i pełne niebezpieczeństw, doprowadzając go do wielkiego i niezapomnianego odkrycia. Odnalezienie i zbadanie sarkofagu Tutanchamona pozwoliło zdobyć bezcenną wiedzę, która po dziś dzień jest kością niezgody wielu naukowców. Wiedzę, która powiększa się wraz z rozwojem nowoczesnej nauki. Howard Carter był badaczem nieustępliwym i inteligentnym, dzięki czemu przeczytałem o jego losach z dużą ciekawością.

Historia przedstawiona na kartach książki emocjonuje i zachęca do lektury. Meyerson opisuje losy Cartera z wieloma detalami, snując wiele opowieści o dawnej archeologii i niepokornych odkrywcach z dawnych czasów. Jest do bardzo dokładne i staranne opracowanie naukowe, które dodatkowo zostało wyposażone w bogatą bibliografię. Całość trzyma czytelnika w napięciu i nie pozwala się nudzić od pierwszej do ostatniej strony. Podczas lektury przekonamy się, z jakimi trudami muszą się mierzyć archeologowie, z upałem, duchotą, wojnami czy niechęcią ze strony okolicznych społeczności. Zarobek i sława są częstokroć mglistym marzeniem w świecie archeologii, a dokonanie oszałamiającego odkrycia okupione jest widmem katastrofy i kompromitacji.

„W Dolinie Królów” to dla mnie pozycja wyjątkowa. Dla Bookeriady recenzuję zazwyczaj powieści kryminalne, ale ta pozycja zawładnęła moim sercem i widziałam, że muszę ją przeczytać, pomimo tego, że nijak nie wpisuje się w ten gatunek. Dlaczego?

Dzieciństwo, a przynajmniej jego część, spędziłam z małym, archeologicznym pędzelkiem w dłoni. Marzyłam o tym, że któregoś dnia dokonam wspaniałego odkrycia, które pozwoli mi chociaż na chwilę cofnąć się w czasie. Motałam się pomiędzy starożytnym Egiptem a dinozaurami. Nie wiedziałam, co bardziej chciałabym w życiu robić. I chociaż wybory i wykopaliska miały miejsce tylko w mojej wyobraźni, to planowałam zostać egiptologiem lub paleoantropologiem.
Nie powiodło się, to już wiecie, ale nie jest to moja klęska. Zamiłowanie do książek pozwala mi być w każdym miejscu, wędrować z dinozaurami i odkopywać królewskiego groby, między innymi właśnie dzięki takim pozycjom, jak książka Daniela Meyersona „W Dolinie Królów. Howard Carter i odkrycie grobowca Tutanchamona”.

Darujcie mi tę prywatę na wstępie. Chciałam Wam tylko nakreślić, jak wielki potencjał drzemie w jednej książce, jak wiele może ona otwierać drzwi i nie tylko drzwi, bo nawet zapieczętowane grobowce. „W Dolinie Królów” to historia o marzycieli, który nigdy się nie poddał. Historia o mężczyźnie gotowym poświęcić wszystko dla przeczucia, że to właśnie jemu pisane jest wielkie odkrycie. Ta książka to interesującą opowieść o tym, jak z młodego chłopaka, który nie miał pomysłu na życie, wyrósł jeden z najsłynniejszych (jeśli nie najsłynniejszy!) egiptolog. O odkryciu, którego dokonał marzyło wielu, ale nikt nie miał w sobie tyle odwagi, aby poświęcić realizacji marzeń całe życie, rodzinę, pieniądze a nawet dobre imię. Carter przez lata słuchał drwin. Podczas gry inni dokonywali mniejszych lub większych odkryć, otrzymywali pozwolenia na wykopaliska, zapisywali się na kartach historii, Carter borykał się z kolejnymi problemami. Nikt nie wierzył z jego sukces, a opór, z którym dążył do celu, utożsamiano już tylko z szaleństwem.

Meyerson przeprowadza nas przez panoramę życia Cartera, w którym niewątpliwie punktem kulminacyjnym było dotarcie do owianego już wówczas grobowca Tutanchamona. Historię Cartera można by opowiedzieć w skrócie, ale Meyerson tego nie robi. Opowiada historie w całości, ponieważ nie interesuje go samo znalezisko, ale okoliczności, które doprowadziły do niego dość prosto usposobionego Brytyjczyka. Panorama życia Cartera to także zwierciadło nastrojów i zwyczajów panujących w środowisku egipskich archeologów w złotej erze odkryć.

Smaczku dodają opowieści załączone fotografie. Widok Howarda Cartera pochylającego się nad sarkofagiem, w którym spoczywa Tutanchamon – bezcenny. Polecam z czystym sumieniem wszystkim tym, którzy wierzą w to, że zwykli ludzie mogą dokonywać niezwykłych odkryć.

Mam bolesne poczucie zmarnowanego tematu. Cóż może być bardziej fascynującego od przełomowego, owianego legendami odkrycia grobu starożytnego władcy?
A jednak Meyerson w mojej opinii zarżnął temat swoją chaotyczną narracją, skokami chronologicznymi, niedopowiedzeniami, pominięciem istotnych dla historii okresów, szczegółów. Wielka, wielka szkoda, nastawiałam się na prawdziwą ucztę, a tu sucharek...

Świetna książka przybliżająca sylwetkę odkrywcy grobu Tutanchamona- Howarda Cartera, oraz obrazująca jak doszło do odkrycia słynnego grobu. Sam Carter to niezwykła postać. Z ubogiego chłopca, rysownika, przeistoczył się w pasjonata wykopalisk, wreszcie w wielkiego odkrywcę.Zawdzięczał to niesamowitej pasji, pracy, wytrwałości, uporowi i głębokiej wierze w odniesienie sukcesu.

Doskonała książka, wspaniała do czytania podczas urlopu :).
Serdecznie polecam !

1985

Książka " W Dolinie Królów. Howard Carter i odkrycie grobowca Tutanchamona" zapiera dech w piersiach. Napisana przez Daniela Meyersona opowieść o archeologii, o jej niepokornym, ale też niezwykłym i nieprzeciętnym synu - Howardzie Carterze, jest starannie opracowana naukowo, poparta obszerną bibliografią. Trzyma czytelnika w napięciu, aż do ostatniej strony. Jest to pozycja, która naprawdę pokazuje realia pracy archeologów, takie jak wysoka temperatura otoczenia, duchota, bóle głowy, brak snu, pył i kurz, brodzenie w wodzie (niejednokrotnie w odchodach),niełatwa praca z tubylcami, konflikty społeczne i polityczne, i co niestety bardzo ważne - pieniądze. Archeolodzy nie zawsze wychodzą zwycięsko w konfrontacji z artefaktami z przeszłości jak Indiana Jones. Czasami zwycięstwo (odkrycie o wymiarze światowym) i jego konsekwencje, mają posmak porażki. Polecam

Książkę przeczytałam z zapartym tchem. Autor niezwykle ciekawie rysuje postać Cartera, ówczesne jemu czasy i kulisy jednego z największych odkryć archeologii. Pełna uroku, konkretnych treści - gorąco polecam!

• Historyczne
  • Biografie i wspomnienia
  • Archeologia

Dodaj cytat z książki W Dolinie Królów. Howard Carter i odkrycie grobowca Tutanchamona