Piaskowa Góra

Okładka książki Piaskowa Góra
Joanna Bator Wydawnictwo: W.A.B. Cykl: Piaskowa Góra (tom 1) literatura piękna
Kategoria:
literatura piękna
Cykl:
Piaskowa Góra (tom 1)
Wydawnictwo:
W.A.B.
Data wydania:
2014-11-19
Data 1. wyd. pol.:
2014-11-19
Język:
polski
ISBN:
9788328014411
Inne
Średnia ocen

                7,1 7,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Pismo. Magazyn opinii nr 12 (72) / 2023 Anna Alboth, Joanna Bator, Sandra Frydrysiak, Maria Halber, Chris Heath, Aleksandra Herzyk, Aglaja Janczak, Katarzyna Kazimierowska, Paweł Kicman, Zuzanna Kowalczyk, Anna Krztoń, Karolina Lewestam, Caleb Azumah Nelson, Redakcja magazynu Pismo, Tomasz Różycki, Filip Springer, Miłosz Szymański
Ocena 7,3
Pismo. Magazyn... Anna Alboth, Joanna...
Okładka książki Znak nr 822 / 2023 Joanna Bator, Agata Bielik-Robson, Wojciech Bonowicz, Diana Dąbrowska, Ewa Drygalska, Kamil Fejfer, Julia Fiedorczuk, Olga Gitkiewicz, Ireneusz Kania, Karolina Korwin-Piotrowska, Piotr Kosiewski, Dominika Kozłowska, Beata Łazarz, Łukasz Najder, Piotr Oczko, Janusz Poniewierski, Tomasz Raczek, Joanna Rudniańska, Tomasz Stawiszyński, Redakcja Miesięcznika ZNAK
Ocena 8,0
Znak nr 822 / ... Joanna Bator, Agata...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii nr 11 (59) 2022 Joanna Bator, Karolina Breguła, Edyta Bystroń, Maria Cyranowicz, Gaja Grzegorzewska, Tomasz Grzyb, Zuzanna Kowalczyk, Karolina Lewestam, Jakub Małecki, Marcin Napiórkowski, Wojciech Plewiński, Kacper Pobłocki, Redakcja magazynu Pismo, Beata Szady, Monika Szewczyk-Wittek, Katarzyna Szyngiera, Mirosław Wlekły
Ocena 7,2
Pismo. Magazyn... Joanna Bator, Karol...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,1 / 10
44 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1232
119

Na półkach: , ,

Obrzydliwy rasizm sączy się z tej książki. Sączy się subtelnie, bo napisana jest bardzo dobrze i czyta się ją płynnie. Dopóki, gdzieś za trzecią ćwiartką, nie objawi się ten rasizm w pełnej krasie. Wcześniej można mieć wrażenie, że autorka przedstawia po prostu niebywale pesymistyczną, pełną szarości panoramę pokoleniową. Jest momentami przesadny naturalizm, postacie kreślone stereotypowo i karykaturalnie, a później - bum.
Oto okazuje się, że wśród tej szarości, przeciętności, przaśności, z rzadka przełamanej poczciwością głuptaska, częściej jednak chytrością i zacietrzewieniem – istnieje Powód odmienności jednej z głównych bohaterek. Dominika od urodzenia była inna, do nikogo w rodzinie niepodobna (nie pełna w biodrach, nie rumiana, ale smukła, tyka, z włosami nie blond, lecz kręcącymi się ciemno, nie jasna, ale ciemna), przez rówieśników z tego powodu odrzucana, wreszcie objawiła swój talent, wręcz geniusz matematyczny, który aż na studia ją wyniósł – rzecz nie do pomyślenia wśród tej szarości, tępoty, marazmu – i jeszcze do tego dziwactwami się interesuje, wysoką kulturę przyswaja, a komu to normalnemu potrzebne. I z jakiego to Powodu? Gdyż albowiem w Dominice objawiły się geny dziadka - Żyda. Jedynej zresztą postaci męskiej ukazanej w powieści w pozytywnym świetle (Polak mający dryg do interesów ma również skłonności pedofilskie, a podczas wojny dorabiał się na „pomaganiu” Żydom).

Rzadko czuję taki niesmak po przeczytaniu książki. Gdyby zostać przy samym pesymistycznym kreśleniu losów mieszkańców Wałbrzycha, gdyby powody odmienności ukazać bez wartościowania genetycznego – to byłaby dobra, choć przykra książka, a tak jest zwyczajnie obrzydliwa. Nie ma żadnego znaczenia, że mowa tu o polskiej tłuszczy i światłych Żydach, gdyby podmienić narodowości na jakiekolwiek inne – byłaby tak samo rasistowska. (Usiłuję wyobrazić sobie taką zmianę, jakiż wtedy podniósłby się jazgot!)
A skoro to wartościowanie się pojawia, to dobrze też spojrzeć, w jaki sposób autorka pokazuje kolejną z narodowości na kartach swej powieści – Niemców, jest ich aż dwóch. Pierwszy to – w przeciwieństwie do Polaka – doskonały kochanek, a drugi – w przeciwieństwie do Polaków, pogardzających kobietą lekkich obyczajów, z której korzystają – żeni się ze wspomnianą, posiadanie przez nią trójki dzieci nie ma dla niego żadnego znaczenia. Żeni się, ponieważ chce Polakom zadośćuczynić za czyny swego ojca, gestapowca. Dobry Niemiec.
Nie to co Janek Kos, partyzant, notorycznie kopiący swojego psa (ciekawe, czy ten wabi się Szarik?), a z zawiści o kobietę pałający morderczym antysemityzmem. Który nakazuje mu podpalić dom jego ukochanej, zdrajczyni narodu, gdzie przebywa akurat jej ukochany, Żyd, jedyny pozytywnie ukazany bohater książki.
Na dobrą sprawę najbardziej poszkodowani są w tej książce mężczyźni narodowości polskiej. Nie tylko antysemici, zboczeńcy, ale też pijaki, do niczego się nie nadające. Z kobietami jest o tyle lepiej, że mimo swej naiwności i prostoduszności umieją wykazać się tolerancją i zadbać o byt rodziny.

Ohyda. Prawie współczuję autorce takiego postrzegania rzeczywistości.

Obrzydliwy rasizm sączy się z tej książki. Sączy się subtelnie, bo napisana jest bardzo dobrze i czyta się ją płynnie. Dopóki, gdzieś za trzecią ćwiartką, nie objawi się ten rasizm w pełnej krasie. Wcześniej można mieć wrażenie, że autorka przedstawia po prostu niebywale pesymistyczną, pełną szarości panoramę pokoleniową. Jest momentami przesadny naturalizm, postacie...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    4 004
  • Chcę przeczytać
    2 627
  • Posiadam
    627
  • Ulubione
    217
  • Teraz czytam
    88
  • 2014
    68
  • Literatura polska
    49
  • Chcę w prezencie
    41
  • 2013
    34
  • 2018
    28

Cytaty

Więcej
Joanna Bator Piaskowa Góra Zobacz więcej
Joanna Bator Piaskowa Góra Zobacz więcej
Joanna Bator Piaskowa Góra Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także