Ludwik II Bawarski. Król rażony szaleństwem

Teresa Jekielowa
Louis II de Baviere ou le roi foudroye
83-06-02618-7
architektura, Bawaria, Niemcy

Biografia króla Ludwika II (1845-1886), który wstąpił na tron Bawarii w 1864 r., a 22 lata później zginął tajemniczą śmiercią w Jeziorze Starnberskim. Wielbiciel i mecenas Ryszarda Wagnera, którego sprowadził na pewien czas na swój dwór, budowniczy zamków, które są klejnotami architektury niemieckiej i które doprowadziły go na skraj bankructwa, ogłoszony został szaleńcem i odsunięty od władzy; jego legenda żyje jednak do dziś, zwłaszcza w rodzimej Bawarii.

źródło opisu: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1997.

źródło okładki: http://www.atticus.pl/index.php?pag=poz&id=24415

• Stalker
  • Przepisy na miłość i zbrodnię
  • Czarne liście
  • Aż po grób
Stalker
Lars Kepler

9 (2 ocen i opinii)
Przepisy na miłość i zbrodnię
Sally Andrew

7,88 (16 ocen i opinii)
Twoim śladem
A. Meredith Walters

7,91 (45 ocen i opinii)
Serce pasowało. Opowieść o polskiej transplantologii
Anna Mateja

7,57 (23 ocen i opinii)
Aż po grób
Sara Shepard

7,6 (122 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Darya | 2016-07-22
Przeczytana: 09 lipca 2016

Jedna z lepszych biografii historycznych jakie czytałam - zarówno pod względem warsztatu pisarskiego, jak i opisywanej postaci. Autor odchodzi czasami dość daleko od osoby bawarskiego króla, by narysować szerszy kontekst (przytaczając np. dość szczegółowo biografię Ryszarda Wagnera, co jest zrozumiałe, biorąc pod uwagę jak niezwykle istotną postacią był on dla Ludwika). Dzięki temu można dobrze zrozumieć warunki zewnętrzne jakie wpływały na władcę i spróbować samemu ocenić czy naprawdę był on jedynie szaleńcem z pasją do architektury i ogromnym skarbcem czy został przez potomnych niesłusznie oskarżony - książka wcale nie podrzuca jednoznacznych odpowiedzi. Jest też napisana w na tyle luźny, nie nastawiony na faktografię sposób, że osoby nie będące miłośnikami książek historycznych powinny czerpać z niej dużo frajdy.

Ludi | 2012-08-10
Przeczytana: 10 sierpnia 2012

Najśliczniejsza biografia, jaką kiedykolwiek przeczytałem, liryczna, opisowa, plastyczna, piękna. Nietuzinkowy człowiek, malownicze krajobrazy, porywająca historia króla.

lumbarda | 2012-04-24
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, historia
Przeczytana: 2010 rok

Świetna książka. Biografia króla Ludwika II Bawarskiego. Autor w interesujący sposób opisuje dzieje jego życia, od dzieciństwa, lata panowania, aż do niewyjaśnionej śmierci Ludwika II.
Wielbiciel Wagnera, którego wspierał finansowo i to dzięki niemu kompozytor mógł się utrzymać i dalej tworzyć. Zainteresowania króla budownictwem (podobnie jak jego dziadka) spowodowało, iż zaczął budować zamki, które wyglądały jak w bajce, ale były rujnujące dla finansów Bawarii. Obecnie zamki Ludwika Bawarskiego przyciągają każdego roku miliony turystów! "Upadek Bawarii stał się jej fortuną".
Biografię króla Szalonego czyta się jednym tchem. Trudno się od niej oderwać. Pochłania czytelnika i jest lekturą super, nie tylko na jesienne wieczory, ale też na słoneczne dni. Polecam!

Othala | 2012-10-19
Przeczytana: wrzesień 2012

Książka pisana w ciekawy, powieściowy sposób. W niektórych momentach widać szczególnie, że narratora poniosła wyobraźnia i niektóre wątki są ewidentnie podkoloryzowane, co nie zmienia faktu, że ta powieść biograficzna opisuje wiele prawdziwych wydarzeń (nie tylko dot. bezpośrednio Ludwika, ale również sytuacji XIX-wiecznych Niemiec. Polecam, bo naprawdę warto przeczytać :)

Gavroche | 2015-02-25
Przeczytana: 24 lutego 2015

Jedna z najciekawszych biografii władców z serii PIW. Bez niepotrzebnej rozwlekłości i " suchości" stylu. Można przeczytać w kilka wieczorów. Niewątpliwym atutem książki jest pokaźna ilość źródeł w tym naocznych świadków, którymi operuje autor.

Cade | 2014-08-25
Przeczytana: 2006 rok

Najlepsza biografia ever. Żywa, wciągająca, rozbudzająca wyobraźnię :)

Vitkacova | 2016-05-24
Przeczytana: 24 maja 2016