Lubimyczytać.pl to:

83-06-02618-7
architektura, Bawaria, Niemcy
typ
papier
8.25 (12 ocen i 3 opinie)

Opis książki

Biografia króla Ludwika II (1845-1886), który wstąpił na tron Bawarii w 1864 r., a 22 lata później zginął tajemniczą śmiercią w Jeziorze Starnberskim. Wielbiciel i mecenas Ryszarda Wagnera, którego sprowadził na pewien czas na swój dwór, budowniczy zamków, które są klejnotami architektury niemieckiej i które doprowadziły go na skraj bankructwa, ogłoszony został szaleńcem i odsunięty od władzy; jego legenda żyje jednak do dziś, zwłaszcza w rodzimej Bawarii.

źródło opisu: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1997.

źródło okładki: http://www.atticus.pl/index.php?pag=poz&id=24415

Polecamy

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena
Opinie i aktywności czytelników
lumbarda | 2012-04-24
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, historia
Przeczytana: 2010 rok

Świetna książka. Biografia króla Ludwika II Bawarskiego. Autor w interesujący sposób opisuje dzieje jego życia, od dzieciństwa, lata panowania, aż do niewyjaśnionej śmierci Ludwika II.
Wielbiciel Wagnera, którego wspierał finansowo i to dzięki niemu kompozytor mógł się utrzymać i dalej tworzyć. Zainteresowania króla budownictwem (podobnie jak jego dziadka) spowodowało, iż zaczął budować zamki, które wyglądały jak w bajce, ale były rujnujące dla finansów Bawarii.
Obecnie zamki Ludwika Bawarskiego przyciągają każdego roku miliony turystów! "Upadek Bawarii stał się jej fortuną".
Biografię króla Szalonego czyta się jednym tchem. Trudno się od niej oderwać. Pochłania czytelnika i jest lekturą super, nie tylko na jesienne wieczory, ale też na słoneczne dni.
Polecam!

Ludi | 2012-08-10
Przeczytana: 10 sierpnia 2012

Najśliczniejsza biografia, jaką kiedykolwiek przeczytałam, liryczna, opisowa, plastyczna, piękna. Nietuzinkowy człowiek, malownicze krajobrazy, porywająca historia króla.

Draugen | 2012-10-19
Przeczytana: wrzesień 2012

Książka pisana w ciekawy, powieściowy sposób. W niektórych momentach widać szczególnie, że narratora poniosła wyobraźnia i niektóre wątki są ewidentnie podkoloryzowane, co nie zmienia faktu, że ta powieść biograficzna opisuje wiele prawdziwych wydarzeń (nie tylko dot. bezpośrednio Ludwika, ale również sytuacji XIX-wiecznych Niemiec. Polecam, bo naprawdę warto przeczytać :)

Iwona | 2014-03-07

76. rocznica
  • Jerzy Stuhr
    67. rocznica
    urodzin
    Aktorstwo to nic innego jak umiejętność zapamiętywania w sobie pewnych stanów nerwowych i odtwarzania ich na zawołanie.
  • Ryszard Henryk Kordek
    93. rocznica
  • Alexandra Adornetto
    22. rocznica
    urodzin
    Niektórzy mówią, że i tak nie mamy wpływu na to w kim się zakochujemy - to miłość wybiera nas. Zdarza się i tak, że oddajemy serce komuś, kto jest zupełnym zaprzeczeniem tego, czego - jak nam się wydawało - szukaliśmy w drugim człowieku.
  • Jesper Juul
    66. rocznica
    urodzin
    Pochwała nie buduje u dziecka poczucia własnej wartości. Jeśli rodzice i otoczenie zachowują się tak, jakbyś był mistrzem świata we wszystkim, to kiedy znajdziesz się w prawdziwym świecie możesz doznać szoku. Bo tam przecież znajduje się mnóstwo innych mistrzów świata. Nagle otacza cię tłum ludzi, którzy w swoich rodzinach byli numerem jeden. Rodzice, którzy w ten sposób hodują dzieci, oddają im niedźwiedzią przysługę, bo one później nie potrafią zaakceptować, że życie może sprawiać ból, że człowiek może być rozczarowany i zły. Są jak pianiści, którzy w fortepianie akceptują tylko białe klawisze. To straszna sytuacja, która czyni z dzieci uczuciowe kaleki. Wielu dorosłych, którzy wychowywali się w takich rodzinach, sądzi, że powinni się rozwieść, gdy tylko w małżeństwie pojawią się pierwsze konflikty.
  • Philip Carlo
    65. rocznica
  • Thor Heyerdahl
    12. rocznica
    śmierci
    Nie widzę niczego, co byśmy mogli otrzymać od nich w zamian. (...) Jednakże - powiedział nagle donośnie szef, z ironicznym błyskiem w oku - odwaga i przedsiębiorczość mają również swoją wartość. Pułkowniku Lewis, niech pan im da to wyposażenie!

Znajdź nas na Facebooku