Okładka książki Ludwik II Bawarski. Król rażony szaleństwem

83-06-02618-7
architektura, Bawaria, Niemcy
typ
papier
8,44 (18 ocen i 5 opinii)

Opis książki

Biografia króla Ludwika II (1845-1886), który wstąpił na tron Bawarii w 1864 r., a 22 lata później zginął tajemniczą śmiercią w Jeziorze Starnberskim. Wielbiciel i mecenas Ryszarda Wagnera, którego sprowadził na pewien czas na swój dwór, budowniczy zamków, które są klejnotami architektury niemieckiej i które doprowadziły go na skraj bankructwa, ogłoszony został szaleńcem i odsunięty od władzy; jego legenda żyje jednak do dziś, zwłaszcza w rodzimej Bawarii.

źródło opisu: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1997.

źródło okładki: http://www.atticus.pl/index.php?pag=poz&id=24415

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
Ludi | 2012-08-10
Przeczytana: 10 sierpnia 2012

Najśliczniejsza biografia, jaką kiedykolwiek przeczytałem, liryczna, opisowa, plastyczna, piękna. Nietuzinkowy człowiek, malownicze krajobrazy, porywająca historia króla.

lumbarda | 2012-04-24
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, historia
Przeczytana: 2010 rok

Świetna książka. Biografia króla Ludwika II Bawarskiego. Autor w interesujący sposób opisuje dzieje jego życia, od dzieciństwa, lata panowania, aż do niewyjaśnionej śmierci Ludwika II.
Wielbiciel Wagnera, którego wspierał finansowo i to dzięki niemu kompozytor mógł się utrzymać i dalej tworzyć. Zainteresowania króla budownictwem (podobnie jak jego dziadka) spowodowało, iż zaczął budować zamki, które wyglądały jak w bajce, ale były rujnujące dla finansów Bawarii. Obecnie zamki Ludwika Bawarskiego przyciągają każdego roku miliony turystów! "Upadek Bawarii stał się jej fortuną".
Biografię króla Szalonego czyta się jednym tchem. Trudno się od niej oderwać. Pochłania czytelnika i jest lekturą super, nie tylko na jesienne wieczory, ale też na słoneczne dni. Polecam!

Othala | 2012-10-19
Przeczytana: wrzesień 2012

Książka pisana w ciekawy, powieściowy sposób. W niektórych momentach widać szczególnie, że narratora poniosła wyobraźnia i niektóre wątki są ewidentnie podkoloryzowane, co nie zmienia faktu, że ta powieść biograficzna opisuje wiele prawdziwych wydarzeń (nie tylko dot. bezpośrednio Ludwika, ale również sytuacji XIX-wiecznych Niemiec. Polecam, bo naprawdę warto przeczytać :)

Gavroche | 2015-02-25
Przeczytana: 24 lutego 2015

Jedna z najciekawszych biografii władców z serii PIW. Bez niepotrzebnej rozwlekłości i " suchości" stylu. Można przeczytać w kilka wieczorów. Niewątpliwym atutem książki jest pokaźna ilość źródeł w tym naocznych świadków, którymi operuje autor.

Cade | 2014-08-25
Przeczytana: 2006 rok

Najlepsza biografia ever. Żywa, wciągająca, rozbudzająca wyobraźnię :)

Gudrun | 2014-11-14

Kalendarium literackie
  • Robin Hobb
    63. rocznica
    urodzin
    Człowiek jest jeszcze bardziej samotny, jeśli wie, że gdzieś tam w świecie dobrze się wiedzie bez niego, przyjaciołom i rodzinie.
  • Mike Resnick
    73. rocznica
    urodzin
    - Nazwij mnie jeszcze raz TOTAM, a piekło zamarznie, zanim znajdę ci te dane - ostrzegł komputer.
  • Howard Pyle
    162. rocznica
    urodzin
    Kiedy byłem zamożny, przyjaciele przechwalali się przy moim stole, jak to mnie kochają. Ale gdy dąb pada w lesie, horda świń ucieka, aby jej nie przygniotło.
  • Julian Przyboś
    114. rocznica
  • Tadeusz Manteuffel
    113. rocznica
  • Gregg Olsen
    56. rocznica
    urodzin
    Żaden człowiek, a przede wszystkim żaden nastolatek, nie jest normalny ani się taki nie czuje. Każdy nosi coś w rodzaju maski, która nie pozwala ludziom dostrzec tego, co – albo kto – pod nią się kryje.
  • Janusz Sławiński
    81. rocznica
  • Teodor Parnicki
    107. rocznica
    urodzin
    Mówicie: temu a temu należy się miano dostojne prawdy dziejowej, tamtemu zaś miano też wprawdzie dostojne, przecież dostojnością odmiennego rodzaju: oto zmyślenia poetyckiego. Przeczę. Poezja różni się od historii formą, nie zaś tym, że jedna z dwu opowieści bliższa jest prawdy dziejowej, druga zaś... pokaż więcej
  • Yū Watase
    45. rocznica
  • Albert Espinosa
    42. rocznica
    urodzin
    Czy mogłem tak za nią tęsknić, jeśli jej nie znałem? Istota ludzka jest pełna magii, nie do opisania. Czułem coś wyjątkowego, kiedy wracałem do niej w myślach.
  • Klaus Hagerup
    69. rocznica
    urodzin
    Po raz pierwszy w życiu zrozumiałem, czym jest książka. Książka to magiczny świat, pełen malutkich znaczków, które potrafią ożywić zmarłych, a żywym zapewnić życie wieczne
    (s. 146).
  • Jan Dobraczyński
    21. rocznica
    śmierci
  • Anna Achmatowa
    49. rocznica
    śmierci
    Requiem, Epilog I Doświadczyłam, jak twarz się zapada, Jak strach nagle wyziera spod powiek, Jak na twarzy cierpienie układa Twarde linie pismem klinowym, Jak się włosy z brązowych i czarnych Spopielałe, srebrne nagle stają, Uśmiech więdnie na pokornych wargach, Lęk się w każdym półuśmiechu czai. J... pokaż więcej

Znajdź nas na Facebooku