Koneser

Cykl: Burzyński i Majewski (tom 2) | Seria: Czarna seria
Wydawnictwo: Czarna Owca
literatura polska
Ag2S

Seksbiznes, czerwony rynek i tajemnice z przeszłości w mistrzowsko skonstruowanym kryminale. Wniknij w świat, w którym ciało jest tylko towarem. Wakacyjny spokój mieszkańców Poznania burzą makabryczne odkrycia. W odstępie kilku dni w lesie zostają odnalezione szczątki kobiety, a na terenie starego pruskiego fortu wypatroszone ciało mężczyzny. Obie sprawy prowadzi zgrany policyjny duet:...

Obie sprawy prowadzi zgrany policyjny duet: doświadczony Burzyński i niepokorny Majewski. Przy ciele mężczyzny odnajdują wiadomość od mordercy. W poszukiwaniu odpowiedzi na mnożące się pytania pomaga im chłodna i zdystansowana antropolog sądowa Anita Broll.
Tropy wiodą w stronę bezlitosnych handlarzy żywym towarem...
Tymczasem tajemniczy mężczyzna o osobliwych potrzebach chce, by oczy całej Polski zwróciły się na niego.
Joanna Opiat-Bojarska – poznanianka, absolwentka tamtejszej Akademii Ekonomicznej. Prowadzi firmę działającą na rynku nieruchomości. Miała napisać tylko jedną książkę, niestety wpadła w uzależnienie. W kryminale czuje się jak ryba w wodzie. „Koneser” jest jej siódmą powieścią.

źródło opisu: http://www.czarnaowca.pl/

źródło okładki: http://www.czarnaowca.pl/

Oficjalna recenzja
Natalia-Lena książek: 2615

Ciała można pożądać na wiele sposobów

Określenie „sprzedawanie ciała” nie jest tak jednoznaczne, jakby to się mogło wydawać. Często kojarzymy je z seks-biznesem, z kolei zestawienie cielesności i pożądania kieruje nasze myśli w kierunku zbliżeń, erotyki i zmysłowości. Krąg się zamyka, udowodniliśmy, że nie ma innej opcji. Pierwsze skojarzenia mogą nas zgubić i narzucić myślenie, które odcina nam drogę do szerszej perspektywy. Bo przy połączeniu cielesności i pożądania, seks to tylko jedna z opcji, za to druga ma wiele wspólnego ze śmiercią… Bohaterowie występujący w powieści „Koneser” na własnej skórze przekonują się, że pożądanie i bliskość to często najmniej oczywiste połączenie.

Najpierw zostają odnalezione szczątki kobiety, potem okaleczone zwłoki mężczyzny. Od samego początku śledztwo jest niełatwe: niewiele tropów, wykluczające się wskazówki, ślepe uliczki. Policyjny duet Burzyński i Majewski łączą swoje siły, z pomocą intuicji oraz doświadczenia kompletując kolejne fragmenty zbrodniczej układanki. Poszukiwania zabójcy prowadzą ich wprost do świata płatnej miłości, ale spokoju nie daje im myśl, że to tylko zasłona, którą trzeba zerwać, by dotrzeć do makabry.

Akcja w „Koneserze” rozgrywa się dwutorowo – oprócz toczącego się śledztwa jesteśmy świadkami enigmatycznego wywiadu. Na początku nie wiemy, kto z kim rozmawia i co tak naprawdę jest tematem dialogu. Wraz z rozwojem wydarzeń otrzymujemy kolejne informacje i musimy dopasować je do policyjnej zagadki. Autorka stopniowo odsłania tajemnice, do samego zakończenia chowając asa w rękawie. „Koneser” nie jest typową powieścią spod znaku „kto zabił?”, bowiem morderca jest zaledwie ogniwem w łańcuchu procederów, które próbują rozwikłać policjanci. Odnalezienie zabójcy wcale nie kończy śledztwa – a wręcz tworzy nowe pytania. Jednym z nich, fundamentalnym, jest „dlaczego?”; ono nadaje sens historii i ukazuję ją w innym świetle. Śmierć staje się linią, która łączy kolejnych bohaterów, krzyżuje ich losy i potrafi je poplątać. Praca bezlitośnie wkrada się w życie postaci, dzięki czemu czytelnik ma szansę, by choć odrobinę poznać każdą osobę od strony prywatnej. Ich zmagania obejmują niełatwy start w dorosłość czy problemy rodzinne, zdrowotne i finansowe.

Tak naprawdę nie miałabym „Koneserowi” nic do zarzucenia, gdyby był on bardziej rozbudowaną powieścią. Wszystko w nim jest poprawne, intryga w interesujący sposób zatacza koło, jednocześnie splatając się z losami bohaterów, ale po skończonej lekturze nie mogłam zwalczyć uczucia niedosytu. Należę do czytelników, którzy uwielbiają „rozsiąść się” w świecie przedstawionym, lubię drobiazgowość w wykreowanej rzeczywistości i dogłębność – tak, by temat był na granicy wyczerpania. Z tego powodu odniosłam wrażenie, że wiele wątków poruszonych w „Koneserze” wykorzystano zaledwie w połowie; na tyle, na ile było to potrzebne do ubarwienia śledztwa. Polska rzeczywistość, życie prywatne bohaterów i zjawisko seks-biznesu to tematy, którym można było poświęcić więcej miejsca i pomiędzy nimi osadzić śledztwo zamiast działać odwrotnie. Niektóre wątki zakończono zbyt szybko bądź też potraktowano je pobieżnie, szczególnie te związane z młodszymi bohaterami i ich perypetiami. Jeśli ktoś woli „skondensowane” kryminały, powinien być usatysfakcjonowany lekturą „Konesera”.

„Koneser” Joanny Opiat-Bojarskiej udowadnia, że ciała można pożądać na wiele sposobów, zaś niektóre z nich prowadzą do mrocznych zakamarków umysłów i miast. Bohaterowie podejmują złe decyzje w dobrej wierze, a wszystko przez pragnienia, które nimi kierują. Z tego połączenia wyrasta kryminał z zaznaczoną płaszczyzną obyczajową – bo każda zbrodnia jest elementem jakiejś codzienności, naszej codzienności i możemy nawet nie zdawać sobie sprawy z tego, że kiedyś nadepnęliśmy na linię, która łączyła oprawcę i jego ofiarę…

Natalia Lena Karolak

allison | 2016-06-01
Na półkach: Przeczytane, Rok 2016
Przeczytana: 01 czerwca 2016

Było to moje drugie spotkanie z kryminałem pani Opiat-Bojarskiej, bardzo udane i satysfakcjonujące.

Akcja "Konesera" niezmiennie trzyma w napięciu, zmuszając czytelnika do różnych domysłów i spekulacji. Zakończenie zaskakuje, co w przypadku tego gatunku jest bardzo ważne (zupełnie nie spodziewałam się takiego finału, zwłaszcza roli osławionego właściciela burdeli).

Oprócz wątków kryminalnych interesujące są prywatne portrety sympatycznej pary śledczych - doświadczonego policjanta i jego nowego, młodego partnera.
Spięcia między nimi rozładowują atmosferę, ale i ujawniają w pewnym momencie ważną osobistą tajemnicę z przeszłości.

Czytało mi się ten kryminał szybko, lekko i przyjemnie, mimo poważnej tematyki. W tej kwestii autorce na pewno należy się duży plus za umiejętność połączenia swobodnego stylu z ważnymi problemami dotyczącymi prostytucji, handlu organami oraz (przede wszystkim) idei przeszczepów, do której w Polsce wciąż podchodzi się nieufnie i z dystansem.

Polecam z...

Beata | 2015-06-30
Przeczytana: 30 czerwca 2015

Moje pierwsze spotkanie z p. Opiat-Bojarską uważam za bardzo udane. Dobra powieść kryminalna, z nieźle poprowadzonymi wątkami obyczajowymi. Temat przewodni to prostytucja i handel organami. Przeczytałam z wielkim zainteresowaniem. Napisana dobrym językiem, akcja spójna i ciekawie poprowadzona. Na pewno nie jest to moje ostanie spotkanie z autorką.

Tysia19 | 2018-04-30
Przeczytana: 30 kwietnia 2018

"Koneser" Joanna Opiat-Bojarska
Jest to moje pierwsze spotkanie z twórczością tej Autorki, zaczęłam od tomu drugiego, ponieważ pierwszego wtedy nie było-został wypożyczony.
Na samym początku, gdy przeczytałam kilkanaście stron tej książki wydawała mi się ona mało interesująca. Odstawiłam ją, żeby po kilku dniach dać jej jeszcze jedną szansę, z nadzieją że stanie się ciekawsza. Tak też się stało, książka nabierała wraz z przeczytanymi stronami tempa, coraz bardziej mi się podobała, zaczęła mnie intrygować. Jednak nie było tak kolorowo do końca. Gdy powoli kończyłam czytać książkę stała ona się z kartki na kartkę coraz nudniejsza. Dłużyło mi się zakończenie, które według mnie mogło być troszkę krótsze.
Moja ogólna ocena to 6/10 (dobra).

wiejskifilozof | 2015-05-25

No i znów piękny przykład,że polski kryminał nie musi się wstydzić.Że Polak a w tym wypadku Polka może z dumą rzec, tak ja napisałam tę książkę.
Mi akurat do czytania przybył e-book.Mamy tu intrygę godną najlepszych pisarzy zachodnich.
Zaczyna,się od momentu gdy pod Poznaniem natykamy się na ludzki szkielet,a potem na zwłoki mężczyzny.
Książka opowiada o prostytucji.I wszystkiemu co się z tym kojarzy.
Odwiedzamy domy publiczne , poznajemy klientów i obsługujące ich panienki.
Ale to nie wszystko.W tym świetnym kryminale,mamy też handel organami.
Autorka świetnie opisuje ten proceder.Akcja jest żywiołowa i dynamiczna,.
Nie ma czasu, na nudę.Czytelnik i czytelniczka powinni być zadowoleni.

Jacek | 2017-08-22
Przeczytana: 21 sierpnia 2017

Akcja rozgrywa się podczas wakacji i taki jest ten kryminał - na wakacje. Czyta się lekko, łatwo, szybko. Autorka potrafi zainteresować czytelnika, potrafi wpleść wątki osobiste bohaterów, doprowadza fabułę do końca. A że nie jest to wielka literatura? Nikt tego przecież nie oczekuje. Dobre rzemiosło, dobra książka w swojej kategorii.

Sargento_Garcia | 2018-04-15
Na półkach: Przeczytane, Ebook
Przeczytana: 15 kwietnia 2018

Pogoda dzisiaj dopisała, więc dzieciaki szalały na rowerach i rolkach a tata miał czas na chwilkę relaksu nad książką.
Jest to drugi tom z cyklu o policjantach z KWP w Poznaniu Burzyńskim i Majewskim i muszę przyznać, że jest on lepiej napisany od swojego poprzednika. Akcja toczy się wartko i trzyma w napięciu, aż to całkowicie zaskakującego dla mnie zakończenia. Autorce, w mojej ocenie, udało się idealnie wypośrodkować i przedstawić odbiorcy w przystępny sposób zarówno problem zorganizowanej prostytucji i związanej z nim złudnej perspektywy szybkiego i łatwego zarobku jak i handlu organami oraz transplantologii.
Obok wątku kryminalnego czytelnik ma również możliwość obserwacji współpracy doświadczonego życiowo i zawodowo komisarza Burzyńskiego z młodym i porywczym posterunkowym Majewskim. To czasami szorstkie współdziałanie ma znaczący wpływ na kierunek i tempo śledztwa, dzięki czemu czytelnik zmuszany jest do rozważania i oceniania różnych nowych elementów i aspektów...

Akcja dzieje się w czasie wakacji jednak ten wakacyjny spokój tych mieszkańców Poznania burzą przerażające, makabryczne zbrodnie. W odstępie kilku dni zostają odnalezione szczątki młodej kobiety, a na terenie starego pruskiego fortu odnajdują wypatroszone ciało mężczyzny pozbawionego organów wewnętrznych. Obie te sprawy prowadzi zgrany, super duet doświadczony w swoim zawodzie w policji, inteligentny Burzyński i niepokorny Majewski. Przy ciele ofiary znajdują wiadomość od mordercy. W całą tę sprawę i w poszukiwaniu na mnożące się ku temu pytania zajmuje się chłodna, zdystansowana Pani Antropolog sądowa Anita Broll. Lecz tropy poprowadzą do niebezpiecznych handlarzy, żywym towarem.

Ciekawa fabuła skonstruowana,szybka akcja rośnie z każdą stroną przewracanej książki, a trzyma w doskonałym napięciu.
Bardzo zaintrygowana byłam tym skandynawskim kryminałem,bardzo dobrze napisany.
Wciąga bez reszty,zaskakujący jest po prostu rewelacyjny.
Zaczęłam od drugiej części "Konesera"...

Biblioteczka Rudej | 2015-06-19
Przeczytana: 19 czerwca 2015

No,no nie mamy się co wstydzić naszych kryminałów.Świetnie napisany, wartka akcja, charakterystyczni bohaterowie...super:)

Bzibzioh | 2018-06-30
Na półkach: Biblioteka, Przeczytane
Przeczytana: 30 czerwca 2018

Chwytliwe tematy wrzuciła pani Opiat do swojego rozrywkowego kryminału – prostytucja, handel organami. Klasycznie skonstruowany kryminał, bez udziwnień narracyjnych i gmatwania akcji. Oprócz kryminału ciekawe wątki obyczajowe dobrze wplecione w całość. Czyta się bardzo lekko. To moja pierwsza książka autorstwa Opiat-Bojarskiej, ale na pewno sięgnę po kolejne. Okładka strasznie badziewna. :-)

lila | 2017-01-11
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 11 stycznia 2017

Porywający kryminał rodzimej pisarki.
Dobrze się czytało m.in ze względu na to, że znam ulice i część miejsc gdzie rozgrywała się akcja.
Książka dedykowana osobom, którym kiedykolwiek, chociażby przez myśl "przeszło" oddać swoje organy dla korzyści finansowych.
Cieszę się, mam nadzieję, że wydarzenia zawarte w powieści są fikcyne, bo mieszkam pod Poznaniem :)