Kryminalistka

Wydawnictwo: Świat Książki
literatura polska
Ag2S

Trzymający w napięciu kryminał psychologiczny autorki "Kamyka" i uhonorowanej Nagrodą Wielkiego Kalibru "Polichromii". Czy w siedzącej na ławce kobiecie: brudnej, rozczochranej, w porwanym ubraniu, ktokolwiek rozpoznałby autorkę poczytnych kryminałów? Ona sama wie jedno: musi jak najszybciej uciekać, bo… zabiła dwie osoby. Rozpoczyna się więc upiorna podróż, podczas której Joanna będzie...

Czy w siedzącej na ławce kobiecie: brudnej, rozczochranej, w porwanym ubraniu, ktokolwiek rozpoznałby autorkę poczytnych kryminałów? Ona sama wie jedno: musi jak najszybciej uciekać, bo… zabiła dwie osoby. Rozpoczyna się więc upiorna podróż, podczas której Joanna będzie walczyć z własnymi słabościami, a nawet otrze się o śmierć. I wciąż będzie próbowała w myślach uporządkować straszliwe wydarzenia ostatnich dni.
Małżeństwu Joanny daleko było do ideału. Krzysztof, autor bestsellerowych poradników psychologicznych, w prywatnym życiu nigdy nie stosował się do rad, którymi tak chętnie dzielił się z czytelnikami. Żonę traktował z góry, a jej pisarstwo uważał co najwyżej za nieszkodliwe hobby. Interesowało go wyłącznie zarabianie pieniędzy. Czas spędzał przeważnie w gronie wpływowych znajomych. W końcu Joanna odważyła się powiedzieć dość. Erotyczna przygoda okazała się tylko wstępem do nieoczekiwanych zmian w życiu potulnej dotąd kobiety. Coraz bardziej osaczana przez znajomych Krzysztofa, Joanna krok po kroku zaczyna poznawać okrutną prawdę.
Czy ktoś w końcu pomoże jej się wyrwać z zaklętego kręgu?

źródło opisu: http://wydawnictwoswiatksiazki.pl/

źródło okładki: http://wydawnictwoswiatksiazki.pl/

Kiwi | 2015-08-10
Przeczytana: 10 sierpnia 2015

Nieszablonowa powieść kryminalna, którą każdy może "ukształtować" według własnej koncepcji, ponieważ owa pozycja "wyślizguje" się wszelkim schematom i stereotypom.

Pomysł na fabułę - świetny, prosty język, lekkie pióro i rozdziały krótkie i zwięzłe.

Autorka intryguje, mąci w głowie oraz rozbudza niedosyt i nawet zbyt chaotyczny koniec nie zniechęcił mnie w "rozsmakowaniu" się twórczością pani Jodelki. Z niecierpliwością czekam na kontynuację.

eduko7 | 2015-07-26
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 18 lipca 2015

Jak już zauważono nie jest to typowy kryminał. Nie wszystko byłam w stanie zaakceptować, a jednak musiałam przeczytać do końca. Czy i mnie Joanna "omotała"? Być może. Przecież chwilami nie rozumiałam jej, chwilami mnie irytowała, gdy nie potrafiła się przeciwstawić mężowi; chwilami jej współczułam, gdy wydawało się, że wszyscy są przeciwko niej, chwilami podziwiałam jej spryt, a w końcu totalnie mnie zaskoczyła, ale chyba przecież o to chodziło Autorce.

Hana | 2018-03-30
Przeczytana: 30 marca 2018

Właśnie poznałam Jodełkę. Przez szczęśliwy przypadek. Bardzo dobrze mi się czytała ta Kryminalistka Joaśka. Narzucił mi się trochę związek Joanny ( tym razem Chmielewskiej z Diabłem zdrajcą), ale to tylko dowód, że wiarołomny mężczyzna nie jest okazem rzadkim :) Już, już, kobieta też. Spokojnie.
Mąż Joanny ,Krzysztof, materialista i osobnik podkreślający wyższość swoją i swojej literatury nad żoną i jej książeczkami ( może raczej romans, byś napisała) nadaje się do porzucenia albo do … zabicia. W książce pojawia się wiele oryginalnych postaci jak Adalbert, migające Trojaczki, Brygida z pieskiem czy Lidia . Może za dużo tu majtek, ale co tam! Najważniejsze, że czyta się płynnie a narracja jest inna niż ta, do której przywykłam. To plus niewątpliwie. No i koniec zaskakujący, co przyznaję z przyjemnością. Niezobowiązująco polecam.

książek: 1937

Recenzja znajduje się również na moim blogu: http://nieterazwlasnieczytam.blogspot.com, na który serdecznie zapraszam!

"A ty, jeśli nie masz dość empatii, odłóż natychmiast tę książkę! Oddaj ją komuś. Zostaw na śmietniku. Daj dziecku, niech porwie. Co mnie to obchodzi. Ale nie czytaj dalej. Po co masz mi się przyglądać? Nie będę ładna!" str. 67

"Kryminalistka" autorstwa Joanny Jodełki, to znakomita powieść, dzięki, której autorka stała się moim kolejnym, tegorocznym odkryciem wśród rodzimych pisarzy. Pomyśleć, że do tej pory tak rzadko sięgałam po książki polskich autorów. Obecnie mam sporo do nadrobienia, co absolutnie mnie nie martwi, gdyż wygląda na to, że przede mną sporo ciekawych doznań. Toteż życzę sobie, aby każda kolejna książka stanowiła dla mnie tak miłą niespodziankę, jaką niewątpliwie była najnowsza książka autorki.

Joanna Jodełka zaoferowała czytelnikowi bardzo tajemniczą i intrygującą powieść, którą tak naprawdę trudno jednoznacznie sklasyfikować, bowiem w moim...

geena | 2015-03-13
Przeczytana: 12 marca 2015

"Spójrz na mnie! Przynajmniej spróbuj. I nie odwracaj książki, nie wgapiaj się w okładkę. Teraz tak nie wyglądam. (...) I nie zgaduj, co się stało. I nie myśl, że mnie poznasz. Ja sama nie poznaję tego kogoś, kto teraz jest mną." [s. 5, 7]

Kim jest ta brudna, rozczochrana kobieta, siedząca na parkowej ławce w porwanym ubraniu i zwracająca się do nas w pierwszym rozdziale? Czy to na pewno Joanna, autorka poczytnych kryminałów i szczęśliwa żona swojego męża, Krzysztofa? Co się stało, że znalazła się w tym miejscu i to w takim stanie? Twierdzi, że żeby zrozumieć, musi nas zabrać w podróż - podróż pełną upiornych myśli i traumatycznych przeżyć, które pozwolą uporządkować fatalne wydarzenia ostatnich dni...

Tak więc cofamy się w przeszłość, do sielskiego czerwcowego weekendu w domku nad Bugiem. Do chwili kiedy to wszystko się zaczęło - a raczej - miało niebagatelny wpływ na późniejsze wydarzenia. Hałaśliwy grill z najbliższymi sąsiadami na koniec ciężkiego tygodnia? Nie tak wyobrażała...

Zuzanna | 2017-10-02
Przeczytana: 02 października 2017

Gdybym miała opisać tę książkę jednym słowem, powiedziałabym, że jest intrygująca. Co kłóci się się ze skalą ocen na LC, bo 5 gwiazdek oznacza, że jest przeciętna. Skąd ten paradoks?
Do rzeczy, od dłuższego czasu rozglądałam się za kryminałem pisanym z perspektywy sprawcy i w końcu znalazłam. Główną bohaterką powieści jest Joanna. Czas akcji obejmuje teraźniejszość, której Joanna jest narratorem oraz niedaleką przeszłość, narratorem jest osoba trzecia. To daje efekt przyglądania się wspomnieniom bohaterki z boku. Joanna jest autorką sprzedawanych w niewielkich ilościach kryminałów i żoną autora bestsellerowych poradników miłosnych, który wbrew pozorom nie stosuje się do drukowowanych w dużych nakładach, własnych rad. Jest mężem złym. W rozdziałach poświęconych teraźniejszości Joanna przedstawia siebie jako brudną, przestraszoną, uciekającą kobietę i w między czasie przyznaje się do dwóch morderstw. To z pewnością pobudza ciekawość, chcemy się dowiedzieć jak, ta wcześniej...

joaśka | 2015-06-17
Przeczytana: 17 czerwca 2015

Łaska Czytelnika na pstrym koniu jeździ :) :) Pomimo pewnych niedoróbek, scen zahaczających o pastisz "Kryminalistkę" czytało mi się bardzo dobrze. Książka mnie wciągnęła i przeczytałam ją za jednym razem. Nie mam pojęcia, co o tym zdecydowało: fabuła, język, wartka akcja, wyraziści bohaterowie (szczególnie niejednoznaczna główna bohaterka). Ten ostatni aspekt jest szczególnie frapujący. Dawno nie miałam tak splątanych odczuć: czy żałować Joanny czy też ją potępiać. Silnym punktem była na pewno pewna gra z Czytelnikiem, a ja lubię, jak autor wodzi mnie na nos.
Opowieść polecam, bo ma w sobie to "coś" (ale mi konkretna ocena ;0)

Nina | 2016-03-07
Przeczytana: 07 marca 2016

Kryminalistka długo czekała na swoją kolej - w końcu się doczekała. Żałuję tylko, że tyle to trwało, że nie poznałam twórczości Joanny Jodełki wcześniej.
To kryminał inny niż dotychczas mi znane, jak to ktoś już wcześniej określił - kryminał psychologiczny. Wiemy praktycznie od początku kto zabił, a i tak nie można się oderwać od lektury.
Świetna.
Polecam.
Ja się zabieram za kolejną książkę Pani Joanny

Madi | 2016-03-22
Przeczytana: 22 marca 2016

Powieść ta została zakwalifikowana jako kryminał, ale w moim odczuciu jest to bardzo lekki kryminał,napisany prostym językiem i lekkim piórem.
Poprzez cały czas czytania autorka wodzi czytelnika za nos,niby pomału naprowadza na trop,miesza,aż tu nagle zakończenie ...szok? zaskoczenie?
Fabuła bardzo ciekawa,wciągająca ,na pewno inna,nieprzewidywalna,dlatego też taka ciekawa i warta przeczytania.
Ja już zapisuję w pamięci II część i czekam aż pojawi się w bibliotece.

żurawie_origami | 2017-03-26
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 26 marca 2017

Jestem pod ogromnym wrażeniem książki "Kryminalistka". To moje pierwsze spotkanie z panią Joanną Jodełką, ale już wiem, że na pewno nie ostatnie. A autorka trafia na listę moich ulubionych autorów. Dawno nie czytałam tak dobrego polskiego kryminału. Cała fabuła, sposób narracji, język, pomysł... Jak dla mnie bomba. Do tego ciągle nie do końca wiedziałam, "dlaczego", dlaczego to się wszystko tak układa.... Już dawno żaden autor tak mnie nie wpuścił na manowce.
Poznajemy Joanne, autorkę kryminałów w momencie gdy siedzi brudna i odrapana na ławce, przyznając się że zabiła dwie osoby i musi uciekać. Narracja prowadzona jest dwutorowo: przez Joannę, oraz przez narratora trzecioosobowego. Powoli, małymi kroczkami dowiadujemy się co i jak się wydarzyło, choć atmosfera zagęszcza się z minuty na minutę, a opisy pierwszoosobowe, czynione przez główną bohaterkę są tak realistyczne, że ja wszystko co się z nią działo, odczuwałam na własnej skórze.
Bardzo polecam ten kryminał.Nie sposób się...