Okładka książki Ludwik II Bawarski. Król rażony szaleństwem

83-06-02618-7
architektura, Bawaria, Niemcy
typ
papier
8,47 (17 ocen i 4 opinie)

Opis książki

Biografia króla Ludwika II (1845-1886), który wstąpił na tron Bawarii w 1864 r., a 22 lata później zginął tajemniczą śmiercią w Jeziorze Starnberskim. Wielbiciel i mecenas Ryszarda Wagnera, którego sprowadził na pewien czas na swój dwór, budowniczy zamków, które są klejnotami architektury niemieckiej i które doprowadziły go na skraj bankructwa, ogłoszony został szaleńcem i odsunięty od władzy; jego legenda żyje jednak do dziś, zwłaszcza w rodzimej Bawarii.

źródło opisu: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1997.

źródło okładki: http://www.atticus.pl/index.php?pag=poz&id=24415

Polecamy

Opinie czytelników
Ludi | 2012-08-10
Przeczytana: 10 sierpnia 2012

Najśliczniejsza biografia, jaką kiedykolwiek przeczytałem, liryczna, opisowa, plastyczna, piękna. Nietuzinkowy człowiek, malownicze krajobrazy, porywająca historia króla.

lumbarda | 2012-04-24
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, historia
Przeczytana: 2010 rok

Świetna książka. Biografia króla Ludwika II Bawarskiego. Autor w interesujący sposób opisuje dzieje jego życia, od dzieciństwa, lata panowania, aż do niewyjaśnionej śmierci Ludwika II.
Wielbiciel Wagnera, którego wspierał finansowo i to dzięki niemu kompozytor mógł się utrzymać i dalej tworzyć. Zainteresowania króla budownictwem (podobnie jak jego dziadka) spowodowało, iż zaczął budować zamki, które wyglądały jak w bajce, ale były rujnujące dla finansów Bawarii. Obecnie zamki Ludwika Bawarskiego przyciągają każdego roku miliony turystów! "Upadek Bawarii stał się jej fortuną".
Biografię króla Szalonego czyta się jednym tchem. Trudno się od niej oderwać. Pochłania czytelnika i jest lekturą super, nie tylko na jesienne wieczory, ale też na słoneczne dni. Polecam!

Othala | 2012-10-19
Przeczytana: wrzesień 2012

Książka pisana w ciekawy, powieściowy sposób. W niektórych momentach widać szczególnie, że narratora poniosła wyobraźnia i niektóre wątki są ewidentnie podkoloryzowane, co nie zmienia faktu, że ta powieść biograficzna opisuje wiele prawdziwych wydarzeń (nie tylko dot. bezpośrednio Ludwika, ale również sytuacji XIX-wiecznych Niemiec. Polecam, bo naprawdę warto przeczytać :)

Cade | 2014-08-25
Przeczytana: 2006 rok

Najlepsza biografia ever. Żywa, wciągająca, rozbudzająca wyobraźnię :)

Gudrun | 2014-11-14
Ania | 2014-10-06