Oddech smoka. Morderstwa na Södermalmie

Okładka książki Oddech smoka. Morderstwa na Södermalmie Lars Bill Lundholm Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Oddech smoka. Morderstwa na Södermalmie
Lars Bill Lundholm Wydawnictwo: Filia Cykl: Axel Hake (tom 2) kryminał, sensacja, thriller
Axel Hake (tom 2)
Södermalmsmorden
Filia
2015-05-31
2015-05-31
literatura szwedzka

Kryminał w filmowym stylu

Niestety, dla mnie rozczarowanie- tak jak poprzednia część...
Liczyłem na coś więcej po szumnych marketingowych zapowiedziach. Okazało się, że nie trzeba we wszystko wierzyć co jest napisane na okładkach książek.
Fabuła drugiej części jeszcze mniej ciekawa niż w pierwszej... jedyne co mnie trzymało do końca w tej książce- to wątek osobisty Axela i Hanny... i na koniec rozczarowanie - tym bardziej , że już kontynuacji nie ma... pozostają tylko nasze domysły... Rozczarowanie

Niestety, dla mnie rozczarowanie- tak jak poprzednia część...

No cóz Wallander Wallanderem lecz niestety nie każdy scenarzysta to wybitny pisarz.
Tak oto ksiązka senarzysty serialu o Kurcie Walanderze.Jest to drugi tom przygód Axela hake.
Na Langholmen zostają znalezione zwłoki niezidentyfikowanego mężczyzny w stanie zaawansowanego rozkładu. Wszystko wskazuje na morderstwo. Śledztwem zajmuje się komisarz Axel Hake. Jedyną poszlaką, która może naprowadzić komisarza na właściwy trop jest tatuaż.
W pościgu za mordercą komisarz Hake przemierza Sodermalm. Spotyka bezdomnych, prostytutki, bokserów, rosyjską mafię. Kiedy wydaje się, że bliski jest już ujęcia sprawcy i zakończenia śledztwa, popełnione zostaje kolejne morderstwo i Hake wraca do punktu wyjścia. Pomimo tego iż autor wspaniale opisuje zakątki Sztokholmu, wprowadza wiarygodne dialogi i po raz kolejny serwuje sporą dawkę napięcia i intrygi ksiązka nie przekonuje do siebie lecz to jest tylko moje zdanie, napewno warto przeczytać bo pomimo niezbyt wciągającej fabuły czasami chaotycznej jest to odziwo dobra pozycja watra stracenia kilku godzin na jej przeczytanie,

Książka niestety słabsza od poprzedniej powieści tego autora. Dużo wątków nieprowadzących donikąd (chociaż ciekawych),dużo prywatnych spraw bohaterów, które są zwyczajnie nudne. Główny bohater dość nierealnie opisany. W książce jest wiele elementów typowych raczej dla amerykańskich filmów, np. to, że detektyw rozwiązuje sprawę dopiero po zawieszeniu w obowiązkach, a szef policji na niczym się nie zna i zależy mu tylko na opinii polityków. Ponadto można odnieść wrażenie, że autor nie skupiał się na wymyślaniu procesu śledztwa, ponieważ wiedział, że mordercy w pewnym sensie nie ma. Końcówka nawet mi się podobała, jednak zanim do niej dotarłam, miałam już dość tej powieści.

Komisarz ma za zadanie odnaleźć zabójcę mężczyzny, którego zwłoki znaleziono w wodzie. Kiedy wszystko idzie w dobrym kierunku, dzięki szybkiej identyfikacji zwłok, dochodzi do kolejnego morderstwa. Czyżby to działanie seryjnego mordercy? A może ktoś umiejętnie zaciera ślady? Jedno jest pewne - dużą rolę odgrywa tutaj tatuaż.

Dobra dziewczyna, pierwsza część cyklu powieściowego o perypetiach Axela Hake, szwedzkiego komisarza z wydziału zabójstw policji w Sztokholmie, pióra Larsa Billa Lundholma, który wcześniej był znany jako scenarzysta telewizyjnej wersji przygód Wallandera (innego szwedzkiego policjanta, który rozsławił w całym świecie nazwisko swego twórcy, czyli Henninga Mankella),pomimo niedoskonałości, być może występujących tylko w polskim wydaniu, bardzo mi się spodobała. Nie było więc innego wyjścia, jak kiedyś sięgnąć po drugą powieść z serii o Axelu Hake. Ma ona tytuł Oddech smoka. Morderstwa na Sodermalmie i właśnie skończyłem jej lekturę.

Ci, których przyzwyczaiłem do długich recenzji, mocno subiektywnych i konkretnych, tym razem pewnie się zwiodą. Tak jak zawiodła mnie ta powieść. Książkę skończyłem czytać ponad dwie lektury temu i powiem, że mało już z niej pamiętam. Poza tym, że najbardziej doskwierał mi poziom tłumaczenia, a może i oryginału, bo autorstwa części niezręczności i ewidentnych wtop nie potrafię przypisać. Niby niezła intryga, niby niezły pomysł, niby udana próba oddania klimatu śledztwa, które się „nie klei”, atmosfery przepracowanej policji, itd., ale wszystko jakieś takie nie do końca. Może, gdyby to samo napisano w innym, literacko lepszym stylu, całość też wyglądałaby inaczej, a tak, jak jest, jest bardzo miernie. Dobra rzecz na zakup w kiosku na peronie dworca kolejowego, gdy nadciąga nuda oczekiwania na pociąg lub długiej podróży, ale chyba na nic innego. Smok okazał się cienki i więcej nie warto o nim wspominać.

Choć pierwsza część cyklu Axel Hake zdobyła moje uznanie, części drugiej nie mogę polecić, no może jedynie zagorzałym fanom powieści kryminalnej. Mam jedynie nadzieję, że następna książka Lundholma znów będzie dobra.

Wasz Andrew

źródło:

Drugi tom przygód komisarza Axela Hake. Tym razem musi zmierzyć się z tajemniczym zabójstwem drobnego sprzedawcy używanych aut, ciągle uderzając głową w mur milczenia. Mozolnie stara się łączyć ze sobą skrawki informacji, z których pomału wyłaniają się kulisy niejasnych interesów ofiary, jak i niejednoznaczne relacje łączące grono jego najbliższych. A im więcej odkrywa, tym na większy opór napotyka.

Książka potrafi wciągnąć, czyta się bardzo lekko i szybko.
Niestety polski przekład pozostawia wiele do życzenia. Miejscami miałem wrażenie, że użyto tłumacza Google. Błędy składniowe czy stylistyczne, aż kłują w oczy. Zła odmiana przez przypadki, liczbę, słowa użyte w złych kontekstach, to w zasadzie smutna norma.
Nie wiem, na ile to wina polskiego wydawcy, a na ile autora, ale zdarzają się również błędy logiczne. Np. Na akcję jedzie czterech policjantów w dwóch autach, a wracają z niej już jednym.

Książka wciągnęła mnie, ponieważ śledztwo przez większość książki wydaje się tak beznadziejnie nieefektywne, że byłem ciekaw, co sprawi, że motyw i zabójca zostaną odkryci.

Jak w pierwszej części jest problem z dialogami, czasem "zgrzyta" nie wiadomo dlaczego. Intryga nie porywa, ot jakich wiele już się czytało/widziało. Najsłabszy wątek życia osobistego głównego bohatera. Całkiem znosna pozycja, ale ciężko doszukiwać się czegoś więcej niż poprawności.

Od jakiegoś czasu posmakowałem Skandynawskich autorów. Ta dwuczęściowa pozycja była niezła.

zmagania komisarza axela ,morderstwo ,dochodzenie i w tle obrazy sztokholmu.bez większej sensacji.

Nadspodziewanie wciągająca. Mankamentem są "zmarnowane" wątki, pozbawione początku i końca.

• Ebooki
  • 2015