Wstrząsy wtórne

Wydawnictwo: Czarna Owca
Efterskalv
literatura szwedzka
Ag2S

Trzymająca w napięciu 9 powieść z serii o Drużynie A, historia o mrocznym widmie terroryzmu i stereotypach powstających na styku różnych kultur. W wagonie sztokholmskiego metra wybucha bomba. Ginie dziesięć osób. Do zamachu przyznaje się grupa imigrantów. Wkrótce potem następuje szereg wydarzeń, przywodzących na myśl wstrząsy wtórne po trzęsieniu ziemi. Sytuację próbuje opanować Drużyna A –...

Sytuację próbuje opanować Drużyna A – specjalna jednostka policji, zwalczająca przestępstwa o zasięgu międzynarodowym. Kerstin Holm i jej ludzie szybko odkrywają. że sprawa zmierza w zaskakującym kierunku.
Kim jest tajemniczy policjant, który dosłownie o sekundę spóźnił się na metro? Co robił na stacji w noc eksplozji?

źródło opisu: http://www.czarnaowca.pl/

źródło okładki: http://www.czarnaowca.pl/

jamczyk | 2016-12-25
Przeczytana: 25 grudnia 2016

Dużo się dzieje, cała sztokholmska policja i służby zostają postawione na nogi, w wyniku wybuchu w metrze. W wyniku bardzo zagmatwanego i zaskakującego śledztwa, to jednak Drużyna A, znajduje się najbliżej rozwiązania zagadki. przy okazji ratując, po raz kolejny świat. Im dalej, w Dahla, tym lepiej.

Anna | 2016-01-20
Przeczytana: 20 stycznia 2016

Aż żal, że to już przedostatnia część cyklu o Drużynie A. Z ksiązki na książkę Arne Dahl tworzy lepszą historią, lepszą intrygę, jeszcze bardziej intrygujących bohaterów.

Z początku porównanie grupy policjantów do szołmeńskiej, niekoniecznie superintelignetnej Drużyny A strasznie mnie irytowało. Wydawało mi się krzywdzące dla policjantów. Z każdą kolejną częścią dostrzegam jednak coraz więcej analogii - to niemożliwe jak wszystko im wychodzi :) A ja lubię jak moc jest po jasnej stronie :)

Mandarynka | 2015-08-30
Przeczytana: 30 sierpnia 2015

Dobry kryminał. Co prawda duża objętość stron nie pozwala przeczytać jej w jeden dzień, ale czyta się przyjemnie.
Główni bohaterzy - drużyna A, mają różnorodne charaktery i przeżycia i łatwo polubić wszystkich :)

Polecam każdemu, kto lubi kryminały.

W metrze wybucha bomba. Do ataku terrorystycznego przyznaje się do grupa "rycerzy Siffinu". Jednak co w takim razie skłaniało wszystkich do wsiadania właśnie do ostatniego wagonu, który później wybuchł? Dlaczego ci co przeżyli znajdują się w niebezpieczeństwie?
Zachęcam do lektury

Amarisa | 2014-08-08
Przeczytana: 07 sierpnia 2014

Sierpniowa noc, cicha i spokojna. Większość mieszkańców Sztokholmu smacznie śpi, wszak rano rozpoczyna się kolejny dzień pracy. Ulice zdają się wymarłe, gdzieniegdzie jedynie przemyka jakiś cień. W stronę metra podąża samotnie jakiś mężczyzna. Widać, że się waha, przystaje, zastanawia się. Jakby nie do końca był pewien tego, co zamierza właśnie zrobić. Czas ucieka, lada chwila odjeżdża ostatni pociąg linii metra. Tajemniczy jegomość podejmuje ostateczną decyzję i przyspiesza, by na niego zdążyć. Jest tuż tuż zejścia do tunelu metra, gdy nagle ziemia się trzęsie, a z wylotu tunelu bucha gęsty dym. Mężczyzna niewiele myśląc czym prędzej zawraca i pospiesznie oddala się od miejsca zdarzenia. Kim był? Widział go jedynie człowiek, który w przeszłości doświadczył ogromnej traumy, z której do dziś się nie otrząsnął. Kiedyś był kimś ważnym, a dziś widzi nad głowami ludzi ciemne chmury, z czego największą nad własną, a jego myśli często uciekają do krainy paproci...

Mieszkańcami Sztokholmu...

DorotaKa | 2016-03-17

Arne Dahl to jeden z moich ulubionych autorów kryminałów, nie tylko tych skandynawskich. Odkryłam go stosunkowo niedawno i od tamtej pory kiedy tylko mam okazję, biorę jego książki w ciemno. Bohaterami czytanej przeze mnie serii są członkowie Drużyny A - elitarnej jednostki szwedzkiej policji do spraw przestępstw o zasięgu miedzynarodowym.

W wysadzonym w zamachu wagonie metra ginie i zostaje rannych sporo ludzi. Do zamachu przyznaje się pewna grupa islamskich ekstremistów, jednak nikt o nich dotąd nie słyszał. Czy Szwecja stała się celem nowej grupy terrorystów? Czy będą kolejne ataki? Nad sytuacją próbują zapanować wszystkie służby, problem w tym, że brak odpowiednich procedur wywołuje początkowo chaos organizacyjny. Drużyna A niezależnie od przydzielonych zadań próbuje rozwiązać całą sprawę.

Akcja trzyma czytelnika w napięciu od początku do końca, a rozwiązanie z pewnością zaskakuje. Oprócz świetnie skonstruowanej fabuły mamy genialnie zarysowane postacie. Policjanci z krwi i...

Jadźka | 2014-09-10
Przeczytana: 28 lipca 2014

Arne Dahl to autor, któremu można ufać w ciemno. Mogę powtarzać się wielokrotnie, jednak za każdym razem jego powieści mają w sobie to „coś”. Bez względu na temat, bez względu na akcję i jej miejsce – za każdym razem wszystko zostaje dopracowane i napisane w sposób świetny. Nie inaczej jest z tytułem „Wstrząsy wtórne” – tytułem, który widnieje jako dziewiąta część przygód Drużyny A, specjalnej jednostki szwedzkiej policji. Napięcie jest, ciągła akcja również, a do tego dodajmy jeszcze skomplikowane śledztwo i dobrą narrację. Świetny kryminał jak się patrzy... Czy na pewno?

W centrum Sztokholmu, w jednym z wagonów miejskiego metra, wybucha bomba, która zabija na miejscu dziesięć osób. Do zamachu szybko przyznaje się grupa imigrantów, jednak pełne wątpliwości poszlaki doprowadzają do zupełnie odmiennej teorii. Sprawę przejmuje Drużyna A, z Kerstin Holm na czele. Jej zadaniem jest ustalić, kim jest tajemniczy policjant, który spóźnił się na metro oraz dlaczego miał się tam...

Zyrafu | 2015-09-07
Przeczytana: 05 sierpnia 2015

Sztokholm (na szczęście fikcyjnie) dołącza do Madrytu i Londynu - w jednym z wagonów metra wybucha bomba.
Drużyna A bada różne tropy - atak terrorystyczny, zamachowiec-samobójca? Przesłuchania świadków prowadzą do różnych wniosków, dodatkowo zastanawiający jest układ osób siedzących w wagonie.
"Wstrząsy wtórne" to znów Dahl w mistrzowskiej formie. Historia jest wielowątkowa, wybuch kryje w sobie znacznie więcej, niż się początkowo wydaje, a biedny Arto prowadzi jakąś podwójną grę, długo nie dowiemy się dlaczego.
Nie chcę zdradzać szczegółów, dość powiedzieć, że na koniec odbywa się brzemienne w skutkach (szczególnie dla Paula Hjelma) spotkanie Drużyny A z... grupą szpiegów.

majek | 2016-03-09
Przeczytana: 02 marca 2016

To było moje pierwsze spotkanie z kryminałami Dahl'a. Ogólnie oceniam książkę na bardzo dobry, choć jakoś szczególnie nie zapisała się w mojej pamięci. Fajnie przedstawiony obraz Sztokholmu, bardzo aktualna tematyka. Na pewno sięgnę po wcześniejsze części i nadrobię zaległości. Trochę przeraziło mnie rozwiązanie sytuacji z pozostającym w śpiączce członkiem Drużyny A. Przecież w rzeczywistości też może tak być. To jest właśnie cecha skandynawskich filmów i książek: nikt tam nie wydziwia, nie wymyśla niestworzonych sytuacji. One szokują realizmem.
Godna polecenia.

Natalia | 2015-01-26
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 26 stycznia 2015

Czyta się bardzo szybko, nośny temat, "na czasie" związany z terroryzmem, choć rozwiązanie i powód zamachu nie taki oczywisty.

Agata | 2015-02-27

Poza tym, że to świetny kryminał, "Wstrząsy wtórne" to po prostu bardzo dobra literatura. Tempo szalone, napięcie ogromne, uff😉