Cokolwiek uczyniliście

Okładka książki Cokolwiek uczyniliście PM Nowak
Okładka książki Cokolwiek uczyniliście
PM Nowak Wydawnictwo: Czarna Owca Cykl: Komisarz Zakrzeński i prokurator Wilk (tom 3) Seria: Czarna seria kryminał, sensacja, thriller
Komisarz Zakrzeński i prokurator Wilk (tom 3)
Czarna seria
Czarna Owca
2015-10-07
2015-10-07
prokurator rabunek molestowanie

Lekka, łatwa i przyjemna. Coś dla mnie.

Lekka, łatwa i przyjemna. Coś dla mnie.

Z każdą kolejną książka z tego cyklu coraz bardziej lubię prokuratora Wilka :) Tym razem nieźle się uśmiałam z zimowej odsłony tej arcyciekawej postaci.
Fabuła wciągająca, zakończenie zaskakujące. Żałuję jedynie, że to ostatnia książka z serii.

bardzo dobra książka, ciekawa tematyka, zagmatwane śledztwo. Co prawda, domyśliłam się rozwiązania przed końcem ale i tak nie mogłam sobie tego wszystkiego poukładać. Szkoda, że na tym seria się kończy. Bardzo obiecujący autor.

tematyka, chronologia zdarzeń, zakończenie wszystko przemyślane i zgrabnie wyrzeźbione. Dawno nie czytałam tak świetnej książki.

Kolejny ciekawy temat, trochę nietypowy, jak na polskie standardy, bo każda książka ma mimo wszystko jakieś "niebezpieczne" powiązania z religią i byciem religijnym. Szybko się czyta. Nie jest to wybitne dzieło, ale jak najbardziej powieść do przeczytania.

Trzecia ostatnia część serii o prokuratorze Wilku, komisarzu Zakrzeńskim - czy najlepsza, chyba nie ale co najmniej dobra. Temat dość wrażliwy - pedofili w kościele. A w tym Wilk, Zakrzeński, biskup i cała machina państwowo- kościelna próbująca się odnaleźć jak ten temat ugryź. Tym razem duet nie wyjaśni wszystkiego, zakończenie zaskoczy.

Zaskakujące zakończenie, którego w żaden sposób się nie domyśliłam. To jednak za mało, abym oceniła książkę na więcej niż 5 gwiazdek. Nie jestem zwolenniczką tego typu powieści. Nie chodzi nawet o tematykę religijną, która dominuje w tej książce, ale o bohaterów jako takich. Dla mnie są mało wciągający, szczególnie ekscentryczny Wilk, którego zachowanie po prostu mnie drażniło. Zanim książka się na dobre rozwinęła miałam jej już dość, ale że nie lubię pozostawiać niedoczytanej książki, jakoś ją zmęczyłam. Styl autora nie przypadł mi do gustu, wolę powieści kryminalne, w których cały czas coś się dzieje. Tutaj pierwszym interesującym wątkiem był moment pojawienia się Mateusza Czarnego. Mam też wrażenie, że niektóre wątki nie zostały zakończone i wyjaśnione, jakby brakowało jakiejś części. Stąd też tylko 5 gwiazdek.

Ta książka to wybór zupełnie na chybił trafił (inaczej nie zaczęłabym przygody z cyklem od ostatniego tomu),i przyznać muszę, że spełnia moje wymagania i oczekiwania względem gatunku.
Bohaterowie ciekawi, i, za co chwała panu Nowakowi - odbiegający od schematu: Zakrzeński to nie rozwodnik z problemem alkoholowym, a Wilk... Postać prokuratora Wilka rodzi wiele pytań, na które mam nadzieję znaleźć odpowiedzi, kiedy zabiorę się za ten cykl jak należy, czyli od początku...
Pojęcie nudy staje się zupełnie obce, kiedy komisarz i prokurator starają się rozwikłać sprawy napadów "kolędowych", a także dociec prawdy w związku z oskarżeniem o molestowanie przez księdza, co nie jest łatwe, ponieważ jest to środowisko, które najlepiej oddaje powiedzenie "ręka rękę myje". Cała fabuła książki tyczy się spraw związanych z klerem, jednak celem Autora nie jest nastawianie czytelników anty. Zagadka kryminalna - rewelacja, o ile miałam pewne (słuszne) podejrzenia względem jednego z bohaterów, tak wytypować zabójcy nie udało mi się, i za to jedna gwiazdka więcej. Miało być siedem, jest jak widać.
Polecam serdecznie!

W tej powieści udało się wszystko. Serio. Nie ma jednego elementu, który by autorowi nie wyszedł lub choćby wyszedł trochę gorzej niż inne. Udała się sama fabuła, nie ma tu morderstwa od pierwszej strony, "główny trup kryminału" (tak, mimo wszystko jest to bardzo klasyczny kryminał) pojawia się w ogóle grubo po połowie tekstu, ale w samą akcję wpadamy z miejsca, z miejsca z ciekawością śledzimy to co się dzieje na kolejnych stronach, po prostu bawimy się tą historią. Udała się stylistyka, to czyta się po prostu, zwyczajnie przyjemnie. Udał się zestaw postaci, tych ludzi naprawdę się nie zapomina, nawet jeśli pojawiają się na kartach powieści epizodycznie. Udało się podsuwanie mylnych tropów, robione zadziwiająco powściągliwie. Nawet czuć mróz, czuć to zimne powietrze, książki, której akcja toczy się zimą.

Temat molestowania seksualnego jest rzeczywiście poważny, poruszający, tym bardziej, że tu doprowadziło to do najdosłowniej pojmowanego zniszczenia życia ofiary. Muszę się chyba wręcz wytłumaczyć, czemu w poprzednim akapicie pisałem o bawieniu się. Tak, to się też udało, jakimś cudem autor tak skonstruował tę opowieść, że fragmenty bezpośrednio tyczące molestowania są, hmmm, wyizolowane, jakoś tak oddzielone treściowo od reszty tekstu. Fakt, że wzmianki o molestowaniu szczerze nas poruszają nie przeszkadza nijak temu, że samym tekstem się bawimy. W ogóle molestowanie to niejedyny poważniejszy temat w książce, i za każdym razem udało się osiągnąć równowagę między zabawą a tą głębszą warstwą.

Książka wyraźnie dzieli się na trzy mniej-więcej równe części, według schematu Warszawa-prowincja-Warszawa. Każda z nich ma trochę innych charakter, następują one po sobie według dość ścisłej logiki, ułatwia to czytanie. Co do obrazu hierarchii kościoła w powieści - no właśnie, nie wiem jakim cudem i to Nowakowi wyszło. Księża są albo podli, albo nieprzyjemni a mimo to ja, osoba, która modli się codziennie, bynajmniej nie poczułem się urażony. I ten motyw Biskupa, który wczuł się w...

Z początku miałem wrażenie, że w powieść dość sztucznie włączono problem kryzysu gospodarczego z 2008 r. Ale i to zastrzeżenie teraz odrzucam, zagadnienie kryzysu cywilizacyjnego powraca w tekście na kilku płaszczyznach i ta dobrze je uzupełnia.

Końcowe twisty to tak naprawdę tylko wisienka na torcie. Bardzo polecam.

Trzecia część, w mojej ocenie najlepsza:) Poruszająca tematyka, logiczna fabuła, bohaterowie z krwi i kości. Zakończenie zaskakujące. Polecam!

• Kryminał
  • 2015