Pod schodami

Tłumaczenie: Krzysztof Cieślik
Wydawnictwo: Bellona
Life Below Stairs: True Lives of Edwardian Servants
historia

Życie codzienne służby domowej w początkach XX wieku w Anglii. W XXI wieku służba domowa jest domeną kilku kamerdynerów, gospodyń czy nianiek, dzięki którym najbogatsze domy w kraju nadal zachowują dawny blask. Za te usługi służba każe sobie jednak słono płacić. Tymczasem jeszcze przed stu laty praca w charakterze pomocy domowej była najbardziej popularną formą zatrudnienia. Biorąc pod uwagę,...

Życie codzienne służby domowej w początkach XX wieku w Anglii.
W XXI wieku służba domowa jest domeną kilku kamerdynerów, gospodyń czy nianiek, dzięki którym najbogatsze domy w kraju nadal zachowują dawny blask. Za te usługi służba każe sobie jednak słono płacić. Tymczasem jeszcze przed stu laty praca w charakterze pomocy domowej była najbardziej popularną formą zatrudnienia. Biorąc pod uwagę, że w edwardiańskiej Anglii większość społeczeństwa żyła w nędzy, praca w charakterze służącego była zajęciem pożądanym, bo pozwalała nie przymierać głodem. Nie była to jednak prosta ścieżka kariery. Niezależnie od sprawowanej funkcji pomywaczki, gospodyni czy kamerdynera służący musiał być na każde skinienie pana i pani domu przez 24 godziny na dobę. Musiał ciężko pracować od świtu do zmierzchu, otrzymując za to nędzną zapłatę i ciasny, niewygodny pokój, usytuowany zwykle na strychu lub w piwnicy. Podczas gdy pracodawca jadał posiłki składające się z dziewięciu dań, warte tyle, co sześcioletnie zarobki pokojówki, służba dojadała w piwnicy zimne resztki z pańskiego stołu.

źródło opisu: http://www.bellona.pl

źródło okładki: http://www.bellona.pl

Dociekliwy_Kotek | 2019-08-25
Przeczytana: sierpień 2019

Po lekturze angielskiej wersji z ciekawości zerknęłam też do polskiej, dla czystej przyjemności porównania i tak jak oryginalne wydanie zebrało 5 gwiazdek za bycie lekturą łatwą, niewymagającą i niewiele wnoszącą, tak polska wersja powinna dostać gwiazdek zdecydowanie mniej za ordynarne i głupie błędy w tłumaczeniu.

Bellona kojarzy mi się z książkami, które podejmują ciekawe tematy, będąc jednocześnie wpadkami jeśli chodzi o edycję i tłumaczenie, a ta publikacja nie jest wyjątkiem.

Dociekliwy_Kotek | 2019-08-25
Przeczytana: sierpień 2019

Niewielka książeczka, która z jednej strony opisuje rzeczy, jakie intuicyjnie "wiadomo". Nie da się zetknąć z filmem, serialem lub książką opisującą przełom XIX i XX wieku, żeby nie zauważyć i nie przyjąć jako elementu tamtego świata tych rojów służących, tej przynajmniej jednej pokojówki do wszystkiego nawet w skromnych mieszczańskich domach i jednocześnie nie wyobrazić sobie koszmarnych ilości pracy, jakie trzeba było wykonywać bez pomocy sprzętów AGD.

Dla uważnego czytelnika starych powieści książka nie będzie zaskoczeniem, stanowi jednak przepiękną kopalnię źródeł, soczystych cytatów i barwnych opowiastek. Prywatnie nie wymagałam od niej niczego więcej, także o rozczarowaniu nie ma mowy, jednak temat sam w sobie niezbyt ciekawy i więcej niż 5 gwiazdek nie będzie.

Maria | 2019-05-06
Przeczytana: 01 maja 2015

Pod schodami, a nawet w piwnicy!
Czasami również na strychu, upływała spora część życia aż 40,5 procentom „wszystkich dorosłych pracujących kobiet” czyli służbie domowej. To o tej warstwie społeczeństwa w Anglii na przełomie XIX i XX wieku, a raczej o ich zajęciu, a może profesji czy nawet zawodzie, opowiedziała mi autorka tej pozycji. Nie popadała jednak w sentymentalny czy oskarżycielski ton w imieniu ciemiężonych. Zachowała neutralną postawę badacza zjawiska, odzwierciedlając wiernie i obiektywnie pozycje kobiet i mężczyzn zatrudnianych w arystokratycznych posiadłościach lub w domach klasy średniej – lekarzy, prawników czy urzędników. Wręcz podkreśliła, że w czasach wiktoriańskich i „edwardiańskich większość społeczeństwa żyła w strasznej nędzy, praca w charakterze służącego była zajęciem bardzo pożądanym, bo pozwalającym nie przymierać głodem” lub, w przypadku kobiet, nie zejść na drogę prostytucji. I mimo że była to praca bardzo ciężka, wymagająca całodobowej...

Daria | 2016-12-30
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Kupione, 2016
Przeczytana: 30 grudnia 2016

Przez krótką chwilę dziwiłam się, że w ogóle wpisałam tę pozycję na listę książek do przeczytania - bo to nie jest powieść. Ta publikacja ma, jak ja to nazywam, ściśle podręcznikowy charakter: zawiera mnóstwo faktów, informacji, dat, liczb, statystyk. Jednakże ja uwielbiam czytać o dawnych czasach (XIX i początek XX wieku), kocham obyczajowość tamtych wieków, kwestia służby domowej (a więc temat tej publikacji) również mnie fascynuje, dlatego ostatecznie czytałam z wypiekami na twarzy.

Asia | 2016-10-10

Po przeczytaniu, aż chce się powiedzieć "Pan wzywał, Milordzie?" ;)

Zakręcony Druk | 2016-08-02

Jestem szczerze zdziwiona. Wzięłam te książkę w bibliotece z czystej ciekawości, ale nie sądziłam, że tak mnie wciągnie. Czyta się rewelacyjnie, a w dodatku temat okazał się być skarbnicą ciekawych wiadomości. Możemy poznać wszelakie rodzaje służby, ich obowiązki, ubiór i nie tylko. Zszokowało mnie to, że służba nawet między sobą zachowuje hierarchię i nie pozwala sobie na żadne poufałości. Bardzo polecam przede wszystkich fanom literatury historycznej, ale nie tylko. Dla laików łaknących czegoś innego również może okazać się ciekawą lekturą.

Marta_M | 2016-04-12
Przeczytana: 11 kwietnia 2016

Kompendium wiedzy dla tych, którzy interesują się życiem codziennym Anglików w początkach XXw. Zarówno tych pod schodami, jak i tych ponad. Dużo ciekawostek, ilustracji oraz opowieści świadków tamtych lat.

ewka_beer | 2016-03-29
Przeczytana: 29 marca 2016

Książka idealna dla tych osób, które z zamiłowaniem obejrzeli serial "Downton Abbey". Znajdziemy tu wszystkie informacje o słuzbie: wysokość zarobków, warunki mieszkalne, prawa i obowiązki...Bardzo ciekawa!

MoznaPrzeczytac | 2015-10-26
Przeczytana: 26 października 2015

Każda epoka, każde państwo, każdy dom posiada charakterystyczne dla siebie właściwości i zasady. W każdym z nich istnieją też grupy osób, które spełniają niesamowicie istotną funkcję, kształtują je, nadają im życia i są niejako.. stylem życia. Na kartach wielu książek mogliśmy poznawać historię i życie arystokracji w XIX-wiecznej Anglii. Niestety poznając tło społeczno-obyczajowe tamtej epoki nieczęsto bywało nam dane poznanie ludzi, którzy niejako tworzyli domy tej klasy społecznej, a wykonywany przez nich zawód był szansą na dobre życie i ucieczkę od biedy i marazmu.

Alison Maloney prezentuje nam na katach swej książki życie codzienne służby domowej w XIX wiecznej Anglii. Okazuje się, że i znalezienie pracy w charakterze pokojówki, służącej, kucharki czy innych funkcji nie było rzeczą łatwą. Oto autorka prezentuje czytelnikowi przykładowe ogłoszenia, zarówno dotyczące poszukiwania pracy, jak i chęci zatrudnienia – przedbiegi, by w „trzech linijkach” zaprezentować wszelkie swoje...

Bilbo | 2015-09-12
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki, 2015
Przeczytana: 12 września 2015

Nie wiem, czego się spodziewałam po tej książce, ale mimo wszystko chyba czegoś innego. Niezależnie jednak od moich oczekiwań - książkę czyta się sprawnie i można się wiele dowiedzieć o życiu "pod schodami" w Anglii. Myślę, że książka może otworzyć oczy i uświadomić parę spraw.