Okładka książki Ludwik II Bawarski. Król rażony szaleństwem

83-06-02618-7
architektura, Bawaria, Niemcy
typ
papier
8.23 (13 ocen i 3 opinie)

Opis książki

Biografia króla Ludwika II (1845-1886), który wstąpił na tron Bawarii w 1864 r., a 22 lata później zginął tajemniczą śmiercią w Jeziorze Starnberskim. Wielbiciel i mecenas Ryszarda Wagnera, którego sprowadził na pewien czas na swój dwór, budowniczy zamków, które są klejnotami architektury niemieckiej i które doprowadziły go na skraj bankructwa, ogłoszony został szaleńcem i odsunięty od władzy; jego legenda żyje jednak do dziś, zwłaszcza w rodzimej Bawarii.

źródło opisu: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1997.

źródło okładki: http://www.atticus.pl/index.php?pag=poz&id=24415

Opinie czytelników
lumbarda | 2012-04-24
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, historia
Przeczytana: 2010 rok

Świetna książka. Biografia króla Ludwika II Bawarskiego. Autor w interesujący sposób opisuje dzieje jego życia, od dzieciństwa, lata panowania, aż do niewyjaśnionej śmierci Ludwika II.
Wielbiciel Wagnera, którego wspierał finansowo i to dzięki niemu kompozytor mógł się utrzymać i dalej tworzyć. Zainteresowania króla budownictwem (podobnie jak jego dziadka) spowodowało, iż zaczął budować zamki, które wyglądały jak w bajce, ale były rujnujące dla finansów Bawarii. Obecnie zamki Ludwika Bawarskiego przyciągają każdego roku miliony turystów! "Upadek Bawarii stał się jej fortuną".
Biografię króla Szalonego czyta się jednym tchem. Trudno się od niej oderwać. Pochłania czytelnika i jest lekturą super, nie tylko na jesienne wieczory, ale też na słoneczne dni. Polecam!

Ludi | 2012-08-10
Przeczytana: 10 sierpnia 2012

Najśliczniejsza biografia, jaką kiedykolwiek przeczytałem, liryczna, opisowa, plastyczna, piękna. Nietuzinkowy człowiek, malownicze krajobrazy, porywająca historia króla.

Othala | 2012-10-19
Przeczytana: wrzesień 2012

Książka pisana w ciekawy, powieściowy sposób. W niektórych momentach widać szczególnie, że narratora poniosła wyobraźnia i niektóre wątki są ewidentnie podkoloryzowane, co nie zmienia faktu, że ta powieść biograficzna opisuje wiele prawdziwych wydarzeń (nie tylko dot. bezpośrednio Ludwika, ale również sytuacji XIX-wiecznych Niemiec. Polecam, bo naprawdę warto przeczytać :)

Klaudyna82 | 2014-06-24

Kalendarium literackie
  • Elias Canetti
    109. rocznica
    urodzin
    Tylko że powieści nie są żadną strawą dla ducha. Przyjemność, jaką być może sprawiają, przepłaca się niezmiernie; rozkładają one najlepszy charakter. Człowiek uczy się wczuwać w rozmaite typy ludzkie, zaczyna smakować w różnorodności, wciela się w postacie, które mu się podobają. Każde stanowisko st... pokaż więcej
  • Dawid Grosman
    60. rocznica
    urodzin
    Zabiję matkę jeśli mnie jeszcze raz urodzi
  • Michael A. Cremo
    91. rocznica
  • Melissa Marr
    42. rocznica
    urodzin
    Czasami miłość oznacza, że trzeba odejść.
  • Josephine Tey
    118. rocznica
  • Adam Boniecki
    80. rocznica
    urodzin
    (...) drzemie w nas wciąż nadmiar lęku, słabości, poczucia niższości. Człowiek pewny swojej ojczyzny, nie będzie szalał na jej punkcie. Człowiek pewny swojej wiary nie będzie wszędzie węszył jej prześladowań. I odwrotnie. To niepewność własnych przekonań budzi agresję obronną u wszystkich stworzeń,... pokaż więcej
  • Witold Gombrowicz
    45. rocznica
    śmierci
    Człowiek jest najgłębiej uzależniony od swojego odbicia w duszy drugiego człowieka.
  • Randy Pausch
    6. rocznica
    śmierci
    Czas jest wszystkim, co masz ... i pewnego dnia może się okazać, że masz go mniej, niż sądzisz.

Znajdź nas na Facebooku