1945. Wojna i pokój

Okładka książki 1945. Wojna i pokój Magdalena Grzebałkowska
Logo plebiscytu Książka Roku Książka Roku 2015
Okładka książki 1945. Wojna i pokój
Magdalena Grzebałkowska
7,7 / 10
Logo plebiscytu Książka Roku Książka Roku 2015
Wydawnictwo: Agora Seria: Biblioteka Gazety Wyborczej historia
420 str. 7 godz. 0 min.
Kategoria:
historia
Seria:
Biblioteka Gazety Wyborczej
Wydawnictwo:
Agora
Data wydania:
2015-04-16
Data 1. wyd. pol.:
2015-04-16
Liczba stron:
420
Czas czytania
7 godz. 0 min.
Język:
polski
ISBN:
9788326822155
Tagi:
II wojna światowa reportaż
Inne

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Jak się starzeć bez godności Magdalena Grzebałkowska, Ewa Winnicka
Ocena 6,4
Jak się starze... Magdalena Grzebałko...
Okładka książki Książki. Magazyn do czytania, nr 6 (51) grudzień 2021 Katarzyna Bielas, Katarzyna Boni, Irena Grudzińska-Gross, Magdalena Grzebałkowska, Jerzy Jarniewicz, Renata Lis, Natalia Malek, Weronika Murek, Jacek Podsiadło, Redakcja magazynu Książki, Sally Rooney, Marcin Sendecki, Marcin Wicha
Ocena 6,6
Książki. Magaz... Katarzyna Bielas, K...
Okładka książki KSIĄŻKI. MAGAZYN DO CZYTANIA 01/2022 Marek Bieńczyk, Magdalena Grzebałkowska, Tony Judt, Justyna Kulikowska, Renata Lis, Małgorzata I. Niemczyńska, Piotr Oczko, Jacek Podsiadło, Redakcja magazynu Książki, Wilhelm Sasnal, Karolina Sulej, Joanna Tokarska-Bakir
Ocena 7,1
KSIĄŻKI. MAGAZ... Marek Bieńczyk, Mag...

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Rewers czasów (po)wojennych



1414 108 128

Oceny

Średnia ocen
7,7 / 10
2384 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
43
14

Na półkach: ,

Książka, czy raczej obszerny reportaż Magdaleny Grzebałkowskiej to zbiór ludzkich historii i poruszająca opowieść o dramatycznych ludzkich losach. Ukazuje historie zwykłych ludzi, którzy zaraz po zakończeniu wojny w 1945 roku musieli odnaleźć się w całkiem nowej rzeczywistości - w świecie haosu i bezprawia – istnym ‘Dzikim Zachodzie’. A rok ten był rokiem sprzeczności: wojny i pokoju, nadziei i straconych złudzeń, haosu i początkiem nowego ładu.

Poznajemy więc historię Wernera – małego niemieckiego chłopca, który razem z rodziną i całym dobytkiem ucieka przez zamarźnięty Zalew Wiślany na Zachód, przed wkraczającymi do Prus Wschodnich oddziałami Armii Czerwonej.
Poznajemy losy przesiedleńców – polskich osadników którzy przybywają na Ziemie Odzyskane w poszukiwaniu nowego, lepszego życia. Ale także losy Polaków z Kresów Wschodnich – zmuszonych do porzucenia swojego majątku i emigracji na Zachód.

„Babcia Broni zastrzegła z góry, że na całe życie nie wyjedzie. Tylko co front przeminie zaraz wrócą do Ponikowic. Tu, 90 kilometrów od Lwowa, miała swój dom, stodołę i cztery morgi pola. Ale Józef Stalin miał inne plany wobec staruszki (…) Żeby jakiś Stalin, niechby nawet i Józef, odbierał Polsce Kresy, ze Lwowem, jej wsią, stodołą i krowami włącznie? Niedoczekanie, powiedziała babcia Broni, gdyby ktoś chciał jej słuchać. Ale nikt jej nie słuchał, a Stalin i tak postawił na swoim. Całą zimę do wsi babci przychodzili agitatorzy przekonując do wyjazdu na Zachód. ‘Tu będzie teraz Rosja’ – mówili”.

Dowiadujemy się czym był szaber – zjawisko typowe występujące na obszarach gdzie rządzi bezprawie, a gdzie nowa władza nie zdążyła się jeszcze ukonstytuować.

„Słowo ‘szabrować’, czyli ‘włamywać się’, pożyczają sobie ze złodziejskiej gwary. Mają swój niepisany kodeks honorowy: nie zabijają i biorą tylko ‘niczyje’ (choć jeśli zastaną w domu Niemca, Mazura, Kaszuba czy Ślązaka – okradają go, bo to nie swój). Rzeczy z barachła sprzedają, wymieniają albo urządzają nim swoje mieszkania (…) Szabrują przedwojenni przestępcy, bezrobotni, robotnicy, chłopi, nauczyciele, urzędnicy, gospodynie domowe i damy z lepszego towarzystwa, żołnierze polscy i radzieccy”.

Autorka zabiera nas w podróż do zrujnowanej, zasłanej trupami Warszawy zmienionej w pustynie gruzów. Pokazuje jak z pozoru martwe miasto budzi się powoli do życia: masowe ekshumacje, rozminowywanie miasta przed wojsko rosyjskie, odradzający się z wolna handel, początek odbudowy i odgruzowywanie stolicy.
Poznajemy też perypetie kilkorga żydowskich dzieci, które przeżyły piekło okupacji i w 45 roku trafiają do domu dziecka w Otwocku. A także wiele, wiele innych ciekawych historii.

Jestem pod wrażeniem pomysłowości autorki i pracy którą włożyła w stworzenie tej książki. Tekst wzbogacony jest mnóstwem archiwalnych zdjęć, a każdy rodział otwierają ogłoszenia prasowe z 1945 roku, które pozwalają poczuć atmosferę tamtych dni. Książka jest w twardej oprawie, ciężka, wydana i zaprojektowana w oryginalny sposob, napisana lekkim stylem - czyta sie ją bardzo przyjemnie. Jest to pozycja właściwie dla każdego, nie tylko dla osób interesujących się historią.

Książka, czy raczej obszerny reportaż Magdaleny Grzebałkowskiej to zbiór ludzkich historii i poruszająca opowieść o dramatycznych ludzkich losach. Ukazuje historie zwykłych ludzi, którzy zaraz po zakończeniu wojny w 1945 roku musieli odnaleźć się w całkiem nowej rzeczywistości - w świecie haosu i bezprawia – istnym ‘Dzikim Zachodzie’. A rok ten był rokiem sprzeczności:...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    3 262
  • Chcę przeczytać
    3 213
  • Posiadam
    881
  • Teraz czytam
    111
  • Historia
    96
  • Ulubione
    75
  • Reportaż
    55
  • 2018
    47
  • Chcę w prezencie
    40
  • 2019
    37

Cytaty

Więcej
Magdalena Grzebałkowska 1945. Wojna i pokój Zobacz więcej
Magdalena Grzebałkowska 1945. Wojna i pokój Zobacz więcej
Magdalena Grzebałkowska 1945. Wojna i pokój Zobacz więcej
Więcej

Video

Video

Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne