Bardzo polska historia wszystkiego

Wydawnictwo: Znak
literatura polska
Ag2S

Polak Polakowi wilkiem – mówi znane porzekadło. Czasem coś nas dzieli, ale łączy jeszcze więcej. Otóż nigdy nie wystarczało nam to, co znane i odkryte – musimy upewnić się, że „nasi” dotarli dalej, odkryli wcześniej, osiągnęli więcej. Kopernik prawdopodobnie nie był kobietą, ale Polakiem już tak. Kobietą (i Polką) była za to najpotężniejsza kobieta Imperium Osmańskiego – Roksolana, dla...

Kopernik prawdopodobnie nie był kobietą, ale Polakiem już tak. Kobietą (i Polką) była za to najpotężniejsza kobieta Imperium Osmańskiego – Roksolana, dla której sam Sulejman Wspaniały kompletnie stracił głowę. Kto jeszcze był „nasz”? Kto spośród zmitologizowanych bohaterów, uwielbianych ikon popkultury, znienawidzonych i na wpół zapomnianych wyrzutków historii?

Dotychczas zdawało Ci się, że James Bond był z pochodzenia Szkotem? Gdy poznasz jego prawdziwe pochodzenie, zrozumiesz, skąd się wziął gorący temperament słynnego agenta 007.
Od dzieciństwa z zapartym tchem śledzisz przygody Indiany Jonesa? Te prawdziwe były jeszcze bardziej fascynujące.

Co łączy Stalina i Drakulę? Ni mniej ni więcej, tylko polscy przodkowie! Jakby tego było mało, Matka Boska Częstochowska wyemigrowała aż na Haiti, Ronaldo grał u nas już przed wojną, a legendarny Frankenstein pochodził… ze Śląska. Te postaci (i wiele innych) łączy jedno – oni wszyscy byli Polakami.

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/

| 2015-06-25

Jeszcze przed końcem lektury "Bardzo polskiej historii wszystkiego" miałam ochotę nagrodzić pana Węgłowskiego za styl jego dziełka, za podejście do tych rewelacji bez puszenia i nadęcia. Wbrew pozorom wcale nie próbuje na siłę dowieść polskości, za to zmierzył się z pokutującymi gdzieś tam w świecie poglądami i opiniami na temat nas samych, próbując je albo podważyć albo uznać w oczach czytelników za dość prawdopodobne, przytaczając w miarę rzetelne dowody i opracowania. Z niektórymi "teoriami" obchodzi się ze śmiechem, innym razem trochę naciąga,
są jednak sprawy potraktowane bardzo poważnie. Owszem, na widok tytułów kolejnych rozdziałów dodać można od siebie "Jasne, a Kopernik była kobietą", i jeśli nawet powiązanie z polskim rodowodem nie trzyma się kupy, to wskazał na inne, o wiele istotniejsze sprawy, jak choćby los polskich legionistów na Haiti i pozbycie się wiernych żołnierzy przez Napoleona. Również tytuł "Bond był Polakiem" możemy skwitować uśmieszkiem, ale po tym...

Kokos | 2015-11-12
Przeczytana: 12 listopada 2015

Świetna książka popularno-naukowa, analizująca tropy prowadzące do polskich korzeni sławnych postaci - rzeczywistych (m.in. Krzysztof Kolumb, Józef Stalin) i fikcyjnych (np. James Bond czy Indiana Jones). Książka jest bardzo ciekawa, a zarazem pisana z humorem i dystansem. Adam Węgłowski to nie jest maniak, który próbuje udowodnić, że wszystko jest polskie i bez Polski nic na świecie by się nie wydarzyło. Autor proponuje raczej umysłową gimnastykę i historyczne puzzle - jego próby złożenia układanki z różnych faktów, wzmianek, fotografii i relacji są naprawdę wciągające. Na minus można by zaliczyć czasami odległe dygresje, czasami dla samej historii nie byłoby konieczne przytaczanie aż tak szerokiego tła, ale tak naprawdę to nie jest minus, bo na jakikolwiek temat Węgłowski by nie pisał (w tej książce, jego artykułów nie znam) robi to w sposób wyjątkowo interesujący, czytałam niemal z zapartym tchem. Najsłabiej wypada rozdział ostatni, o piłkarzu Rozitskym, ale to pewnie dlatego,...

Kaś | 2015-02-19
Przeczytana: 19 lutego 2015

Nie wiem, czy wszystkie narody charakteryzuje podobny ego- (a może i etno-) centryzm, ale w Polsce występuje wyraźna tendencja do chwalenia się osiągnięciami naszych „rodaków”, choćby z krajem nad Wisłą mieli wspólnego tylko przodka w dziesiątej linii, w dodatku sprzed trzech pokoleń. Gdy ktoś osiąga sukces, czy to w sporcie, czy w szeroko pojętej sztuce, szybko zostaje mu odkryty członek bliższej lub dalszej rodziny, który ma z nami coś wspólnego. Na co dzień taka postawa raczej mnie denerwuje, a to dlatego, że nie ma praktycznie żadnego celu. Gdy jednak podobny zabieg zastosuje się mądrze, można osiągnąć całkiem niezły efekt. Przykładem takiego wyniku jest książka Adama Węgłowskiego – dziennikarza, który publikował m.in. dla Focusa. Ów człowiek postanowił pogrzebać trochę w historii pewnych znanych postaci, weryfikując pogłoski na temat ich powiązań z naszym krajem. Na tapecie autora znaleźli się m.in. Dracula, Stalin i Kuba Rozpruwacz. Ich historie, a także losy 6 innych osób,...

Muszę przyznać, że zanim zaczęłam czytać tę książkę miałam przed tym pewne obawy. Jeśli czytacie regularnie mojego bloga to zapewne wiecie, że nie czytam powieści historycznych i dlatego też, nie pojawiają się żadne recenzje lektur z tego gatunku. Przychodzi jednak taki dzień kiedy chcemy spróbować czegoś nowego i przekonać się czy to co nam się wydaje rzeczywiście jest prawdą. Między innymi dlatego sięgnęłam po Bardzo polską historię wszystkiego. Jakie były moje wrażenia podczas lektury? Zapraszam do przeczytania dalszej części recenzji.

Autor przedstawia nam historię kilku bardzo znanych postaci, o których jestem pewna, że dosłownie każdy co nieco kiedyś już słyszał. Adam Węgłowski wprowadza nas w najważniejsze wydarzenia z ich życia i opisuje ich przeżycia godne uwagi. Jednocześnie autor odpowiada na pytania, czy to możliwe żeby właśnie te osoby, o których mowa mogły mieć coś wspólnego z Polską. Z tej książki dowiecie się czy plotka, która głosi, że słynny polski podróżnik może...

Sebastian Janek | 2015-03-01
Przeczytana: 01 marca 2015

W swojej najnowszej książce Adam Węgłowski przemierza wieki historii w poszukiwaniu prawdy dotyczącej ciekawostek z polskim akcentem w tle, które z różnych powodów są do dziś trudno wytłumaczalne. Książkę podzielił na dziewięć rozdziałów. Historie opisane w niej dotyczą Matki Boskiej voodoo, polskich korzeni Kolumba, Jamesa Bonda, Drakuli, Frankensteina, Indiany Jonesa i Stalina. Poszukuje również prawdziwej tożsamości Kuby Rozpruwacza oraz tajemnicy jednego z najbardziej utalentowanych polskich piłkarzy, o którego istnieniu nikt nie wiedział.

W każdej z opisanych historii na tapetę bierze mit, w którym można dopatrzeć się polskich akcentów. Zatem dokładnie rozgrzebuje historię w poszukiwaniu dowodów na poparcie lub obalenie znanych powszechnie opowieści. Przy okazji nie skupia się wyłącznie na jednej osobie, ale również na rodzinie (do ntego pokolenia wstecz), bliskich czy nawet podobnych duszach zamieszkujących te same czasy.

Dowody zebrane przez autora zostały skrupulatnie...

Bartosz Kamejsza | 2015-05-08
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Ebook
Przeczytana: 07 maja 2015

James Bond był Polakiem? Nie :( To może chociaż Krzystof Kolumb był Polakiem ...

Lubie książki pisane przez dziennikarzy. "Bardzo polska historia wszystkiego" Adama Węgłowskiego prowadzi nas przez kilka intresujących wątków historycznych cały czas dbając o zainteresowanie czytelnika. Sledztwo prowadzone jest profesionalnie, pełno zródeł i przypisów, a wobec zgromadzonego autor nie zajmuje stanowiska. Sami możemy zdecydować czy argumenty zebrane na potwierdzenie polskiego pochodzenia bohaterów przekonują nas czy nie.

Dobra pozycja, szczególnie dla osób które potrafią trzymać dystans w stosunku do patriotyzmu.

Anna Koniec | 2015-09-01
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Rok 2015
Przeczytana: 31 sierpnia 2015

Bardzo dobra książka. Myslałam początkowo, że będzie to żart na polskie piekiełko, które chętnie przysposabia sobie martwych bohaterów, a żywych obrzuca błotem.

Ale nie! Tytuły rozdziałów są rzeczywiście ironiczne - bo większość z nich wcale nie puentuje rozważań. W kolejnych rozdziałach pod prostymi tytułami: "Drakula był Polakiem", "Indiana Jones był Polakiem", "Stalin był Polakiem" - dowiadujemy się nie o prawdziwości tych zdań, ale o różnorodnych polskich tropach w historiach wymienionych bohaterów.

Widać benedyktyńską pracę wykonaną przez autora. Czyta się świetnie. Autor stawia tezy I własnoręcznie je obala.

Na szczególną uwagę zasługuje rozdiał o bogini voodoo, o Jamesie Bondzie, o Frankensteinie I Golemie oraz o Drakuli. Zawiodła mnie decyzja, by na koniec dać nie jakiś smaczek, a historię polskich piłkarzy.... *tak, zgadza się - nie jestem fanką piłki nożnej.

smolkosia | 2016-05-02

Sięgnęłam po Polską historię wszystkiego z polecenia innych i przyznam, że na podstawie wcześniejszych recenzji dowiem się jakiś i poszerzę wiedzę o zaskakujące fakty z naszej historii. Niestety książka, która miała zaskoczyć okazała się zbiorem hipotez i spekukacji, które autor sam określa jako spekulacje i orzypuszczenia , a nie dowody . Zaletą tej pizycji jest przystepny język oraz przedstawienie wydarzeń historycznych w ciekawy sposób. Książkę dobrze się czyta i może poszerza nasze horyzonty, ale niestety brak zaskoczenia i ukazania, że rzeczywiście Polskość jest wszędzie.

yongle | 2016-04-09

Książka o wszystkim i o niczym. Pełna historii niesamowitych często nieprawdziwych. Autor w każdym rozdziale stawia hipotezę i nie zawsze na koniec ją udowadnia do czego zresztą się przyznaje. Niewiele wnosi to znajomości historii. Podejrzenia , że Stalin , Kolumb, Indiana Jones byli Polakami nic nie zmienia . Po pierwsze dlatego ze "sprawca książki nie udowadnia niczego na 100%. Po drugie niczego to nie wnosi do dziejów. Bardziej czytadło do pociągu w wersji XXL Focus.

Sławek_82 | 2016-03-04
Przeczytana: 03 marca 2016

Adam Węgłowski napisał książkę "Bardzo polska historia wszystkiego" i niczego.
Po paru porywających rozdziałach o Polakach na Haiti czy Stalinie, zasypiamy nad nieistniejącymi powiązaniami z Jamesem Bondem. Autor często pokazuje gdzie to Polaków "nie było" i z kim "nie mieli" kontaktu, ale "zawsze mogli by mieć", moim zdaniem mało skupia się na faktach. Być może wówczas książka nie miała by 250 stron, a 50.
Niemniej jednak czyta się ją jednym tchem z lekkim uśmiechem na twarzy, potrafi zainteresować zarówno "bajkami" o Polakach, jak i faktami