Cokolwiek uczyniliście

Seria: Czarna seria
Wydawnictwo: Czarna Owca
prokurator, rabunek, molestowanie
emindflow

Do prokuratora Wilka zgłasza się młody mężczyzna. Chce wnieść oskarżenie, ale pamięta tylko inicjał imienia lub nazwiska księdza, który go kiedyś wykorzystał. Wilk musi odmówić wszczęcia śledztwa z powodu przedawnienia, obawia się jednak, że ofiara molestowania sama będzie dochodzić sprawiedliwości. Tymczasem Warszawą wstrząsa seria napadów rabunkowych na duchownych chodzących po kolędzie....

Tymczasem Warszawą wstrząsa seria napadów rabunkowych na duchownych chodzących po kolędzie. Czy sprawca wybiera miejsca ataków tak, by nakreślić na mapie Warszawy odwrócony pentagram? Komisarz Jacek Zakrzeński uważa ten pomysł za niedorzeczny, ale nawet jego pewność siebie zostaje zachwiana przez dramatyczne zdarzenia pewnej mroźnej nocy.

Kiedy okazuje się, że obie sprawy mogą być ze sobą powiązane, działający nieoficjalnie prokurator i odsunięty od śledztwa komisarz będą zmuszeni połączyć siły.

źródło opisu: http://www.czarnaowca.pl/kryminaly/cokolwiek_uczyniliscie,p1856646299

źródło okładki: http://www.czarnaowca.pl/kryminaly/cokolwiek_uczyniliscie,p1856646299

Aneta Wiola | 2018-02-19
Przeczytana: 19 lutego 2018

HISTORIA NIGDY NIE UMIERA
Latem 1988 roku, na kursie dla ministrantów Mateusz został zgwałcony przez księdza. Od tej pory jego życie na zawsze legło w gruzach. Rozpacz, depresja, lęki – nikt z bliskich nie wiedział, co się z nim dzieje. Zawsze był cichym chłopcem, jednak od tamtych wydarzeń stał się wrakiem człowieka. Wyjazd do Ameryki nie wpłynął na traumę dziecka. Podczas, gdy jego brat robił zawrotną karierę, Mateusz zmagał się z uzależnieniem od alkoholu. Po śmierci rodziców postanawia odnaleźć księdza, który zniszczył mu życie. Ofiar może być więcej, kat nie może przebywać na wolności. Nie pamięta jednak żadnych szczegółów, jedynie, że imię lub nazwisko gwałciciela rozpoczyna się na literę T. W tej sprawie zwraca się z pomocą do prokuratora Wilka.

„Zawsze świecił światem odbitym. Odnajdywał się jedynie wtedy, kiedy żądano od niego poświęcenia, kiedy żądano od niego, żeby zszedł na drugi plan.”

SATANISTYCZNY ATAK CZY ZEMSTA POKRZYWDZONEGO?
W ciągu miesiąca zanotowano kilka...

Beata | 2017-11-09
Przeczytana: 09 listopada 2017

Bardzo dobry kryminał. Temat gorący - pedofilia w kościele katolickim, ale też inne obyczajowe wątki klerykalne, np. ukrywanie winnych w łonie kościoła, poczucie wyższości nad swymi owieczkami, paranoja związana z atakami na kler (każde słowo krytyki, bądź tylko sugestia takiej przyjmowane jako atak bezpośredni) itp., zaczerpnięte z naszej pokręconej rzeczywistości religijnej. Nie jest to powieść antyklerykalna, tylko kryminalna, gdzie zarówno sprawcy, jak i ofiary wywodzą się z kleru i jego środowisk. Za otoczkę obyczajową dodatkowy plus.
Bohaterowie nieco ekstrawaganccy. Nie przypominają policjantów i prokuratorów znanych z popularnej literatury - rzutkich i męskich... Ale to też swoisty smaczek:)

korcia | 2016-02-05
Przeczytana: 24 stycznia 2016

Już patrząc na tytuł książki, łatwo rzuca się w oczy nawiązanie do Kościoła, a zarys fabuły tylko to potwierdza. Trzeba przyznać, że ta tematyka zdominowała tę powieść, a zetem nie brakuje tu też przedstawicieli kleru i wielu odwołań do religii. W trakcie lektury zastanawiałam się, czy takie wątki nie urażą uczuć religijnych niektórych osób i doszłam do wniosku, że raczeni nie powinny. Autor nie krytykuje jednoznacznie Kościoła, owszem na niektórych jego przedstawicielach nie pozostawia suchej nitki, za to drugich pokazuje w bardzo dobrym świetle. Myślę, że PM Nowak nie chce oczerniać tej instytucji, a raczej pokazać, że składają się na nią ludzie, i to nie ludzie idealni, a różni, jedni lepsi, inni gorsi. Wybielanie księży za wszelką cenę, tuszowanie wszelkich afer, tylko szkodzi Kościołowi, sugeruje, że daje on przyzwolenie na takie czyny, w końcu winny zamiast kary zostaje przeniesiony na inną parafię, gdzie po pewnym czasie znowu wraca do swoich praktyk...

Książkę czytało mi...

Nina | 2016-02-17
Na półkach: Przeczytane, Ebook
Przeczytana: 17 lutego 2016

Brawo Panie Nowak! Właśnie zbieram szczękę z podłogi :) Takiego zakończenia to ja się nie spodziewałam :)
Świetny kryminał, którego akcja toczy się w środowisku kościelnym. Kluczowy wątek - pedofilia wśród księży. Czyta się świetnie, bez zbędnych dłużyzn, dla mnie bomba :)

Anna | 2016-03-26
Przeczytana: 26 marca 2016

Zakończenie ratuje tę książkę.

Jeśli w połowie książki będziesz miał, drogi Czytelniku, to samo wrażenie, co ja, że Autor się pogubił i w kosmos odleciał, to czekaj. Czytaj spokojnie dalej, końcówka jest całkiem przyzwoita. Żadne tam "och", ani "ach", ani "wow", ale "całkiem, całkiem" już tak :)

Autor powinien wejść w spółkę z kimś, kto mu będzie wymyślał intrygi, bo lekkość i łatwość pisania PM Nowak ma. Tylko pomysły na zagadkę kiepskie. Dramatu wielkiego jednak nie ma, bo lepiej tak, niż odwrotnie. Tym razem dajemy szósteczkę, ale kolejną książkę na pewno przeczytamy.

emindflow | 2015-10-29
Przeczytana: 28 października 2015

To już trzecia powieść kryminalna PM Nowaka i z uznaniem stwierdzam, że każda kolejna jest lepsza od poprzedniej!
Motyw przewodni to tym razem pedofilia w Kościele, temat równie nośny co oklepany. A jednak autorowi udało się pokazać go w sposób całkiem interesujący.
Książka jest utrzymana w podobnym klimacie do poprzednich, z niespieszną, ale spójną akcją i bez zbędnej brutalności. W trochę dziwny sposób ewoluuje para głównych śledczych, która tu sprawia wrażenie nieporadnych i fajtłapowatych. Jeśli ktoś zachwyca się postaciami w stylu Reachera czy niektórych bohaterów książek R.Mroza to będzie rozczarowany.
Na koniec zostawiam (nomen omen) zupełnie niespodziewane zakończenie, którym PM Nowak rozwalił mnie całkowicie.
Panie autorze, kompletnie wywiódł mnie Pan w pole, brawo!
I jeszcze jedno - okazuje się, ze można napisać udaną powieść kryminalną, która nie ma 800 stron i nie zawiera 47 zbędnych wątków.
Reasumując - ta książka to kawał może niespecjalnie wymagającej, ale...

Eli1605 | 2017-01-23
Przeczytana: 06 stycznia 2017

Historia opowiedziana w tej książce dotyczy molestowania chłopców przez księży. Im bardziej się zagłębiamy w lekturę tym bardziej ona wciąga. A zakończenie to po prostu mistrzostwo. Kiedy wydaje się, że znany już sprawcę i jego motywy i czytamy do końca, żeby się upewnić, że mieliśmy rację - wtedy autor serwuje nam zaskakujące zakończenie.

nulla | 2017-08-14
Przeczytana: 12 sierpnia 2017

Trzecia książka PM Nowaka z inspektorem Zakrzeńskim i prokuratorem Wilkiem. Jak do tej pory najlepsza, co dobrze wróży serii.
Intryga kryminalna może nie porywa (chociaż plus za niespodziewane zakończenie!), doceniam jednak, że autor nie stara się eskalować przemocy i na siłę szokować drastycznymi scenami mordów, lecz skupia się na opisie pracy "detektywów" i ich emocji. W tym sensie są to kryminały nieco staroświeckie.
Autor pochodzi z "wysypu" autorów kryminałów w Polsce, nie budzi takich emocji jak niektórzy z nich, nie jest tak sprawny pisarsko jak np. Miłoszewski, ale jest całkiem dobry i coraz lepszy. A stworzone przez niego postacie: raczej niewydarzony inspektor Zakrzeński i dziwaczny prokurator Wilk są na tyle charakterystyczni i prawdziwi zarazem, że wywołują sympatię. Ja w każdym razie z ciekawością czekam na kolejną część.

Agro | 2015-12-02
Przeczytana: 01 grudnia 2015

Nowak. Brawo ty. Trzecie spotkanie z tym pisarzem.. Trzecie chronologicznie i trzecie najbardziej udane. Dosłownie przeczytane migiem. Zgrabny kryminał, dobra intryga, akcji dużo, czyli krótko zwięźle i na temat. Chyba o to chodzi w tego rodzaju literaturze.
Zakrzeński i Wilk kolejny raz w duecie, a po przeciwnej stronie Kościół i pedofile. Jak na Nowaka – mieszanka wybuchowa. Do tego ciekawe, złożone zakończenie.
Lektura która wciąga. Nowak tak jak i Chmielarz – dla mnie odkrycie roku w rodzimych kryminałach.

| 2015-10-27
Przeczytana: 24 października 2015

Zdarzają się dni kiedy pracownicy prokuratury mają dość. Bo ileż można. Tamtego dnia do prokuratury zgłasza się mężczyzna, którego zeznania obciążają księdza- pedofila. Jednak tamtejszy prokurator odmawia wszczęcia śledztwa w tej sprawie. Istnieje jednak ogromne ryzyko, że pokrzywdzony sam zechce wymierzyć sprawiedliwość. Tymczasem komisarz Jacek Zakrzeński prowadzi dochodzenie w sprawie napadów rabunkowych, których ofiarami są duchowni. Jeszcze większe zaskoczenie i komplikacje pojawiają się w momencie odkrycia, że połączenie miejsc ataków na mapie tworzy odwrócony pentagram. Przez dramatyczne następstwa prokurator i komisarz muszą połączyć siły. Prowadząc nieoficjalne śledztwo, okazuje się, że mają bardzo mało czasu by zapowiedz dalszemu rozlewowi krwi. Czy uda im się zakończyć zbrodniczą falę? Jak zakończy się ta sprawa?

No dobra. To teraz historia związana z książką. Jest piątek. Są targi książki. W Krakowie. Brykam sobie, hasam od stoiska do stoiska. Witam się z ludźmi,...